PDA

Επιστροφή στο Forum : Sync αρχείων με εξωτερικό δίσκο (WD passport)



profitis
19-03-11, 15:02
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω τον WD passport usb 3.0 και τον χρησιμοποιώ για μεταφορά αρχείων αλλά κατά κύριο λόγο για offline back up. O WD passport έρχεται με το WD SmartWare.

Αυτο που απλά θέλω είναι να μπορώ να κάνω sync συγκεκριμένους φακέλους ή και έναν ολοκληρο εσωτερικό μου δίσκο με τον εξωτερικό. Φαντάζομαι πως αυτό σίγουρα γίνεται με κάποιο πρόγραμμα (Norton Ghost, Acronis κτλ)...Γίνεται όμως με το WD SmartWare ώστε να αποφύγουμε να αγοράσουμε/σπάσουμε τα παραπάνω προγράμματα; Μηπως κάποια άλλη λύση σε freeware ;

Το πιο απλό βέβαια είναι shift delete ολο τον δισκο και copy paste, αλλά το θέμα είναι να αυτοματοποιήσουμε τη διαδικασία :)

Eυχαριστώ εκ των προτέρων!

29gk
19-03-11, 15:05
http://www.snapfiles.com/Freeware/system/fwdatasync.html

ranger
19-03-11, 21:46
Εγώ χρησιμοποιώ την free version του Allway Sync.
Ευχαριστημένος μέχρι στιγμής (~2 χρόνια χρήσης).

dimitri_ns
19-03-11, 22:06
Αν δεν ενδιαφέρεσαι για συμπίεση

Δοκίμασε

σε win σε cmd παράθυρο την εντολή xcopy
σε linux σε terminal την rsync

Απλές κατανοητές και σίγουρες
Μικροδοκιμές με λίγα αρχεία θα σε πείσουν

Μετά κάνεις shortcut ή link ή τα αυτοματοποιείς να το κάνουν μόνα τους
Με μόνο ένα κλικ τελειώνεις

Με αυτό τον τρόπο δεν συγχρονίζεις τους 2 δίσκους, αλλά ότι γράψεις στον εσωτερικό το μεταφέρεις και στον εξωτερικό. Μετά αν θέλεις διαγράφεις αρχεία από τον εσωτερικό, για να κάνεις χώρο. Είναι περισσότερο backup λύση, αρκεί να μην χαλάσει ο εξωτερικός. Να υποθέσω ότι δεν έχεις εσωτερικούς με τόσα γίγα όσο και οι εξωτερικοί. Οπότε δεν μιλάμε για συγχρονισμό

alexandr0s
20-03-11, 16:46
Δοκίμασε το syncback.
Το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια και είναι πολύ καλό. Το βρίσκεις εδώ: http://www.2brightsparks.com/syncback/syncback-hub.html
Εγώ χρησιμοποιώ την pro version αλλά φαντάζομαι ότι και το απλό θα κάνει ικανοποιητική δουλειά

biggeo65
20-03-11, 18:39
Το WD Smartware κάνει άριστα την δουλειά που θλελεις, αρκεί να το αφήσεις να τρέχει στο background, μετά από το πρώτο back-up.

Σου δίνει κατηγορίες (π.χ. Video, music,data,κλπ) ώστε να χωρίσεις το back-up σε κατηγορίες, αν θέλεις τις χρησημοποιείς.
Μπορείς να επιλλέξεις ποιοί δίσκοι θα γίνουν back-up, εξ'ορισμού έχει τον C: ,αλλά αυτό αλλάζει, κι αν το αφήσεις να τρέχει στο background, καταγράφει κάθε αλλαγή που γίνεται στους φακέλλους/αρχεία που έχεις κάνει back-up, και ενημερώνει το back-up αυτόματα.

Παρακάτω δες την χρήση του WD smartware, στα αγγλικά. Αν έχεις απορροίες για το πρόγραμμα ξαναγράψε. Εγώ το χρησημοποιώ και μου φαίνεται βολικό.

WD smartware χρήση (http://www.crunchgear.com/2009/10/20/review-western-digital-my-book-essential-with-smartware-backup-software/)

bablyk
20-03-11, 23:03
Προτείνω FreeFileSync

kourampies
21-03-11, 05:58
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το synchronize του Total Commander, ωστόσο μάλλον η καλύτερη λύση για πιο απλά σενάρια είναι το δωρεάν synctoy της microsoft.

MichaelSE
21-03-11, 12:27
Προτείνω FreeFileSync

Θα συμφωνήσω με το FreeFileSync. Από τότε που το άρχισα να το χρησιμοποιώ σταμάτησα οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιούσα για backup / sync / mirroring και μου λύθηκαν τα χέρια. Open source και φυσικά δωρεάν.

profitis
21-03-11, 13:56
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αυτό που ακριβώς θέλω να κάνω είναι να διατηρώ ένα offline back up των δεδομένων μου σε έναν εξωτερικό δίσκο και όλο αυτό να γίνεται μέσω sync ώστε να μην διαγράφω ολο τον δισκο και να κάνω copy paste αφού ειναι κομματάκι δύσκολο να θυμάσαι ακριβώς τι έχεις αλλάξει.

Online back up έχω αφού χρησιμοποιώ RAID 1, απλά για να είμαι απόλυτα καλυμμένος θέλω να διατηρήσω και ένα offline backup.

Ο εξωτερικος είναι 500GB και τα δεδομένα που θέλω να παρω back up είναι maximum 300 GB. Tαινίες και σειρές είναι πάνω απο 1,5TB οπότε γενικά δεν συμφέρει να τις έχεις back up, παρα μόνο επιλεκτικα και αν.


Δοκίμασε

σε win σε cmd παράθυρο την εντολή xcopy
σε linux σε terminal την rsync

Απλές κατανοητές και σίγουρες
Μικροδοκιμές με λίγα αρχεία θα σε πείσουν

Μετά κάνεις shortcut ή link ή τα αυτοματοποιείς να το κάνουν μόνα τους
Με μόνο ένα κλικ τελειώνεις

Με αυτό τον τρόπο δεν συγχρονίζεις τους 2 δίσκους, αλλά ότι γράψεις στον εσωτερικό το μεταφέρεις και στον εξωτερικό. Μετά αν θέλεις διαγράφεις αρχεία από τον εσωτερικό, για να κάνεις χώρο. Είναι περισσότερο backup λύση, αρκεί να μην χαλάσει ο εξωτερικός. Να υποθέσω ότι δεν έχεις εσωτερικούς με τόσα γίγα όσο και οι εξωτερικοί. Οπότε δεν μιλάμε για συγχρονισμό

dimitri_ns, έτσι θα πρέπει να διατηρώ online τον εξωτερικό πράγμα που δεν το θέλω. Άλλωστε υπάρχει το RAID 1 γι΄αυτη τη δουλειά

@biggeo65

Το WD Smartware κάνει άριστα την δουλειά που θλελεις, αρκεί να το αφήσεις να τρέχει στο background, μετά από το πρώτο back-up.

Σου δίνει κατηγορίες (π.χ. Video, music,data,κλπ) ώστε να χωρίσεις το back-up σε κατηγορίες, αν θέλεις τις χρησημοποιείς.
Μπορείς να επιλλέξεις ποιοί δίσκοι θα γίνουν back-up, εξ'ορισμού έχει τον C: ,αλλά αυτό αλλάζει, κι αν το αφήσεις να τρέχει στο background, καταγράφει κάθε αλλαγή που γίνεται στους φακέλλους/αρχεία που έχεις κάνει back-up, και ενημερώνει το back-up αυτόματα.

Παρακάτω δες την χρήση του WD smartware, στα αγγλικά. Αν έχεις απορροίες για το πρόγραμμα ξαναγράψε. Εγώ το χρησημοποιώ και μου φαίνεται βολικό.


παρομοίως απ' όσο κατάλαβα αυτό είναι online back up, οπότε δεν κάνει. Υπάρχει δυνατότητα στο WD smartware για offline back up ;

Θα ξεκινήσω να δοκιμάζω τα προγράμματα που προτείνατε και θα δω ποιο θα βολέψει περισσότερο!

Ίσως είναι λίγο too much και RAID 1 και εξωτερικο back up, αλλά με τα δεδομένα ποτέ δεν παίζουμε :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.