PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με wireless LAN



patnik
04-03-04, 03:51
Έχω τρία μηχανάκια σπίτι εκ των οποίων τα δύο έχουν ήδη δυνατότητα wireless 54mbps και το τρίτο βρίσκεται κοντά στον zyxel adsl router και (θα) είναι wired.
Ψάχνω να βρω ένα wireless router το οποίο να συνδεθεί στο zyxel και να δίνει σήμα στους δύο clients. Έχω τις εξής απορίες
1) Όντως χρειάζομαι wireless router ή και ένα ethernet bridge κάνει την δουλειά; (ένα motorola που δοκίμασα δεν παίζει έτσι, αλλά μόνο σαν client)
2) Έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο με τιμή <180 και με web configuration tool (τα μηχανάκια τρέχουν διαφορετικά συστήματα);
3) Είναι πιο εύκολο να αλλάξω το zyxel με κάποιο άλλο που να έχει wireless; (Μάλλον ναι, απλά είναι μόνο 3 εβδομάδων)

alefgr
04-03-04, 06:37
Αφού έχεις ήδη ADSL router σου προτείνω ένα Access Point στα 54 Mbits. Τώρα από μάρκες υπάρχουν πολλές. Στο δικό μου εσωτερικό δύκτιο χρησιμοποιώ 2 USRobotics 5450 και 2 D-Link 2000+ όλα σε συνδεσμολογία ανά δύο bridge. Τα πάνε μιά χαρά.

Τώρα αν θέλεις να αλλάξεις το router με wireless router Zyxel, το μόνο που είναι στα 54 είναι το νέο μοντέλο 653, το οποίο ακόμα δεν το έχω δεί να υπάρχει στην Ελληνική αγορά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.