PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια ερώτηση για Tellas.



kadronarxis
04-03-04, 14:05
Μπήκα είδα λίγο το site της.Βλέπω Σύνδεση με το εξωτερικό στα 2,5 Gbps....!!!!
Ενώ η οτενέτ έχει στα 622Μbps.!!
Άρα απίστευτα πιο γρήγορη με το εξωτερικό πρέπει να είναι η τελλάς!!
Και έτρεξα σαν χαβαλές και έβαλα οτενετ στο adsl μου(μα τόσο;;;)...
Πάει καλά αλλά σίγουρα με τελλάς καλύτερα.

Ρε παιδιά αυτά τα 622MBps σε ώρα αιχμής, πρέπει να γονατίζουν κανονικά...

ΥΓ: και η forthnet χάλια είναι.

jimpas
04-03-04, 15:03
Αν ψάξεις θα βρεις πολλές αντιπαραθέσεις για το bandwidth της Tellas.
Λάβε πάντως υπ' όψη σου ότι αυτά τα νούμερα είναι τα μέγιστα θεωρητικά.
Δεν εξαρτάται μόνο από ένα νούμερο αν πάει γρήγορα η σύνδεση, καθώς παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες στην ταχύτητα.

kadronarxis
04-03-04, 16:49
Άρα μάπα το καρπούζι τελλάς...
μήπως έπεσες και σε άσχημη εβδομάδα;
Γενικά γουστάρω τελλάς. Γιατί έχει και βασικό κόμβο 500 μέτρα από το σπίτι!!!!

ermis333
04-03-04, 17:31
exw dokimasei (prin 1, 2 mhnes) 384 otenet kai 384 tellas gia 1 vdomada se idio pc, modem, dslam. entos *.gr idia taxitita (42k/s) ektos *.gr h tellas sernotan se sxesh me otenet.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΕΣ

φίλε η Τελλας έχει ρίξει δικές τις οπτικές ίνες μεταξύ Ιταλίας-Ελλάδας και είναι στα 2.5Gbps με άμεση δυνατότητα για 10.6Gbps όταν χρειαστούν

Αλλά οι ISP εξαρτόνται από τη συνδεση που έχουν μεταξύ του του BBRAS του ΟΤΕ σε Αθήνα-Θεσσ. και του δικού τους...


Οπότε μιλάμε για περίπου 310Mbit τόσα πάνω κάτω έχει η Tellas με τον ΟΤΕ...

Από κει και πέρα όμως η ΄σύνδεση στα 2.5Gbps με το εξωτερικό την βοηθάει έτσι ώστε να μην υπερφορτώνεται το δύκτιό της από τους χρήστες PSTN-ISDN....εν' αντιθέση με τα 622Mbit της ΟΤΕΝΕΤ στα οποία ρίχνει 200.000 συνδρομητές PSTN-ISDN...


Ο φίλος ο AlITIS λέει πράγματα τα οποία δεν ισχύουν...ρωτήσε τους Θεσσ. που έχουν Τελλάς και θα καταλάβεις....


ΧΑΧΑΧΑ ακόμα γελάω...ακούς εκεί η Τελλάς σερνότανε στο εξωτερικό ενώ η ΟΤΕΝΕΤ πέταγε....

Το άλλο με τον ΤΟΤΟ το ξέρεις :lol:

kadronarxis
04-03-04, 17:37
ερμή, την πάτησα δηλαδή ε;
γαμώτο και είμαι ηλιούπολη, ενώ ξέρω ότι η τελλάς έχει βασικό κόμβο στον εύοσμο!!! δηλαδή το πολύ 1 km μακριά!!!
Καλά να πάθω γιατί βιάστηκα...δεν ήξερες, δεν ρώταγες; αλλά πάνω στη βιασύνη, το τσίτωσα το τηλέφωνο
φτού!!

JohnJ
04-03-04, 20:19
Ρε παιδιά έλεος...όχι κ σερνότανε!!
Δεν παει να είναι από εξωτερικό η εσωτερικό διαφορά δεν βλέπεις, 42kb/sec χαλαρά! Μη τα ισοπεδώνουμαι όλα!
Αν σέρνεται η adsl τότε τι να πουν οι 56αρηδες? :P

ALiTiS
04-03-04, 21:41
ermis333, 1) το ποιος ξυπνησε και το ποιος κοιματε ακομη ειναι αλλη ιστορια.
2) αναφερθηκα στην ταχυτητα της στο παρελθον (πριν 1-2 μηνες) και οχι στο παρον.
3) τι να το κανω εαν η TRELLAS εχει 48298928Gbps και κατεωαζω με 25k/s εκτος *.gr ενω με pOTENET 40k/s.λετε να μην ειχα αλλη δουλεια και να γουσταρα να αλλαζω provider για πλακα και κατοπιν να επιστρεφω παλι πισω?
4)ευχομαι να αλλαξαν τα πραγματα στην TRELLAS γιατι την συμπαθω αν και απο τιμες ακομη.... οτινανε

ermis333
04-03-04, 22:43
ALiTiS, Μηπως ο Server ¨ηταν πίττα

Θεσσ. η Τελλάς ποτέ δεν είχε πρόβλημα...

PALADIN
04-03-04, 23:22
Η Τελλάς μπορεί να έχει 2.5G με το εξωτερικό αλλά διασυνδεσή της με τον ΟΤΕ παραμένει στα 155M, οπότε δώρον άδωρον.

Ο ερμής το ξέρει αυτό γιατί το έχουμε συζητήσει στο παρελθόν.

XTCgr
04-03-04, 23:57
με tellas είχα πρόβλημα για περίπου 7-10 ημέρες όταν έκανε γενική αναβάθμιση - αν θυμάμαι καλά ήταν αρχές-μέσα Οκτωβρίου. Αν εξαιρέσεις αυτό το διάστημα η σύνδεση ήταν άψογη

KILLERman
05-03-04, 02:52
Η Tellas έχει πραγματικά πρόβλημα με το "εγχώριο" internet (ψαγμένος όρος)
Εξωτερικό πετάει παντού και P2P, X-dcc, FTP, Browsing και δε συμαζεύεται αλλά εσωτερικό, να για παράδειγμα (δείτε την ώρα του post) μόνο μετά τις 1:30-2:00 μπορεί κανείς να δει site ελληνικό... :?

ermis333
05-03-04, 03:03
dsl_ole, Το ανφέρω και πιο πάνω αυτό αλλά δεν είναι μόνο 155...155 είναι μόνο στην Αθήνα.

Το θέμα είναι πως άμα υπάρξει πρόβλημα στην σύνδεση της Τελλάς με τον ΟΤΕ τότε θα σερνόμαστε όλοι σε Ελληνικούς και ξένους server...και έτσι θα ξέρουμε ποιος φταίει...

Αν όμως η διασύνδεση με τον ΟΤΕ δεν είναι πιτταρισμένη τότε δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα στις ταχύτητες με το εξωτερικό..χάρη στα 2.5Gbps

Οι Isp δεν δίνουν μόνο ADSL έτσι;

GeorgeH
05-03-04, 07:22
Γεια σου ρε Τελλας!Με τρελλα μωρη αρρωστεια!Βαστα γερα... Δεν πειραζει αν δεν εισαι η φθηνοτερη!Που θα παει θα γινει κι αυτο... Προς το παρον σειρα εχει ο οτε να απαντησει.Μεσα στο επομενο διμηνο αυτο το 25αρι πρεπει να εχει γινει 15αρι.... Αλλα δεν ανησυχω... Θα βγει ο Γιωργακης και θα παρει για συμβουλο του σε θεματα αναπτυξης του ιντερνετ, τον Καφετζοπουλο.Οποτε θα εχουμε δραστικες μειωσεις, μην ανησυχειτε!Ολα θα πανε ... δεξια!! :D

KILLERman
05-03-04, 12:27
Για να δούμε, για να δούμε... :roll:

PALADIN
05-03-04, 16:16
ermis333,

Ακριβώς 155 για Αθήνα καί 155 για την Θεσσαλονικη.
Αρα 2.5G είναι για τα μάτια του κόσμου.

GeorgeH,

δεν μας τα λές καλά. πολύ μπερδεμένο σε βλέπω.
αλλά καί εγώ στα ίδια χάλια είμαι. (καραLOL).

alefgr
05-03-04, 17:23
Δηλαδή αν βγεί ο μπουλούκος, να ξεχάσουμε τις μειώσεις???

stako
05-03-04, 17:37
Η Tellas έχει πραγματικά πρόβλημα με το "εγχώριο" internet (ψαγμένος όρος)
Εξωτερικό πετάει παντού και P2P, X-dcc, FTP, Browsing και δε συμαζεύεται αλλά εσωτερικό, να για παράδειγμα (δείτε την ώρα του post) μόνο μετά τις 1:30-2:00 μπορεί κανείς να δει site ελληνικό... :?

Μάλιστα, κι εγώ δηλαδή που είμαι με Tellas (384) 5 μήνες τώρα και συνήθως κάνω browsing πρωί τότε πως ΟΛΕΣ οι σελίδες ανοίγουν σε 2-4 δευτερόλεπτα????? Ακόμα και το In.gr που είναι γνωστό πόσο βλακωδώς βαρύ ειναι............

KILLERman
05-03-04, 23:04
Καλή ερώτηση ίσως να φταίει που τρέχω το Overnet παράλληλα :?
Ναι μάλλον βλακεία είπα στο προηγούμενο post..

(Αλλά σε ώρες αιχμής δε μπορώ να μπω σε εγχώρια sites αν δεν πατησα κανα 7-8 φορές την διεύθυνση) :?

stako
06-03-04, 01:53
Καλή ερώτηση ίσως να φταίει που τρέχω το Overnet παράλληλα :?
Ναι μάλλον βλακεία είπα στο προηγούμενο post..

(Αλλά σε ώρες αιχμής δε μπορώ να μπω σε εγχώρια sites αν δεν πατησα κανα 7-8 φορές την διεύθυνση) :?

Κανονικά αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει ούτε για αστείο, ψάξτο λίγο.

God
06-03-04, 03:05
Δηλαδή αν βγεί ο μπουλούκος, να ξεχάσουμε τις μειώσεις???

Γιατι εσυ τις περιμενεις αν δεν βγει? :lol:

Αν πιστευεις εναν ψυχακια που βγαινει και λεει οτι θα ριξει το γρηγορο μονιμο internet στα 9€ τον μηνα (και αντε κοβει εντελως του ΟΤΕ που δεν μπορει να το κανει γιατι και αυτος ιδιωτικος ειναι, θα πει στους providers να το κανουν 9€? θα τον γραψουν εκει που δεν παιρνει σινικη μελανη...) και μετα οτι θα βαλει internet cafe στα ΚΑΠΗ γιατι οι συνταξιουχοι εχουν δικαιωμα στην ζωη????? Τι σκ@τ@ να το κανουν στα ΚΑΠΗ, ξερει κανεις τι εστι PC? Εδω δεν εχουν να παρουν φαρμακα και το internet τους μαρανε, www.sintages.org.... Ασε που και να θες να βαλεις DSL δεν μπορεις σε παρα πολλες περιοχες, γεμισανε τα υπερσυνχρονα στεκια του πΟΤΕ. Εδω ψωμι δεν εχουμε, τυρι γυρευουμε...

alefgr
06-03-04, 03:38
Φτού φίλε God. Μου κατέστρεψες όλες μου τις ελπίδες :)

Και τώρα στα σοβαρά.

Έχουμε φτάσει για το μόνο πράγμα που νοιώθουμε υπερηφάνεια, είναι για το παρελθόν μας. Ούτε για το παρόν μας, ούτε και για το μέλλον μας. Και γι'αυτό το πράγμα οι μόνοι που έχουν ευθύνη, είμαστε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.

Δεν ξέρω ποιός το είπε αλλά έχουμε αυτούς που πραγματικά μας αξίζουν να μας κυβερνάνε.

Γι'αυτό από Δευτέρα μέσα τα κεφάλια, όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα. :!:

GeorgeH
06-03-04, 08:24
God, κατσε ρε συ... οχι και ψυχακιας,χαλαρωσε!Το παιδι προσπαθει να μας εμφυσησει την ελπιδα οτι θα εχουμε φθηνο γρηγορο ιντερνετ, μην τον αποπαιρνεις ετσι... Και στην τελικη κατσε μπορει να ασκησει βαρυτατες πιεσεις και οι εξαγγελιες του να τελεσφορησουν.Η ελπιδα, ως γνωστον, πεθαινει τελευταια.Μη μας το χαλας... Αχχχχ!Ευσεβεις ποθοι!Wishful thinking! :? :?

mind_warrior
06-03-04, 11:46
God, κατσε ρε συ... οχι και ψυχακιας,χαλαρωσε!Το παιδι προσπαθει να μας εμφυσησει την ελπιδα οτι θα εχουμε φθηνο γρηγορο ιντερνετ, μην τον αποπαιρνεις ετσι... Και στην τελικη κατσε μπορει να ασκησει βαρυτατες πιεσεις και οι εξαγγελιες του να τελεσφορησουν.Η ελπιδα, ως γνωστον, πεθαινει τελευταια.Μη μας το χαλας... Αχχχχ!Ευσεβεις ποθοι!Wishful thinking! :? :?

Υπάρχει διαφορά μεταξύ 'εμφυσήσει την ελπίδα' με αυτό που γίνεται. Ότι πίεση και να ασκήσει δεν έχει κανένα δικαίωμα να αναγκάσει καμία από τις εταιρίες που μας παρέχουν το internet, συμπεριλαμβανόμενου και του ΟΤΕ που ΔΕΝ έχει αρμοδιότητα το κράτος επάνω του αφού το μεγαλύτερο ποσοστό είναι σε ιδιώτη και αφήστε τις βλακείες που λένε ότι είναι δημόσιος. Ο θείος μου είναι στον ΟΤΕ και είναι μισθωτός ως ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ υπάλληλος δημοσίου δικαίου. Απλά δεν έχει δικαίωμα να τους απολύσει χωρίς λόγο δηλαδή, που αν θέλει να διωχθεί κάποιος λόγοι βρίσκονται....

Η παροχολογία των τελευταίων ημερών είναι αηδία....θα βάλουμε Internet στα ΚΑΠΗ, θα διπλασιάσουμε τις συντάξεις ( την Ε.Ε. την ρώτησε κανείς; ), θα σας φτιάξουμε και θάλασσα....είδε κανείς την μείωση φόρου στα αυτοκίνητα από πέρυσι ακόμα που όλο πάει παραπέρα και τώρα πήγε μετά τις εκλογές; Εγώ πάντως ακόμα περιμένω να ψηφιστεί για να γλιτώσω 1000-2000€ από το καινούργιο αυτοκίνητο που θέλει ο πατέρας μου. Σύνταξη το λιγότερο 182.000 δεν έλεγαν; Ακριβώς 330€ γήρατος παίρνει η θεία μου από το ΙΚΑ. Αν ήταν να πιστεύουμε ότι ακούμε......Εδώ κινδυνεύουμε να γίνουμε ξεφτίλα διεθνώς με τους ολυμπιακούς ( καλά θα μου πείτε, πρώτη φορά είναι; ) που τίποτα δεν είναι έτοιμο και τα υπόστεγα ενός Ισπανού νταβατζή μας μάραναν. Και έχουμε και ένα βουβάλι να βγαίνει και να λέει ότι παραβιάσαμε το σύνταγμα και παρακολουθούσαμε, φωτογραφούσαμε κτλ επειδή η αστυνομία στο κράτος ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΦΤΙΑΞΑΜΕ δεν είναι ικανή να κάνει την δουλειά της. Ας μην πιάσω ότι η μαμά κάποιου αμερικανού (αμερικάνικο διαβατήριο έχει, είτε σας αρέσει είτε όχι) βγαίνει και λέει ανέκδοτα με την Παναγία. Ε όχι, τους ψήφισα το 2000 αλλά αυτή τώρα κατάντησε καθεστώς ψυχοπαθών χαραμοφάηδων.

Εξάλου ο Γιαννόπουλος (Θεός σχωρέστον) δεν είπε το 2000 'κάντε να βγούμε γιατί αν δεν βγούμε θα πάμε όλοι φυλακή'; Φανταστείτε το τι μάσα και παρανομία πέφτει...


Στο μόνο που έχω ΛΙΓΟΣΤΗ ελπίδα εγώ είναι που ο χοντρούλης είπε ότι θα συμμορφωθεί αμέσως στις οδηγίες της Ε.Ε. σε όλους τους τομείς. Οπότε μιά και μία λέει για το Internet μπορεί να κάνει κανένα νομοσχέδιο για να ρίξει το πάγιο του OTE όπως έγινε στην Γερμανία. Από τους Provider, πρέπει να δώσει κίνητρα για την μείωση, και πως να το κάνει ο άμοιρος αφού ο ΟΤΕ δεν έχει καν πόρτες στα DSLAM!!!!

ALiTiS
09-03-04, 01:53
αφου δεν εχει πορτες, παρακαλουνται οι "slim" να μπουν απο τα παραθυρα :lol:

saint240881
09-03-04, 11:01
παιδακια η 384 πλεον ειναι σε ανεκτα επιπεδα.
ο δρομος εχει ανοιξει και θελουν δεν θελουν με τα ιδια λευτα πιστευω μεχρι τον επομενο χρονο θα χουμε 1mb

kadronarxis
09-03-04, 13:47
λες ε;
Αν ρίξουν τόσο πολύ τις τιμές, και ανεβάσουν παράλληλα τις ταχύτητες, θα είναι ότι καλύτερο για εμάς τους καταναλωτές.
Με 625mb η οτενέτ, 310mb η forthnet και 2,5gb(!!!!) η τελλάς, θα ρημάξουν όλα, αν ο καθένας μας έχει 1mbit. Θέλει πολύ χρήμα για τέτοια αναβάθμιση.
Μακάρι.

lewton
22-03-04, 23:23
Στο site της Tellas αναφέρει τα εξής:


1. Δυνατότητα αποστολής γραπτών μηνυμάτων (SMS) σε κινητά τηλέφωνα
2. Αναλογία χρηστών προς modem 1:1
3. Ταυτόχρονη χρήση όλων των υπηρεσιών τηλεφωνίας (PSTN ή ISDN)


1. Δηλαδή;
2. Δηλαδή;
3. Αυτό σημαίνει ότι το username και το password δουλεύουν και για PSTN σύνδεση;

konspir2
05-04-04, 09:01
Στο site της Tellas αναφέρει τα εξής:


1. Δυνατότητα αποστολής γραπτών μηνυμάτων (SMS) σε κινητά τηλέφωνα
2. Αναλογία χρηστών προς modem 1:1
3. Ταυτόχρονη χρήση όλων των υπηρεσιών τηλεφωνίας (PSTN ή ISDN)


1. Δηλαδή;
2. Δηλαδή;
3. Αυτό σημαίνει ότι το username και το password δουλεύουν και για PSTN σύνδεση;

Έχω κι εγώ τις ίδιες απορίες...

Μπορεί κάποιος συνδρομητής της Τελάς να μας διαφωτίσει;;

maria
05-04-04, 09:57
1)Καποιες συσκευες σταθερης υποστηριζουν sms. Η τελλας ειναι η πρωτη στην σταθερη που παρεχει την υπηρεσια.Μπορεις δηλαδη να στειλεις απο το σταθερο sms σε κινητο ή σε αλλο σταθερο που ξερεις οτι εχει τελλας αλλα και συσκευη που να τα δεχεται.
2)Το αυτονοητο.Οτι η γραμμη σου θα εχει μια θυρα αποκλειστικα δικη της.Για τις εντυπωσεις
3)Επισης το αυτονοητο.Οτι η γραμμη δεν θα ειναι κατειλλημενη οταν εισαι στο ιντερνετ. Τα username και pass θα δουλευουν και για PSTN συνδεση αλλα θα καλεις την υπηρεσια free internet της τελλας και ΟΧΙ ΕΠΑΚ. Δηλαδη σαν κανονικο τηλεφωνημα.
Και δεν ειμαι και συνδρομητης!!! :wink:

JediMasterMANIAC
05-04-04, 14:51
1)Καποιες συσκευες σταθερης υποστηριζουν sms. Η τελλας ειναι η πρωτη στην σταθερη που παρεχει την υπηρεσια.Μπορεις δηλαδη να στειλεις απο το σταθερο sms σε κινητο ή σε αλλο σταθερο που ξερεις οτι εχει τελλας αλλα και συσκευη που να τα δεχεται.
2)Το αυτονοητο.Οτι η γραμμη σου θα εχει μια θυρα αποκλειστικα δικη της.Για τις εντυπωσεις
3)Επισης το αυτονοητο.Οτι η γραμμη δεν θα ειναι κατειλλημενη οταν εισαι στο ιντερνετ. Τα username και pass θα δουλευουν και για PSTN συνδεση αλλα θα καλεις την υπηρεσια free internet της τελλας και ΟΧΙ ΕΠΑΚ. Δηλαδη σαν κανονικο τηλεφωνημα.
Και δεν ειμαι και συνδρομητης!!! :wink:
no offence αλλα νομιζω πως κανεις λαθος (εγώ είμαι συνδρομιτής :P )

PALADIN
05-04-04, 15:16
Η Μαρία έχει δίκιο σχετικά με το PSTN/ISDN back up της Τελλάς σε ADSL συνδρομές.
Η Τελλάς δίνει σαν back up το Free Internet το οποίο δεν έχει ΕΠΑΚ αλλά το πληρώνεις σαν κανονικό τηλεφώνημα, 2.6 ευρωλεπτά + φπα ανα 60 δευτερόλεπτα.

maria
05-04-04, 15:58
none taken αλλα που κανω λαθος?

lewton
05-04-04, 23:14
Αν μιλάμε για τέτοια PSTN σύνδεση να τη βράσω!
Εξάλου ελεύθερη δεν είναι και η πρόσβαση στην εν λόγω υπηρεσία για όποιον ενδιαφέρεται; Ρωτάω αν οι κωδικοί της Tellas μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για σύνδεση PSTN Μέσω ΕΠΑΚ. Αν όχι, μόλις διέγραψα μια εταιρία από τη λίστα των υποψηφίων για να κάνω σύνδεση.

stako
06-04-04, 00:47
Όχι, δεν ισχύουν......Μόνο DSL έχεις.....

sdikr
14-04-04, 02:46
forthnet,acn,hol,otenet όλες δίνουν backup isdn/pstn (με την Hol Να δίνει 128κ)</p>

sms δίνει και η otenet με το cool4u (20 την μερα ) μαζι με άλλα πραγματα</p>

φιλικά</p>

stako
14-04-04, 15:00
sms δίνει και η otenet με το cool4u (20 την μερα ) μαζι με άλλα πραγματα</p>

φιλικά</p>

Ερώτηση: Μόνο με DSL δίνει 20 sms τη μέρα? Με απλή dial-up τι γίνεται? Νομίζω είδα στο site της ότι είναι μέχρι 20 sms το ΜΗΝΑ! :(

sdikr
14-04-04, 20:33
Sorry λάθος δικό μου 20 την ημέρα. 250 τον μήνα αν είσαι συνδρομητής (pstn/isdn/adsl)</p>

20 τον μήνα δίνει δωρέαν σε όλους</p>

φιλικά</p>


αν είσαι adsl τότε έχεις 3 * 20 την ημέρα λόγο του ότι πέρνεις 3 email

stako
14-04-04, 23:19
Sorry λάθος δικό μου 20 την ημέρα. 250 τον μήνα αν είσαι συνδρομητής (pstn/isdn/adsl)</p>

20 τον μήνα δίνει δωρέαν σε όλους</p>

φιλικά</p>


αν είσαι adsl τότε έχεις 3 * 20 την ημέρα λόγο του ότι πέρνεις 3 email

Αντιγράφω από http://web2sms.otenet.gr/help.php

"Πόσα μηνύματα μπορώ να στείλω;
Αυτή τη στιγμή μπορείτε να στείλετε μέχρι 5 μηνύματα (συνολικά) την ημέρα και μέχρι 25 μηνύματα (συνολικά) το μήνα .Η ΟΤΕnet Α.Ε. διατηρεί το δικαίωμα να μεταβάλλει τα παραπάνω ημερήσια και μηνιαία όρια."


Τι ισχύει τελικά???

sdikr
14-04-04, 23:26
απο το cool4u.otenet.gr μπες εκει και δες</p>

φιλικά</p>

stako
14-04-04, 23:30
Ok, έχεις δίκιο, εκεί το λέει.....20/μέρα και 250 μήνα....</p>

Thanks!</p>

kadronarxis
19-05-04, 12:36
μήπως κανένας έχει πρόχειρους τους mail servers της τελλάς;
έψαξα στο site και δεν έχει τίποτα.
Βρε μανία αυτά τα παιδιά να παίρνεις τηλέφωνο στο 13800....
:P

Koumooo
19-05-04, 12:52
τι λετε ρε παιδια, εγω π[οτε δεν εχω προβλημα να δω ελληνικο site, απλα σε ωρες αιχμης ειναι ΛΙΓΟ πιο αργη. και απο ταχυτητες καθαρα ειμαι πα΄ντα σχεδον πανω απο 40...

XTCgr
19-05-04, 14:04
pop3.tellas.gr
smtp.tellas.gr

IP-freak
10-09-04, 13:02
155 για Αθήνα και 155 για Θεσσαλονίκη, είναι η συνολική ταχύτητα.
Μεσα από αυτές τις γραμμές περνάει ΚΑΙ την φωνή.
Εάν κάτσεις να το σκεφτείς, θα καταλάβεις οτι τελικά το bandwidth είναι πολύ περιορισμένο για internet....
Μας "πετάνε" ενα νούμερο και όλοι μας χαζεύουμε και πιστεύουμε οτι είναι αλήθεια.

ermis333
10-09-04, 15:14
155 για Αθήνα και 155 για Θεσσαλονίκη, είναι η συνολική ταχύτητα.
Μεσα από αυτές τις γραμμές περνάει ΚΑΙ την φωνή.
Εάν κάτσεις να το σκεφτείς, θα καταλάβεις οτι τελικά το bandwidth είναι πολύ περιορισμένο για internet....
Μας "πετάνε" ενα νούμερο και όλοι μας χαζεύουμε και πιστεύουμε οτι είναι αλήθεια.


Είσαι λάθος φίλε μου.

Τα νούμερα που δίνεις είναι η διασύνδεση της Τελλάς με τον ΟΤΕ στα BBRAS Αθήνας και Θεσσαλονίκης (Hellastream) για την ADSL.

Η φωνή και το υπόλοιπο Ίντερνετ (ISDN,PSTN) περνάνε από το ιδιόκτητο δίκτυο της Tellas το όποιο πλαισιόνεται από Κόμβους διασυνδεδεμένους στα 2.5Gbps έκαστος.

Ο μόνος τρόπος να μπουκώσει το δίκτυο της Τελλάς στην ADSL είναι να μπουκώσει η διασύνδεσή της με τον ΟΤΕ...πράγμα το οποίο το καταλαβαίνει κανείς αν το ping με 62,169,255,4 είναι μεγάλο, από τη στιγμή βέβαια που το DSLAM είναι "καθαρό".(Αυτό όταν είχε συμβεί πέρισυ το είχαμε καταλάβει όλοι).

@ ADSLgr.com All rights reserved.