PDA

Επιστροφή στο Forum : VOIP



argokiller
15-03-11, 14:31
Γεια σας,

πήρα τηλέφωνο στη HOL και μου είπαν ότι στην Κατερίνη δεν υποστηρίζεται η σύνδεση του τηλεφώνου μου απευθείας στην πρίζα τηλεφώνου αλλά μόνο στο router. Επειδή εγώ εκεί που θέλω να βάλω το τηλέφωνο δεν μπορώ να συνδέσω το pc θα πρέπει να αγοράσω αντάπτορα VOIP ή καινούριο router; Μπορώ να έχω 2 router στο ίδιο σπίτι;

Ευχαριστώ,

Αλέξης.

ΥΓ. Αν μπορείτε να μου προτίνεται τι να αγοράσω από κάποιο online μαγαζί.

sdikr
15-03-11, 14:33
Μήπως να έβλεπες σε κάποιο ασύρματο τηλέφωνο ή ασύρματο για τον υπολογιστή;

όχι δεν μπορείς να έχεις 2 ρουτερ στην ίδια γραμμή

argokiller
16-03-11, 18:11
Δηλαδή, άμα αγοράσω αυτή τη συσκευή, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615047, και μετά τη συνδέσω σε μια πρίζα τηλεφώνου και έπειτα συνδέσω σε αυτή το τηλέφωνο μου, δεν θα μπορώ να καλέσω;

mondeo
16-03-11, 18:31
Δηλαδή, άμα αγοράσω αυτή τη συσκευή, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615047, και μετά τη συνδέσω σε μια πρίζα τηλεφώνου και έπειτα συνδέσω σε αυτή το τηλέφωνο μου, δεν θα μπορώ να καλέσω;

Όχι.
Η HOL στέλνει την Voip τηλεφωνία στο δεύτερο PVC 8/36 και λειτουργεί μόνο με τον δικό τους εξοπλισμό (Netfaster).Το ίδιο ισχύει και με την Cyta όπου η τηλεφωνία λειτουργεί μόνο πάνω στο ρούτερ Pirelli.

spalman
16-03-11, 19:04
Γεια σας,

πήρα τηλέφωνο στη HOL και μου είπαν ότι στην Κατερίνη δεν υποστηρίζεται η σύνδεση του τηλεφώνου μου απευθείας στην πρίζα τηλεφώνου αλλά μόνο στο router. Επειδή εγώ εκεί που θέλω να βάλω το τηλέφωνο δεν μπορώ να συνδέσω το pc θα πρέπει να αγοράσω αντάπτορα VOIP ή καινούριο router; Μπορώ να έχω 2 router στο ίδιο σπίτι;

Ευχαριστώ,

Αλέξης.

ΥΓ. Αν μπορείτε να μου προτίνεται τι να αγοράσω από κάποιο online μαγαζί.

αγορασε μεγαλυτερο καλωδιο τηλεφωνου:oneup:

dfourt
16-03-11, 19:16
Δηλαδή, άμα αγοράσω αυτή τη συσκευή, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615047, και μετά τη συνδέσω σε μια πρίζα τηλεφώνου και έπειτα συνδέσω σε αυτή το τηλέφωνο μου, δεν θα μπορώ να καλέσω;

Η γραμμή που θα σου δώσει η HOL το μόνο που θα έχει είναι internet.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις το ρουτερ σε μια πρίζα τηλεφώνου και από εκεί να παίρνεις Internet και κατόπιν το τηλέφωνο να το συνδέσεις στο router και από εκεί να έχεις και τηλέφωνο.

2 router στην ίδια γραμμή δεν παίζουν, ενώ επιπλέον οι συσκευές VOIP(SIP για την ακρίβεια) συνδέονται στο router και όχι σε μια πρίζα τηλεφώνου.Μάλιστα το router που θα σου δώσει η HOL θα έχει ουσιαστικά ενσωματωμένη τη συσκευή VOIP.

Υπάρχουν 2 σχετικά απλές λύσεις στο πρόβλημά σου.
1)Τοποθετείς τη βάση ασυρμάτου τηλεφώνου δίπλα στον υπολογιστή σου.
ή
2)Αν η είσοδος της γραμμής στο σπίτι σου είναι κοντά στο δωμάτιο στο οποίο θα βάλεις τον υπολογιστή, μπορείς να αφήσεις μόνο την πρίζα αυτή να έχει επαφή με την εξωτερική γραμμή και όλες τις άλλες να τις συνδέσεις μεταξύ τους σε μια ανεξάρτητη γραμμή,το άκρο της οποίας πρέπει να το συνδέσεις στην θύρα τηλεφώνου του router.


Περιττό να πω ότι οτιδήποτε και αν κάνεις θα έχεις τηλέφωνο μόνο όταν έχεις και ρεύμα.(Εκτός αν συνδέσεις το router σε UPS :P)

alex24
16-03-11, 21:49
Παιρνεις ενα καλωδιο το βαζεις στην θυρα phone1 μετα βαζεις το διαχωριστη στην πριζα και συνδεεις το καλωδιο στην θυρα phone του διαχωριστη επειτα βαζεις αλλο ενα καλωδιο στη θυρα adsl του διαχωριστη και το συνδεεις με τη θυρα Line του μοντεμ και ετσι εχεις τηλεφωνο σε ολες τις πριζες...

n3vermind
17-03-11, 17:03
Επειδη αντιμετωπιζώ ακριβώς το ιδιο προβλημα(θέλω να βαλω το ασύρματο τηλ μου σε άλλο δωματιο) ακολούθησα τις οδηγίες σου αλλα δεν εχω καθόλου σήμα τηλεφώνου.....καμια ιδέα???

alex24
18-03-11, 01:12
Κατι δεν κανεις ισως σωστα...Μπροστα απο την πριζα της τηλεφωνικης συσκευης πρεπει να βαλεις φιλτρο για να εχεις σημα κανονικα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.