PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση wind doubleplay m στην Πυλαια θεσ/νικης



emmstra
20-03-11, 16:14
Καλησπερα
εδω και καιρο αφου εχει ληξη το συμβολαιο μου με hol σκεφτομαι να αλλαξω παροχο
και να παω στην wind. Παλαιοτερα ακουγα πολλα ασχημα σχολια για Tellas (η wind αλλαξε την tellas, νομιζω). Οι ταχυτητες που εχω τωρα τελευταια ειναι χαλια.
Υπαρχειθ περιπτωση αυτο να αλλαξει με αυτη την αλλαγη? Εχει βελτιωθει η wind? κατι τετοιο καταλαβα διαβαζοντας το foum.
Υπαρχει κοσμος ευχαριστημενος απο την wind στην θεσ/νικη?? ακομα καλυτερα στην πυλαια???
ευχαριστω για οποια απαντηση!!!

blkik
20-03-11, 17:06
Τα ίδια χάλια που είχε η tellas είναι πλέoν με άλλο όνομα Wind.
Το μόνο που άλλαξε είναι οι συνεχείς διαφήμιση-προώθηση πλέον, οι προσφορές, οι τιμές κλπ
Υπάρχει και εμφανής διαφορά στο δίκτυο το οποίο επεκτάθηκε και μεγάλωσε.
Η τεχνική υποστήριξη όμως από ελλιπείς έγινε τελείως ανύπαρκτη.

Έτσι οι χρήστες που δεν έχουν προβλήματα(καλή γραμμή ή κοντά σε dslam) είναι ενθουσιασμένοι
Αντίθετα όσοι έχουν προβλήματα και έχουν τηλεφωνήσει στην τεχνική υπηρεσία καταριούνται την ώρα και την στιγμή.

Εφόσον λοιπόν μένεις στην Πυλάια και λες ότι δεν έχεις και καλή ταχύτητα ξέχνα το. Προτείνω ΟΤΕ, CYTA και ΟΝ αν θες πραγματικά να φύγεις από την ΗΟL

Edit: οι ταχύτητα που έχεις στο προφίλ είναι πραγματική γιατί μόνο πρόβλημα δεν δηλώνει

emmstra
20-03-11, 19:07
Τα ίδια χάλια που είχε η tellas είναι πλέoν με άλλο όνομα Wind.
Το μόνο που άλλαξε είναι οι συνεχείς διαφήμιση-προώθηση πλέον, οι προσφορές, οι τιμές κλπ
Υπάρχει και εμφανής διαφορά στο δίκτυο το οποίο επεκτάθηκε και μεγάλωσε.
Η τεχνική υποστήριξη όμως από ελλιπείς έγινε τελείως ανύπαρκτη.

Έτσι οι χρήστες που δεν έχουν προβλήματα(καλή γραμμή ή κοντά σε dslam) είναι ενθουσιασμένοι
Αντίθετα όσοι έχουν προβλήματα και έχουν τηλεφωνήσει στην τεχνική υπηρεσία καταριούνται την ώρα και την στιγμή.

Εφόσον λοιπόν μένεις στην Πυλάια και λες ότι δεν έχεις και καλή ταχύτητα ξέχνα το. Προτείνω ΟΤΕ, CYTA και ΟΝ αν θες πραγματικά να φύγεις από την ΗΟL

Edit: οι ταχύτητα που έχεις στο προφίλ είναι πραγματική γιατί μόνο πρόβλημα δεν δηλώνει
η ταχυτητα ειναι η θεωρητικη που θα επρεπε να εχω.
ποιος ειναι ο καλυτερος μετρητης για να βρω την πραγματικη μου ταχυτητα?
χρησιμοποιησα αυτον που εχει το adslgr.com και ειδα τα χαλια...

Seitman
20-03-11, 19:11
Είναι εύκολο να μας δώσεις τα στατιστικά της γραμμής σου? Αν έχεις το netfaster, θα τα βρεις στο ADSL -> Status, στο interface του router

emmstra
20-03-11, 19:25
Είναι εύκολο να μας δώσεις τα στατιστικά της γραμμής σου? Αν έχεις το netfaster, θα τα βρεις στο ADSL -> Status, στο interface του router
εχω αλλο μοντεμ το linksys
που μπορω να τα βρω??

Seitman
20-03-11, 19:28
Ουπς...:oops:
Θα σε γελάσω. Πάλι κάτι παρόμοιο θα είναι.

blkik
20-03-11, 19:30
γράψε 192.168.1.1 στο browser. Βάλε user και pass του router
Σε τελευταία καρτέλα θα λέει adsl status. Θα δεις στοιχειά όπως srn margin, attenuation, output power
Αντέγραψε τα εδω

nyannaco
20-03-11, 20:02
Στο WAG54G2 που έχω εγώ, δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό... δεν υπάρχει σχετική επιλογή στο menu, τα στατιστικά φαίνονται μόνο από το
http://192.168.1.1/setup.cgi?next_file=adsl_driver.htm

emmstra
20-03-11, 20:10
γράψε 192.168.1.1 στο browser. Βάλε user και pass του router
Σε τελευταία καρτέλα θα λέει adsl status. Θα δεις στοιχειά όπως srn margin, attenuation, output power
Αντέγραψε τα εδω
--- System Information ---
Vendor: Linksys
ModelName: WAG160Nv2
Firmware Version: A2.00.20 , 2010-06-30T21:05:56
GUI Version: A2.00.20_007
Boot Version: 1.0.37-5.4
Hardware Version: 0.01

--- DSL Information ---
DSL Driver Version: AnnexA version - A2pB023k.d21d
DSL VPI/VCI: 8/35
DSL Status: Showtime
DSL Mode: ADSL2+
DSL Channel:
DSL Upstream Rate: 700 Kbps
DSL Downstream Rate: 7435 Kbps

Down up
DSL Noise Margin: 8.9 dB 11.0 dB
DSL Attenuation: 45.0 dB 23.3 dB
DSL Transmit Power: 11.0 dBm 10.6 dBm

........Auto merged post: emmstra πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στο WAG54G2 που έχω εγώ, δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό... δεν υπάρχει σχετική επιλογή στο menu, τα στατιστικά φαίνονται μόνο από το
http://192.168.1.1/setup.cgi?next_file=adsl_driver.htm
ευχαριστω για την βοηθεια γιατι δεν μπορουσα να το βρω...

alex24
20-03-11, 20:10
Εγω θα ελεγα φυγε απο hol και οπου αλλου πας καλυτερα θα ναι....Προσωπικα θα προτεινα παντα σε θεμα σταθεροτητας και δυκτιου ΟΤΕ,wind,cyta,ON,forthnet σε θεμα τιμης οπου και να πας πανω κατω τα ιδια ειναι....Απο ταχυτητα συγχρονισμου με βαση την αποσταση σου ειναι μια χαρα αλλα ειναι μπουκωμενη η hol τελευταια...Οπου και να πας την ιδια ταχυτητα πανω κατω θα εχεις

Seitman
20-03-11, 20:14
Όπου και να πας φίλε μου, με 45 attenuation, δε θα δεις πολλά. Είσαι μακρυά από το DSLAM δυστυχώς.

emmstra
20-03-11, 20:35
Όπου και να πας φίλε μου, με 45 attenuation, δε θα δεις πολλά. Είσαι μακρυά από το DSLAM δυστυχώς.
μιλησα πριν με το τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι βρισκομαι σε αποσταση 2.5 χλμ. απο τον ΟΤΕ, οποτε στην καλυτερη θα εχω ταχυτητα μεχρι 7,5 mbps...
αρα οπου και να παω τα ιδια δεν θα ειναι???
στην wind λεω να παω λογω μιας προσφορας που μπορω να εχω.... για μειωση του παγιου απο τα 34 στα 27...

ευχαριστω ολους για τον χρονο σας!!!

Seitman
20-03-11, 20:39
Κάτι δε σου λένε καλά φίλε μου. Εγώ στα 2,2 χλμ συγχρονίζω στα 15-16 με 31,3 attenuation.

emmstra
20-03-11, 20:48
Κάτι δε σου λένε καλά φίλε μου. Εγώ στα 2,2 χλμ συγχρονίζω στα 15-16 με 31,3 attenuation.
δλδ. το attentuation εχει σχεση με την αποσταση??
και φυσικα η αποσταση με την ταχυτητα..
τελικα τι ισχυει??
να φυγω?? καποιος εδω μεσα ειπε να παω ή ΟΤΕ ή wind ή ΟΝ ή cyta...

Seitman
20-03-11, 20:52
Ναι φίλε μου. Το attenuation είναι η εξασθένηση του σήματος adsl σε συνάρτηση με την απόσταση. Όσο μεγαλύτερο είναι το attenuation, τόσο μεγαλύτερη είναι η εξασθένηση με συνέπεια μικρότερη ταχύτητα συγχρονισμού.
Αν είναι να φύγεις, μόνο στον ΟΤΕ θα δεις φως.

blkik
20-03-11, 20:53
Σύμφωνα με το εργαλείο του forum 45 attenuation αντιστοιχεί στα 3.2χλμ απο το κέντρο και σε 7 mbps συγχρονισμού. Με βάση αυτά τα στοιχεί ο συχρονισμός στη Ηοl είναι πολύ καλός.

Στην θέση σου θα κοιτούσα πακέτα με internet έως 8mbps και για την ακρίβεια
Το on dp 8 gr (Αν θες και απεριόριστες αλλιώς το σκέτο με 20€) με 26€
http://www.on.gr/el/products/residential/double_play/on_double_play_8gr.html
H το αντίστοιχο 8άρι της Cyta προσθέτοντας κάποιο χρόνο ομιλίας από 19€
http://www.cyta.gr/index.php?ID=2_play_home#anch2

psylos
21-03-11, 03:56
Κάτι δε σου λένε καλά φίλε μου. Εγώ στα 2,2 χλμ συγχρονίζω στα 15-16 με 31,3 attenuation.

Προφανως δεν εισαι στα 2,2 χλμ... Αποκλειεται να εισαι πανω απο 2 χλμ και να συγχρονιζεις πανω απο τα 10-11 Mbps... Φιλε γενικα για να σου κολλαει η HOL σημαινει οτι μαλλον το δικτυο της ειναι γεματο... Γενικα οτι κ να προτιμησεις μπορει να εχει θετικα κ αρνητικα... πχ η ON τουλαχιστον επι εποχης vivodi εδινε τηλεφωνο voip. Σε οποιον εναλλακτικο κ να πας η τεχνικη υποστηριξη δεν ειναι παντα η ενδεδειγμενη. Αλλα ο ΟΤΕ κοστιζει παραπανω στα αντιστοιχα πακετα του.. Οποτε ειναι δικια σου αποφαση. Αν εχεις υπομονη να ασχοληθεις με το θεμα αν κατι παει στραβα τοτε πανε wind ή οποιον αλλον εναλλακτικο θελεις. Διαφορετικα προτιμησε την "ποιοτητα" ΟΤΕ.

Παντως τα 7,5Μbps που εχεις πρεπει να ειναι κ το οριο της γραμμης σου...

thenetpoet
21-03-11, 15:54
Σύμφωνα με το εργαλείο του forum 45 attenuation αντιστοιχεί στα 3.2χλμ απο το κέντρο και σε 7 mbps συγχρονισμού. Με βάση αυτά τα στοιχεί ο συχρονισμός στη Ηοl είναι πολύ καλός.

Στην θέση σου θα κοιτούσα πακέτα με internet έως 8mbps και για την ακρίβεια
Το on dp 8 gr (Αν θες και απεριόριστες αλλιώς το σκέτο με 20€) με 26€
http://www.on.gr/el/products/residential/double_play/on_double_play_8gr.html
H το αντίστοιχο 8άρι της Cyta προσθέτοντας κάποιο χρόνο ομιλίας από 19€
http://www.cyta.gr/index.php?ID=2_play_home#anch2

το attenuation δεν εχει να κανει μονο με την αποσταση, αλλα και την ποιότητα χαλκού, θόρυβο, παράσιτα, "γειώσεις" κτλ, άρα δεν είναι λογικό να χρησιμοποιείται ως ένδειξη απόστασης.

emmstra
21-03-11, 20:09
ευχαρσιτω ολους για τις απαντησεις.
η cyta νομιζω εχει για τηλεφωνο voip που σημαινει οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τις τηλεφωνικες πριζες στο σπιτι. αυτο αλλαξε??

Seitman
21-03-11, 20:47
Γιατί δεν τους ρωτάς για να είσαι σίγουρος?

MANTHES
21-03-11, 22:26
Δεν ξερω τι ισχυει σε οτι αφορα την τεχνικη υποστηριξη της wind αν εμφανιστει καποιο προβλημα, οπως δεν ξερω πχ και απο την on που ημουν προηγουμενως, αλλα μπορω να σου πω οτι ειναι στην ιδια περιπου κατασταση οποτε απο την μερια μου θα σου προτεινα να ερθεις στην wind.
Ολα αυτα σε οτι αφορα το dslam χαριλαου

emmstra
22-03-11, 09:19
Δεν ξερω τι ισχυει σε οτι αφορα την τεχνικη υποστηριξη της wind αν εμφανιστει καποιο προβλημα, οπως δεν ξερω πχ και απο την on που ημουν προηγουμενως, αλλα μπορω να σου πω οτι ειναι στην ιδια περιπου κατασταση οποτε απο την μερια μου θα σου προτεινα να ερθεις στην wind.
Ολα αυτα σε οτι αφορα το dslam χαριλαου

σε αυτο το dslam ειμαι??

MANTHES
22-03-11, 12:42
δεν εχω ιδεα ασε που προφανως παιζουν πολλα πραγματα ρολο οσο αφορα την ποιοτητα της γραμμης σου.
Αυτο που ουσιαστικα μπορω να σου πω απο την μερια μου ειναι να συγκρινω τους προηγουμενους παροχους μου και να πω οτι αναμεσα σε φορθνετ, on και wind προτιμω την τελευταια και ας μου δινει 10ms παραπανω στα πινγκ γιατι εχει αισθητα καλυτερη ποιοτητα τηλεφωνου, εχει ευγενικοτατα ατομα στην εξυπηρετηση (δεν μιλω για θεμα βλαβης αλλα πχ στο να ζητησω να αλλαξουν την γραμη μου σε fastpath οταν σε αλλη περιπτωση στην ον ελεγαν πως δεν μπορουσαν να κανουν κατι) και επισης οπως βλεπω στο streaming μαλλον ειναι καλυτερη. Ενημερωτικα αν παιζεις παιχνιδια τα pings στο k-play ειναι στα 66ms

@ ADSLgr.com All rights reserved.