PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια Καιγομαι!!!!



pipitop@pi
04-03-04, 00:28
Λοιπον παιδες η κατασταση εχει ως εξης:ειμαι συνδρομητης 4νετ 384/128 σε κοκαλοdslam και μενω στο χαλανδρι.υπαρχει ενα προβλημα σε καθε speed test βγαινει αρκετα χαμηλο το d/l και το upload πολυ μεγαλο!απο το site της microsofτ κατεβαζω με 23-25 το πολυ στις 11 τη νυχτα οποτε θεμα πιτταρισματος δεν τιθεται νομιζω!τα πραγματα μπλεκονται περισσοτερο επειδη το dr spεdtouch μου δειχνει πως κατι γινεται συνεχως upload!αν οντως γινεται ετσι τοτε δικαιολογειται γιατι το dl ειναι τοσο κατω!οποιος μπορει ας βοηθησει!ευχαριστω!

ogenikos
04-03-04, 00:35
Οταν είσαι συνδεμένος και βλέπεις τέτοια κουφα, μεγάλα upload κλπ, γράψε στο command prompt " netstat " για να δείς τι συνδέσεις έχει κάνει το pc σου και πού.
Αν τα έχεις όλα κλειστά (internet explorer ή άλλα προγράμματα που κάνουν σύνδεση)το netstat δεν θα πρέπει να σου βγάζει καμμιά σύνδεση.

pipitop@pi
04-03-04, 00:48
με τα παντα κλειστα δεν μου βγαζει τιποτα!αλλα το upload συνεχιζει σε speed tests βαραει 500 με το dr speedtouch ομως ειναι κοντα στο 125.αν καποιο προγραμμα εχει κανει τη συνδεση το netstat επρεπε να το δειξει?

Diomedes
04-03-04, 00:57
pipitop@pi,
Ρε συ...μήπως, λέω μήπως έχεις κανα TrojonHorse??(όχι τα προφυλακτικά που σε σώζουν αλλά τα άλλα που σε $#@#$.... :D :D :D
Τώρα στο θέμα:
1) Έτρεξες την εντολή netstat πό το command prompt (cmd)?? Δεν δείχνει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως??
2) Έχεις κανένα αντι-Trojan ή firewall ή αντι-virus???
3) Στο "process viewer"(cntrl+alt+del) μήπως υπάρχει τίποτα ΥΠΟΠΤΟ που "τρέχει" στο background??
Βρε συ...μπας και???
Μπααα...αλλα πάλι...who knows.. :wink:

pipitop@pi
04-03-04, 01:01
υπαρχουν διαφορα υποπτα τα οποια τα κλεινω αλλα και παλι δεν γινεται τιποτα!μαλλον με βλεπω για format(ε ρε τι κανουν οι σελιδες του τυπου cracks.am)....

edit:τα υποπτα που αναφερω δεν ειναι υποπτα αλλα σιφουρα επικυνδυνα προγραμματακια τα οποια δεν μπορει κανενα αντιβιοτικο να τα διαγραψει(εχω δοκιμασει πολλα)οποτε περιοριζομαι στην επιλογη να τα κνλεινω με το ανοιγμα του pc.

Diomedes
04-03-04, 01:07
pipitop@pi,
Αρκεί που το πήρες χαμπάρι νωρίς σχετικά. Δεν νομίζω να φταίει ειδικά αυτή η σελίδα...Πάντως αν δεν έχεις modem/router με firewall βάλε ένα ZoneAlarm και ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ σου λέω.... :wink:
(βάλε και κανά Norton αντι-virus καθώς και κανά antiSpy και δεν "μασάς" μία μετά)

kostthem
04-03-04, 01:24
Μην κάνεις format. Τα προγραμματάκια αυτά, είτε θα τα βρεις στην εκκίνηση, είτε στο msconfig στην δεξιά καρτέλα που δείχνει τι τρέχει στην εκκίνηση. Μπορείς να απενεργοποιήσεις ότι δεν σου αρέσει. Α... αν έχεις Win2Κ δεν υπάρχει αυτή η εντολη. Ρε παιδιά... καμμιά αντίστοιχη?

pipitop@pi
04-03-04, 01:35
ρε παιδια δεν ειμαι σιγουρος πως φταινε αυτα τ απρογραμματακια γιατι οταν τα απενεργοποιω παρεμενει το χαμηλο dl και το τρελο upload

Diomedes
04-03-04, 01:39
kostthem,
Αφού δεν έχει εμπειρία από αυτά και το σύστημά του έχει ένα κάρο @@ριες μέσα...
Πρέπει να μπλέξει με regedit και τετοια??? Καλύτερα να κανει format(μην σου πω και Fdisk-repartitioning-rebuild MBR) και να γλυτώσει...Αφού κάνει ένα καλό backup τα αρχεία του και τα savegames του... :wink:
Φιλικά,

MetalHeart
04-03-04, 01:53
Σωστός ο Diomedes. Είναι οδυνηρή λύση αλλά όταν με το καλό ξαναμπείς στα WIN δεν θα υοάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι από το μέρος του modem προς το PC

Koumooo
04-03-04, 03:30
Αν δεν αλαλξει συμπεριφορα... παλι τα ιδια θα εχει...

ας μην μας φταινε οι περιεργες σελιδες ρε παιδια.... ας μαθουμε και 5 πραγματα για τα ρημαδια τα μηχανηματα μας.

redlemon.gr
04-03-04, 05:51
Το φορμάτ δεν είναι λύση.. μόλις μπείς μετά πρώτη φορά online πάλι θα κολήσεις!!
πήγαινε στον FOSI (ψαξε απο το google αν δεν ξέρεις ποιός είναι!) και κατέβασε το SPY SWEEPER αφού το βάλεις πάνω κάντου και μία ενημέρωση στα definitions αλλά μόνο σε αυτά (όχι στο πρόγραμμα γιατί μετά δεν θα σου παίζει!) το update το κάνεις απο το tab των options, εγώ βρήκα με αυτό 10 trojans και adware και dialers και μετά περνάω και ένα Norton Antivirus 2004 Scan απο πάνω και βρίσκει άλλα 17!!! (άλλα όχι τόσο επικύνδυνα.. και μάλιστα μερικά τα χε βρεί και το SPY Sweeper) το καλό του είναι οτι καθαρίζει και τα ανάλογα κλειδιά απο την registry για το κάθε "περίεργο" που βρίσκει.. Α! και κάτι άλλο, στο τέλος του scan μη ξεχάσεις να τα κάνεις delete !!!! έχουν βγεί πολύ εξελιγμένα trojans, το σύστημα μου έπαιζε κανονικότατα και μόνο στα παιχνίδια είχα δει μια μικρή διαφορά απο παλιότερα.. δεν στο επηρεάζουν φανερά για να μην το καταλάβεις και τα βγάλεις!! ακόμα και στούς πιο σίγουρους προτείνω να ελέγξουν το σύστημα τους με κάποιο tool της προκοπής!! γίνεται ΧΑΜΟΣ :|

pipitop@pi
04-03-04, 07:25
λοιπον επειδη πολλα ακουστηκαν ανφερω τα εξης:στο συστημα μου ειναι εγκατεστημενο το zone alarm pro,norton systemworks2003,norton antivirus 2004!το norton τα βρισκει αλλα δεν μπορει να τα διαγραψει!καθως και εχω απαγορψει την προσβαση στο νετ αυτων που ξερω....

kostthem
04-03-04, 09:08
pipitop@pi,
Από safe mode δοκίμασες?


@ diomedes
Εχεις δίκιο για το format, απλά κατά την γνώμη μου πρώτα πρέπει να βρίσκουμε την αιτία (έτσι ώστε να μην πάει και χαμένο το format).

pipitop@pi
04-03-04, 17:05
@koumoo
φιλε καλυτερα αν δεν ξερεις να μην μιλας και να προσπαθεις να μην προσβαλλεις τους αλλους!

εχω χρησιμποιησει προγραμματα σαν το registry cleaner αλλα και παλι το ιδιο προβλημα!να πω οτι υποψιαστηκα οτι μπορει να ευθυνεται καποιο προγραμμα γιαυτο που συμβαινει μονο και μονο επειδη ταιριαζουν τα συμπτωματα που εμφανιζονται σαν καποιο προγραμμα να στελνει πληροφοριες καπου γιατο και μειωνεται το dl και φαινεται οτι κανω συνεχως upload!

@ ADSLgr.com All rights reserved.