PDA

Επιστροφή στο Forum : conn-x: πρώτος λογαριασμός



TinTin43
17-03-11, 16:35
Επειδη το τελευταιο σχετικο θεμα ειναι λιγο παλιο θελω να ρωτησω τι ακριβως παιζει με τον 1ο λογαριασμο.

Αφορα περιοδο 9/2 - 28/2 κ ηρθαν οι παρακατω χρεωσεις
Αναδρομικά: ADSL 24 - Παγια τελη
Αναδρομικά: ondsl - Παγια τελη
TEΛΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ
Αναδρομικά: ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ
ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ {01/3 - 30/4}
Τελη connx 24 {01/3 - 30/4}

Σε προηγουμενο θεμα ειδα οτι δεν χρεωνει πλεον τελος ενεργοποιησης
(ο προηγουμενος ενοικιαστης ειχε ιντερνετ)
Τι ισχύει πλεον??

Στο επομενο λογ/σμο θα εχω μονο τελη κονξ και βασικα τελη??
Δλδ για τους μηνες μαρτιο και απριλιο θα εχω πληρωσει ετσι??

Πολλες ερωτησεις αλλα ειναι 128,5 ρε π...

Seitman
17-03-11, 16:43
Ναι, στον επόμενο λογαριασμό μόνο τα βασικά & conn-x

Vitruvian78
18-03-11, 00:07
Εάν αυτός είναι ο πρώτος σου λογαριασμός μετά απο επιστροφή απο άλλο πάροχο, να ξέρεις οτι πάντα έρχεται φουσκωμένος σε όλους. Ο λόγος είναι οτι στον πρώτο λογαριασμό χρεώνονται εφάπαξ ο πρώτος και ο δεύτερος μαζί (καθότι πρληρώνεις ανα δύμηνο το λογαριασμό στον ΟΤΕ) + ο τελευταίος μήνας της υπηρεσίας (τα χρήματα του οποίου θα σου επιστραφούν κάποια στιγμη νομίζω...;;; ). Άρα σου έρχονται περίπου τα τέλη των υπηρεσιών που έχεις ζητήσει για τρεις μήνες. Μετά τον πρώτο λογαριασμό, ο επόμενος δυμηνιαίος που θα σου έρθει θα είναι φυσιολογικός. Μην ανησυχείς λοιπόν.
Τέλος ενεργοποίησης στον ΟΤΕ πάντα και όλοι πληρώνουν. Το γεγονός οτι ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε Conn-X δεν σημαίνει κάτι, διότι εσύ και η δική σου σύνδεση- γραμμή δεν έχει καμία σχέση με την σύνδεση-γραμμή του προηγούμενου ενοικιαστή. Έχεις τον δικό σου τηλεφωνικό αριθμό φαντάζομαι και έχεις ζητήσει τις δικές σου υπηρεσίες, δεν κρατάς την γραμμή και τον αριθμό του προηγούμενου ενοικιαστή, έτσι δεν είναι;

TinTin43
18-03-11, 00:15
Ναι απλα σε αλλο θεμα ειχα διαβασει οτι δεν χρεωνεται το τελος πλεον κ με εβαλε σε σκεψεις...
τεσπα τουλαχιστον δεν εχω σχεδον κανενα προβλημα ως τωρα....

Vitruvian78
18-03-11, 00:38
Αυτό ίσως ήταν κάποια προσφορά κάποτε (που δεν το νομίζω, μάλλον κακή πληροφόρηση ήταν παρά πραγματικότητα) που ενδεχομένως να μην πρόλαβες την χρονική στιγμή που έκανες την αίτησή σου.

FuS
18-03-11, 03:07
Αν κάνεις νέα σύνδεση τηλεφώνου χρεώνεσαι με 36 ευρώ και αν είναι μεταφορά από άλλο πάροχο χρεώνεσαι 33 ευρώ το τέλος επιστροφής βρόχου.
Tέλη ενεργοποίησης για το conn-x δεν χρεώνονται.

Τα αναδρομικά (conn-x + βασικά τέλη) αφορούν την περίοδο χρήσης από την έναρξη των υπηρεσιών έως την έκδοση του λογαριασμού, δηλαδή την 01/03 (η χρέωση του conn-x ξεκινά την 7η ημερολογιακή μέρα μετά την καταχώρηση του αιτήματος)

Οι υπόλοιπες (κανονικές) χρεώσεις (conn-x + βασικά τέλη) είναι το επόμενο 2μηνο από την έκδοση του λογαριασμού που πάντα προπληρώνεις και αυτές θα πληρώνεις από εδώ και πέρα για κάθε δίμηνο.

Από την στιγμή που καταργείς μια υπηρεσία με πάγια χρέωση, από την ημέρα που καταργείς έως την έκδοση του επόμενου λογαριασμού (που έχεις προπληρώσει), η αναλογία των χρημάτων, πάντα επιστρέφεται πίσω στον επόμενο λογαριασμό (φαίνονται κάτω-κάτω στην ανάλυση λογαριασμού).

Ο λογαριασμός αυτός αφορά περίοδο χρήσης από 09/02 έως 30/04 (2 μήνες και 3 εβδομάδες) + ότι έχει και το τέλος νέας τηλ σύνδεσης. Γι' αυτό ήταν πιο φουσκωμένος.

Vitruvian78
18-03-11, 22:19
Α ωραία......αυτό δεν το είχα ξεκαθαρίσει πολύ καλά! Ευχαριστούμε!

TinTin43
15-03-12, 15:17
Για να μην ανοιγω νεο θεμα , μου ηρθε λογ/σμος με
Αναδρομικά: ADSL 24 - Παγια τελη 9,1
Αναδρομικά: ondsl - Παγια τελη 3,4
Συνολο 12,5
αλλα και

Επιστροφικα Τελη connx 12,5.

Απλα εκαναν λαθος και μου τα επεστρεψαν στον ιδιο λογ/σμο ή παιζει κατι αλλο??
Ρωταω γιατι δεν εχω ανανεωσει τη συνδεση και ειμαι πλεον μηνα-μηνα και με επαιρναν τηλεφωνα για ανανεωση με εκπτωση.
Παιζει δλδ να μου ανανεωσαν τη συνδεση παλι για χρονο και να μου εμφανιζουν τα παραπανω για να μη παρω χαμπαρι κατι?

Piparas
15-03-12, 20:21
Για να μην ανοιγω νεο θεμα , μου ηρθε λογ/σμος με
Αναδρομικά: ADSL 24 - Παγια τελη 9,1
Αναδρομικά: ondsl - Παγια τελη 3,4
Συνολο 12,5
αλλα και

Επιστροφικα Τελη connx 12,5.

Απλα εκαναν λαθος και μου τα επεστρεψαν στον ιδιο λογ/σμο ή παιζει κατι αλλο??
Ρωταω γιατι δεν εχω ανανεωσει τη συνδεση και ειμαι πλεον μηνα-μηνα και με επαιρναν τηλεφωνα για ανανεωση με εκπτωση.
Παιζει δλδ να μου ανανεωσαν τη συνδεση παλι για χρονο και να μου εμφανιζουν τα παραπανω για να μη παρω χαμπαρι κατι?


Όχι φυσικά χωρίς τη συγκατάθεσή σου. Έτσι βγαίνουν από το λογιστήριο όταν παρέλθει ο χρόνος γιατί στα είχαν χρεώσει στην αρχή. Συνεχίζεις ως είχες αλλά με αορίστου χρόνου.

TinTin43
15-03-12, 21:23
thanks :)

zakk75
15-03-12, 23:13
Κι εμενα χτες ήρθε ο πρωτος μου, (νεα τηλ. συνδεση, 24αρα), 106 ευρωπουλα..

Geocheats2
15-03-12, 23:29
Μια ερώτηση έστω ότι βάζω ΟΤΕ στον πρώτο λογαριασμό θα εχω
Τέλη συνδεση
Πάγιο προγράμματος
Θα έχω όμως το παλιό καλό 15αρικο πάγιο γραμμής η δεν το πληρώνεις άμα έχεις πακέτο ;;;

Piparas
16-03-12, 01:36
Άμα έχεις πακέτο το πάγιο συμπεριλαμβάνεται, άλλωστε στη σελίδα με τα προγράμματα αναφέρει αν συμπεριλαμβάνεται ή όχι. Στον πρώτο λογαριασμό πληρώνεις τέλη σύνδεσης-επιστροφής,το ποσό αναλογικά από την ημέρα ενεργοποίησης μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού και προπληρώνεις το επόμενο δίμηνο. Όταν και αν διακόψεις σου επιστρέφουν ό,τι έχεις προπληρώσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.