PDA

Επιστροφή στο Forum : JETSPEED 500i....Παλι...



dihonoia
03-03-04, 14:31
Μπορει να εχει συμβει και σε αλλους το ιδιο προβλημα. Τωρα που βγηκε το καινουργιο FIRMWARE για το modem,εκανα update και ολα καλα...Τουλαχιστον ετσι πιστευα μεχρι που εκανα reset το modem. Τοτε διαπιστωσα ενα προβληματακι,πρεπει καθε φορα που κανω reset να κανω copy-paste την ip που μου δινει ο ISP στο IP ROUTES,ενω πριν δεν ηταν αναγκη...να υποθεσω οτι το ιδιο θα πρεπει να κανω και καθε φορα που θα αλλαζει το IP επειδη εχω DYNAMIC?
Δεν ειναι και κανα σοβαρο προβλημα,απλως ειναι ενοχλητικο και θα ηθελα να το λυσω...

grgmls
03-03-04, 16:39
καλως ηρθες στο κομμα
οι νεοι drivers ειναι για κλαμματα
εγω δεν εχω το προβλημα αυτο αλλα για να κλεισω επανεκκινησω ,μπω σε αναμονη
και επανεκκινησω σε dos πρεπει πρωτα να κλεισω το modem αλλοιως κολλαει το συστημα

Scythe
03-03-04, 18:37
Ναι και μενα εχει αχρηστευθει το emule και λογω ελλειψης triggers δε φαινεται να μπορω να κανω κατι γι'αυτο ....μου φαινεται θα παιξει downgrade...θα ειναι η πρωτη φορα που κανω κατι τετοιο...Thank you intracom που με οδηγεις στον ομορφο κοσμο του downgrading...και thank you OTE που με αναγκασες να παρω το δικο σου κωλοmodem. Και να δειτε και πιεση που ασκουν στους χρηστες που κανουν αιτηση για γραμμη aDSL τωρα για να τους πασαρουν το JetSki...ελεος δλδ...

grgmls
03-03-04, 18:44
πως γινεται το downgrade
ειναι σιγουρο η θα αχρηστεψη το μοντεμ

ABEZ
03-03-04, 23:09
Το προσπάθησα εγώ προχθές και δεν γίνεται. Φαίνεται το έχουν ρυθμίσει έτσι ώστε να δέχεται μόνο νεότερα .img. Αν πάντως κάποιος το καταφέρει ας μας περιγράψει ακριβώς τον τρόπο.

KILLERman
07-03-04, 04:18
Χμ, νομίζω ότι με ειξιδικευμένες γνώσεις στα ηλεκτρονικά μπορείς να πάρεις το εργοστασιακό image απο ένα μη-updated Jetspeed και απλά να το βγάλεις μετά σε κάποιο site καλη ώρα to adslgr.com και να το βάλουν οι χρήστες σαν "νέο" firmware, βέβαια με κάποιες προσπάθειες και ίσως χαλώντας 5-6 modem, επίσης είναι πιθανό να κάνει και κάποια μύνηση η ΙΝΤΡΑΚΟΜ (θα βρει λόγο σίγουρα) αλλά ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ".com" :roll:

kadronarxis
07-03-04, 04:22
χαχαχαχαχαχα
πάρα πολύ καλός killerman!!

MetalHeart
07-03-04, 07:23
.... και εγώ που έλεγα ότι φόρτωσαν στην καμπούρα μου το μπακατελ .... :? :?

dihonoia
08-03-04, 00:39
δηλαδη,δεν εχει κανενας το ιδιο προβλημα που εχω εγω?

Speedster3365
12-03-04, 06:02
Γεια σε ολους.
Το πρωτο μου μηνυμα εδω και επειδη ειμαι ελληνογερμανος συγχορεστε με για τα λαθη.
:wink:
Για τους καινουργιους usb drivers μετα την τελευταια αναβαθμιση και τα πρωβληματα που παρουσιαστικαν απλα εκανα downgrade.
Εχω Jetspeed 500i και πηγα ξανα πισω στο προηγουμενο Firmware.
Απλα πρωτα απενεργοποιησα το McAfee Virusscan kai μετα εκανα update το προηγουμενο Firmware που σε μενα ειναι το 7261.
Δηλαδη πηγα απο 8281 σε 7261.
Απο τοτε ολα δουλεουν μια χαρα.
Οχι πια κολληματα.
Ελπιζω αυτο να ειναι μια μικρη βοηθεια και παλι sorry για τα λαθη.

grgmls
12-03-04, 17:03
speedster 3365

πηρα θαρρος απο το μυνημα σου εκανα και εγω
downgrade και σωθηκα
ευχαριστω

Speedster3365
12-03-04, 17:49
Χαρηκα που το μηνυμα βοηθησε εσενα. :D
Ελπιζω να βοηθησει και αλλους.

redbull
17-03-04, 00:49
με ποιο το έκανες downgrade; γιατι με το js500i_7261_8to82 δεν γινεται

Speedster3365
17-03-04, 02:36
Το εκανα downgrade με το js500i_7261 σκετο αλλα μετα εγκατελειψα τα USB και για πρωτη φορα αρχησα να χρησιμοπειο την realtek καρτα που εχω και μετα εκανα ξανα upgrade το 8281 και απο τοτε ολα καλα πανε,οχι πια κολληματα.
Φταιγανε οι οδηγοι USB.
Αν κανεις υποβαθμιση τα windows αυτοματα θα δουνε τους παλιοτερους οδηγους και δεν θα εχεις πια προβληματα.
Αν εχεις καρτα δικτυου χρησημοποιησε αυτην παρα USB.

personal
17-03-04, 11:01
Εγώ έχω "καταφέρει" να κάνω hard reset τα w2k/xp 2 φορές.
Μία βάζοντας usb scanner και μία βάζοντας usb camera
Αντίθετα βάζοντας ethernet καλώδια δεν το έχω καταφέρει (ακόμα) :)
Οπότε μην τα ρίχνουμε όλα στην intracom όταν το usb δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο...
Έχει αναφέρθει πολλές φορές ήδη, εάν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ethernet προτιμήστε το από το usb.

ikonsgr
18-03-04, 12:56
Scythe, τι εννοείς οταν λες έχει αχρηστευθεί το e-mule? Δηλαδή ρε παιδιά να μην κάνω Upgrade το firmware στο jetspeed500 που έχω? Το μόνο προβλημα πάντως που εγώ αντιμετωπίζω, είναι ότι οταν δουλευω p2p (ειδικά με το overnet), πρακτικά δεν μπορώ να ανοιξω σελιδες web, είναι τόσο αργή η αποκριση που με βγάζει timeout! Και αυτό συμβαίνει ακομά και οταν δεν έχω πολύ φορτωμένη την γραμμή με λιγα kb download. Οταν ομως κάνω παράληλα download με το Getright δεν έχω προβλημα. Μόλις κλεισω το p2p αμέσως επανέρχεται! Υποψιαζομαι οτι αυτό μάλλον γίνεται λογω των πολλών active connections Που δημιουργούν αυτά τα προγράμματα και προφανώς κρεμάει τον router ο οποίος δεν μπορεί να τα επεξργαστεί όλα σε κάποιο λογικό χρονο. Είναι έτσι ή κάνω λαθος? Ξερεις κανείς τίποτα γι΄αυτό? Α ρε γαμ@ τα λεφτά του, να μπορόυσα να πάρω ένα cisco router Και να ησύχαζα!! 8)

@ ADSLgr.com All rights reserved.