PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear NetGear DG834 firmware ?



Πασχαλίτσα
23-09-06, 00:44
Χθες ένας κεραυνός που έπεσε 100 μέτρα από το σπίτι μας μου έκαψε το ωραίο μου USB μόντεμ
και έτσι δυστυχώς σήμερα πάλι στο Πλαίσιο.
Αυτό αγόρασα :
asld 2+
modem router
with 4 port 10/100
DG834
Ενσύρματο

δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι.
Με την βοήθεια του wizard από το συνοδευτικό cd συνδέθηκα χωρίς εγώ να κάνω τίποτα.
Ευτυχώς που υπάρχει το adslgr και για μας !
Παιδιά σας ευχαριστώ ειλικρινά !!!!!!!!!! :)

Ερώτησεις, ( λίγες ) .
α. Ξέρω τον τρόπο της αναβάθμισηε, τον είδα εδώ, αλλά δεν βρίσκω το firmware !
Μπερδεύτηκα στην σελίδα της NetGear.
Το δικό μου μόντεμ είναι ενσύρματο.
( To βρήκα, έπρεπε να διαβάσω στην κάτω πλευρά του μόντεμ )

β. Υπάρχει τρόπος να έχω ανοικτό τον υπολογιστή αλλά να μην είμαι συνδεδεμένη ; Χωρίς να το βγάλω από την πρίζα, εννοείται .

γ. Στο κουτί βρήκα και μία χοντρή άσπρη πρίζα τριπλή . Επάνω γράφει modem. Τι είναι ; Μου περίσεψε !

δ. Το μοντεμ δείχνει την νεα αναβαθμισμένη ταχύτητα μου 1024 / 24 αλλά όλες οι μετρήσεις που έκανα στις διευθύνσεις που βρήκα εδώ μου λένε την μισή .

ε. Υπάρχει τρόπος να καταργήσω εντελώς το firewall του modem και ποοιός ;

Αυτάααα !

ΧΧΧ
Π.

nnn
23-09-06, 01:14
β. Υπάρχει τρόπος να έχω ανοικτό τον υπολογιστή αλλά να μην είμαι συνδεδεμένη ; Χωρίς να το βγάλω από την πρίζα, εννοείται .
Για ποιό λόγο ?


γ. Στο κουτί βρήκα και μία χοντρή άσπρη πρίζα τριπλή . Επάνω γράφει modem. Τι είναι ; Μου περίσεψε !
Είναι πρίζα ρεύματος ή κάπως αλλιώς,αν και δεν σου χρειάζεται.


δ. Το μοντεμ δείχνει την νεα αναβαθμισμένη ταχύτητα μου 1024 / 24 αλλά όλες οι μετρήσεις που έκανα στις διευθύνσεις που βρήκα εδώ μου λένε την μισή .
Συμβαίνει σε πολλούς αλλά δες αν ο ISP σε έχει αναβαθμίσει.

Και πάρε μια καλή πρίζα προστασίας που να έχει υποδοχή προστασίας καιγια τη γραμμή του Οτέ.

dkarko
23-09-06, 15:40
Μπορείς να το ρυθμίσεις να συνδέεται μόνο όταν εσύ κάνεις connect από router status -> connection status -> connect disconnect. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να απενεργοποιήσεις το connection on demand του router. Για να το κάνεις αυτό πας WAN setup -> ξετσεκάρεις το Connect automatically, as required.

Εδώ (http://kbserver.netgear.com/products/DG834.asp) είναι τα firmware για τις εκδόσεις του router σου. Πρόσεξε να είναι η σωστή έκδοση (v1 v2 v3).

Η πρίζα που λες είναι φίλτρο. Αλλά είναι για ιταλική πρίζα τηλ. νομίζω.

Για το firewall να απενεργοποιηθεί ΤΕΛΕΙΩΣ δηλαδή να μην τρέχει έστω και με όλα ανοιχτα γίνεται μόνο μέσα απο τερματικό, οπότε ξέχνα το. Απλά πήγαινε στο firewall και φτιάξε ένα inbound και ένα Outbound όλα allow. Επίσης τσέκαρε το Disable DOS protection & portscan (αν και δεν το συνιστώ) από το WAN setup

Για να μπεις στο τερματικό:

//192.168.0.1/setup.cgi?todo=debug

run telnet 192.168.0.1
Αν τελικά μπεις μετά κάνε ένα reboot το router για να μην αφήνει telnet.

@ ADSLgr.com All rights reserved.