PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-X στον Άγιο Δημήτριο



trellosballas
17-03-11, 14:36
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος στην περιοχή του Αγίου Δημητρίου κοντά στην Αγίας Βαρβάρας (Π. Φάληρο) που να έχει βάλει Conn-X ή και άλλο πάροχο?

Θέλω να κάνω αίτηση και δεν ξέρω με ποιον πάροχο θα έχω τις λιγότερες διακοπές.

Ενδιαφέρομαι μόνο για ίντερνετ και όχι για τηλέφωνο. Ευχαριστώ

Lagman
17-03-11, 20:02
Ο καλύτερος παροχος κατα την γνώμη μου αυτή την στιγμή είναι ο ΟΤΕ, ειδικά αν παίζεις online games. Νομίζω ότι είσαι μακρυά από το αστικό κέντρο οπότε καλά κανείς και ρωτάς. Έχει site η ΕΕΤτ που μπορείς να πάρεις μια ιδέα η μπορείς να ρωτήσεις στον ΟΤΕ απόσταση κ αν θα έχεις προβλήματα

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 7 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μπες εδώ και βάλε τη διεύθυνση σου να πάρεις μια ένδειξη http://mapsrv2.terra.gr/EETTUtilities/map.aspx

Vitruvian78
18-03-11, 00:26
Κι εγώ θα σου πρότεινα ΟΤΕ. Με τα νέα πακέτα η χρηματική διαφορά απο τους υπολοίπους είναι αμεληταία πλέον, ειδικά αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Για σκέτο Conn-X θα πληρώνεις:
Μηνιαίο πάγιο γραμμής 15,75 + 17,06 (για 2Mbps) = 33Euro/μήνα
ή
Μηνιαίο πάγιο γραμμής 15,75 + 23,26 (για 24Mbps) = 39Euro/μήνα
+ κόστος εγκατάστασης νέας τηλεφωνικής γραμμής 35€ (μια φορά)
Αν έχεις μεγάλη απόσταση πιθανότατα τα 24Mbps να μην τα πιάνεις, οπότε ίσως αναγκατικα σε συμφέρει να βάλεις το πακέτο των 2Mbps (αν κρίνω απο την ταχύτητα που ΄δείχνει οτι πιάνεις αυτή τη στιγμή στο προφίλ σου).

prjohn
18-03-11, 21:06
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε εναλλακτικό καθώς ο ΟΤΕ είναι πολύ ακριβός αφού internet στους άλλους παρόχους βρίσκεις με 25 ευρώ περίπου. 14 ευρώ διαφορά το μηνά δεν είναι καθόλου αμηλητέα, τουλάχιστον για φυσιολογικούς ανθρώπους.

sdikr
18-03-11, 21:09
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε εναλλακτικό καθώς ο ΟΤΕ είναι πολύ ακριβός αφού internet στους άλλους παρόχους βρίσκεις με 25 ευρώ περίπου. 14 ευρώ διαφορά το μηνά δεν είναι καθόλου αμηλητέα, τουλάχιστον για φυσιολογικούς ανθρώπους.

Αυτό μου άρεσε, δηλαδή λές όλους αυτούς που θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο μη φυσιολογικούς;

minos01
18-03-11, 21:50
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε εναλλακτικό καθώς ο ΟΤΕ είναι πολύ ακριβός αφού internet στους άλλους παρόχους βρίσκεις με 25 ευρώ περίπου. 14 ευρώ διαφορά το μηνά δεν είναι καθόλου αμηλητέα, τουλάχιστον για φυσιολογικούς ανθρώπους.

'Η λες ολους εμας που συνεχιζουμε να εχουμε οτε εξωγηινους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

baskon
18-03-11, 21:57
Νομιζω οτι ο φιλος απλως εννοουσε οτι τα 14 ευρω το μηνα ειναι καποιο ποσο για τους περισσοτερους απο εμας.Οχι οτι δεν ειμαστε φυσιολογικοι...
Το ποσο νομιζω οτι σχολιασε...Και οντως εχει δικιο...Τα 14 ευρω είναι καποιο οχι αμελητεο ποσο..
Πολλοι ομως τα δινουμε για να εχουμε σωστη υπηρεσια..
Αν δεν εννοουσε αυτο τοτε συμφωνω με ολους τους αλλους...Και εμεις τι ειμαστε?μ@λ@κ3ς που γυρισαμε Οτε?


Και εγω θα ελεγα στο φιλο οτι καλο θα ηταν να βαλει Οτε.Τωρα για το που δεν θα εχει διακοπες κανενας δε μπορει να του εγγυηθει τιποτα...

Vitruvian78
18-03-11, 22:17
Όχι είμαστε βλαμμένοι να το πιο πιο χοντρικά μάλλον! Λες κι εμείς δεν το έχουμε ψάξει και είμαστε χαζοί να πληρώνουμε περισσότερα......Τα μαγαζάκια λοιπόν υπάρχουν τριγύρω, ας πηγαίνει ο καθένας όπου θέλει αν είναι όλα ίσα και όμοια!

psyxakias
19-03-11, 00:01
Εντάξει ας μη στεκόμαστε σε μια κουβέντα περί φυσιολογικών / μη φυσιολογικών. Είναι καθαρά θέμα αναγκών και επιλογών.

Γενικότερα ο ΟΤΕ φαίνεται τα τελευταία χρόνια να έχει αρκετά ποιοτικό δίκτυο (ειδικά όσον αφορά τη διεθνή διασύνδεση), χωρίς μπουκώματα σε ώρες αιχμής, και μετά να ακολουθεί η Wind.. αλλά τίποτα δεν είναι απόλυτο. Πάντως ύστερα από μία κάκιστη (Forthnet) και μια μέτρια (NetOne) εμπειρία, αρχίζω δυστυχώς να αντιλαμβάνομαι πόσο σημαντική είναι η διαφορά των ~€10 στον ΟΤΕ για να μην ψάχνεις να βρεις τι φταίει κάθε φορά. ;)

mihalosss
19-03-11, 12:27
Καλημέρα γείτονα.
Μένω λίγο πιο πάνω από την Αγ.Βαρβάρα (π.φάληρο) 2 στενά από την εκκλησία και εδώ και ένα μήνα έχω βάλει conn-x 24αρα(θεωρητικά 24αρα).
CONNX θέλεις?ΜΑΚΡΙΑ!!!
Ένα μήνα ταλαιπωρίας με συνεχείς αποσυνδέσεις με ταχύτητα κατεβάσματος γύρω στα 5,5 λόγω απόστασης από το κέντρο.
Διάλεξα CONNX γιατί είναι καινούργιο το σπίτι και σε άλλο πάροχο θα αργούσε να ενεργοποιηθεί η γράμμη.
Συμβουλή μου είναι να ψαχτείς άλλου.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
(την ώρα που σου γράφω το μήνυμα έχω μπει απο το router του γείτονα (forthnet) γιατί η γραμμή μου έχει πέσει πάλι)

Lapetr
19-03-11, 12:55
Εντάξει ας μη στεκόμαστε σε μια κουβέντα περί φυσιολογικών / μη φυσιολογικών. Είναι καθαρά θέμα αναγκών και επιλογών.

Γενικότερα ο ΟΤΕ φαίνεται τα τελευταία χρόνια να έχει αρκετά ποιοτικό δίκτυο (ειδικά όσον αφορά τη διεθνή διασύνδεση), χωρίς μπουκώματα σε ώρες αιχμής, και μετά να ακολουθεί η Wind.. αλλά τίποτα δεν είναι απόλυτο. Πάντως ύστερα από μία κάκιστη (Forthnet) και μια μέτρια (NetOne) εμπειρία, αρχίζω δυστυχώς να αντιλαμβάνομαι πόσο σημαντική είναι η διαφορά των ~€10 στον ΟΤΕ για να μην ψάχνεις να βρεις τι φταίει κάθε φορά. ;)

Συμφωνώ ως προς το θέμα των αναγκών αλλά διαφωνώ στο θέμα "να μην ψάχνεις να βρεις τι φταίει κάθε φορά." Κι εκεί έχει να κάνει με το τι χρήστης είσαι.
Εγώ με 4νετ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Οκ είχε μπούκωμ πρίν κανα 6μηνο αλλά έχει ξεμπουκώσει από τοτε. Και βλέπω και μπαλίτσα τσάμπα εδώ και κανα μήνα μεσω streaming. Έχω το 2play economy κι αν είχα κλείσει το 12μηνο θα έκανα μια αναννέωση με τη νέα προσφορά στα 24,90.

thenetpoet
19-03-11, 20:21
Καλημέρα γείτονα.
Μένω λίγο πιο πάνω από την Αγ.Βαρβάρα (π.φάληρο) 2 στενά από την εκκλησία και εδώ και ένα μήνα έχω βάλει conn-x 24αρα(θεωρητικά 24αρα).
CONNX θέλεις?ΜΑΚΡΙΑ!!!
Ένα μήνα ταλαιπωρίας με συνεχείς αποσυνδέσεις με ταχύτητα κατεβάσματος γύρω στα 5,5 λόγω απόστασης από το κέντρο.
Διάλεξα CONNX γιατί είναι καινούργιο το σπίτι και σε άλλο πάροχο θα αργούσε να ενεργοποιηθεί η γράμμη.
Συμβουλή μου είναι να ψαχτείς άλλου.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
(την ώρα που σου γράφω το μήνυμα έχω μπει απο το router του γείτονα (forthnet) γιατί η γραμμή μου έχει πέσει πάλι)

κι εγω μενω κοντα στην αγ. βαρβαρα (προς καλαμακίου). Με wind είμαι στα 6.5 συγχρονισμό, και καθόλου αποσυνδέσεις. Η περιοχή μας δεν είναι για πολλά πολλά αφού είμαστε μακρυα από το κέντρο..

Lagman
19-03-11, 20:22
Καλημέρα γείτονα.
Μένω λίγο πιο πάνω από την Αγ.Βαρβάρα (π.φάληρο) 2 στενά από την εκκλησία και εδώ και ένα μήνα έχω βάλει conn-x 24αρα(θεωρητικά 24αρα).
CONNX θέλεις?ΜΑΚΡΙΑ!!!
Ένα μήνα ταλαιπωρίας με συνεχείς αποσυνδέσεις με ταχύτητα κατεβάσματος γύρω στα 5,5 λόγω απόστασης από το κέντρο.
Διάλεξα CONNX γιατί είναι καινούργιο το σπίτι και σε άλλο πάροχο θα αργούσε να ενεργοποιηθεί η γράμμη.
Συμβουλή μου είναι να ψαχτείς άλλου.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
(την ώρα που σου γράφω το μήνυμα έχω μπει απο το router του γείτονα (forthnet) γιατί η γραμμή μου έχει πέσει πάλι)

Όπως το φανταζόμουν είσαστε μακριά από το αστικό κέντρο, Στης Δαφνης πέφτετε ; Γινεται να ζητήσεις να σε βάλουν σε 4 Mbps προφίλ για να μην έχεις αποσυνδέσεις ; Θα μπορούσες να γυρίσεις και σε 2Mbps .Η απόσταση πάντως δε μικρενει αν πας σε εναλακτικο. Πρέπει να δηλώσεις ότι έχεις dc..

thenetpoet
19-03-11, 21:12
Όπως το φανταζόμουν είσαστε μακριά από το αστικό κέντρο, Στης Δαφνης πέφτετε ; Γινεται να ζητήσεις να σε βάλουν σε 4 Mbps προφίλ για να μην έχεις αποσυνδέσεις ; Θα μπορούσες να γυρίσεις και σε 2Mbps .Η απόσταση πάντως δε μικρενει αν πας σε εναλακτικο. Πρέπει να δηλώσεις ότι έχεις dc..

λογικα στην Παναγιτσα Π. Φαλήρου πέφτει

Νikosanagn
19-03-11, 21:19
Εγώ μένω καμια 400ρια μέτρα απο την Αγία Βαρβάρα, λίγο πιο κάτω απο το γήπεδο του Αγίου Δημητρίου, με Hol πολύ ευχαρηστημένος, μηδενικές αποσυνδέσεις, δηλαδή μετρημένες στα δάχτυλα εδώ και 2 χρόνια, μια χαρα online gaming με κανένα πρόβλημα.

mihalosss
20-03-11, 10:14
το κέντρο από οτι ξέρω πρέπει να είναι στην ζαϊμη στην αμφιθεας.

Lagman
20-03-11, 17:33
Εγώ μένω καμια 400ρια μέτρα απο την Αγία Βαρβάρα, λίγο πιο κάτω απο το γήπεδο του Αγίου Δημητρίου, με Hol πολύ ευχαρηστημένος, μηδενικές αποσυνδέσεις, δηλαδή μετρημένες στα δάχτυλα εδώ και 2 χρόνια, μια χαρα online gaming με κανένα πρόβλημα.

Η hol δεν δίνει fastpath για online gaming και εκτός αυτού οι συνδρομητές της έχουν ποστάρει του χειρότερους χρόνους απόκρισης.
Ρίξε μια ματιά
Αποτελέσματα ping, με χρήση διαφόρων tools (αφορά όλους τους πάροχους) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=383397)

@ ADSLgr.com All rights reserved.