PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με port forwarding!



dimitrisasp
21-03-11, 14:51
Γεια σας παιδια! Χρειαζομαι τα φωτα σας για τεχνικα θεματα σχετικα με modem,router κλπ τα οποια δεν καταλαβαινω και τα χω μαθει τελευταια παπαγαλια προσπαθωντας να ανοιξω μια πορτα..

Αυτο που θελω να κανω ειναι να ανοιξω μια πορτα (port forwarding) για να φαινεται ο υπολογιστης μου στα torrents γιατι ας πουμε σε ενα torrent που εχει 8 seeders βλεπω μονο τους 2 και αντιστοιχα οταν seedaρω και γω..

Καταρχην δεν ξερω ποσο ρολο παιζει αλλα εχω iMac και ειμαι συνδεδεμενος ενσυρματα στο διαδικτυο(Conn-x). Το torrent client που χρησιμοποιω λεγεται Transmission.

Το Transmission στις ρυθμισεις του εχει μια επιλογη που υποτιθεται οτι σε συνδεει αυτοματα με το port και ειναι ολα ενταξει. Σου βγαζει και μια πρασινη ενδειξη αν πανε ολα καλα. Στην περιπτωση μου οποιο Port και αν δοκιμασω μου λεει οτι ειναι κλειστο (port is closed) και μου βγαζει και μια κοκκινη ενδειξη.

Ψαχνοντας οδηγους του προγραμματος και του Conn-x βρηκα πως να το κανω χειροκινητα απο τις ρυθμισεις του router (application, start port, end port, ip κλπ) αλλα παλι δεν αλλαξε η κατασταση.

Επιπλεον να πω οτι δεν ξερω αν εχω static ή dynamic ip αν και προσπαθησα να κανω οσο λεει ενας οδηγος εδω στην τεχνικη υποστηριξη αλλα μαλλον δεν τα καταφερα.

Τελος εχω ενεργοποιησει απο τις ρυθμισεις του router το UPnP..

Aυτα συμβαινουν και δεν ξερω τι αλλο να κανω.. Μπορειτε να βοηθησετε?

Υ.Γ. Συγνωμη αν ειμαι σε λαθος thread!

senkradvii
21-03-11, 14:55
Mπες εδώ (http://portforward.com/). Θα βρεις το ρούτερ σου, το πρόγραμμα στο οποίο θες να ανοίξεις την πόρτα και μετά θα έχει αναλυτικότατες οδηγίες για το πως να ανοίξεις τις πόρτες που θες.

ΙΡ έχεις dynamic σίγουρα αλλιώς θα το ήξερες. ;)

dimitrisasp
21-03-11, 14:58
To ειχα βρει αυτο το Site αλλα οταν διαλεγω το router μου με πηγαινει σε ενα link για να αγορασω ενα προγραμμα.. Επισης τα προγραμματα του τρεχουν μονο σε Windows..

senkradvii
21-03-11, 15:00
:what: :blink:

Μήπως ήταν απλά μια διαφήμιση? Πες το ρούτερ σου. Για μΤοrrent ενδιαφέρεσαι να ανοίξεις πόρτες έτσι?

dimitrisasp
21-03-11, 15:04
Τωρα που το ειπες το ειδα.. Διαφημιση ηταν. Baudtec ειναι το router και για το Transmission ενδιαφερομαι να ανοιξω πορτα. Βρηκα τον οδηγο του αλλα δεν βλεπω καινουρια πραγματα. Θα δοκιμασω και θα ξαναστειλω. Thanks!

Edit: Ακολουθησα τον οδηγο και τεσταρα το port (σ αυτο το site http://www.canyouseeme.org/) αλλα παλι κλειστο το βλεπει.. Δεν καταλαβαινω γιατι..

@ ADSLgr.com All rights reserved.