PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός σε HOL - πολλαπλές κλήσεις data σε κέντρο λήψης σημάτων



Σελίδες : [1] 2

nikgl
18-03-11, 18:37
Εδώ και καιρό έχω παρατηρήσει πως ενώ δεν κάνω πολλές κλήσεις με το double play lite, είδα ότι οι κλήσεις προς το κέντρο λήψης σημάτων ξεπερνάνε τις δωρεάν κλήσεις και αρχίζω να χρεώνονομαι μόνο γι'αυτές.
Βλέποντας την αναλυτική χρέωση, παρατηρώ ότι κάποιες φορές η αποστολή σήματος προς το κέντρο λήψης σημάτων ολοκληρώνοται με μια κλήση data αλλά τις περισσότερες φορές ολοκληρώνεται με 3-5 ακόμα και με 10 κλήσεις κάποιες φορές.
Αυτό εκτός από την επιπλέον χρέωση δημιουργεί κίνδυνο καθυστέρησης αποστολής του σήματος όταν πραγματικά θα χρειαστεί ή ακόμα και να μην μπορέσει καθόλου να σταλεί σήμα αν στο 3λεπτο ο κλέφτης σου κόψει το τηλέφωνο.
Σε επικοινωνία που είχα και με τον εγκαταστάτη αλλά και με τη hol δεν μπόρεσα να λύσω το πρόβλημα.
Η HOL μου έστειλε το παρακάτω:



Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας, σας στέλνουμε οδηγίες σχετικά με τις
ρυθμίσεις που χρειάζεται να ελέγξετε στο συναγερμό σας. Συγκεκριμένα:
1) Η τάση λειτουργίας του συναγερμού να μην ξεπερνά τα 48
Volt.
2) Nα μην υπάρχει το πρόθεμα του προηγούμενου παρόχου (π.χ.
ΟΤΕ) στον αριθμό κλήσης του συναγερμού προς το κέντρο.
3) Το Signaling να είναι DTMF και τονικός Codec ID.
4) Το handshake να ξεκινά από την χαμηλότερα εφικτή τιμή.
5) Να απενεργοποιηθεί η αναμονή κλήσεων πληκτρολογώντας #43# μια
φορά
6) Να τοποθετηθεί τηλεφωνικό φίλτρο στο συναγερμό (αν
υπάρχειADSL)

Μόλις ολοκληρώσετε το έλεγχο καλέστε από το σταθερό σας τηλέφωνο το νούμερο
του κέντρου συναγερμού.Αν η κλήση δρομολογηθεί κανονικά τότε θα πρέπει να
ελέγξετε το συναγερμό με τον τεχνικό της εταιρείας σας.


τα οποία ήδη ισχύουν ενώ ο εγκαταστάτης ο οποίος αντιμετώπισε το θέμα περισσότερο επαγγελματικά, μου είπε ότι είναι θέμα παρόχου και ότι χωρίς να θέλει να με κατευθύνει, μόνο στον ΟΤΕ δε θα έχω πρόβλημα. Πράγμα που ισχύει γιατί όταν ήμουν εκεί όλα λειτουργούσαν άψογα και με τη μια κλήση.

Ο συναγερμός είναι paradox τοποθετημένος εδώ και 2 χρόνια και δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα μαζί του.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Δε θα ήθελα να πάω σε GSM module ούτε σε IP module με το οποίο το κέντρο λήψης συνεργάζεται μεν,αλλά σε περίπτωση διακοπής ή αποσυγχρονισμού του adsl (πράγμα πιθανό) θα λαμβάνω ειδοποίηση που δε θα ξέρω αν είναι πραγματική για ανάγκη κλήσης αστυνομίας.

paradox21
18-03-11, 19:44
Εδώ και καιρό έχω παρατηρήσει πως ενώ δεν κάνω πολλές κλήσεις με το double play lite, είδα ότι οι κλήσεις προς το κέντρο λήψης σημάτων ξεπερνάνε τις δωρεάν κλήσεις και αρχίζω να χρεώνονομαι μόνο γι'αυτές.
Βλέποντας την αναλυτική χρέωση, παρατηρώ ότι κάποιες φορές η αποστολή σήματος προς το κέντρο λήψης σημάτων ολοκληρώνοται με μια κλήση data αλλά τις περισσότερες φορές ολοκληρώνεται με 3-5 ακόμα και με 10 κλήσεις κάποιες φορές.
Αυτό εκτός από την επιπλέον χρέωση δημιουργεί κίνδυνο καθυστέρησης αποστολής του σήματος όταν πραγματικά θα χρειαστεί ή ακόμα και να μην μπορέσει καθόλου να σταλεί σήμα αν στο 3λεπτο ο κλέφτης σου κόψει το τηλέφωνο.
Σε επικοινωνία που είχα και με τον εγκαταστάτη αλλά και με τη hol δεν μπόρεσα να λύσω το πρόβλημα.
Η HOL μου έστειλε το παρακάτω:


τα οποία ήδη ισχύουν ενώ ο εγκαταστάτης ο οποίος αντιμετώπισε το θέμα περισσότερο επαγγελματικά, μου είπε ότι είναι θέμα παρόχου και ότι χωρίς να θέλει να με κατευθύνει, μόνο στον ΟΤΕ δε θα έχω πρόβλημα. Πράγμα που ισχύει γιατί όταν ήμουν εκεί όλα λειτουργούσαν άψογα και με τη μια κλήση.

Ο συναγερμός είναι paradox τοποθετημένος εδώ και 2 χρόνια και δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα μαζί του.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Δε θα ήθελα να πάω σε GSM module ούτε σε IP module με το οποίο το κέντρο λήψης συνεργάζεται μεν,αλλά σε περίπτωση διακοπής ή αποσυγχρονισμού του adsl (πράγμα πιθανό) θα λαμβάνω ειδοποίηση που δε θα ξέρω αν είναι πραγματική για ανάγκη κλήσης αστυνομίας.


να τους ρωτήσεις αν η γραμμή σου είναι 64 kbit/s ασυμπίεστη, και εάν όχι γιατί.;)
εάν ξέρουν έστω και ένα σύστημα συναγερμού που να λειτουργεί με οτιδήποτε άλλο εκτός από 12V.:rofl:

sdikr
18-03-11, 19:51
Το κακό με την voip τηλεφωνία και την συμπίεση
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά

paradox21
18-03-11, 20:10
συμπιέζουν τα πάντα όλα.
ακόμα και ο ΟΤΕ .
μπορεί να κάνει καταγγελία σύμβασης, ιδικά εάν είχε ενημερώσει για την ύπαρξη συναγερμού.;)

valen_gr
18-03-11, 20:14
να τους ρωτήσεις αν η γραμμή σου είναι 64 kbit/s ασυμπίεστη, και εάν όχι γιατί.;)
εάν ξέρουν έστω και ένα σύστημα συναγερμού που να λειτουργεί με οτιδήποτε άλλο εκτός από 12V.:rofl:

...προφανως και η αναφορα στην ταση αφορα την ταση της γραμμης...

θέλεις να μας δωσεις παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το "64 kbit/s ασυμπίεστη" ?

Γιατι το ITU G.711 άλλα προβλέπει.
επισης, εάν η γραμμη καλύπτει τις προδιαγραφες ITU G.711 , μάλλον ο κατασκευαστης του συναγερμου θα πρέπει να φτιάξει πλακέτα που συνεργάζεται/ρυθμιζεται σωστα.

paradox21
18-03-11, 20:57
...προφανως και η αναφορα στην ταση αφορα την ταση της γραμμης...

θέλεις να μας δωσεις παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το "64 kbit/s ασυμπίεστη" ?

Γιατι το ITU G.711 άλλα προβλέπει.
επισης, εάν η γραμμη καλύπτει τις προδιαγραφες ITU G.711 , μάλλον ο κατασκευαστης του συναγερμου θα πρέπει να φτιάξει πλακέτα που συνεργάζεται/ρυθμιζεται σωστα.


Η τάση λειτουργίας του συναγερμού να μην ξεπερνά τα 48
Volt.
ακόμα και αυτό που λες να εννοούν ,πώς ακριβώς μπορώ να το επηρεάσω εγώ.:closed:

τη διαφορετικό προβλέπει;:hmm:

κοίτα ο κατασκευαστής του συγκεκριμένου συναγερμού και των περισσοτέρων κατασκευάζονται σε χώρες τύπου USA , Israel, Canada κτλπ όπου και παίρνουν πιστοποίηση, μάλλον οι ΚΟΥΤΟΦΡΑΓΚΟΙ οι πάροχοι μας πρέπει να τα τηρούν.;)

valen_gr
18-03-11, 22:05
To οτι υπάρχουν διαφορές στα Ευρωπαικά και Αμερικάνικα πρότυπα φαντάζομαι δέν παιζει ρολο?
Αλλο signal compression χρησιμοποιειται εκει, άλλο στην Ευρώπη.
Λεπτομέρειες....

Άλλοι συναγερμοί ίδιου τύπου λειτουργίας γιατί δουλεύουν άριστα και απροβλημάτιστα?

paradox21
18-03-11, 22:44
To οτι υπάρχουν διαφορές στα Ευρωπαικά και Αμερικάνικα πρότυπα φαντάζομαι δέν παιζει ρολο?
Αλλο signal compression χρησιμοποιειται εκει, άλλο στην Ευρώπη.
Λεπτομέρειες....

Άλλοι συναγερμοί ίδιου τύπου λειτουργίας γιατί δουλεύουν άριστα και απροβλημάτιστα?

ακριβώς ,λεπτομέρειες ,γιατί αυτά που χρειάζεται είναι ίδια
Sampling frequency 8 kHz
64 kbit/s bitrate (8 kHz sampling frequency x 8 bits per sample)
Typical algorithmic delay is 0.125 ms, with no look-ahead delay

το ότι ο ίδιος συναγερμός λειτουργούσε 2 χρόνια χωρίς προβλήματα και ότι αυτά ξεκίνησαν μετά την αλλαγή σε HOL δεν σου λέει τίποτα.

για πες μας τον ίδιο ακριβός τύπο άλλης μάρκας στην ίδια γραμμή που λειτουργεί .:rofl:

valen_gr
18-03-11, 23:17
Βασικά, να μην το κουράζουμε. Πρωτα μας λές για ασυμπιεστη γραμμη, που εξ'ορισμου δεν υπάρχει.
Γινεται signal compression encoding σε οποια ηπειρο και να εισαι.
Μπερδεύεις την ταση λειτουργίας του συναγερμου (γιατι να συμβουλευει ο παροχος για αυτο?!) με την ταση λειτουργιας της γραμμης. Το να ρωτας πως μπορεις να το ρυθμισεις, αυτο το ξερεις εσυ , εαν καταλαβαινω καλα οτι εισαι "συναγερμας" . Αρκετα μηχανακια μπορουν να ρυθμιστους ως προς την αναμενομενη ταση γραμμης που θα βρουν . Ακομα κι εδω στην Ελλαδα απο παροχο σε πάροχο θα βρεις την POTS γραμμη απο 48 μεχρι και 51ν. Ασε το ISDN.

Οσο για το ποιος συναγερμος δουλευει σε POTS γραμμη της HOL , φανταζομαι μπορουν να σου απαντησουν τα μελη που εχουν και συναγερμο στο σπιτι τους.

Σε οτι αφορά τις "λεπτομέρειες" , αυτα που αναφέρεις καθε άλλο παρα λεπτομέρειες ειναι , αλλα βασικοι ορισμοι σε POTS τηλεφωνια.
Εάν θέλεις να δεις τις διαφορές που υπάρχουν σε Ευρωπαικά vs Αμερικάνικα δικτυα, ψαξε λιγο
τις διαφορες A-law και μ-law , τις διαφορες
T-carrier - robbed bit signaling και E-carrier με out-of-band signaling , και πως συμπεριφέρεται το καθένα ως προς λάθη στο bit-stream.

Πολυ εύκολα φταίει η γραμμη του παρόχου και πολυ δυσκολα το εκάστοτε μηχανημα που εχει φτιάξει καποια εταιρεια ή η μη σωστή ρύθμιση/εγκατάσταση του . Η καραμέλα "ζητηστε αποσυμπιεση γραμμης" εχει καταντησει αστεια πλεον. Δεν ειναι λυση και ουτε ειναι εφικτο να παιζει ο παροχος με ασυμπιεστα data οταν ο συνεγερμος για τον οποιοδηποτε λογο δεν μπορει να συνεργαστει σωστα με την γραμμη.
Το οτι άλλοι συναγερμοι λειτουργουν χωρις προβλημα σε POTS γραμμες της HOL φαντάζομαι δεν παιζει κανενα ρολο.

jimmy956
19-03-11, 00:31
Το πρότυπο G.711, δημοσιεύτηκε το 1972 (http://en.wikipedia.org/wiki/G.711) και προέβλεπε την κωδικοποίηση/συμπίεση ηχητικών σημάτων τηλεφωνίας σε ένα κανάλι 64 kbps (8000 samples ανά sec, 8 bits ανά sample). Αυτό το κανάλι, σύμφωνα με το θεώρημα δειγματοληψίας (http://en.wikipedia.org/wiki/Sampling_%28signal_processing%29) μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μεταφέρει ήχους με μέγιστη συχνότητα 4000 Hz (δηλ. το μισό της συχνότητας δειγματοληψίας). Μάλλον, το 1972 θεώρησαν ότι αυτό καλύπτει άνετα τις απαιτήσεις της τηλεφωνίας (http://en.wikipedia.org/wiki/Voice_frequency).

Έκτοτε, όλοι οι κατασκευαστές συσκευών που συνδέονταν με τηλεφωνικές γραμμές μεταφοράς φωνής, τις έφτιαχναν έτσι ώστε το σήμα που παρήγαγαν να είναι συμβατό με αυτή τη γραμμή που ας τη θεωρήσουμε ως baseline της τηλεφωνίας (κάτι που κάποιοι ονομάζουν ασυμπίεστη γραμμή).

Θα συμφωνήσω ότι στη γραμμή αυτή υπάρχει συμπίεση, αλλά η συμπίεση αυτή επιτρέπει την σχεδόν τέλεια αναπαραγωγή των ηχητικών σημάτων φωνής (σχεδόν μη απωλεστική) σε σημείο που οι άνθρωποι να κατανοούν την χροιά της φωνής του συνομιλητή τους χωρίς κανένα πρόβλημα. Επιπλέον, η συμπίεση αυτή προβλέπεται από το πρότυπο G.711 και είναι γνωστή σε όσους κατασκευαστές συσκευών θέλουν να μεταδώσουν σήματα μέσα από standard κανάλια τηλεφωνίας.

Στην προσπάθεια χρήσης των υπαρχόντων καναλιών φωνής για μετάδοση δεδομένων, σχεδιαστήκαν τα modem που μετέτρεπαν τα ψηφιακά σήματα σε ηχητικά, κατάλληλα να ταξιδέψουν στις υπάρχουσες γραμμές (64 kbps) και να αναπαραχθούν τέλεια στο άλλο άκρο (διότι οι κατασκευαστές γνώριζαν σε τι γραμμή θα συνδεθούν τα modem και υπήρχαν τα σχετικά πρότυπα που τις αξιοποιούσαν πχ V.34) . Μάλιστα, η χρήση των καναλιών τηλεφωνίας για μετάδοση δεδομένων έφτασε (με χρήση αλγορίθμων μη απωλεστικής συμπίεσης και άλλους τρόπους κωδικοποίησης σημάτων) στο σημείο να μεταδίδονται σήματα με ταχύτητες 56 kbps (τα V.92 modem λίγο πριν το ADSL) με χρήση γραμμών που το πρότυπό τους εκδόθηκε το 1972 (G.711).

Κάποια στιγμή, άρχισαν να αξιοποιούνται άλλες συμπιέσεις πέραν του G.711, (http://en.wikipedia.org/wiki/Speech_encoding) με στόχο να μειωθεί το bandwidth για τη μετάδοση φωνής. Μερικές από αυτές, πετύχαιναν δραματική μείωση του bandwidth (πχ 2,4 kbps) με απώλεια όμως των χαρακτηριστικών του ήχου, που όμως δεν επηρέαζε τη δυνατότητα κατανόησης της ομιλίας.

Δεν ξέρω τι κωδικοποίηση χρησιμοποιεί η HOL στο VOIP ή στο POTS, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να ελεγχθούν τα ακόλουθα :
Α. Ποιο πρότυπο χρησιμοποιεί ο συναγερμός για μετάδοση των δεδομένων (πχ V.21, V.22, V.34, V.92 κλπ, http://en.wikipedia.org/wiki/Modem).
Β. Ποιο πρότυπο χρησιμοποιείται στη γραμμή σου (πχ G.711, http://en.wikipedia.org/wiki/Speech_encoding)
Γ. Αν το πρότυπο του συναγερμού σου είναι συμβατό με το πρότυπο της γραμμής σου.

Πιστεύω ότι αν στη γραμμή σου γίνεται συμπίεση άλλη από αυτή που αναμένει ο συναγερμός σου (κατά πάσα πιθανότητα G.711), η οποία αλλοιώνει αποφασιστικά τους ήχους του modem του (αλλά επιτρέπει την αναγνώριση ανθρώπινης ομιλίας που γι’ αυτό χρησιμοποιείται), θα έχεις πρόβλημα.

ΥΓ Συγγνώμη για το σεντόνι !!

paradox21
19-03-11, 00:32
Βασικά, να μην το κουράζουμε. Πρωτα μας λές για ασυμπιεστη γραμμη, που εξ'ορισμου δεν υπάρχει.
Γινεται signal compression encoding σε οποια ηπειρο και να εισαι.
Μπερδεύεις την ταση λειτουργίας του συναγερμου (γιατι να συμβουλευει ο παροχος για αυτο?!) με την ταση λειτουργιας της γραμμης. Το να ρωτας πως μπορεις να το ρυθμισεις, αυτο το ξερεις εσυ , εαν καταλαβαινω καλα οτι εισαι "συναγερμας" . Αρκετα μηχανακια μπορουν να ρυθμιστους ως προς την αναμενομενη ταση γραμμης που θα βρουν κανένα . Ακομα κι εδω στην Ελλαδα απο παροχο σε πάροχο θα βρεις την POTS γραμμη απο 48 μεχρι και 51ν. Ασε το ISDN σε αυτό ιδικά είναι 50-52 σταθερά .

Οσο για το ποιος συναγερμος δουλευει σε POTS γραμμη της HOL , φανταζομαι μπορουν να σου απαντησουν τα μελη που εχουν και συναγερμο στο σπιτι τους.

Σε οτι αφορά τις "λεπτομέρειες" , αυτα που αναφέρεις καθε άλλο παρα λεπτομέρειες ειναι , αλλα βασικοι ορισμοι σε POTS τηλεφωνια.
Εάν θέλεις να δεις τις διαφορές που υπάρχουν σε Ευρωπαικά vs Αμερικάνικα δικτυα, ψαξε λιγο
τις διαφορες A-law και μ-law , τις διαφορες
T-carrier - robbed bit signaling και E-carrier με out-of-band signaling , και πως συμπεριφέρεται το καθένα ως προς λάθη στο bit-stream.

Πολυ εύκολα φταίει η γραμμη του παρόχου και πολυ δυσκολα το εκάστοτε μηχανημα που εχει φτιάξει καποια εταιρεια ή η μη σωστή ρύθμιση/εγκατάσταση του . Η καραμέλα "ζητηστε αποσυμπιεση γραμμης" εχει καταντησει αστεια πλεον. Δεν ειναι λυση και ουτε ειναι εφικτο να παιζει ο παροχος με ασυμπιεστα data οταν ο συνεγερμος για τον οποιοδηποτε λογο δεν μπορει να συνεργαστει σωστα με την γραμμη.
Το οτι άλλοι συναγερμοι λειτουργουν χωρις προβλημα σε POTS γραμμες της HOL φαντάζομαι δεν παιζει κανενα ρολο.

η απάντηση μου είναι οι π@π@ριες της hol και κάθε hol

1) Η τάση λειτουργίας του συναγερμού να μην ξεπερνά τα 48
Volt.
2) Nα μην υπάρχει το πρόθεμα του προηγούμενου παρόχου (π.χ.
ΟΤΕ) στον αριθμό κλήσης του συναγερμού προς το κέντρο.
3) Το Signaling να είναι DTMF και τονικός Codec ID.
4) Το handshake να ξεκινά από την χαμηλότερα εφικτή τιμή.
5) Να απενεργοποιηθεί η αναμονή κλήσεων πληκτρολογώντας #43# μια
φορά
6) Να τοποθετηθεί τηλεφωνικό φίλτρο στο συναγερμό (αν
υπάρχειADSL)

1. δεν υπάρχει κανένας συναγερμός με τάση λειτουργίας πέρα των 12V, εάν μιλάτε για την φόρτιση της γραμμής σας, τότε υπεύθυνη είσαι εσύ.;)

2.πως κυρία hol θα έχω πρόθεμα με hol double play lite:rtfm:

3.εάν η γραμμή σας κυρία hol και κάθε hol ήταν αυτή που έπρεπε δεν θα χρειαζόταν το παραπάνω.:evil:

4.δες το 3.:evil:

5. δες 3 και 4, α και που είστε hol και κάθε hol παλαιότερα είχα και συναγερμό και αναμονή κλήσεων:evil:


Υ.Γ. αστεία έχουν καταντήσει τα παπαγαλάκια των εταιριών.;)




Κάποια στιγμή, άρχισαν να αξιοποιούνται άλλες συμπιέσεις πέραν του G.711, (http://en.wikipedia.org/wiki/Speech_encoding) με στόχο να μειωθεί το bandwidth για τη μετάδοση φωνής. Μερικές από αυτές, πετύχαιναν δραματική μείωση του bandwidth (πχ 2,4 kbps) με απώλεια όμως των χαρακτηριστικών του ήχου, που όμως δεν επηρέαζε τη δυνατότητα κατανόησης της ομιλίας.

εξήγησε σε μας παρακαλώ το γιατί το κάνουν.

valen_gr
19-03-11, 01:06
η απάντηση μου είναι οι π@π@ριες της hol και κάθε hol

1) Η τάση λειτουργίας του συναγερμού να μην ξεπερνά τα 48
Volt.
2) Nα μην υπάρχει το πρόθεμα του προηγούμενου παρόχου (π.χ.
ΟΤΕ) στον αριθμό κλήσης του συναγερμού προς το κέντρο.
3) Το Signaling να είναι DTMF και τονικός Codec ID.
4) Το handshake να ξεκινά από την χαμηλότερα εφικτή τιμή.
5) Να απενεργοποιηθεί η αναμονή κλήσεων πληκτρολογώντας #43# μια
φορά
6) Να τοποθετηθεί τηλεφωνικό φίλτρο στο συναγερμό (αν
υπάρχειADSL)

1. δεν υπάρχει κανένας συναγερμός με τάση λειτουργίας πέρα των 12V, εάν μιλάτε για την φόρτιση της γραμμής σας, τότε υπεύθυνη είσαι εσύ.;)

2.πως κυρία hol θα έχω πρόθεμα με hol double play lite:rtfm:

3.εάν η γραμμή σας κυρία hol και κάθε hol ήταν αυτή που έπρεπε δεν θα χρειαζόταν το παραπάνω.:evil:

4.δες το 3.:evil:

5. δες 3 και 4, α και που είστε hol και κάθε hol παλαιότερα είχα και συναγερμό και αναμονή κλήσεων:evil:


Υ.Γ. αστεία έχουν καταντήσει τα παπαγαλάκια των εταιριών.;)


εξήγησε σε μας παρακαλώ το γιατί το κάνουν.

1).
Προσπάθησε να καταλάβεις οτι γραμμές δυναται να έχουν διαφορετικη ταση λειτουργιας.
Προσπάθησε να καταλάβεις οτι ο ιδιος συναγερμος μπορει να συνδεθει σε αυτες τις διαφορετικες γραμμες.

2) Δεν ξεκινανε ολοι με καποια γραμμη παροχου. Μπορουν πολυ ευκολα να προερχονται απο ΟΤΕ πχ και να ειναι ρυθμισμενο το μηχανημα με προθεμα, το οποιο και σαφως θα πρεπει να αφαιρεθει.

3,4,5 ειναι αυτονοητες και αναμενομενες ενέργειες στην περίπτωση που δεν λειτουργησουν όλα κανονικά αρχικά.

Υ.Γ.
Αντι να αποκαλεις καποιον παπαγαλακι, προσπαθησε τουλάχιστον να κατέχεις αυτο που αναφέρεις πριν μιλησεις, για να μην εκτειθεσαι τουλαχιστον,
και λες του ανθρώπου για ασυμπίεστη γραμμη και οτι πρέπει να ειναι ετσι κιολας.

emeliss
19-03-11, 01:25
Σε επικοινωνία που είχα και με τον εγκαταστάτη αλλά και με τη hol δεν μπόρεσα να λύσω το πρόβλημα.
Δύσκολα θα μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος στο φόρουμ γιατί δεν υπάρχουν ρυθμίσεις που να μπορείς να κάνεις εσύ ο ίδιος. Ρυθμίσεις μπορούν να γίνουν από τον πάροχο και από τον εγκαταστάτη του συναγερμού. Στην θέση σου θα επικοινωνούσα τηλεφωνικά ξανά με την HOL λέγοντας τους ότι έγιναν οι απαραίτητοι έλεγχοι στον συναγερμό. Έπειτα αν δεν φτιάξει η κατάσταση θα πήγαινα σε κάποια από τις λύσεις που θα μου πρότεινε (και από ότι λες το έχει ήδη κάνει) ο επαγγελματίας εγκαταστάτης.

paradox21
19-03-11, 01:41
1).
Προσπάθησε να καταλάβεις οτι γραμμές δυναται να έχουν διαφορετικη ταση λειτουργιας.
Προσπάθησε να καταλάβεις οτι ο ιδιος συναγερμος μπορει να συνδεθει σε αυτες τις διαφορετικες γραμμες.

2) Δεν ξεκινανε ολοι με καποια γραμμη παροχου. Μπορουν πολυ ευκολα να προερχονται απο ΟΤΕ πχ και να ειναι ρυθμισμενο το μηχανημα με προθεμα, το οποιο και σαφως θα πρεπει να αφαιρεθει.

3,4,5 ειναι αυτονοητες και αναμενομενες ενέργειες στην περίπτωση που δεν λειτουργησουν όλα κανονικά αρχικά.

Υ.Γ.
Αντι να αποκαλεις καποιον παπαγαλακι, προσπαθησε τουλάχιστον να κατέχεις αυτο που αναφέρεις πριν μιλησεις, για να μην εκτειθεσαι τουλαχιστον,
και λες του ανθρώπου για ασυμπίεστη γραμμη και οτι πρέπει να ειναι ετσι κιολας.

σου απάντησε ο jimmy956
Κάποια στιγμή, άρχισαν να αξιοποιούνται άλλες συμπιέσεις πέραν του G.711, (http://en.wikipedia.org/wiki/Speech_encoding) με στόχο να μειωθεί το bandwidth για τη μετάδοση φωνής. Μερικές από αυτές, πετύχαιναν δραματική μείωση του bandwidth (πχ 2,4 kbps) με απώλεια όμως των χαρακτηριστικών του ήχου, που όμως δεν επηρέαζε τη δυνατότητα κατανόησης της ομιλίας. αν θέλεις να συνεχίσεις να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις και να εκτίθεσαι πρόβλημα σου. :)

jimmy956
19-03-11, 12:25
εξήγησε σε μας παρακαλώ το γιατί το κάνουν.

Η χρήση μεγάλης συμπίεσης γίνεται για διάφορους λόγους, όπως:
α. Να μειώνεται το κόστος λειτουργίας μίας εταιρείας που αξιοποιεί συστήματα επικοινωνίας.
β. Να μπορεί να γίνεται ψηφιακή μετάδοση ομιλίας σε περιπτώσεις που το διαθέσιμο bandwidth είναι μικρό.
και άλλα...

nikgl
20-03-11, 10:19
Δύσκολα θα μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος στο φόρουμ γιατί δεν υπάρχουν ρυθμίσεις που να μπορείς να κάνεις εσύ ο ίδιος. Ρυθμίσεις μπορούν να γίνουν από τον πάροχο και από τον εγκαταστάτη του συναγερμού. Στην θέση σου θα επικοινωνούσα τηλεφωνικά ξανά με την HOL λέγοντας τους ότι έγιναν οι απαραίτητοι έλεγχοι στον συναγερμό. Έπειτα αν δεν φτιάξει η κατάσταση θα πήγαινα σε κάποια από τις λύσεις που θα μου πρότεινε (και από ότι λες το έχει ήδη κάνει) ο επαγγελματίας εγκαταστάτης.
Ευχαριστώ όλους για την τοποθέτησή τους.
H HOL εμφανίζεται κάπως απρόθυμη να δώσει λύση στο πρόβλημα και υποστηρίζει ότι οι συναγερμοί των πελατών τους δουλεύουν κανονικά. Εγώ πάλι έχω την άισθηση ότι ο περισσότερος κόσμος μπορεί και να μην το αντιλαμβάνεται καν όταν ο συναγερμός του κάνει 3-4 κλήσεις για να μπορέσει να στείλει τα data του. Όπως κι εγώ που πέρασε αρκετός καιρός για να δώσω προσοχή στην αναλυτική χρέωση.
Ο δε εγκαταστάτης φαίνεται να γνώριζει το πρόβλημα που σε άλλους πελάτους του είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο. Το θέμα όμως είναι ότι θεωρώ παράλογο να πρέπει να είμαι μόνο στον ΟΤΕ για να έχω σωστές data κλήσεις όπως ισχυρίζεται εκείνος. Επίσης δε θεωρώ λύση να πρέπει να καλύψω εγώ το πρόβλημα αγοράζοντας IP ή GSM module που το κόστος τους είναι 200-500 ευρώ. Μου πρότεινε πάντως αν θέλω να περάσει να βάλει κάποιο delay στη διαδικασία κλήσης που σε πελάτες του που είχαν καμιά 30ριά κλήσεις το περιόρισε σε 5-6.
Μου κάνει εντύπωση πώς σε άλλους υφίσταται το πρόβλημα και σε άλλους όχι. Έχω ξεχάσει να αναφέρω ότι η γραμμή μου είναι POTS.
Έτσι μου έρχεται να κάνω φορητότητα στη Forthnet να δώ αν εκεί παίζει καλά.
Φυσικά και δεν μπορώ να επέμβω με ρυθμίσεις. Ο λόγος που γράφω είναι για να καταλήξω στο πως πρέπει να το αντιμετωπίσω από εγκαταστάτη ή πάροχο.
Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι γιατί με τον εγκαταστάτη πραγματικά δεν έχω πρόβλημα. Είναι πολύ κύριος. Επίσης και με τη HOL δεν είχα άλλης φύσης πρόβλημα και θα είναι δύσκολο να φύγω.

sdikr
20-03-11, 14:24
η forthnet παλιότερα (δεν ξέρω αν το δίνει ακόμα) είχε διαφορετικό πακέτο για κλήση data (που δεν ήταν μέσα στις δωρεάν κλήσεις) οπού και έβγαζε την συμπίεση για συγκεκριμένα νούμερα

το ότι η γραμμή σε εσένα είναι pots, δεν σημαίνει οτί παραμένει pots και μετά το κέντρο του παρόχου

nnn
21-03-11, 21:22
Δεν έχει τέτοια προβλήματα έδώ και 2 χρόνια η Forthnet, αρκεί να τους έχεις πει πως υπάρχει συναγερμός ή POS στην γραμμή.

johnvam
21-03-11, 22:17
Εδώ και καιρό έχω παρατηρήσει πως ενώ δεν κάνω πολλές κλήσεις με το double play lite, είδα ότι οι κλήσεις προς το κέντρο λήψης σημάτων ξεπερνάνε τις δωρεάν κλήσεις και αρχίζω να χρεώνονομαι μόνο γι'αυτές.
Βλέποντας την αναλυτική χρέωση, παρατηρώ ότι κάποιες φορές η αποστολή σήματος προς το κέντρο λήψης σημάτων ολοκληρώνοται με μια κλήση data αλλά τις περισσότερες φορές ολοκληρώνεται με 3-5 ακόμα και με 10 κλήσεις κάποιες φορές.
Αυτό εκτός από την επιπλέον χρέωση δημιουργεί κίνδυνο καθυστέρησης αποστολής του σήματος όταν πραγματικά θα χρειαστεί ή ακόμα και να μην μπορέσει καθόλου να σταλεί σήμα αν στο 3λεπτο ο κλέφτης σου κόψει το τηλέφωνο.
Σε επικοινωνία που είχα και με τον εγκαταστάτη αλλά και με τη hol δεν μπόρεσα να λύσω το πρόβλημα.
Η HOL μου έστειλε το παρακάτω:


τα οποία ήδη ισχύουν ενώ ο εγκαταστάτης ο οποίος αντιμετώπισε το θέμα περισσότερο επαγγελματικά, μου είπε ότι είναι θέμα παρόχου και ότι χωρίς να θέλει να με κατευθύνει, μόνο στον ΟΤΕ δε θα έχω πρόβλημα. Πράγμα που ισχύει γιατί όταν ήμουν εκεί όλα λειτουργούσαν άψογα και με τη μια κλήση.

Ο συναγερμός είναι paradox τοποθετημένος εδώ και 2 χρόνια και δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα μαζί του.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Δε θα ήθελα να πάω σε GSM module ούτε σε IP module με το οποίο το κέντρο λήψης συνεργάζεται μεν,αλλά σε περίπτωση διακοπής ή αποσυγχρονισμού του adsl (πράγμα πιθανό) θα λαμβάνω ειδοποίηση που δε θα ξέρω αν είναι πραγματική για ανάγκη κλήσης αστυνομίας.

Είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και επειδή δεν βρήκαν λύση τα μάζεψα και έφυγα μέσα σε 20 μέρες... Φυσικά δεν χρεώθηκα ποτέ το κόστος πρόωρης απενεργοποίησης!

Με WIND & Forthnet δεν είχα ποτέ πρόβλημα!

sdikr
21-03-11, 22:41
Δεν έχει τέτοια προβλήματα έδώ και 2 χρόνια η Forthnet, αρκεί να τους έχεις πει πως υπάρχει συναγερμός ή POS στην γραμμή.

Συνεχίζει με χρέωση ή χωρίς;

nikgl
21-03-11, 23:36
Είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και επειδή δεν βρήκαν λύση τα μάζεψα και έφυγα μέσα σε 20 μέρες... Φυσικά δεν χρεώθηκα ποτέ το κόστος πρόωρης απενεργοποίησης!

Με WIND & Forthnet δεν είχα ποτέ πρόβλημα!
Ας υπάρχει και αυτό το νήμα για να ξέρει κάποιος άλλος υποψήφιος πελάτης τους.

Σήμερα είχα την τελευταία μου επικοινωνία με HOL. Μου είπαν ότι αφού ήρθε ο εγκαταστάτης και επιβεβαίωσε τις σωστές ρυθμίσεις που προτείνουν εκείνοι (λες και ο εγκαταστάτης πρώτη φορά έβαλε συναγερμό) θα με παρέπεμπταν σε "ειδικό" τμήμα.
Το "ειδικό" τμήμα με κάλεσε μετά από μια ώρα και αφού είπα την ιστορία μου πάλι από την αρχή μου είπαν πως ελέγξαν τη γραμμή μου και πως όλα είναι εντάξει. Όλα αυτά περί συμπιέσεων δεν ισχύουν και ότι συνέβαιναν πολύ παλιά. Δε βρίσκουν τι άλλο να κάνουν. Εφόσον γίνονται οι κλήσεις data δεν μπορούν να στείλουν τεχνικό. Θεωρούν ότι είναι θέμα ρυθμίσεων του συναγερμού ή να δοκιμάσω να βάλω ένα φίλτρο επιπλέον. Τους είπα ότι δυστυχώς ΔΕΝ μπορούν να με καλύψουν και παρότι δεν είχα κάποιο άλλο θέμα μαζί τους, αυτό είναι αρκετά σημαντικό για να αλλάξω πάροχο. Η κυρία που μου μιλούσε, σαν να μη με άκουσε καθόλου έκλεισε λέγοντας "εμείς ότι άλλο θέλετε ευχαρίστως να σας εξυπηρετήσουμε".

Μάλλον θα κινηθώ κι εγώ κατα wind ή forthnet. Οι κλήσεις συναγερμού χρεώνονται έξτρα σ'αυτούς τους 2;

nnn
21-03-11, 23:43
Συνεχίζει με χρέωση ή χωρίς;
Χρέωση στις κλήσεις ?
χωρίς, γιατί έχουμε απεριόριστα και δίνουμε μόνο το πάγιο (θα το ξαναδώ όμως)

sdikr
21-03-11, 23:47
Χρέωση στις κλήσεις ?
χωρίς, γιατί έχουμε απεριόριστα και δίνουμε μόνο το πάγιο (θα το ξαναδώ όμως)

Δες το γιατί και παλιότερα το είχανε αλλά με κανονική χρέωση άσχετα αν είχες πακέτο με απεριόριστα

nnn
21-03-11, 23:50
Θα το δω το πρωί...

nikgl
22-03-11, 00:19
εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012962) πάντως λέει ότι ιο κλήσεις data/συναγερμών χρεώνονται.
Περιμένω να μας πεις. Ευχαριστώ.
Στην On τι καθεστώς υπάρχει με τους συναγερμούς;

nnn
22-03-11, 10:52
Δεν έχω χρεώσιμες κλήσεις σε 3 λογαριασμούς που μόλις είδα, στην γραμμή επίσης υπάρχουν και POS πιστωτικών καρτών και fax.

kaltzone
01-05-11, 18:25
Λοιπον το ολο θεμα βασιζεται στην αλλαγή πλακέτας του συναγερμου που χρειαζεται για να λειτουργησει με την ταση λειτουργιας της hol.
Καθε παροχος εχει διαφορετικη ταση λειτουργιας που στελνει το dslam προς τον πελατη.
ο οτε δινει παντα 3-4 V παραπανω απ τους αλλους παροχους για να αποφευγονται προβληματα βραχυκυκλωσεων λογω φθοράς καλωδιωσης της καλωδιωσης του σπιτιου ή λοιπα προβληματα με pos και συναγερμους.
ο εγκαταστατης πρεπει να μετρησει την ταση λειτουργιας της τηλ γραμμης που φτανει στην πριζα και να βαλει την αντιστοιχει πλακετα στον συναγερμο. Χαιρω πολυ ολοι οι συναγερμοι με 12 V λειτουργουν, καινουργιο ειναι αυτο? Αυτο ελειπε.
Αλλα επειδη κανενας εγκαταστατης δεν το κανει, απλα λεει παρε την εταιρεια να κανει αποσυμπιεση. Και δεν το κανει γιατι ή βαριεται ή δεν τον συμφερει να αλλαζει πλακετες απο πελατη σε πελατη ιδιως στις μερες μας που ολοι αλλαζουμε τους παροχους σαν καραμελα.
Οποτε σου λεει θα κατσω να σκασω εγω?? Παρε να ρυθμισουν τη γραμμη απ το κεντρο... ταχα μου
Σιγουρα ειναι και θεμα εταιρειας που δεν στελνει εδω παραπανω ταση αλλα μη ξεχνας οτι το παγκοσμιο τηλεπικοινωνιακο προτυπο λεει οτι η ταση λειτουργειας της γραμμης POTS για τηλ παροχο δε πρεπει να υπερβαινει τα 48V.
Σιγουρα ο ΟΤΕ με νταβατζιλικι βαζει με 3-4 V για να μην ακουει την γκρινια των πελατων. Το κατα ποσο καλα κανει ή οχι αλλος αποφασιζει.

emeliss
01-05-11, 19:57
ο εγκαταστατης πρεπει να μετρησει την ταση λειτουργιας της τηλ γραμμης που φτανει στην πριζα και να βαλει την αντιστοιχει πλακετα στον συναγερμο.
Μεταξύ μας, αυτό μην το ξαναπείς γιατί θα γελάσουν και οι πέτρες.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 4 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αλλα μη ξεχνας οτι το παγκοσμιο τηλεπικοινωνιακο προτυπο λεει οτι η ταση λειτουργειας της γραμμης POTS για τηλ παροχο δε πρεπει να υπερβαινει τα 48V.

Επίσης μην το ξαναπείς, εκτός βέβαια και αν παραθέσεις το πρότυπο στο οποίο θα φαίνεται και η περιοχή λειτουργίας (που έτσι για την ιστορία φτάνει τα 60V). Η ονομαστική τάση είναι -48V με αρκετά μεγάλη περιοχή λειτουργίας και συνηθέστερη τάση λειτουργίας παγκοσμίως τα -52V. Υψηλότερη τάση λειτουργίας σημαίνει ότι μπορείς να παρέχεις υπηρεσία τηλεφωνίας σε πολύ μακρινό βρόχο και είναι 100% άσχετο με το πρόβλημα στην επικοινωνία των μόντεμ που συζητάμε.

kaltzone
01-05-11, 20:27
για το πρωτο... ρωτα εναν τεχνικο απο μια εταιρεια συναγερμου αν ξερεις και μετα ελα κ πες μας.

το προτυπο θα στο βρω και στο στειλω.

για το δευτερο που αναφερεσε, ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ.

ΥΣ. Πιστευεις οτι ο οτε δινει παραπανω ταση για λογους μακρυνης αποστασης? τι λες τωρα? ενδεικτικα.. 47V ειχα με την forthnet, 51V εχω με οτε. αποσταση εχω 200μ απ το ΑΚ (σπουδαια αποσταση).
αυτο σαν παραδειγμα και μονο, χωρις να σου αναφερω πιο ειδικα και ουτε να το παιξω εξυπνος (και χωρις την οποιαδηποτε ειρωνεια). αυτο που ειπες για τα 60V απλα και μονο θα σου πω οτι δεν ισχυει και ρωτα οποιον τεχνικο τηλ/ων θες.

emeliss
01-05-11, 20:36
Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω υπάρξει εγκαταστάτης συστημάτων ασφαλείας και πλέον είμαι τεχνικός τηλεπικοινωνιών με πτυχίο ηλεκτρονικού μηχανικού.

Περιμένω για το πρότυπο.

Το θέμα της τάσης σε σχέση με την απόσταση δεν έχει να κάνει με τον ΟΤΕ και την Forthnet. Ok, εγώ είμαι κάποιος που γράφει πίσω από ένα πληκτρολόγιο και μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει. Αν θες να ενημερωθείς άνοιξε βιβλία τηλεπικοινωνιών ή ψάξε απλά στο Ιnternet για "tip ring voltage" ή ψάξε στα specs τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού την περιοχή τροφοδότησης αυτών.

nikgl
02-05-11, 00:37
Επιστρέφω στο θέμα μου ύστερα από αρκετό καιρό.
Είμαι στη Forthnet εδώ και λίγο καιρό και δεν έχω κανένα πρόβλημα στις κλήσεις data του συναγερμού όπως είχα με τη HOL.
Δε χρειάστηκε καμιά τηλεφωνική ειδοποίηση προς forthnet για αποσυμπίεση και άλλα τέτοια μαγικά. Απλά στην αίτηση τσέκαρα την παρουσία συναγερμού στο χώρο όπως βέβαια είχα κάνει και με τη HOL.
Για μένα είναι φανερό ότι η HOL έχει πρόβλημα με τους συναγερμούς. Μπορεί όχι με όλους τους πελάτες της αλλά πάντως έχει. Το ότι το ξέρουν είναι σίγουρο. Το κατάλαβα και από το τηλεφώνημα που μου έκαναν για το λόγο φορητότητας. Το μόνο που τους ενδιέφερε είναι αν φεύγω λόγω καλύερη προσφοράς.
Αξίζει να αναφέρω βέβαια ότι χωρίς να το περιμένω έχω και καλύτερη ποιότητα ομιλίας αλλά και πιο δυνατό ήχο πράγμα που το είχα τονίσει στο support της HOL ώς πρόβλημα 2-3 φορές (ότι ακούω χαμηλά) και απλά μου έλεγαν ότι φταίει η συσκευή μου γιατί όλοι οι πελάτες ένα volume έχουν.
Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν.

euri
02-05-11, 01:35
Ερώτηση: οι κλήσεις του συναγερμού προς το κέντρο λήψης σημάτων είναι στις δωρεάν ή χρεώνονται;

Βέβαια η ερώτηση αυτή έχει νόημα αν το πακέτο που έχεις περιλαμβάνει και δωρεάν κλήσεις...

johnvam
02-05-11, 07:29
Τελικά τί κάνεις αν έχεις πρόβλημα με τον συναγερμό και με την HOL?

1) Αλλάζεις πάροχο..?
2) Αλλάζεις πλακέτα συναγερμού..?

Τί συμφέρει καλύτερα? Η πλακέτα τί κόστος έχει μαζί με την εγκατάσταση..?

plouf
02-05-11, 08:48
συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα με HOL,
παρόλα αυτά υπάρχουν αρκετά πράγματα να "παίξει" ο εγκαταστάτης για το κάνει να παίξει... ακόμα και εαν παρουσιάσει κάποια προβληματάκια..

εάν ο εγκαταστάτης σου βαριεται βρες άλλον..
επίσης υπαρχουν φτηνές λύσεις με ΙΡ (και δεν ισχύει αυτό που είπαν για καθυστερηση ενημέρωσης γιατι με ΙΡ μπροεις να εχεςι ταχυτερό ελενχο σε περίπτωση που "κόψουν" την γραμμη και αυτό γιατι με ΙΡ στελνεις περισότερρα σήματα ελένχου λειτουργίας γιατί δεν κοστίζουν

nikgl
03-05-11, 11:36
Ερώτηση: οι κλήσεις του συναγερμού προς το κέντρο λήψης σημάτων είναι στις δωρεάν ή χρεώνονται;

Βέβαια η ερώτηση αυτή έχει νόημα αν το πακέτο που έχεις περιλαμβάνει και δωρεάν κλήσεις...

Για την ώρα δε βλέπω να χρεώνονται. Τουλάχιστον από την online παρακολούθηση γιατί λογαριασμό δεν έχω λάβει ακόμα. Πάντως αν ψάξεις πιο πίσω κάποιος έχει αναφέρει ότι δε χρεώνονται.


Τελικά τί κάνεις αν έχεις πρόβλημα με τον συναγερμό και με την HOL?

1) Αλλάζεις πάροχο..?
2) Αλλάζεις πλακέτα συναγερμού..?

Τί συμφέρει καλύτερα? Η πλακέτα τί κόστος έχει μαζί με την εγκατάσταση..?

Η αλλαγή παρόχου κοστίζει φθηνότερα ενώ με τον εξοπλισμό το παίζεις και πειραματίζεσαι.


συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα με HOL,
παρόλα αυτά υπάρχουν αρκετά πράγματα να "παίξει" ο εγκαταστάτης για το κάνει να παίξει... ακόμα και εαν παρουσιάσει κάποια προβληματάκια..

εάν ο εγκαταστάτης σου βαριεται βρες άλλον..
επίσης υπαρχουν φτηνές λύσεις με ΙΡ (και δεν ισχύει αυτό που είπαν για καθυστερηση ενημέρωσης γιατι με ΙΡ μπροεις να εχεςι ταχυτερό ελενχο σε περίπτωση που "κόψουν" την γραμμη και αυτό γιατι με ΙΡ στελνεις περισότερρα σήματα ελένχου λειτουργίας γιατί δεν κοστίζουν

+180 ευρώ το IP module. Και σε παίρνουν τηλέφωνο από το κέντρο για ψήλου πήδημα (adsl αποσυνδέσεις, router reset, διακοπή ρεύματος κλπ).
Λύσεις μπορεί να υπάρχουν αλλά γιατί να πληρώσω παραπάνω για να είμαι συμβατός με τη HOL αφού μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με κάποιο άλλο πάροχο;
Στη δική μου περίπτωση ο εγκαταστάτης ήρθε και έπαιξε πολύ πρόθυμα μάλιστα, αλλά δεν έβγαλε άκρη με τις πολλαπλές κλήσεις.
Επαναλαμβάνω ότι το πρόβλημά μου δεν ήταν ότι ο συναγερμός δεν έπαιζε, αλλά ότι έπαιζε με καθυστέρηση στην κλήση αφού έκανε 3-4 κλήσεις μέχρι να ολοκληρώσει την αποστολή σήματος. Δηλαδή περίπου 3-4 λεπτά καθυστερημένο σήμα στο κέντρο λήψης. Πράγμα που για κάποιους μπορεί να μην είναι πρόβλημα πχ για τη HOL όπως μου είπαν χαρακτηριστικά: "Αφού στο τέλος γίνονται οι κλήσεις δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο".

Τέλος ο πελάτης δεν είναι υποχρεωμένος να γίνει τεχνικός. Η παίζει σωστά ή δεν παίζει. Σε μένα η Forthnet ήταν η λύση.
Υποψιάζομαι πάντως ότι μπορεί να παίζει ρόλο συμβατότητας και ο κάθε τοπικός εξοπλισμός του παρόχου. Δε γίνεται ολόκληρη HOL να βγαίνει στην αγορά έχοντας τέτοιο πρόβλημα. Προφανώς αλλού μπορεί να λειτουργεί άψογα σ'αυτό το θέμα. Απλά δε μπορούσαν να μου δώσουν λύση.
Υπενθυμίζω επίσης ότι με άλλους παρόχους: OTE, NetOne (σε Voip παρακαλώ) δεν είχα τέτοιο θέμα και η μάρκα του συναγερμού είναι Paradox που γενικώς είναι διαδεδομένοι στην ελληνική αγορά.

plouf
03-05-11, 17:30
Kαι σε παίρνουν τηλέφωνο από το κέντρο για ψήλου πήδημα (adsl αποσυνδέσεις, router reset, διακοπή ρεύματος κλπ).


λάθος...



Λύσεις μπορεί να υπάρχουν αλλά γιατί να πληρώσω παραπάνω για να είμαι συμβατός με τη HOL αφού μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με κάποιο άλλο πάροχο;


σωστό .. κανεις δεν σε υποχρεώνει να μείνεις .. εαν η αλλαγή σου έιναι ευκολή-οικονομική λυση τότε το κάνεις ασυζητητί (ασε που ειναι και σωστό να το κάνεις για μένα σιγουρότερη λύση=καλύτερη λύση)

απλά ..παντα παίζει ;-) να το θυμάσαι.. (ίσως σε κάνα πολύ παλιο να χει πρόβλημα αλλά και εκεί το διορθώνεις, και σίγουρα τις ποιο πολλές φορές κάτι πληρώνεις)

aa144
03-05-11, 19:45
Τελικά τί κάνεις αν έχεις πρόβλημα με τον συναγερμό και με την HOL?

1) Αλλάζεις πάροχο..?
2) Αλλάζεις πλακέτα συναγερμού..?



Πρώτο βήμα, επιλέγεις το 1.

Δεύτερο βήμα, πας σε πάροχο με σύστημα TDM και όχι VOIP, όπερ σημαίνει 0TE ή Wind (Tellas).

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 5 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Δε γίνεται ολόκληρη HOL να βγαίνει στην αγορά έχοντας τέτοιο πρόβλημα.




Η HOL δεν βγήκε στην αγορά πουλώντας γραμμές επικοινωνίας συναγερμών, και κατά βάση δεν τους ενδιαφέρει καθόλου το θέμα (αν τύχει και δουλέψει, έχει καλώς, αν δεν δουλέψει, άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε), πουλάνε γραμμές VOIP (είτε τις λένε POTS, είτε όχι) και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό.

Αν θέλεις αξιόπιστη λειτουργία συναγερμών κτλ, τότε μόνο μετάδοση TDM.

paradox21
03-05-11, 20:18
συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα με HOL
συνήθως πάλι υπάρχει, οποτε το ρίχνεις κορώνα γράμματα και εύχεσαι να σου κάτσει όρθιο:rofl: .
παρόλα αυτά υπάρχουν αρκετά πράγματα να "παίξει" ο εγκαταστάτης για το κάνει να παίξει... ακόμα και εαν παρουσιάσει κάποια προβληματάκια..

συνήθως ο συναγερμός (ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ) μπαίνει για προστασία της ζωή σου και της περιουσία σου να παίξουν με τα δικά σου

εάν ο εγκαταστάτης σου βαριεται βρες άλλον..
επίσης υπαρχουν φτηνές λύσεις με ΙΡ (και δεν ισχύει αυτό που είπαν για καθυστερηση ενημέρωσης γιατι με ΙΡ μπροεις να εχεςι ταχυτερό ελενχο σε περίπτωση που "κόψουν" την γραμμη και αυτό γιατι με ΙΡ στελνεις περισότερρα σήματα ελένχου λειτουργίας γιατί δεν κοστίζουν

μάλλον βαριούνται στην HOL για να δώσουν λύση.;)


συνήθως πάλι υπάρχουν και άλλες πορτοκαλιές.:)

........Auto merged post: paradox21 πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


λάθος...


λάθος κάνεις εσύ..:whistle:


σωστό .. κανεις δεν σε υποχρεώνει να μείνεις .. εαν η αλλαγή σου έιναι ευκολή-οικονομική λυση τότε το κάνεις ασυζητητί (ασε που ειναι και σωστό να το κάνεις για μένα σιγουρότερη λύση=καλύτερη λύση)

απλά ..παντα παίζει ;-) να το θυμάσαι.. (ίσως σε κάνα πολύ παλιο να χει πρόβλημα αλλά και εκεί το διορθώνεις, και σίγουρα τις ποιο πολλές φορές κάτι πληρώνεις)

ναι την επίσκεψη του τεχνικού, γιατί η HOL και η κάθε HOL @ολαρμενιζουν



123456

plouf
04-05-11, 00:42
εύκολες απαντήσεις... και για να προσβάλλεσαι τόσο ελπίζω να μην ήσουν εσύ...

στις εγκαταστάσεις συναγερμών, όπως και σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν άτομα με γνώσεις και όχι.....

επίσης υπάρχουν και άτομα με γνώσεις που απλά τους διαφεύγει η δεν ξέρουν κάποια συγκεκριμένη λεπτομέρεια(κανεις δεν τα ξέρει όλα)

δεν έχει νοήμα η διαμάχη απλώς στο θέμα της ειδοποίησης ΙΡ απο κέντρο σε περίπτωση απώλειας σήματος, δηλαδή πτώση ιντερνετ-ρεύμα κτλ(και μόνο τα άλλα δεν χρειάζεται συζήτηση) μπορείς να ζητήσεις από το κέντρο σε τι ΔΕΝ θέλεις να σε ενημερώνουν

emeliss
04-05-11, 00:53
Οι διαδικασίες στα κέντρα λήψης διαφέρουν.

Δεν έχει κανένα νόημα η αντιπαράθεση αφού ο φίλος βρήκε λύση.

paradox21
04-05-11, 20:13
εύκολες απαντήσεις... και για να προσβάλλεσαι τόσο ελπίζω να μην ήσουν εσύ...

το ίδιο ελπίζω και για εσένα. :)

στις εγκαταστάσεις συναγερμών, όπως και σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν άτομα με γνώσεις και όχι.....

φυσικά, απλά δεν βλέπω κανέναν εύκαιρο :)

επίσης υπάρχουν και άτομα με γνώσεις που απλά τους διαφεύγει η δεν ξέρουν κάποια συγκεκριμένη λεπτομέρεια(κανεις δεν τα ξέρει όλα)

δεν έχει νοήμα η διαμάχη απλώς στο θέμα της ειδοποίησης ΙΡ απο κέντρο σε περίπτωση απώλειας σήματος, δηλαδή πτώση ιντερνετ-ρεύμα κτλ(και μόνο τα άλλα δεν χρειάζεται συζήτηση) μπορείς να ζητήσεις από το κέντρο σε τι ΔΕΝ θέλεις να σε ενημερώνουν


επίσης υπάρχουν καλοί και κακοί πωλητές ελπίζω να μην είσαι από αυτούς...;)

εάν είσαι όμως (τεχνικός ή πωλητής, καλός ή κακός ) πες μας ένα καλό λόγο (όχι απλά να σακουλιασεις180€ +εργασία ίσως ) για να βάλει IP module ένα δεν χρειάζεται συνεχόμενη παρακολούθηση.:)


Υ.Γ.καμία διαμάχη με κανέναν,η συζήτηση και η αντιπαράθεση δίνουν στους ενδιαφερόμενοι περισσότερες πληροφορίες για να αποφασίσουν.

plouf
04-05-11, 22:25
μα δεν είπα "βαλε ΙΡ " .. ειπά οτι ΕΑΝ βάλεις δεν θα έχεςι πρόβλημα...

εγώ προσωπικά θα έψαχνα παραπάνω και ΘΑ έπαιζε η τηλεφωνία

aa144
05-05-11, 02:16
Πράγματι, σε όσους δεν λειτούργησε fax / συναγερμός, αυτό οφειλόταν στο οτι δεν το "έψαξαν" αρκετά. Μιλάμε για VOIP πάντα (είτε το λένε POTS, είτε όχι).

Αντίθετα αν έχεις TDM τότε λειτουργεί πάντα, αλλά αυτό μπορεί να είναι "σύμπτωση" ή μάλλον μπορεί να "ψάχνεται" το σύστημα μόνο του, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται με αυτή την τεχνολογία.

kaltzone
05-05-11, 03:26
Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω υπάρξει εγκαταστάτης συστημάτων ασφαλείας και πλέον είμαι τεχνικός τηλεπικοινωνιών με πτυχίο ηλεκτρονικού μηχανικού.

Περιμένω για το πρότυπο.

Το θέμα της τάσης σε σχέση με την απόσταση δεν έχει να κάνει με τον ΟΤΕ και την Forthnet. Ok, εγώ είμαι κάποιος που γράφει πίσω από ένα πληκτρολόγιο και μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει. Αν θες να ενημερωθείς άνοιξε βιβλία τηλεπικοινωνιών ή ψάξε απλά στο Ιnternet για "tip ring voltage" ή ψάξε στα specs τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού την περιοχή τροφοδότησης αυτών.

Φίλτατε δε θα μπω στη διαδικασία να κοντραριστώ μαζί σου και να κάνω επίδειξη στα μεγάλα σου πτυχία αφού είσαι τόσο λαμπρός επιστήμονας. Καθόλου δε με απασχολεί. Σε καμία περίπτωση. Άλλωστε και εγώ είμαι τεχνικός τηλ/ων σε πάροχο και τα ζώ καθημερινά όλα αυτά που συζητάμε. Όσο για τα πρότυπα που αναφέρες οτι θες απόδειξη για να μαθεις, θα σου προτείνω απλά να κοιτάξεις τα πρότυπα ITU.101-199 που είναι τα πρότυπα τηλ/κων παρόχων. Ενδεικτικά θα σου πώ ότι όλοι οι πάροχοι τεχνολογίας POTS(παγκοσμίως) έχουν σαν τυπική τάση τα 48V, όμως υπάρχουν και πάροχοι που "μπλοφάρουν" και δίνουν 2-3V παραπάνω για την καλύτερη υπηρεσία στον πελάτη, που σημαίνει... οι ενώσεις είναι ανεπέστατες, προβλήματα λοιπών φθορών (βραχυκυκλώσεις, επαφές) δεν καθιστούνται λόγοι νέκρωσης του τηλ και πάρα πάρα πάρα πάρα πολλά άλλα.
Πράγματα τα οποία συναντούν πολλοί όταν φεύγουν απ τον ΟΤΕ και πηγαίνουν σε άλλες εταιρείες (Forthnet,Hol,On,κτλ), κατι το οποιο επισης συνανταται πολύ πιο εντονα στην επαρχια εκει που τα εναερια καλωδια δινουν κ παιρνουν και οι φθορές ειναι συχνεστατο φαινομενο. Μη μου πεις οτι δεν εχεις μιλησει με καποιον στο τηλ που καλει απο χωριο και ξεκουφενεσαι οταν τον ακους. Εκει παιζει ο ΟΤΕ να του δινει 55V και μαλιστα το εχω μετρησει κ σε ΧΚ και τρελαθηκα οταν το ειδα. Μιλαμε για απιστευτα πραγματα. Πραγματικα ειναι μια πολυ μεγαλη συζητηση και μπορουμε να πουμε απειρα για αυτο το θεμα.
Την αλλη φορα οταν θα συναντησεις καποια περιπτωση στη δουλεια σου, ψαξε παραγραφο και σε ποιο βιβλιο τη βρηκες να μου το παραθεσεις οκ?
(Πραγματικα ηταν ακυρο αυτο που ειπες περι βιβλιων...ειναι φορουμ και απλα κανεις συζητηση οχι επιδειξη των πτυχιων σου)

emeliss
05-05-11, 10:52
Πράγματα τα οποία συναντούν πολλοί όταν φεύγουν απ τον ΟΤΕ και πηγαίνουν σε άλλες εταιρείες (Forthnet,Hol,On,κτλ)
Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά το νήμα. Ο nikgl είχε πρόβλημα στην HOL, πήγε στην Forthnet και το πρόβλημα αποκαταστάθηκε. Τι έχει γίνει σύμφωνα με αυτά που υποστηρίζεις για την τάση; Του έδωσε η Forthnet 52V;


απλά να κοιτάξεις τα πρότυπα ITU.101-199
Απλά να κοιτάξω το σύνολο των προτύπων που αφορούν τις διεθνείς τηλεφωνικές συνδέσεις και κυκλώματα; Απλά μερικές χιλιάδες σελίδες; Όποτε βρεις χρόνο, βρες ακριβώς το κομμάτι και ανέβασε ένα άρθρο ώστε να ενημερωθούμε όλοι καλύτερα. Ή αν δεν έχεις χρόνο απλά δείξε μας που ακριβώς να κοιτάξουμε.
http://www.itu.int/itu-t/recommendations/index.aspx?ser=G

έχουν σαν τυπική τάση τα 48V
Nominal γράφουν τα βιβλία, ονομαστική τάση δηλαδή και ψάχνουμε τα όρια λειτουργίας γύρω από αυτήν.


αφού είσαι τόσο λαμπρός επιστήμονας...
Εδώ να υπενθυμίσω την δική σου προτροπή "ρωτα εναν τεχνικο απο μια εταιρεια συναγερμου αν ξερεις και μετα ελα κ πες μας." Ρώτησα τον εαυτό μου. Δεν έχω καμία όρεξη να κάνω επίδειξη πτυχίων και θέλω να πιστεύω πως με την πολύχρονη παρουσία μου στο φόρουμ ότι το έχω δείξει. Είμαστε εδώ για να βρούμε βοήθεια, να βοηθήσουμε άλλους και να ανταλλάξουμε απόψεις. Κανένας δεν ξέρει τα πάντα. Όμως σε τέτοια θέματα (πχ πρότυπα) τα πράγματα είναι απόλυτα. Δεν υπάρχουν γνώμες. Υπάρχουν τα πρότυπα.
Γράφουμε σε φόρουμ και ο καθένας μπορεί να γράφει (σχεδόν) ότι θέλει. Η μεγάλη δύναμη του φόρουμ δεν είναι στα άρθρα ή στις εμπειρίες κάποιων. Είναι στο ότι δίνει πάρα πολλά ερεθίσματα για όσους πραγματικά το επιθυμούν να το ψάξουν λίγο παραπάνω.

Την καλημέρα μου.


Δεν έχει κανένα νόημα η αντιπαράθεση αφού ο φίλος βρήκε λύση.
Δεν με ακούω, δεν με ακούω. Βέβαια ίσως να έχει νόημα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.
Ζητώ συγνώμη για τις πολλαπλές παραθέσεις.

skoupas
08-05-11, 09:51
Να πω κι εγώ ότι έχω την ίδια περίπτωση με το φίλο nikgl. Όταν ήμουν με forthnet, ο συναγερμός της Paradox έπαιζε μια χαρά. Με το που γύρισα σε HOL πριν 1 χρόνο περίπου διακόπηκε η επικοινωνία τελείως με το κέντρο. Μου είπαν τα γνωστά για τάσεις κλπ. Ο εγκαταστάτης που ήρθε σπίτι μου, μου άλλαξε την πλακέτα με μια πιο καινούργια της ίδια μάρκας και η επικοινωνία αποκαταστάθηκε. Αλλά συμβαίνει το ίδιο πράγμα που περιγράφει ο φίλος πιο πάνω. Η επικοινωνία πολλές φορές χρειάζεται 3-4 κλήσεις για να ολοκληρωθεί με αποτέλεσμα και καθυστέρηση να υπάρχει αλλά και κόστος περισσότερο να έχουμε. Το μόνο που έχω κάνει είναι να αλλάξω πακέτο σε double play gr που έχει απεριόριστες κλήσεις δωρεάν, οπότε δε χρεώνομαι.
Κατά τα άλλα επειδή είμαι ευχαριστημένος με τη ΗΟL μένω ακόμα.

paradox21
08-05-11, 10:06
Να πω κι εγώ ότι έχω την ίδια περίπτωση με το φίλο nikgl. Όταν ήμουν με forthnet, ο συναγερμός της Paradox έπαιζε μια χαρά. Με το που γύρισα σε HOL πριν 1 χρόνο περίπου διακόπηκε η επικοινωνία τελείως με το κέντρο. Μου είπαν τα γνωστά για τάσεις κλπ. Ο εγκαταστάτης που ήρθε σπίτι μου, μου άλλαξε την πλακέτα με μια πιο καινούργια της ίδια μάρκας και η επικοινωνία αποκαταστάθηκε. Αλλά συμβαίνει το ίδιο πράγμα που περιγράφει ο φίλος πιο πάνω. Η επικοινωνία πολλές φορές χρειάζεται 3-4 κλήσεις για να ολοκληρωθεί με αποτέλεσμα και καθυστέρηση να υπάρχει αλλά και κόστος περισσότερο να έχουμε. Το μόνο που έχω κάνει είναι να αλλάξω πακέτο σε double play gr που έχει απεριόριστες κλήσεις δωρεάν, οπότε δε χρεώνομαι.
Κατά τα άλλα επειδή είμαι ευχαριστημένος με τη ΗΟL μένω ακόμα.

δεν ξέρετε τη λέτε εσύ και ο εγκαταστάτης , η HOL δεν έχει πρόβλημα αλλά ο συναγερμός , όλα αυτά που λέτε τα λέτε γιατί δεν γουστάρετε την HOL και είστε αντί ολυμπιακή.:p


Y.Γ. τελικά με προσεκτικότερη ανάγνωση μάλλον φταίει η PARADOX,NAPCO,CADDX,SIEMENS,BOSCH....κτλπ.

johnvam
08-05-11, 13:04
Ο εγκαταστάτης που ήρθε σπίτι μου, μου άλλαξε την πλακέτα με μια πιο καινούργια της ίδια μάρκας και η επικοινωνία αποκαταστάθηκε. Αλλά συμβαίνει το ίδιο πράγμα που περιγράφει ο φίλος πιο πάνω. Η επικοινωνία πολλές φορές χρειάζεται 3-4 κλήσεις για να ολοκληρωθεί με αποτέλεσμα και καθυστέρηση να υπάρχει αλλά και κόστος περισσότερο να έχουμε.

Όταν άλλαξες πλακέτα το πρόβλημα λύθηκε ή ακόμα κάνει 3-4 κλήσεις μέχρι να ολοκληρώσει την επικοινωνία??? Πόσο σου στοίχισε η αλλαγή πλακέτας???

skoupas
08-05-11, 16:54
Στην αρχή δεν έπαιζε καθόλου. Με την αλλαγή άρχισε να επικοινωνεί. Μετά από κανά μήνα που μου ήρθε ο λογαριασμός είδα ότι ήθελε περισσότερες από μία κλήσεις πολλές φορές για να ολοκληρώσει την αποστολή των δεδομένων. Αλλά δεν ξανασχολήθηκα να φωνάξω τον εγκαταστάτη.
Κόστος 80 ευρώ!
Κανά συναγερμό πιο τελευταίας τεχνολογίας ξέρει κανείς που να παίζει χωρίς κέντρο σημάτων αλλά να μπορείς να τον ελέγχεις και να ενημερώνεσαι μέσω iphone?

plouf
08-05-11, 17:27
σε γενικές γραμμές όλοι το κάνουν με το κατάλληλο περιφερειακό.. ρώτα τον εγκαταστάτη σου για το κόστος (IΡ100 se paradox ktl)

@ ADSLgr.com All rights reserved.