PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπη συνδεσης ΟΤΕ



stefa_1
17-03-11, 14:56
Γεια σας
Ειχα τηλεφωνικη συνδεση ΟΤΕ με Conn-x 2mbit αοριστου στο πρωην μαγαζι μου.Εκοψαν την τηλεφωνικη συνδεση μαζι με την ADSL πριν απο 1,5-2 χρονια επειδη δεν ειχα πληρωσει.Ακομα δεν εχω πληρωσει τα χρωστουμενα και σημερα μπαινοντας στο my.otenet.gr διαπιστωσα πως η συνδρομη ειναι ακομα ενεργη!!:shock:
Δηλαδη αυτα τα 2 χρονια που ειναι κομμενη η συνδεση εγω χρεωνομουν/χρεωνομαι ακομα τα 16 ευρω καθε μηνα της συνδρομης connx και οταν θα πληρωσω τα χρωστουμενα θα πληρωσω και 16x24 = 400 ευρω επιπλεον ??
Δεν ξερω πως το αμελησα αυτο το πραγμα,θεωρησα οτι θα κοβοταν μετα απο 2-3 μηνες και η συνδρομη connx και ξεχασα να το ελεγξω!

a.libe
17-03-11, 16:16
Γεια σας
Ειχα τηλεφωνικη συνδεση ΟΤΕ με Conn-x 2mbit αοριστου στο πρωην μαγαζι μου.Εκοψαν την τηλεφωνικη συνδεση μαζι με την ADSL πριν απο 1,5-2 χρονια επειδη δεν ειχα πληρωσει.Ακομα δεν εχω πληρωσει τα χρωστουμενα και σημερα μπαινοντας στο my.otenet.gr διαπιστωσα πως η συνδρομη ειναι ακομα ενεργη!!:shock:
Δηλαδη αυτα τα 2 χρονια που ειναι κομμενη η συνδεση εγω χρεωνομουν/χρεωνομαι ακομα τα 16 ευρω καθε μηνα της συνδρομης connx και οταν θα πληρωσω τα χρωστουμενα θα πληρωσω και 16x24 = 400 ευρω επιπλεον ??
Δεν ξερω πως το αμελησα αυτο το πραγμα,θεωρησα οτι θα κοβοταν μετα απο 2-3 μηνες και η συνδρομη connx και ξεχασα να το ελεγξω!
νομιζω χρωστας μονο εως την ημνια διακοπης + καποιους τοκους υπερημεριας αφου δεν εχει εξοφληθει...να εισαι βεβαιος οτι αν χρωσταγες τοσα που αναφερεις θα σε ειχαν μουρλανει στα τηλ και μπορει να ειχαν προχωρησει και με κανα εξωδικακι....για καθε περιπτωση τηλ στο 13888 η επισκεψου καποιο oteshop να σεις το συνολο σου

Seitman
17-03-11, 17:18
Αν δεν κάνω λάθος δεν έχει σημασία αν έχει διακοπεί η παροχή υπηρεσιών. Η γραμμή θεωρείται "ανοιχτή" και πληρώνεις τα πάγια.
Μετά από εσένα δεν νοίκιασε κανένας το μαγαζί?

stefa_1
17-03-11, 17:28
Δεν το νοικιασε κανενας.Οπως και να χει,θα επισκεφθω ενα oteshop συντομα,να ξεκαθαριστει το θεμα.

Seitman
17-03-11, 17:29
Τότε μάλλον "τρέχουν" τα πάγια...

Vitruvian78
17-03-11, 23:59
οχι οφείλει να πληρώσει μόνο την τελευταία του οφειλή καθώς εφόσον επήλθε διακοπή των υπηρεσιών δεν έκανε χρήση και άρα δεν μπορούν να τον χρεώσουν για κατι που δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει.

Seitman
18-03-11, 08:43
Τα πάγια όμως τρέχουν, αλλά θα μας πει σήμερα τι έγινε. :oneup:

maik
18-03-11, 10:26
Οταν δεν πληρωνει καποιος για εξι μηνες κοβεται η εξερχομενη επικοινωνια. Τα παγια ομως τρεχουν. Μετα τους εξι μηνες γινεται οριστικη διακοπη και παει το χρεος στο τμημα επισφαλων απαιτησεων. Φυσικα δεν συνεχιζουν τα παγια.
Δεν εχει καμια σχεση αν ο λογαριασμος ( username -pasword) παραμεινει ενεργος σην otenet.

Seitman
18-03-11, 10:28
Αυτό με τους 6 μήνες δεν το ήξερα... :oneup:

karetsos
18-03-11, 10:46
ισχύει αυτό με τγους 6 μήνες (3 απλήρωτοι λογαριασμοί) αλλά επειδή αυτά τα θέματα δεν είναι πάντα απόλυτα, είναι καλύτερο να μην αφήνουμε τη σύνδεσή μας στην τύχη της... γιατί στο τέλος εμείς θα "πληρώσουμε τη νύφη"

maik
18-03-11, 11:31
ισχύει αυτό με τγους 6 μήνες (3 απλήρωτοι λογαριασμοί) αλλά επειδή αυτά τα θέματα δεν είναι πάντα απόλυτα, είναι καλύτερο να μην αφήνουμε τη σύνδεσή μας στην τύχη της... γιατί στο τέλος εμείς θα "πληρώσουμε τη νύφη"

Οι εξι μηνες ειναι απολυτο. Τελειως διαφορετικο πραγμα αν καποια βαση κρατησε τους κωδικους του ιντερνετ.
Οταν χρωστας πληρωνεις.

karetsos
18-03-11, 11:37
... χμ καλύτερα να μην είμαστε απόλυτοι, πολλά έχουν δει τα μάτια μου.

ας πούμε απλά ότι όλοι οι κανόνες έχουν και εξαιρέσεις...

οι κωδικοι internet είναι λογικό να διατηρήθηκαν ακόμη αφού δεν έχει γίνει αίτημα να διακοπούν, αλλά δεν χρεώνεται κάτι από αυτό.

maik
18-03-11, 12:07
Ακομα και στο θεωρητικο λαθος οι χρεωσεις μετα το εξαμηνο θα αφαιρεθουν. Μην βλεπετε παντου δρακους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.