PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet (Νέα Σμύρνη)



DimitrisH
19-03-11, 03:12
Καλησπέρα,
είχα πάρει το ADSL in a box plus με το Linksys WAG 200, το οποίο ενεργοποίησα το Σάββατο πριν την Καθαρή Δευτέρα. Ακόμη περιμένω να με συνδέσουν, από την σελίδα τους βλέπω ότι το αίτημα μου το έχει αναλάβει ο ΟΤΕ.

Δεν νομίζω να μου δώσουν καμμιά ΑΡΥΣ, και να πληρώνω ξεχωριστά πάγια για γραμμή; Υποτίθεται υπάρχει δίκτυο στην περιοχή μου.

Πόσο καιρό θέλει να με συνδέσουν; Μου είπαν για 5 μέρες, αλλά από παλιά ξέρω 15 μέρες μέχρι και μήνα (αν είμαι τυχερός).

Τι ταχύτητες πιάνετε (κανένας Νεοσμυρνιώτης...) Πάντως η γειτόνισσα μου πιάνει από 5.5 μέχρι 8 στο router. Προχθές έπιασα ένα άλλο ανοιχτό δίκτυο που έλεγε 11.5 Mbps. Αν θυμάμαι καλά σε download, έπιασα κανένα 400άρι kbps.

Α, και πόσο είναι τον μήνα η συνδρομή; Παλιά ήταν 21.5 ευρώ μετά νομίζω το πήγαν 19.5 το μήνα, αλλά τώρα αν βλέπω καλά, είναι 25.5 τον μήνα. Κάτσε να δω τι θα πιάσω από ταχύτητες, και με βλέπω να πάω ΟΤΕ καρφωτός, που είναι πιο αξιόπιστος. Τώρα ειδικά που έριξε τις τιμές από τα 29.90 ευρώ κάπου στα 24-25 ευρώ, δεν το πολυσκέφτομαι. Σε δεσμεύει για 12μηνο η Forthnet;

........Auto merged post: DimitrisH πρόσθεσε 5 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απάτη, Μόνο με 25,74€ / μήνα
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179

Εκτός που το ακριβύνανε από 19.50 έχουν αυτή την προσφορά, και Double play, και λιγότερα λεφτά
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012960

........Auto merged post: DimitrisH πρόσθεσε 4 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

14/03/2011 17:32 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
09/03/2011 13:12 To αίτημά σας προωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση
09/03/2011 13:12 Ολοκληρώθηκε η διαδικασία δέσμευσης καλωδίωσης από τον ΟΤΕ
09/03/2011 13:12 Η αίτησή σας έχει παραληφθεί και καταχωρηθεί στα συστήματα της Forthnet

Lapetr
19-03-11, 12:20
Φίλε μου το δευτερο λινκ που δίνεις ειναι προσφορά που τρέχει μέχρι το τέλος του μήνα. Ποιο πακέτο του ΟΤΕ έχει μόνο 25 ευρώ?
Τα τελευταία που παραθέτεις τι είναι? Έκανες αίτηση στη 4νετ τελικά?
12μηνη δέσμευση έχουν όλοι πλέον! Το 2play economy σου το δίνουν με 25 ευρώ το μήνα για όλο το 12μηνο και όχι για τους πρώτους έξι μήνες όπως παλιά!

tagio
24-03-11, 10:35
Καλησπέρα,
είχα πάρει το ADSL in a box plus με το Linksys WAG 200, το οποίο ενεργοποίησα το Σάββατο πριν την Καθαρή Δευτέρα. Ακόμη περιμένω να με συνδέσουν, από την σελίδα τους βλέπω ότι το αίτημα μου το έχει αναλάβει ο ΟΤΕ.

Δεν νομίζω να μου δώσουν καμμιά ΑΡΥΣ, και να πληρώνω ξεχωριστά πάγια για γραμμή; Υποτίθεται υπάρχει δίκτυο στην περιοχή μου.

Πόσο καιρό θέλει να με συνδέσουν; Μου είπαν για 5 μέρες, αλλά από παλιά ξέρω 15 μέρες μέχρι και μήνα (αν είμαι τυχερός).

Τι ταχύτητες πιάνετε (κανένας Νεοσμυρνιώτης...) Πάντως η γειτόνισσα μου πιάνει από 5.5 μέχρι 8 στο router. Προχθές έπιασα ένα άλλο ανοιχτό δίκτυο που έλεγε 11.5 Mbps. Αν θυμάμαι καλά σε download, έπιασα κανένα 400άρι kbps.

Α, και πόσο είναι τον μήνα η συνδρομή; Παλιά ήταν 21.5 ευρώ μετά νομίζω το πήγαν 19.5 το μήνα, αλλά τώρα αν βλέπω καλά, είναι 25.5 τον μήνα. Κάτσε να δω τι θα πιάσω από ταχύτητες, και με βλέπω να πάω ΟΤΕ καρφωτός, που είναι πιο αξιόπιστος. Τώρα ειδικά που έριξε τις τιμές από τα 29.90 ευρώ κάπου στα 24-25 ευρώ, δεν το πολυσκέφτομαι. Σε δεσμεύει για 12μηνο η Forthnet;

........Auto merged post: DimitrisH πρόσθεσε 5 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απάτη, Μόνο με 25,74€ / μήνα
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179

Εκτός που το ακριβύνανε από 19.50 έχουν αυτή την προσφορά, και Double play, και λιγότερα λεφτά
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012960

........Auto merged post: DimitrisH πρόσθεσε 4 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

14/03/2011 17:32 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
09/03/2011 13:12 To αίτημά σας προωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση
09/03/2011 13:12 Ολοκληρώθηκε η διαδικασία δέσμευσης καλωδίωσης από τον ΟΤΕ
09/03/2011 13:12 Η αίτησή σας έχει παραληφθεί και καταχωρηθεί στα συστήματα της Forthnet

καλημερα φιλε εγω μενω μεταξυ αλσουσ και συγγρου στην εφεσου και συγχρονιζω στα 14 200 με 1.4 μβ download με jdownloader.ειμαι τρια χρονια συνδρομητησ και δεν εχω κανενα προβλημα εκτοσ απο το οτι ειχα συγχρονισμο 16 200 και εχω παει 14 200 και αυτο διοτι τα dslam τησ νεασ σμυρνησ ειναι πολλη φορτομενα.παιζει ρολο βεβαια και το δυκτιο του σπιτιου σου γιατι και εγω ειχα ενα βραχυκυκωμα στην μπριζα τισ κρεβατοκαμαρασ και ειχα disconect.οσο για τον χρονο συνδεσησ ο νεοσ νομοσ τισ εετ ειναι 20 μερεσ το πολλη αλλα για να σου δωσω κουραγιο εγω τοτε εκανα 4 μηνεσ να παρω πορτα στο βρογχο.αυτα και πιστευω να σε βοηθησα.αν θελεισ κατι αλλο στειλε μυνημα.

frixosb
24-03-11, 13:12
καλημέρα κ από μένα. Ξεκίνησα κ εγώ με 4νετ μόλις μετακόμησα Ν Σμύρνη (μεγ αλεξάνδρου). τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά εκτός από τον χρόνο σύνδεσης που έγινε σχετικά γρήγορα, κανα 25ήμερο εργάσημων. Μην μπερδεύεσαι με αυτά που διαβάζεις στην σελίδα, όντως τα καλώδια και τις συνδέσεις τις αναλαμβάνει ο ΟΤΕ, όσο αναφορά τη σύνδεση απο DSLAM σε ΚΑΦΑΟ.
Από εκεί και πέρα εγώ κλείδωσα στα 12, μετά πήγε 8 και τέλος λόγω αποσυνδέσεων με "κλειδωσαν" στα 6. Κάνωντας αίτηση για βλάβη επιβεβαιώθηκε πρόβλημα βραχυκυκλώματος κάπου στο ενδοιάμεσο της διαδρομής από το DSLAM που ποτέ και κανείς δεν ανέλαβε την ευθύνη να το "φτιάξει".
Επιπλεόν οι ταχύτητες ήταν απογοητευτικές, όντως η περιοχή μας είναι "υπερφορτωμένη".

Προσωπικά πήγαν ΟΝ. Κλείδωσα στα 8,5ΜΒ , μετά από μια νεροποντή κοπηκε τελείως η γραμμή, και μετά από 2 μέρες (δήλωσα βλάβη βεβαίως) ως δια μαγείας (μαλλον το βραχυκύκλωμα αυτοκαταστράφηκε) κλείδωσα στα 12ΜΒ!

μπορείς να διαβάσεις και άλλες πληροφορίες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=389711)

runner3
25-03-11, 02:12
Εγώ μένω Ομήρου!

Έχω Forthnet εδώ και 3.5 χρόνια.Δεν είχα πρόβλημα εκτός από μία φορά που τελικά η βλάβη διορθώθηκε σε 4 μέρες(μεσολάβησε και Σαββατοκύριακο).

Όσον αφορά τον συγχρονισμό και γενικά ταχύτητες.....από την αρχή έπαιζα γύρω στα 13 MBPS και τώρα κυμαίνομαι 15-16MBPS κατά μέσο όρο!Στο downloading.....εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πάρα πολύ torrents και η ταχύτητα που κατεβάζω είναι άψογη για την γραμμή μου!Τι εννοώ......1.4-1.5mb/sec!Not Bad θα έλεγα!Και να φανταστείς ότι η πολυκατοικία που βρίσκομαι έχει εγκατάσταση τηλεφώνου από την εποχή του.....Κολοκοτρώνη!!!!Ούτε βραχυκυκλώματα ούτε τίποτα!

DimitrisH
27-03-11, 01:47
Φίλε μου το δευτερο λινκ που δίνεις ειναι προσφορά που τρέχει μέχρι το τέλος του μήνα. Ποιο πακέτο του ΟΤΕ έχει μόνο 25 ευρώ?
Τα τελευταία που παραθέτεις τι είναι? Έκανες αίτηση στη 4νετ τελικά?
12μηνη δέσμευση έχουν όλοι πλέον! Το 2play economy σου το δίνουν με 25 ευρώ το μήνα για όλο το 12μηνο και όχι για τους πρώτους έξι μήνες όπως παλιά!

Καλέ μου φίλε δεν έπιασες τον συλλογισμό μου...

Οταν στο πρώτο link, σου λέει ότι σκέτο ADSL, έχει στα 25,74€ / μήνα (ξαναπαραθέτω το link) http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179

μια υπηρεσία που την έδινε στα 21,5 ευρώ παλιότερα, και νομίζω πιο παλιά έτρεχε στα 19,5 ευρώ τον μήνα, όταν τόσο περίπου (γύρω στο 20άρικο) το έδινε και η HOL, και στο κοπανάει μετά στα 25,74 αυτό ονομάζω εγώ απάτη.

Φυσικά, και είναι καλή η προφορά με το Double play (για έναν ολόκληρο χρόνο)
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012960
αλλά δεν νομίζεις ότι κι εδώ αδικεί αυτούς που έχουν σκέτο ADSL;

Το δικό μου το πακέτο το είχα πάρει από το E-shop στα 129 ευρώ, και περιλαμβάνει 6 μήνες internet, το modem δώρο, και ένα antivirus που αν θυμάμαι καλά, μου το χρέωσαν κάπου 12 ευρώ. Δηλαδή έχουμε 129/6=21,5 ευρώ ο μήνας χοντρικά, αλλά αν βγάλεις την τιμή του antivirus, είναι 129-12=117/6 =19,5 ευρώ ο μήνας.

Ασε το 19,5 και το 21,5. Εγώ σου λέω 20 χοντρικά. Οσο το είχε και η HOL τότε. Δεν είναι κοροιδία, να μου το πας σχεδόν στα 26 ευρώ, ειδικά όταν o ΟΤΕ έχει μειώσει τις τιμές του, και από τα 29,90 το πήγε 23,26. Τότε δεν θα προτιμήσεις OTE αναγκαστικά;

Απόδειξη: http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=39

Ταχύτητα Τιμή/Μήνα
2 Mbps € 17,06
έως 24 Mbps € 23,26

Εντάξει, θα μου πεις με τα ίδια λεφτά, παίρνεις και Double play. Πριν απαντήσεις όμως δες παρακάτω τι ταλαιπωρία έχω τραβήξει και θα καταλάβεις.

Οσον αφορά αυτά εδώ,

22/03/2011 10:26 Η υπηρεσίας σας ενεργοποιήθηκε (αυτή η γραμμή προστέθηκε αργότερα στην σελίδα τους)
14/03/2011 17:32 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
09/03/2011 13:12 To αίτημά σας προωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση
09/03/2011 13:12 Ολοκληρώθηκε η διαδικασία δέσμευσης καλωδίωσης από τον ΟΤΕ
09/03/2011 13:12 Η αίτησή σας έχει παραληφθεί και καταχωρηθεί στα συστήματα της Forthnet

Η Forthnet έχει ειδική σελίδα, που μπορείς να δεις κατά πόσο έχει προχωρήσει η περίπτωση σου. Ναι, όπως είπα
στην αρχή είχα κάνει αίτηση το Σάββατο πριν την Καθαρή Δευτέρα. Δηλαδή 5/3. Πέρναγαν οι μέρες και λέω κάτσε
να δω στην σελίδα τους τι παίζει. Βλέπω ότι το αίτημα έφτασε στον ΟΤΕ, χωρίς καθυστερήσεις. Για κάποιο
λόγο είδα ότι είχε κολλήσει στον ΟΤΕ, αλλά δεν έβλεπα ενημέρωση στην σελίδα τους.

Ξανακοιτάζω Τετάρτη (βράδυ Τρίτης προς Τετάρτη), και βλέπω ότι μου λέει ότι ενεργοποίησαν ήδη την υπηρεσία,
χωρίς όμως να έχω λάβει τίποτα κωδικούς στο ρημαδοκινητό. Λέω θα με ξεχάσανε, και πέρνω Τετάρτη πρωί.
Μου λένε σας έχουμε στείλει ήδη το μήνημα. Πότε ρε παιδιά, δεν έχω λάβει κάτι στο κινητό μου, μου λέει να
σας εκδόσουμε νέο κωδικό τότε. Λέω κάντε ότι είναι απαραίτητο, για να έχω internet. Και πως μου κόβει και
ρωτάω, σε ποιό κινητό το στείλατε το μήνημα; Είχαν κάνει λάθος σε ένα ψηφίο, και αντί στο 6932....69 το
στείλανε στο 09. Κοιτάζω το αντίγραφο της αίτησης, όντως δεν πολυφαινόταν για 6, λέω λάθος που δεν το
είδα και εγώ, μπορεί να έφταιγε και το καρμπόν. Πάντως, στο πρωτότυπο είχα την εντύπωση πριν υπογράψω
ότι ήταν 6, το ξέρω το κινητό μου διάολε. Τέλος πάντων, αφού θα είχα intertnet, λέω να μην το τραβήξω. Σιγά...

Το μαρτύριο ξεκινάει σε λίγο.....

DimitrisH
27-03-11, 05:30
12μηνη δέσμευση έχουν όλοι πλέον! Το 2play economy σου το δίνουν με 25 ευρώ το μήνα για όλο το 12μηνο και όχι για τους πρώτους έξι μήνες όπως παλιά!


Κανονικά το thread πρέπει να αλλάξει όνομα, και να γίνει ο καντέμης της Νέας Σμύρνης,
ή η βλακείες της Forthnet.

Είχα διαβάσει ήδη στο e-mail μου την απάντηση σου, και λόγω του Σαββατοκύριακου δεν κατάφερα να μπώ.
Μπήκα σήμερα να απαντήσω, αλλά αφού διάβασα την απάντηση σου,τους ρώτησα γιατί με έτρωγε. Το ξέρω και
από σταθερή τηλεφωνία, ότι άμα σπάσεις το συμβόλαιο εσύ, σε κοπανάνε με πρόστιμο (όλες οι εταιρίες).

Λέω, πόσο στοιχίζει η ανανέωση μετά την λήξη; Μου λέει κάτσε να δω. Εχετε μποξάκι, οπότε η ανανέωση
είναι στα 16.05 ευρώ τον μήνα. Α, ωραία της λέω, γιατί στο site λέει γύρω στα 25κάτι. Μου λέει, άμα
θέλετε, μετά την λήξη κάνετε και τρίμηνη ανανέωση, με τον τρέχων τιμοκατάλογο εννοείται, συμφωνόντας
και οι δύο. Δηλαδή στα 48 ευρώ. Πολύ καλά λέω ικανοποιημένος, σκεφτόμενος ότι είναι πραγματικά καλή
τιμή.

Μου λέει ακόμη, το πακέτο σας κανονικά είναι 3 μήνες ΣΥΝ 3 μήνες δώρο. Λέω, δεν το αναφέρει κάπου,
αλλα αφού το λέτε, εντάξει. Εμένα με ενδιαφέρει ότι πλήρωσα για 6 μήνες.

(Τώρα που το σκεφτομαι 129 μείον 12 το antivirus, κάνει 117, μείον 48, κάνει 69 ευρώ. Δηλαδή στην ουσία
το Linksys WAG 200 δεν ήταν και τόσο δώρο, στα 69 ευρώ είχε στο Mutirama, γιατί είχα αγοράσει για
κάποιον γνωστό. Ούτως ή άλλως τότε έδιναν το Siemens CL110 και το Crypto F200 για δώρο, τα ενσύρματα.
Τώρα όμως δίνουν το Thomson δώρο, τέλος πάντων. Εμένα με νοιάζει η τιμή ανά μήνα)

Και μετά την λήξη του εξαμήνου, τι κάνουμε ρωτάω; Αν θέλετε μπορείτε να διακόψετε μου είπε. Αλλά
στα νέα πακέτα η ελάχιστη παραμονή είναι 1 χρόνο. Λέω εντάξει, δεν θα το διακόψω και στον χρόνο
επάνω. Ειδικά αν έχετε τέτοιες καλές τιμές.

Τελικά μου ενεργοποιεί την σύνδεση την Τετάρτη. Αλλά έχω ένα σεμινάριο που παρακολουθώ κάθε Τετάρτη,
και δεν ασχολήθηκα πολύ. Με σύνδεσε με έναν τεχνικό, μου είπε τις ρυθμίσεις για το router. Επιασα
13114 σε multimode, και 13150 σε ADSL2+ με ένα attenuation 30 db. Σε κάποια φάση που μίλαγα με τον
τεχνικό, πάνω στις δοκιμές, μου πετάει μια σύνδεση 2500 kbps. Μου λέει να το κοιτάξουμε λίγο, και
του λέω δεν μπορώ άλλο, θα πρέπει να φύγω. Να το δούμε αύριο.

Επρεπε να ασχοληθώ με το σεμινάριο, και έτσι την Τετάρτη ήμουν χαρούμενος. Με έτρωγε μόνο αν μπορόύσα
να πάω 14-15 Kbps, γιατί η απόσταση μου είναι κανένα χιλιόμετρο από ότι μου είχαν πει.

Το router το είχα ανοιχτό όλο το βράδυ, αλλά όταν με πήραν την άλλη μέρα, είχε ανάψει κόκκινο φωτάκι,
δηλαδή είχε αποσυνδεθεί. Το υπόλοιπο της μέρας μου έκανε 3-4 διακοπές αλλά έπιανε 12-13άρια. Ημουν
έτοιμος να συμβιβαστώ σε αυτές τις ταχύτητες.

Την Παρασκευή, άρχισαν τα παρατράγουδα. Ξαφνικά το τηλέφωνο δεν έδινε τόνο, κι έτσι για να έχω internet
άφησα το router στο σαλόνι, και το τηλέφωνο σε άλλο δωμάτιο, σε άλλη πρίζα. Λέω, ας το αφήσω έτσι, αν
και δεν με πολυβολεύει, γιατί δεν θέλω και ασύρματο τηλέφωνο πάνω από το κεφάλι μου στο υπνοδωμάτιο.
Αλλά αμα είναι να παίξει έτσι, ας είναι. Είπα μήπως είναι κάποια ασυμβατότητα με τηλέφωνο Panasonic,
γιατί μια φίλη μου ενώ με τον ΟΤΕ της έπαιζε η αναγνώριση κλήσης, με την Forthnet την βάλανε να πάρει
πιο πρόσφατη συσκευή με αναγνώριση, πιο νέου τύπου. Τελικά της έπαιξε, αν κι εγώ έχω την ίδια συσκευή
και με ΟΤΕ παίζει καμπάνα η αναγνώριση.

Τους παίρνω τηλέφωνο και βγήκε ένας τεχνικός που μου έσπασε τα νεύρα. Σώνει και καλά έφταιγε ίσως η πρίζα
του τηλεφώνου. Αφού ρε άνθρωπε ενάμιση χρόνο είμαι σε αυτό το σπίτι, και έχω την ίδια τηλεφωνική συσκευή.
Τώρα χάλασε η πρίζα; Ε τυχαίνει μου λέει. Το πρόβλημα έχει να κάνει μόλις ενεργοποίησα το internet του λέω.
Η Forthnet φταίει. Το βιολί του αυτός.

Αν και δεν με πολυέπεισε, αφού τουλάχιστον είχα internet σε καλές ταχύτητες ας είναι. Το τηλέφωνο δούλευε
κανονικά στο υπνοδωμάτιο, αλλά όχι στο σαλόνι. Καντεμιά. Κάτι παίζει με την Forthnet, ή με το Panasonic
λέω, αλλά ας είναι. Θα το ανεχτώ. Βάλαμε και το router στο υπνοδωμάτιο για δοκιμή, πήγε κάπου 600 kbs
παραπάνω, αλλά το γύρισα στην θέση του, για τον λόγο ότι δεν θέλω ακτινοβολίες στον ύπνο μου.

Το Σάββατο είπα να το ψάξω λίγο μόνος μου, έβαλα το τηλέφωνο στο σαλόνι, το κούμπωσα απευθείας,
χωρίς splitter, το δοκίμασα με splitter, και με φίλτρο. Σε κάποια φάση πήρε μπρος, και ξαναμιλάω με forthnet.
Θα σας καλέσει τεχνικός για να έρθει στον χώρο σας να δει (η πρώτη επίσκεψη μόνο είναι δωρεάν, οι άλλες
χρεώνονται).

Λέω, ας δω μόνος μου τι γίνεται, για να έχω τεχνικό όποτε τον χρειαστώ πραγματικά. Αφού τα αυτά τα
καταφέρνω. Κάνω και εγκαταστάσεις internet σε πελάτες (είμαι τεχνικός pc).

Βάζω το Siemens CL-110, έπιασα μετά χαράς 14200-14600κάτι. Λέω χαλάλι, ας μείνει το τηλέφωνο μέσα.
Μετά ξαναμπλόκαρε ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, είτε έβαζα το modem απευθείας, είτε με splitter δεν άναβε το φωτάκι
του adsl, το τηλέφωνο μέσα είχε μπλοκάρει δεν είχε καν τόνο με το Panasonic KX-TG7200GR, του βάζω
ένα άλλο Panasonic πιο απλό, το KX-TG110EX. Πότε είχε τόνο, πότε όχι. Ολη αυτή η κατάσταση με έχει
αφήσει χωρίς τηλέφωνο.

Τελικά πέρασε το Σάββατο και δεν είχα τηλέφωνο. Αλλά μέχρι το μεσημέρι, το internet ήταν κολλημένο
στο 14000 και... Το μάτιασα, όχι μόνο δεν είχα τηλέφωνο, αλλά είχαν μπλοκάρει όλες οι πρίζες των
τηλεφώνων (3 στο σύνολο, αλλά χρησιμοποιώ μόνο τις 2 για τηλεφωνικές συσκευές, η τρίτη δεν έχει
κάτι επάνω).

Δεν μπορούσα να καλέσω, αλλά ούτε και να με καλέσουν. Λέω εντάξει, από εβδομάδα θα έρθει
ο τεχνικός τους. Τουλάχιστον τώρα δεν μπορεί να μου πεί ότι χάλασε η πρίζα, όλες δεν παίζουν.
(δήλωσα και βλαβη στο 121 του ΟΤΕ για το τηλέφωνο, τουλάχιστον να μην με πετάνε μπαλάκι ο ένας
στον άλλο). Αν φταίει ο ΟΤΕ ας διορθώσει αυτός το πρόβλημα αλλά από ότι ξέρω, δεν έρχονται στο
διαμέρισμα, μέχρι το καλώδιο κάτω μόνο, στο ΚΑΦΑΟ.

Τώρα τι φταίει, ο ΟΤΕ, η Forthnet, η καντεμιά μου;;; Εχει και συνέχεια.....

Το απόγευμα λέω δεν μαμείς που δεν μαμείς... δεν μπαίνεις στο internet.....

Αλλη καντεμιά, με το Siemens που έπιανε 14άρια, τώρα έπιανε 4500-4800. Αλλες φορές δεν συνδεόταν,
με το Linksys ούτε καν άναβε το φωτάκι του adsl. Τηλέφωνο δεν είχα να καλέσω, σιγά μην πάρω από
κινητό... Ευτυχώς έχω ένα άλλο pc, τους κάλεσα μέσω VOIP με χαμηλή χρέωση, κλέβωντας λίγο σήμα
internet κάποιου γείτονα. Ακου κατάντια, να πληρώνω internet, και να μην έχω internet.

Και όχι μόνο αυτό, να μου λένε ότι "εμείς σας παρέχουμε μόνο το internet, δεν μπορούμε να κάνουμε
κάτι για το τηλέφωνο που δεν έχετε". Τους μαμείς κύριε πρόεδρε....

Τι να κάνω, για πέστε καμμιά ιδέα, γιατί τα έχω πάρει.... και δεν ξέρω πότε θα καταφέρω να έχω
τηλέφωνο. Παλιά η διαφήμιση έλεγε. " Δεν έχεις Forthnet; Δεν ξέρεις τι χάνεις. Εγώ λέω, δεν έχεις
Forthnet, τι καλά που κάνεις !!! " Χίλιες φορές να έβαζα Conn-X.

Τώρα γράφω με την δική μου σύνδεση, με το linksys, στα 3535 kbps, και με Downstream Line Attenuation:
46 db, από 30 που ήταν. Πάμε από το κακό στο χειρότερο.

(με πάει μαμιώντας τελευταία, βάζω δορυφορική, δεν γυρνάει το moter. Μου καίγεται ένα Asus motherboard,
μπλέκω με την Forthnet...Κανένα ευχέλαιο ρε παιδιά... Ελεος)

........Auto merged post: DimitrisH πρόσθεσε 10 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καλημερα φιλε εγω μενω μεταξυ αλσουσ και συγγρου στην εφεσου και συγχρονιζω στα 14 200 με 1.4 μβ download με jdownloader.ειμαι τρια χρονια συνδρομητησ και δεν εχω κανενα προβλημα εκτοσ απο το οτι ειχα συγχρονισμο 16 200 και εχω παει 14 200 και αυτο διοτι τα dslam τησ νεασ σμυρνησ ειναι πολλη φορτομενα.παιζει ρολο βεβαια και το δυκτιο του σπιτιου σου γιατι και εγω ειχα ενα βραχυκυκωμα στην μπριζα τισ κρεβατοκαμαρασ και ειχα disconect.οσο για τον χρονο συνδεσησ ο νεοσ νομοσ τισ εετ ειναι 20 μερεσ το πολλη αλλα για να σου δωσω κουραγιο εγω τοτε εκανα 4 μηνεσ να παρω πορτα στο βρογχο.αυτα και πιστευω να σε βοηθησα.αν θελεισ κατι αλλο στειλε μυνημα.

Α, ρε φίλε.... ένας Νεοσμυρνιώτης. Εγώ την πρώτη μέρα έπιασα 12-13, αλλά μου πέταξε
κι ένα 2500 kbps. Διάβασε το προηγούμενο μακρυσκελές post μου. Είναι να κλαίς από την μία, ή να γελάς (με αυτά που γράφω, αλλα είναι όντως πραγματικά 100%).

Σήμερα έβαλα και το Siemens CL-110, έπιασα από 14100-14200 μέχρι και 14600. Εχω όμως ένα πρόβλημα, και με disconnect (3-4 την μέρα) αλλά κυρίως με το μπλοκάρισμα του τηλεφώνου, Στην ίδια πρίζα δεν μπορώ να βάλω splitter, έχω μόνο το internet. Και μου έριξε πολύ την ταχύτητα στα 3535 kbps, μέσα σε 2 μέρες. Το τηλέφωνο πότε έρχεται το σήμα και πότε φεύγει (δεν έχει τόνο). Και φυσικά σε άλλη πρίζα. Αν το βάλω στην ίδια
θα είναι για να κάνω τα φακιρικά μου, για να τηλεφωνήσω. Ξέρεις, βάλε βγάλε καλώδια, φίλτρα, reset τηλεφώνου. Μια απελπιστική κατάσταση.

Καμμιά ιδέα; Νομίζω είσαι ομοιοπαθής...
Ξεκίνησα με καλές προοπτικές, και τώρα το πράγμα πάει από το κακό στο χειρότερο.

Σε τι απόσταση είσαι; Είσαι πολύ πιο κοντά από μένα. Εμένα μου είπαν γύρω στο χιλιόμετρο. Είμαι κοντά στην Μυκάλης,
από την κάτω πλευρά.

........Auto merged post: DimitrisH πρόσθεσε 26 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καλημέρα κ από μένα. Ξεκίνησα κ εγώ με 4νετ μόλις μετακόμησα Ν Σμύρνη (μεγ αλεξάνδρου). τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά εκτός από τον χρόνο σύνδεσης που έγινε σχετικά γρήγορα, κανα 25ήμερο εργάσημων. Μην μπερδεύεσαι με αυτά που διαβάζεις στην σελίδα, όντως τα καλώδια και τις συνδέσεις τις αναλαμβάνει ο ΟΤΕ, όσο αναφορά τη σύνδεση απο DSLAM σε ΚΑΦΑΟ.
Από εκεί και πέρα εγώ κλείδωσα στα 12, μετά πήγε 8 και τέλος λόγω αποσυνδέσεων με "κλειδωσαν" στα 6. Κάνωντας αίτηση για βλάβη επιβεβαιώθηκε πρόβλημα βραχυκυκλώματος κάπου στο ενδοιάμεσο της διαδρομής από το DSLAM που ποτέ και κανείς δεν ανέλαβε την ευθύνη να το "φτιάξει".
Επιπλεόν οι ταχύτητες ήταν απογοητευτικές, όντως η περιοχή μας είναι "υπερφορτωμένη".

Προσωπικά πήγαν ΟΝ. Κλείδωσα στα 8,5ΜΒ , μετά από μια νεροποντή κοπηκε τελείως η γραμμή, και μετά από 2 μέρες (δήλωσα βλάβη βεβαίως) ως δια μαγείας (μαλλον το βραχυκύκλωμα αυτοκαταστράφηκε) κλείδωσα στα 12ΜΒ!

μπορείς να διαβάσεις και άλλες πληροφορίες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=389711)

Ευχαριστώ φίλε,
όντως παλιά ήθελες κανένα μήνα, γενικά. Εμένα έκανε 18 μέρες, μεσολαβώντας και η Καθαρή Δευτέρα, και η πιο μεγάλη καθυστέρηση ήταν από τον ΟΤΕ (9 μέρες). Μάλλον σχεδόν ίσα, αλλα οι άλλοι είχαν και την αργία. Οι χρόνοι είναι μαζί με τα Σαββατοκύριακα εννοείται.

Σε έναν φίλο μου πήγε κανένα δίμηνο, γιατί τον έστειλαν να δώσει την αίτηση στο Πλαίσιο, και μετά λέει χάσανε την αίτηση, και καλά στο Πλαίσιο. Και θα του κάνανε και 2 μήνες δώρο για αποζημίωση που τον καθυστέρησαν, αλλά δεν είδε ποτέ του το δώρο. Ψέμματα...


Παλιά είχα HOL, και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Είχα γραμμή 384 που έγινε 768,
τότε με τον διπλασιασμό ταχύτητας, αλλά μετά την έκοψα, γιατί πλήρωνα και HOL,
και πάγιο γραμμής ADSL από το ΟΤΕ.

Εϊχα πάρει δύο χρόνια συνδρομή HOL στα 249 ευρώ, (ένας χρόνος συν ένας χρόνος δώρο, φοβερή προσφορά), οπότε 249/24=περίπου 10 ευρώ τον μήνα και νομίζω 25 ή 28
ευρώ τον μήνα το πάγιο. Δεν θυμάμαι. Εδινα στους δικούς μου ένα 50άρικο κάθε δίμηνο για να τσοντάρω στο τηλέφωνο, άρα μάλλον 25 το μήνα θα ήταν. Συν κάτι ΦΠΑ και βλακείες.

Οπως θα διαβάσεις, εμένα μου παρουσιάστηκαν διάφορα προβλήματα σε όλο το σπίτι
όπως μπλοκάρισμα τηλεφώνων, χαμηλές ταχύτητες, ξεκινώντας αρχικά από 12-13 σε 14600 με ένα Siemens, αλλά η χαρά κράτησε λίγο, και σέρνομαι με 3535 kbps τώρα που γράφω. Βοήθεια μας... Ούτε στον εχθρό μου τέτοια τύχη.

........Auto merged post: DimitrisH πρόσθεσε 7 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ μένω Ομήρου!

Έχω Forthnet εδώ και 3.5 χρόνια.Δεν είχα πρόβλημα εκτός από μία φορά που τελικά η βλάβη διορθώθηκε σε 4 μέρες(μεσολάβησε και Σαββατοκύριακο).

Όσον αφορά τον συγχρονισμό και γενικά ταχύτητες.....από την αρχή έπαιζα γύρω στα 13 MBPS και τώρα κυμαίνομαι 15-16MBPS κατά μέσο όρο!Στο downloading.....εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πάρα πολύ torrents και η ταχύτητα που κατεβάζω είναι άψογη για την γραμμή μου!Τι εννοώ......1.4-1.5mb/sec!Not Bad θα έλεγα!Και να φανταστείς ότι η πολυκατοικία που βρίσκομαι έχει εγκατάσταση τηλεφώνου από την εποχή του.....Κολοκοτρώνη!!!!Ούτε βραχυκυκλώματα ούτε τίποτα!

Καλά είσαι, μην το πεις ούτε του παπά. Και είσαι πολύ κοντά στον ΟΤΕ, πιο κοντά από όλους εδώ. Αν είσαι προς το τέλος της Ομήρου, ή κάπου στην μέση σίγουρα θα πήγαινες και παραπάνω πιστεύω. Εχεις δεί όλη την καλωδίωση σου; Μόνο μια φορά είδα 19άρια σε μια συγγενή μας που είναι στην Δάφνη. Αλλά μετά έφυγε και πήγε HOL γιατί της κόψανε μια εβδομάδα το τηλέφωνο στο άσχετο, και πήρε και τους ξέχ@σε.

Α, αυτό ήθελα να πω και στον προηγούμενο φίλο. Η HOL τώρα δίνει κάτι φοβερά διάφανα και λεπτά modem, όχι τις γκουμούτσες το Netfaster 2.

........Auto merged post: DimitrisH πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι νέα παντέντα είναι κι αυτή;;; Βλακεία...

Μου έχει ενώσει όλα τα post μεταξύ τους. Αστα να πάνε. Σαν ένα τεράστιο post φαίνεται το προηγούμενο. F@ck

........Auto merged post: DimitrisH πρόσθεσε 45 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Καλά, το speed test της forthnet φαντάζομαι το ξέρετε.
http://speedtest.forthnet.gr/

Ισως και της HOL.
http://speedtest.hol.gr/

Αλλά σήμερα ανακάλυψα και το test της Otenet (βοήθεια μας), που μάλλον το ξέρουν λίγοι.
http://speedtest.ftp.otenet.gr/

Μεταξύ άλλων μου άρεσε η δυνατότητα για download αρχείου 1 GB, 5GB, και 10 GB !!!!

Ψάχνωντας, βρήκα και αυτό το βοηθητικό.
http://www.gonet.gr/xrisima-boithimata/ti-einai-ta-Line-Attenuation-Noise-Margin-kai-Output-Power.html

runner3
27-03-11, 19:25
DimitrisH

Μακάρι να συνεχιστεί και με καλύτερα αποτελέσματα δεν θα με χαλάσει! :p

Το ανώτερο που έχω πιάσει όλα τα χρόνια σε συγχρονισμό είναι 18 πάντως!Μακάρι να ήταν σταθερό εκεί αλλά και πάλι δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ παράπονο (αλίμονό μου....θα με πλάκωναν κάποιοι αν έλεγα το αντίθετο)!

DimitrisH
27-03-11, 20:03
DimitrisH

Μακάρι να συνεχιστεί και με καλύτερα αποτελέσματα δεν θα με χαλάσει! :p

Το ανώτερο που έχω πιάσει όλα τα χρόνια σε συγχρονισμό είναι 18 πάντως!Μακάρι να ήταν σταθερό εκεί αλλά και πάλι δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ παράπονο (αλίμονό μου....θα με πλάκωναν κάποιοι αν έλεγα το αντίθετο)!

Τυχεράκια !!!
Πάντως το Siemens το συγκεκριμένο το έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Ασχετα αν κάποιοι λένε ότι υπερθερμένεται. Ευτυχώς έχω 2 τέτοια, δώρο από έναν φίλο που η Forthnet του έστειλε 2 κατά λάθος (χαχαχα, καλό ε; ). Μετά του έβαλα το Linksys WAG 200 γιατί ήθελε ασύρματο.

Και το Linksys καλό. Το έχω κι αυτό, αλλά μόλις έπιασα 14600 με το Siemens, στεναχωρήθηκα λίγο που το Linksys δεν πάει τόσο ψηλά.
Το πρώτο που αγόρασα ήταν το SpeedTouch 530, που πάει δυστυχώς μέχρι 8 mbps. (Είναι καλό, για κάποιον που έχει πρόβλημα σε μεγαλύτερες ταχύτητες).

Ομήρου δεν είπες, αρχή, μέση, τέλος είσαι;

-------

Παιδιά καμμία λύση να δοκιμάσω; Αν και αύριο θέλω να πιστεύω ότι θα με καλέσουν από τον ΟΤΕ, έχω εντοπίσει και το ΚΑΦΑΟ, ελπίζω να έρθει και στο σπίτι, αν και συνήθως ελέγχουν την γραμμή μόνο, κάτω.

Λέτε να έχουν δίκιο στην Forthnet, και να φταίει η πρίζα; Από 30 dB attenuation εκτοξεύτηκε στα 46, και μετά 47. Λέτε να πάω να πάρω μια πρίζα; Μην ξηλώνω από άλλο δωμάτιο γίνουν χειρότερα τα πράγματα.

Αν δεν φτιάξει το τηλέφωνο, θα ξανακαλέσω την Forthnet.

Τι να κάνω, τα έχω παίξει. Σήμερα ούτε καν σύνδεση στο internet δεν έκανε. Αναβόσβηνε το φωτάκι του adsl, και τώρα μπαίνω με κλεψιμέικη σύνδεση... Μerde !!! (να το πω στα γαλλικά, για να μην φανεί ότι βρίζω, γιατί όπου να είναι θα αρχίσω ..... τα δικά μου Γαλλικά, γκρρρρρ !!!!)

Lapetr
28-03-11, 22:42
Φίλε DimitriH χαρα στο κουράγιιο σου να γράψεις όλο αυτό το ποστ! Απλά κάπου στη μέση δεν αντεξα και το παράτησα! :respekt: ομως!!!

runner3
29-03-11, 02:06
DimitrisH

Στην μέση της Ομήρου είμαι!

Κι εγώ 2 Siemens CL 110 έχω και το ένα χάλασε πριν καμιά εβδομάδα και χρησιμοποιώ το δεύτερο μέχρι να βρω χρόνο να πάω στα κεντρικά το χαλασμένο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.