PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows Promotional εκδόσεις & COA



dino_sauro00
17-03-11, 14:01
Γειά σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με άδειες. Θέλω να αγοράσω αυθεντικό software και ψάχνοντας, βρήκα στο Internet φθηνές εκδόσεις Promotional. Επικοινώνησα με τον πωλητή ο οποίος μου είπε οτι οι εκδόσεις Retail έχουν φυσικά COA, οι εκδόσεις όμως Promotional δεν έχουν (έχουν βέβαια κανονικά το serial number τους). Τώρα το ερώτημα είναι το εξής: είναι νόμιμο να χρησιμοποιήσω αυτές τις εκδόσεις σε δίκτυο επιχείρησης, ή θα έχω προβλήματα σε περίπτωση ελέγχου (BSA και τα συναφή)?
Μίλησα ήδη σε chat με έναν από τη Microsoft ο τύπος όμως ήταν εντελώς χαϊβάνι και απλά μου πάσαρε το link για έλεγχο αν το software είναι αυθεντικό
Ξέρεις κανείς τίποτα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

dino_sauro00
18-03-11, 23:01
Απαντάω μόνος μου στην ερώτηση σε περίπτωση που ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος. Λοιπόν οι promotional εκδόσεις δεν μπορούν να "μεταβιβαστούν" σε άλλα άτομα, και από τη στιγμή που έρχονται χωρίς COA δεν θεωρούνται αυθεντικές, πραγματικά κρίμα γιατί promotional εκδόσεις βρίσκονται σε πολύ καλές τιμές online.

alekan
18-03-11, 23:05
Oι... Promotional, δεν είναι τίποτε άλλο απο κλειδιά απο msdn, technet κλπ, που πουλάνε οι ξυπνητζηδες σε 10+ άτομα το κάθε κλειδί, με αποτέλεσμα σε λίγο καιρό να φάνε black list.

dino_sauro00
18-03-11, 23:56
Έχεις δίκιο για ένα μεγάλο ποσοστό alekan. Παρόλα αυτά υπάρχουν οι κανονικές εκδόσεις Promotional που προέρχονται απευθείας από τη Microsoft και δίνονται ΔΩΡΕΑΝ σε σεμινάρια εταιριών (φυσικά στο εξωτερικό) για τους συμμετέχοντες. Έχω δει ένα τέτοιο DVD το οποίο έχει το ολόγραμμα της Microsoft κανονικά ενώ έχει και τυπωμένη επάνω τη φράση Not for resale. Εν πάσει περιπτώση για κάποιον που θέλει λογισμικό αυθεντικό το σίγουρο είναι οτι πρέπει να αποφεύγει τις εκδόσεις Promotional ΕΚΤΟΣ και αν του δωθούν κατ' ιδίαν και χρησιμοποιηθούν σε σπιτική εγκατάσταση

@ ADSLgr.com All rights reserved.