PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL ADSL - Αργή ταχύτητα



JohnnyChr
15-03-11, 19:37
Καλησπέρα,
Πρόσφατα ενεργοποίησα το Double Play Lite της HOL με ταχύτητα Internet 6Mbps.
Πριν από αυτό είχα OTE Connx 2Mbps. Βρίσκομαι στο Ριο Πατρών.
Χρησιμοποιώ ένα laptop, λίγο παλιό (Acer Aspire 1500) με αναβαθμισμένη μνήμη 1.25GB και XP Professional. Έχω το Kaspersky Internet Security 7 και στο router συνδέομαι με καλώδιο.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Με το Connx είχα Internet σε πολύ καλή ταχύτητα ανταπόκρισης αν και 2Mbps. Τώρα με τη HOL το Internet αργεί πάρα πολύ να ανταποκριθεί. Πριν άνοιγα πολλές καρτέλες στον browser και φόρτωνα ακόμα και πολλά streaming videos παράλληλα, τώρα ακόμα και για ένα streaming video στο Youtube πατάω παύση και περιμένω να φορτώσει... Μια απλή σελίδα (πχ Google) κάνει γύρω στα 30sec-1min να ανοίξει... Έχω επικοινωνήσει πολλές φορές με τη HOL και δε βρήκαν πρόβλημα...
Η αλήθεια είναι ότι και γω έχω μπερδευτεί γιατί:

Κάνοντας speedtest μου δίνει 6Mbps. Το ίδιο είπαν και από τη HOL
Κατεβάζοντας από διάφορα sites (nvidia, megaupload κτλ) και torrents, έχω πιάσει 80-600kbps άρα είναι σε σωστά επίπεδα
Παρόλα αυτά η πλοήγηση είναι πάααρα πολύ αργή (για να ανοίξει το adslgr.com έκανε 1.10min)
Χρησιμοποιώ Firefox, Opera και IE8...παντού τα ίδια


Για να προλάβω κάποιους που θα πούν ότι ο υπολογιστής είναι αργός, με το προαναφερθέν laptop δουλεύω χρόνια, γνωρίζω τις ταχύτητες του, δεν είχα ποτέ πρόβλημα ταχύτητας (ειδικά μετά από αναβάθμιση RAM) και με το Connx έπαιζα ακόμα και online παιχνίδια. Τώρα ούτε απλή πλοήγηση δεν κάνω. Επίσης το KIS (και το Firewall του) δε μου είχε δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.
Έκανα reset τα δίκτυα και χρησιμοποίησα System Mechanic για να καθαρίσω τον υπολογιστή μήπως κάτι τον εμποδίζει αλλά τίποτα. Αποτέλεσμα...τα ίδια...:hmm:

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Κάτι που μπορώ να κάνω? Σίγουρα ένας άλλος καινούριος υπολογιστής θα έχει άλλες ταχύτητες, όμως δεν είναι λύση ούτε μέτρο σύγκρισης, εφόσον συγκρίνω επιδόσεις των δύο συνδέσεων στον ίδιο υπολογιστή, με τις ίδιες απαιτήσεις...

Ευχαριστώ!!

treli@ris
15-03-11, 19:40
Εδω και καποιους μηνες η HOL εχει προβλημα με το εξωτερικο με αποτελεσμα να ταλαιπωρουνται οι συνδρομητες της ανεξαρτητως ταχυτητας κλειδωματος. Ακομα και τα 2mbps του ΟΤΕ ειναι καλυτερα απο το 6αρι πακετο που εβαλες.

πχ. κανε ενα traceroute προς adslgr.com ή k-play.de ή προς multiplay.co.uk. Το 1ο πρεπει να βγαινει με max 190ms και τα αλλα 2 κατω απο 70ms

Επισης, δοκιμασε καποιο απο τα εργαλεια (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=383028) του forum για μετρηση ping/ταχυτητας.

vaggoulas
15-03-11, 20:08
Πέρνα DNS από hol στην κάρτα δικτύου.

dfourt
16-03-11, 17:03
Δοκίμασε reset το router(ή απλά βγάλ'το από την πρίζα, περίμενε 1-2 λεπτά και ξαναβάλ'το)

To να κάνει 30 sec να φορτώσει μια σελίδα είναι εξωφρενικό!
Ίσως σου συνέβει μια φορά λόγω πχ κάποιου παροδικού προβλήματος στο δίκτυο.Αν όμως σου συμβαίνει συχνά, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Δώσε μας παραπάνω λεπτομέρειες.Το πρόβλημα το αντιμετωπίζεις πάντα ή κάποιες συγκεκριμένες ώρες?
Μήπως έχεις κανέναν ιό που έχει εγκαταστήσει proxy ή κάτι τέτοιο?Κάνε ένα full scan με το Kaspersky και με το Malwarebytes.
Επίσης έλεγξε και τις ρυθμίσεις proxy στους browsers.

Τέλος δοκίμασε να κάνεις browsing με απενεργοποιημένο το Kaspersky.

@vagoulas:Αν ήταν πρόβλημα DNS, μάλλον μετά από 2-3 sec θα έπαιρνε μήνυμα ότι δεν ανοίγει η σελίδα.Δεν θα αργούσε τόσο πολύ.

skiabox
17-03-11, 01:55
Βάλε windows 7 και ie9

stefan_city
22-03-11, 00:46
Βάλε windows 7 και ie9

σε παλιο λαπτοπ βρε; θα το γονατισει.

Bourdoulas
26-03-11, 14:30
Υπάρχει η δυνατότητα να φέρεις έναν δεύτερο υπολογιστή-laptop για να δεις αν σου κάνει το ίδιο πράγμα;

ppkmoby
30-03-11, 20:07
Θα σας απογοητευσω αλλα σαν ομοιοπαθής απο τα καμωματα της HOL πρεπει να σας πω οτι το προβλημα ωφείλεται στην γραμμή της HOL (οχι του ΟΤΕ), στο πατρικο μου που εχω HOL (λιγο εξω απο Κορινθο) με τερματικο καφαο της οπτικης ινας της HOL στα 50 μετρα απο το σπιτι μου και με τον ΟΤΕ στα 70 με 80 μετρα μου βγαζει ονομαστικες 19 mbs και παραπάνω αλλα δυστυχως η ποιοτητα (και υποθετω και η χωρητικοτητα του δικτυου) της γραμμης ειναι ΟΙΚΤΡΗ πάει η απωλεια (data loss) συννεφο, ειδικα σε ωρες αιχμης ενω πριν με ΟΤΕ ειχα σταθερα περιπου 10 Mbs αλλα τα ειχα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ολο το 24ωρο

Georgevtr
01-04-11, 12:44
ppkmoby :oneup:. Packet loss 24 h a day. Hellas Off Line :evil:

nikoskon
02-04-11, 00:00
να γράψω κ εγώ για να εκτονωθώ. Μένω Ιωάννινα. Βλέπω τα εξής στο ρουτεράκι μου
Rate (Up/Down) :442/2056 kbps
Noise Margin (Up/Down) :15/6.1 db
Line Attenuation (Up/Down):23.8/41.5 db
Δεν κλειδώνω ποτέ πάνω από 2 - 2,5. Με κάποιον έλεγχο που έκανα θα έπρεπε να κλειδώνω πάνω από 5.
Στο από πάνω διαμέρισμα ο γείτονας (επίσης HOL) έχει πάντα υψηλότερο θόρυβο και attenuation και κλειδώνει στα 5,5! H διαφορά μας είναι ότι εκείνος δεν έχει το lite πακέτο που έχω εγώ. Και σκέφτομαι, μήπως είναι κόλπο της εταιρείας για να δίνει περισσότερο BW στους πιο "ακριβούς" συνδρομητές?
Ξέρει κανείς αν με αυτές τις τιμές (noise, attenuation) δικαιολογείται να μου λένε από hol ότι μπορεί να φταίει η κακή ποιότητα χαλκού?
Υ.Γ. έχω τσεκάρει τις εσωτερικές συνδέσεις με τεχν. της HOL και ήταν εντάξει, το πρόβλημα ήταν έξω.

Vitruvian78
02-04-11, 15:14
να γράψω κ εγώ για να εκτονωθώ. Μένω Ιωάννινα. Βλέπω τα εξής στο ρουτεράκι μου
Rate (Up/Down) :442/2056 kbps
Noise Margin (Up/Down) :15/6.1 db
Line Attenuation (Up/Down):23.8/41.5 db
Δεν κλειδώνω ποτέ πάνω από 2 - 2,5. Με κάποιον έλεγχο που έκανα θα έπρεπε να κλειδώνω πάνω από 5.
Στο από πάνω διαμέρισμα ο γείτονας (επίσης HOL) έχει πάντα υψηλότερο θόρυβο και attenuation και κλειδώνει στα 5,5! H διαφορά μας είναι ότι εκείνος δεν έχει το lite πακέτο που έχω εγώ. Και σκέφτομαι, μήπως είναι κόλπο της εταιρείας για να δίνει περισσότερο BW στους πιο "ακριβούς" συνδρομητές?
Ξέρει κανείς αν με αυτές τις τιμές (noise, attenuation) δικαιολογείται να μου λένε από hol ότι μπορεί να φταίει η κακή ποιότητα χαλκού?
Υ.Γ. έχω τσεκάρει τις εσωτερικές συνδέσεις με τεχν. της HOL και ήταν εντάξει, το πρόβλημα ήταν έξω.

Join the club!! Κι εγώ πρίν όταν ήμουν με hol έπιανα μέχρι 6, και όταν αποφάσισα να πάω ΟΤΕ η γραμμή δεν σηκώνει πάνω απο 3 πλέον το πολύ. Στην ίδια γραμμή δεν ξέρω τί ακριβώς συνέβη και στον ΟΤΕ πιάνω λιγότερο!! Πάντως και στη γειτονιά μου το ίδιο συμβαίνει. Κάποιοι πιάνουν 6&7 και άλλοι πιάνουμε μετα δυσκολίας 2- 2,5. Φταίει η μεγάλη απόσταση απο το Κέντρο της περιοχής απο τη μιά και η κακή ποιότητα χαλκού που ενδεχομένως να συνδεθηκε η γραμμή σου....

nikoskon
02-04-11, 22:59
...άρα αθώα η HOL(?). H δική μου απόσταση είναι γύρω στα 4 χλμ! Θεωρητικά θα έπρεπε να πιάνω τα 5.
Δηλαδή είναι θέμα τύχης τι χαλκό θα έχουμε στη γραμμή;
Η κακή ποιότητα χαλκού όμως δε θα έδειχνε μεγαλύτερο θόρυβο από του γείτονα (ο οποίος έχει θόρυβο 7-8 και πιάνει τα 5,5);

grgz
02-04-11, 23:35
...άρα αθώα η HOL(?). H δική μου απόσταση είναι γύρω στα 4 χλμ! Θεωρητικά θα έπρεπε να πιάνω τα 5.
Δηλαδή είναι θέμα τύχης τι χαλκό θα έχουμε στη γραμμή;
Η κακή ποιότητα χαλκού όμως δε θα έδειχνε μεγαλύτερο θόρυβο από του γείτονα (ο οποίος έχει θόρυβο 7-8 και πιάνει τα 5,5);

Στην ίδια περίπου απόσταση βρίσκομαι κι εγώ και δεν πιάνω πάνω από 3,5.

Από ποιότητα η γραμμή μου άλλο τίποτα...:p Είχα πάει και στον ΟΤΕ, και εκεί να δεις γέλια, που έπιανα δεν έπιανα 2Μbps με τρελές αποσυνδέσεις.

dkmaster
03-04-11, 15:51
4 χλμ. και γύρω στα 5mbit δεν γίνεται. Ο ΟΤΕ σκέψου στα 4χλμ και το σκέφτεται αν θα δώσει ίντερνετ. Πρέπει να είναι λιγότερο από 4 χλμ για να πιάνει ο από πάνω σου παραπάνω.

nikoskon
03-04-11, 18:35
σωστός,
συγνώμη, η απόστασή μας είναι γύρω στα 3 χλμ. όπως το υπολογίζω από το line attenuation.

HRC2360
04-04-11, 11:20
να γράψω κ εγώ για να εκτονωθώ. Μένω Ιωάννινα. Βλέπω τα εξής στο ρουτεράκι μου
Rate (Up/Down) :442/2056 kbps
Noise Margin (Up/Down) :15/6.1 dbLine Attenuation (Up/Down):23.8/41.5 db Δεν κλειδώνω ποτέ πάνω από 2 - 2,5. Με κάποιον έλεγχο που έκανα θα έπρεπε να κλειδώνω πάνω από 5.
Στο από πάνω διαμέρισμα ο γείτονας (επίσης HOL) έχει πάντα υψηλότερο θόρυβο και attenuation και κλειδώνει στα 5,5! H διαφορά μας είναι ότι εκείνος δεν έχει το lite πακέτο που έχω εγώ. Και σκέφτομαι, μήπως είναι κόλπο της εταιρείας για να δίνει περισσότερο BW στους πιο "ακριβούς" συνδρομητές?
Ξέρει κανείς αν με αυτές τις τιμές (noise, attenuation) δικαιολογείται να μου λένε από hol ότι μπορεί να φταίει η κακή ποιότητα χαλκού?
Υ.Γ. έχω τσεκάρει τις εσωτερικές συνδέσεις με τεχν. της HOL και ήταν εντάξει, το πρόβλημα ήταν έξω.


Εγω με attenuation 45-46 εχω τωρα απο 6200-7700kbps ανετα.Παλαιοτερα και 8800-9200kbps.Εχω ομως down noise margin 9-11 τωρα και παλαιοτερα 9-14/15.Σε σενα ειναι 6.1db.Αρα κατι με τη γραμμη σου/χαλκο δεν παει σιγουρα καλα.Εκει πρεπει να το ψαξεις.

Το 6.1 ειναι παντα σταθερο/το ιδιο η' το βλεπεις που και που να ειναι ανεβασμενο?Δοκιμασε ενα restart το modem καποιο πρωι μηπως και το δεις μεγαλυτερο.

nikoskon
06-04-11, 12:08
Σε σενα ειναι 6.1db.Αρα κατι με τη γραμμη σου/χαλκο δεν παει σιγουρα καλα.Εκει πρεπει να το ψαξεις.

Το 6.1 ειναι παντα σταθερο/το ιδιο η' το βλεπεις που και που να ειναι ανεβασμενο?Δοκιμασε ενα restart το modem καποιο πρωι μηπως και το δεις μεγαλυτερο.

To noise margin είναι πάντα από 6 και κάτω, καταλαβαίνω ότι είναι πολύ χαμηλό, αλλά τι μπορεί να κάνει κανείς? Να απευθυνθώ στον ΟΤΕ να αλλάξουν συνδέσεις ώστε να έχω καλύτερο χαλκό?
Δεν νομίζω ότι το κάνουν αυτό!

HRC2360
06-04-11, 13:06
To noise margin είναι πάντα από 6 και κάτω, καταλαβαίνω ότι είναι πολύ χαμηλό, αλλά τι μπορεί να κάνει κανείς? Να απευθυνθώ στον ΟΤΕ να αλλάξουν συνδέσεις ώστε να έχω καλύτερο χαλκό?
Δεν νομίζω ότι το κάνουν αυτό!



Tοτε καποιο προβλημα εχεις.
.Δοκιμασες με restart το modem (πολυ πρωι η' χαραματα οταν οι πιο πολλοι ειναι στου ξαπλοπουλου)?

.Δοκιμασε μετα και σε αλλη μπριζα,χωρις spliter/φιλτρακια,κατευθειαν το modem μονο του.Ξεκινα απο την "κεντρικη"/πρωτη που εχεις μεσα στο σπιτι (το καλωδιο απο το modem μεχρι τη μπριζα ποσο μεγαλο ειναι?

.Διαβασε και αυτο και αν δεν μπορεις μονος φωναξε καποιο ηλεκτρολογο:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819


Αν εκει παρεις μετρησεις με μεγαλυτερο noise margin τοτε εχεις προβλημα μεσα στο σπιτι σου,στην καλωδιωση.

Και το δηλωνεις και στην HOL (αφου εκει εισαι συνδρομητης) να το κοιταξουν μια φορα.

nikoskon
06-04-11, 17:10
Tοτε καποιο προβλημα εχεις.
.Δοκιμασες με restart το modem (πολυ πρωι η' χαραματα οταν οι πιο πολλοι ειναι στου ξαπλοπουλου)?

.Δοκιμασε μετα και σε αλλη μπριζα,χωρις spliter/φιλτρακια,κατευθειαν το modem μονο του.Ξεκινα απο την "κεντρικη"/πρωτη που εχεις μεσα στο σπιτι (το καλωδιο απο το modem μεχρι τη μπριζα ποσο μεγαλο ειναι?

.Διαβασε και αυτο και αν δεν μπορεις μονος φωναξε καποιο ηλεκτρολογο:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819


Αν εκει παρεις μετρησεις με μεγαλυτερο noise margin τοτε εχεις προβλημα μεσα στο σπιτι σου,στην καλωδιωση.

Και το δηλωνεις και στην HOL (αφου εκει εισαι συνδρομητης) να το κοιταξουν μια φορα.

:(
Δυστυχώς αυτά έχουν γίνει όλα (restart, splitter κ.λπ). Ευχαριστώ πάντως (και για το, παρόλα αυτά, πολύ χρήσιμο λινκ).
Ήρθε τεχνικός από τη HOL, έκανε τις μετρήσεις και δεν βρέθηκε κανένα πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση.
Από HOL η τελευταία τους λέξη ήταν: "δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο ...αλλάξτε εταιρία".
Το ερώτημα είναι: αν τελικά φταίει κακή ποιότητα χαλκού τι μπορεί να κάνει κανείς?

........Auto merged post: nikoskon πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εννοώ η κακή ποιότητα γραμμής-χαλκού από το σπίτι έξω, μέχρι το dslam

HRC2360
06-04-11, 20:48
:(
Δυστυχώς αυτά έχουν γίνει όλα (restart, splitter κ.λπ). Ευχαριστώ πάντως (και για το, παρόλα αυτά, πολύ χρήσιμο λινκ).
Ήρθε τεχνικός από τη HOL, έκανε τις μετρήσεις και δεν βρέθηκε κανένα πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση.
Από HOL η τελευταία τους λέξη ήταν: "δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο ...αλλάξτε εταιρία".
Το ερώτημα είναι: αν τελικά φταίει κακή ποιότητα χαλκού τι μπορεί να κάνει κανείς?

........Auto merged post: nikoskon πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εννοώ η κακή ποιότητα γραμμής-χαλκού από το σπίτι έξω, μέχρι το dslam

Αν φταιει η κακη ποιοτητα χαλκου,χμμμμ,λιγο ζορι.Εχει ξανασυμβει να αλλαξουν γραμμη σε συνδρομητη αλλα επειδη ειναι και ο οτε στη μεση,θελει νομιζω παραπανω κυνηγημα.


Καποιος που ξερει καλυτερα να απαντησει?

aa144
09-04-11, 22:12
Βάλε windows 7 και ie9

Παιδιά μην λέτε ότι νάναι στον κόσμο, τα διαβάζουν πολλοί όλα αυτά.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 3 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........




"δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο ...αλλάξτε εταιρία"




Καλά σου το είπανε, εκεί που είσαι καλύτερα στον ΟΤΕ, ονομαστικά μπορεί να φαίνεται χειρότερο το πακέτο, αλλά όπως θα διαπίστωσες, οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια και η εμπειρία από τη χρήση μπορεί να είναι διαφορετική από αυτό που περίμενες.

Ειδικά αν πηγαίνεις από υποτιθέμενη "αργή" γραμμή του ΟΤΕ, σε υποτιθέμενη "γρήγορη" γραμμή εναλλακτικού και φαντάζεσαι ότι θα πηγαίνει και στην πράξη πιο γρήγορα (αν τώρα μιλάμε και για HOL, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; )

andm
14-04-11, 18:02
Έκανες κανά update στο antivirus?Τα κάνουν κάτι τέτοια τώρα τελευταία στην kaspersky.Γενικώς σητν εταιρία επικρατεί ένα μπάχαλο.Λογικά αυτό ευθύνεται.Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις προσωρινά το firewall και άλλες υπηρεσίες online προστασίας που σου προσφέρει να δούμε αν φταίει αυτό.

........Auto merged post: Pro_Killer96 πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βάλε windows 7 και ie9

Το σκεφτόσουν πολλή ώρα;

andm
18-04-11, 12:53
Τελικά βρέθηκε λύση;

@ ADSLgr.com All rights reserved.