PDA

Επιστροφή στο Forum : Σβήσιμο ιών



kostkalaitz
19-03-11, 15:38
Μπορώ να δώ αν έχω στον υπολογιστή μου ιούς με κάποιο τρόπο? (δηλαδή χωρίς antivirus)

29gk
19-03-11, 15:56
Τι εννοεις χωρις antivirus ? Με μια οδοντοβουρτσα μπορεις να βιδωσεις μια βιδα ? Οχι, γιατι χρειαζεσαι κατσαβιδι. Αν ομως εννοεις κακοβουλο λογισμικο, που δεν ειναι απαραιτητα ιος αλλα ενοχλητικα προγραμματα, ψαξε για ορους οπως "malware", "rootkits", "adware", "spyware".

kostast1
19-03-11, 15:59
Μπορώ να δώ αν έχω στον υπολογιστή μου ιούς με κάποιο τρόπο? (δηλαδή χωρίς antivirus)

Φιλε χωρίς antivirus δεν κανεις τπτ.

cranky
19-03-11, 16:01
Μπορώ να δώ αν έχω στον υπολογιστή μου ιούς με κάποιο τρόπο? (δηλαδή χωρίς antivirus)
Όχι, αυτό, δεν γίνεται.

sprog111
19-03-11, 17:58
Υπάρχουν κάποιοι "χειροκίνητοι" τρόποι αλλά είναι επίπονοι και για προχωρημένους χρήστες. Ενδεικτικά αναφέρω boot σε safe mode, έλεγχος με το "μάτι" συγκεκριμένων κλειδιών στο registry με regedit, περίεργων εφαρμογών στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων, κρυφών αρχείων και φακέλων, process στο taskmanager πάντα με πολύ αναζήτηση στο google για τα ύποπτα ευρήματα.
Αυτά κυρίως χρησιμοποιούνται τουλ. απο μένα, για την αναζήτηση του κατάλληλου "αντιβιοτικού" ή έστω χειροκίνητης λύσης (μάλλον παλιότερα) πάλι από το νετ.

kostkalaitz
19-03-11, 18:04
Ρε παιδιά εννοώ ότι με όποιο antivirus και να κάνεις scan δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν έχεις ή δεν έχεις ιούς. Κανένα antivirus δεν τα βρίσκει όλα απλά ρώτησα μήπως αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να δεις αν έχεις ιούς όχι να τους σβήσεις.

sprog111
19-03-11, 18:13
Ρε παιδιά εννοώ ότι με όποιο antivirus και να κάνεις scan δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν έχεις ή δεν έχεις ιούς. Κανένα antivirus δεν τα βρίσκει όλα απλά ρώτησα μήπως αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να δεις αν έχεις ιούς όχι να τους σβήσεις.
Με 3-4 διαφορετικά (με εν σειρά εγκατάσταση ή και με συνδυασμούς ανα 2 πχ Essential Security με Malwarebytes κτλ) μπορείς να είσαι σχεδόν σίγουρος.
Για απόλυτα μόνο με Low level format και για λίγο καιρό.

BlindG
19-03-11, 18:22
Ρε παιδιά εννοώ ότι με όποιο antivirus και να κάνεις scan δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν έχεις ή δεν έχεις ιούς. Κανένα antivirus δεν τα βρίσκει όλα απλά ρώτησα μήπως αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να δεις αν έχεις ιούς όχι να τους σβήσεις.

Στις σωστές παραπάνω απαντήσεις να προσθέσω πως στην ουσία αυτό που ρωτάς είναι αν υπάρχει πλήρης προστασία από ιούς. Όχι δεν υπάρχει. Πρέπει να είσαι κι'εσύ προσεκτικός για να μην κολλήσεις.

Από εκεί και πέρα, υπάρχει μια περίπτωση να έχεις ήδη εγκαταστημένο ιό που να εμποδίζει τα av να τον βρουν. Παρ'όλα αυτά αν κάνεις local scan με κάποιο av και δεν σου βρίσκει τίποτα, δοκίμασε και τα online εργαλεία μερικών κατασκευαστών (symantec/mcafee). Αν και αυτά δεν σου βρουν τίποτα, βγάλε το δίσκο σου, πήγαινέ τον (ΟΧΙ σαν system δίσκο) σε κάποιον υπολογιστή που έχει av και ξέρεις οτι είναι καθαρός και ξανασκάναρέ τον με local ενημερωμένο av. Αν πάλι δεν βρεις κάτι, τότε κατά μεγάλο ποσοστό, είσαι καθαρός :)

mpetou
19-03-11, 18:22
ναι μπορεις να δεις με το ματι χωρις av και εχει καλυτερη αποδοση συνηθως απο το av
οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες.
Με το av μπορει να σου δειχνει οτι εισαι καθαρος και να μην εισαι ποσοστο μεγαλο αυτη η πιθανοτητα.

Παραδειγμα αμα σου εχω φυτεψει το δικο μου virus που ειναι undetected το av θα σε βγαζει clean ενω δεν θα εισαι.
Γενικα σε private viruses τα av δεν κανουνε τιποτα.

1 αρθρο διαβαζα και υπηρχε 1 botnet με 10Million θυματα...

Γενικα το 90% των public viruses ειναι forks 5 γνωστων viruses.

Δεν βγαινουνε νεοι viruses καθε μερα οι ιδιοι ειναι και ανακυκλωνωνται εδω και 10 χρονια
και καθε φορα κυκλοφορουνε με διαφορετικη κρυπτογραφηση.

Για τον ιδιο virus μπορεις να εχεις 100 διαφορετικες εκδοσεις που κανουνε ακριβως την ιδια δουλεια
αλλα διαφερουνε στην κρυπτογραφηση και ετσι και να τον πιασει η εταιρια av τον ξανακυκλφορει
ο δημιουργος με αλλη κρυπτογραφηση και ειναι undetected

biggeo65
20-03-11, 19:25
Μπορώ να δώ αν έχω στον υπολογιστή μου ιούς με κάποιο τρόπο? (δηλαδή χωρίς antivirus)

Mπορείς ή με το HiJackThis /ή με DDS.scr/ αν ξέρεις να διαβάζεις τα logFile που δημιουργούν, ακόμη και με το Proccess Explorer από το Sysinternal toolkit, της Microsoft, αν είσαι εξοικιωμένος με τις διεργασίες και τις εφαρμογές που τρέχουν στον υπολογιστή σου,καθώς και άλλα.

Το HiJackThis και το DDS έχουν ευρεία χρήση για malware, με τον Proccess Explorer μπορείς να δείς και αλλαγές σε αρχεία από ιούς.

Μπορείς χρησημοποιώντας τα παραπάνω να πεις ποιά αρχεία έχουν αλλοιωθεί από viruses /malware, αλλά είναι δύσκολο για τους απλούς χρήστες.

Πάντως υπάρχουν εργαλεία που μπορούν να σου δείξουν τι κι αν έχει μολυνθεί.

KYNIGOS
23-03-11, 16:04
Mπορείς ή με το HiJackThis /ή με DDS.scr/ αν ξέρεις να διαβάζεις τα logFile που δημιουργούν, ακόμη και με το Proccess Explorer από το Sysinternal toolkit, της Microsoft, αν είσαι εξοικιωμένος με τις διεργασίες και τις εφαρμογές που τρέχουν στον υπολογιστή σου,καθώς και άλλα.

Το HiJackThis και το DDS έχουν ευρεία χρήση για malware, με τον Proccess Explorer μπορείς να δείς και αλλαγές σε αρχεία από ιούς.

Μπορείς χρησημοποιώντας τα παραπάνω να πεις ποιά αρχεία έχουν αλλοιωθεί από viruses /malware, αλλά είναι δύσκολο για τους απλούς χρήστες.

Πάντως υπάρχουν εργαλεία που μπορούν να σου δείξουν τι κι αν έχει μολυνθεί.

ποιο ειναι το dds????????????

RASTAVIPER
23-03-11, 16:45
Σε ελεγμένο μηχάνημα Win7 32bit με Avira Pro και Microsoft Defender, σκάει που και που διαφημιστικό παράθυρο για κίνδυνο για ιό κλπ.
Ξέρω ότι αν δεν κάνω κλικ και δεν κατεβάσω τίποτα είμαι οκ, αλλά αυτό πώς καταφέρνει και βγαίνει?

Seitman
23-03-11, 17:00
Κάνε ένα full scan με το MalwareBytes Antimalware (http://www.malwarebytes.org/).

biggeo65
23-03-11, 17:19
ποιο ειναι το dds????????????
Το DDS.scr είναι εργαλείο παρόμοιο με το HijackThis αλλά κάνει πιο αναλυτικό έλεγχο.

........Auto merged post: biggeo65 πρόσθεσε 11 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε ελεγμένο μηχάνημα Win7 32bit με Avira Pro και Microsoft Defender, σκάει που και που διαφημιστικό παράθυρο για κίνδυνο για ιό κλπ.
Ξέρω ότι αν δεν κάνω κλικ και δεν κατεβάσω τίποτα είμαι οκ, αλλά αυτό πώς καταφέρνει και βγαίνει?

Είσαι μολυσμένος. Γνωστό spyware,που κυκλοφορεί με περισσότερα από ένα ονόματα, ή διαφορετικά spyware που όμως έχουν την ίδια τακτική.
Εμφάνιση pop-up οθόνης στο desktop ότι τάχα ο υπολογιστής είναι μολυσμένος, και πρέπει να κατεβάσεις το προϊόν .

Όσο δεν κατεβάζεις κάτι ή δεν κάνεις κλικ στο pop-up,δεν διατρέχεις άμμεσο κίνδυνο,εκτός από το εκνευριστικό pop-up που εμφανίζεται συχνά.

Malwarebytes Antimalware όπως είπε ο Seitmaν ή
Spybot S&D (http://www.safer-networking.org/en/download/index.html)
Αν ξέρεις το όνομα του spyware, συνήθως φαίνεται στην pop-up οθόνη ,ίσως να υπάρχει και ειδικό καθαριστικό για το συγκεκριμένο.

opener
24-03-11, 07:49
Σε ελεγμένο μηχάνημα Win7 32bit με Avira Pro και Microsoft Defender, σκάει που και που διαφημιστικό παράθυρο για κίνδυνο για ιό κλπ.
Ξέρω ότι αν δεν κάνω κλικ και δεν κατεβάσω τίποτα είμαι οκ, αλλά αυτό πώς καταφέρνει και βγαίνει?
:nono: =>

...
Softwares recognized as having a high incidence of incompatibilities with Avira:

•Ad-Aware (Lavasoft) ||| Issues related: Slowness, conflicts in scanning and updates
•360 (Qihoo) ||| Issues related: Slowness, conflicts in scanning and updates.
•Spyware Terminator ||| Issues related: Slowness, conflicts in scanning, updates and false positives.
•Comodo Internet Security (Comodo) ||| Issues related: Slowness, conflicts in scanning, updates and false positives.
•Prevx (Prevx) ||| Issues related: Conflicts in scanning and false positives.
•Spybot - S&D (Safer Networking) ||| Issues related: Conflicts in scanning and updating
Also read: Should I deactivate Spybot - Search&Destroy, if I use AntiVir?
•Spyware Doctor (PC Tools) ||| Issues related: Slowness, conflicts in scanning, updates and false positives.
•Windows Defender (Microsoft Corporation) ||| Issues related: Conflicts in scanning and updates
Also read: Should I deactivate Windows Defender, if I use AntiVir?
....
http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&threadID=122027

Should I deactivate Windows Defender, if I use AntiVir?
http://www.avira.com/en/support-for-free-knowledgebase-detail/kbid/587

-------------------------------

Κάνε ένα full scan με το MalwareBytes Antimalware (http://www.malwarebytes.org/).
+1

MBAM tutorial
http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/how-to-use-malwarebytes-anti-malware-tutorial
http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&threadID=86035

RASTAVIPER
24-03-11, 15:42
:nono: =>
+1
Σε ευχαριστώ για τα links, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα από τα 2 προγράμματα.Και τα 2 τρέχουν μια χαρά.
Ωστόσο θα δοκιμάσω και το malware bytes.

papdoux
24-03-11, 16:57
Σε ελεγμένο μηχάνημα Win7 32bit με Avira Pro και Microsoft Defender, σκάει που και που διαφημιστικό παράθυρο για κίνδυνο για ιό κλπ.
Ξέρω ότι αν δεν κάνω κλικ και δεν κατεβάσω τίποτα είμαι οκ, αλλά αυτό πώς καταφέρνει και βγαίνει?
Θυμάμαι ότι υπάρχει κάποιο service στα XP που δίνει τέτοια δυνατότητα όταν είναι enable και βλέπεις κάτι παράθυρα ξαφνικά.
Νομίζω ότι λεγόταν messenger ή κάπως έτσι. Μπορεί να πρέπει να το απενεργοποιήσεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.