PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε στησιμο Δικτυου με nas και windows 7



apostolo
19-03-11, 14:35
Χαιρετω την ομορφη παρεα του φορουμ!
Εχοντας αγορασει ενα καινουργιο δικτυακο σκληρο nas (blackarmor 110 nas 2TB) αντιμετωπιζω προβλημα στην ασυρματη επικοινωνια του σκληρου με το λαπτοπ μου (windows 7 home premium 64bit).Οταν συνδεω το λαπτοπ με ethernet μπορω να εχω προσβαση τοσο στο web interface οσο και στα αρχεια του σκληρου μεσω του δικτυου.Το nas το εχω συνδεσει στο ρουτερ και εχω αποδωσει static ip (το εχω κανει και με dchp χωρις αποτελεσμα)
Για να εξηγησω καλυτερα το προβλημα να πω πως μεσω wifi βλεπω το δικτυο με τον nas και τα αρχεια και φακελους του σκληρου,αλλα οταν ειναι να μπω σε ενα φακελο που περιεχει δεδομενα κολλαει το ολο συστημα!
Επισης ping κανω κ ασυρματα κ δεν υπαρχει προβλημα,απλα δεν μπορω να εχω προσβαση στους φακελους,αν κ τους βλεπω ουτε φυσικα μπορω να μπω στο web interface του ρουτερ.
Το μηχανημα δεν εχει προβλημα καθως συνδεεται με το apple tv και παιζει κανονικα τις ταινιες!
Εχω καταληξει οτι ειναι καποιο προβλημα με τα windows.Να σημειωσω οτι τα windows εχουν μονο ενα λογαριασμο χρηστη με κωδικο κ δικαιωματα administrator
Εχω απενεργοποιημενα καθε ειδους firewall και antivirus και εχω ενεργοποιημενες τις ρυθμισεις sharing απο το κεντρο δικτυου των windows!
To router ειναι το speedtouch 780
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη,εχω φαει 3 μερες απο την ζωη μου κ δεν εχω καταληξει πουθενα,δηλαδη δεν μπορω να μεταφερω τιποτα ΑΣΥΡΜΑΤΑ απο το λαπτοπ ΣΤΟ ΝΑΣ παρολο που βλεπω το δικτυο!!!!!

το Ba-232d27 ειναι το nas (δηλαδη απευθειας συνδεση νασ με ρουτερ και ασυρματα το pc).Τον διακοπτη δεν ξερω γιατι τον βγαζει.

29gk
19-03-11, 15:26
Δεν πρεπει να ειναι προβλημα λειτουργικου. Ή κατι δεν εχεις κανει σωστα στο σεταρισμα της ασυρματης προσβασης ή καποιο conflict ρυθμισεων υπαρχει απο την πλευρα του εξωτερικου δισκου. Κοιτα και στις οδηγιες αλλα και στην σελιδα του κατασκευαστη.

apostolo
19-03-11, 15:37
Δεν πρεπει να ειναι προβλημα λειτουργικου. Ή κατι δεν εχεις κανει σωστα στο σεταρισμα της ασυρματης προσβασης ή καποιο conflict ρυθμισεων υπαρχει απο την πλευρα του εξωτερικου δισκου. Κοιτα και στις οδηγιες αλλα και στην σελιδα του κατασκευαστη.

Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.Δυστυχως ο κατασκευαστης δεν παρεχει πολλες πληροφοριες περα απο ενα προγραμμα (blackarmor discovery) το οποιο δεν αναγνωριζει τον σκληρο και το δικτυο ασυρματα (ενσυρματα τον αναγνωριζει).
Ειπα οτι ειναι μαλλον θεμα λειτουργικου γιατι στο web interface του nas μπορω να μπω μεσω του browser του κινητου για παραδειγμα αλλα οχι του λαπτοπ!Τινα πω....οποιος εχει τις γνωσεις ας με βοηθησει γιατι απο δικτυακα δεν σκαμπαζω ιδιαιτερα!
Για ρυθμισεις η συσκευες εχουν
ρουτερ 192.168.1.256
nas 192.168.1.65 statik με μασκα υποδικτυου 255.255.255.0 default getaway 192.168.1.256 kai dns server 192.168.1.256
pc 192.168.1.68 με μασκα υποδικτυου 255.255.255.0 default getaway 192.168.1.256 kai dns server 192.168.1.256

Τι κανω λαθος;

29gk
19-03-11, 15:45
Η ip του δισκου σε ενσυρματο ειναι διαφορετικη απο αυτην στο ασυρματο ή η ιδια ?

Η ασυρματη προσβαση στον δισκο γινεται και με καποια κρυπτογραφηση ? Πχ wep, wpa κτλ ? Αν ναι εχεις δοκιμασει χωρις καμια ?

apostolo
19-03-11, 15:47
ιδια ειναι 192.168.1.65. Αμα τον συνδεσω απευθειας με εθερνετ στο σκληρο αλλαζει βεβαια (ασχετο αυτο) εχω δοκιμασει και με τελειως ελευθερο κρυπτογραφισεων το wifi...κανονικα εχω wpa2 .Γινεται να μπαινει στι web interface απο το browser του κινητου και οχι απο το λαπτοπ?Και με λινουξ που το δοκιμασα μπηκα στο web interface...α ρε windows!

29gk
19-03-11, 15:53
Κοιτα ξανα στις ρυθμισεις δικτυου του φορητου σου, τι δικαιωματα προσβασης εχεις.

apostolo
19-03-11, 16:03
Λοιπον εχω νεα πιστευω ειμαι κοντα!Οπως ειπα το βλεπω το δικτυο και τους φακελους.Προσπαθησα να βαλω ενα φακελο απο το πισι στον σκληρο!Τον πηρε!!!Αλλα δεν μπορω να κανω το αντιθετο,δηλαδη δεν μπορω να ανοιξω τον φακελο που μολις δημιουργησα στον δικτυακο σκληρο.Μηπως θελει αλλαγες σε permitions?

........Auto merged post: apostolo πρόσθεσε 4 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κοιτα ξανα στις ρυθμισεις δικτυου του φορητου σου, τι δικαιωματα προσβασης εχεις.

αυτο που το βλεπω?
οπως ειπα εναν λογαριασμο εχω στο πισι με δικαιωματα administrator
στις ρυθμισεις κοινης χρησης εχω επιλεγμενα
-ενεργοποιηση του εντοπισμου δικτυου
- ενεργοποιηση της κοινης χρησης αρχειων και εκτυπωτων
ενεργοποιηση της κοινης χρησης δημοσιων φακελων
-ροη πολυμεσων ενεργοποιημενη
_Απενεργοποιηση κοιινης χρησης με κωδικο προσβασης

caven
19-03-11, 16:09
Δεξι κλικ στο δισκο>ιδιοτητες>ασφαλεια+κοινη χρηση (και στις 2 καρτελες) βαλε χρηστη everyone me full access και στα 2 μηχανηματα που θες να διαμοιραζονται τα αρχεια και ξαναδοκιμασε.

29gk
19-03-11, 16:09
Kοιτα στο κεντρο δικτυου, την σελιδα "Αλλαγη ρυθμισεων κοινης χρησης για προχωρημενους". Επισης κοιτα και τις ρυθμισεις στην "διαχειριση ασυρματων δικτυων"

apostolo
19-03-11, 16:30
Δεξι κλικ στο δισκο>ιδιοτητες>ασφαλεια+κοινη χρηση (και στις 2 καρτελες) βαλε χρηστη everyone me full access και στα 2 μηχανηματα που θες να διαμοιραζονται τα αρχεια και ξαναδοκιμασε.

Σε ευχαριστω φιλε μου! κατι τετοιο πρεπει να παιζει!Το ψαχνω κ αμα δουλεψει θα ενημερωσω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.