PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά windows 7 pro 32 ή 64bit με νέο SSD



sprog111
21-03-11, 15:29
Ήρθε ο καιρός για να περάσω από τα vista ultimate στα 7 32 ή 64 bit αλλά κυρίως να αγοράσω SSD μια και ο ράπτοράς μου έχει ξεπεραστεί προ πολλού και έχω τις εξής απορίες.
1. Είναι νόμιμη και λειτουργική αγορά GREEK 1PK DSP (http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCF.01192) έκδοσης μαζί με το δίσκο ή το κλειδί ισχύει μόνο αν είναι προεγκατεστημένη από τον κατασκευαστή του υπολογιστή και θα πετάξω τα λεφτά μου. Την έχω πατήση έτσι με το office 2007 όταν το αγόρασα μετά απο 1 χρόνο από την αγορά του υπολογιστή - είχε λήξη η περίοδος της προσφοράς (έκτοτε μόνο openoffice).
2. Επειδή χρησιμοποιώ ακόμα 16bit εφαρμογές αλλά μου αρέσουν και τα 8GB των 64bit, το xp mode των 7-64 ειναι πιο γρήγορο απο το virtual PC με XP των vista-32 (που σε μένα σέρνεται, ειδικά στην πρόσβαση σε κοινόχρηστους δίσκους) ;

PiXel
21-03-11, 21:45
Σχετικά με το πρώτο σου ερώτημα, οι εκδόσεις DSP, είναι σαν τις OEM (διανέμονται με αγορά νέου υπολογιστή, ενίοτε και απλά με τμήμα hardware -όπως ο SSD), μόνο που δεν έχουν τη σαβούρα της ΟΕΜ, όπου μαζί μ' αυτήν θα έχεις και τα λογότυπα του καταστήματος, κλπ, αλλά είναι απλά τα Windows 7, απείραχτα, με την ετικέτα τους, για περιορισμένο αριθμό activation, όμως. Πρακτικά, δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με την έκδοση των 7, αφού οι DSP (απ' αυτά που ξέρω), "κλειδώνουν" με τη μητρική σου. Θα πρέπει δηλαδή να αλλάξεις μητρική ώστε να μείνεις κλειδωμένος απ' έξω απ' τα Windows. Με τη Full Retail ξεπερνάς το πρόβλημα αυτό, ωστόσο έχεις σημαντική αύξηση στην τιμή (η Full Retail των Pro 7, έχει €330).
Όσο για το δεύτερο ερώτημα, αυτό αφορά το ποσό της μνήμης RAM που θα εκχωρήσεις στη Virtual Machine. Εάν, απ' τα 8GB RAM δώσεις τα 2, φερ' ειπείν, τότε πρακτικά δε θα έχεις πρόβλημα ταχύτητας.

sprog111
22-03-11, 17:47
Thanks PiXel, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με την αγορά των win7 αν και συνηθίζω να αλλάζω Μ/Β.
Αργησα να απαντησω γιατί έκανα εντατικά δοκιμές σε άλλο παλιότερο PC (E6750 -P35) με win7 64 και διαπισωσα οτι το XP mode απλά πετάει, κυρίως γιατί βλέπει τους "απ έξω" δίσκους με σύνδεση τύπου terminal server (πχ \\tsclient\C) και όχι σαν απλή δικτύωση (\\192.168.1.2\C) που στο δικό μου ισχυρότερο PC(vista ult. P55 - i750) το αντίστοιχο virtual PC με XP σέρνεται.
Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι το δίκτυο μέσα στα XP mode ειναι βεβαίως της μορφής 192.168.132.0 (άλλο υποδίκτυο) και έτσι δεν μπορώ να συνδεθώ σωστά στη βάση δεδομένων που ειναι στα win7 !! Αντιστοιχα στο άλλο PC δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα. Γνωρίζει κανείς κάτι για το θέμα αυτό;

@ ADSLgr.com All rights reserved.