PDA

Επιστροφή στο Forum : Να αλλάξω από Forthnet σε Wind; (Κέντρο Θεσ/νίκης)



8009
21-03-11, 19:57
Έχω εδώ και χρόνια σύνδεση κινητού στη Wind και εδώ και 2 χρόνια ίντερνετ και σταθερό σε Forthnet. H Wind μου λέει ότι για το ίδιο πακέτο αντί για 25 το μήνα συν ότι κλήσεις κάνω της Forthnet, θα δίνω 15 το μήνα (για 6 μήνες ή ένα χρόνο, δε θυμάμαι ακριβώς) και μετά 20 το μήνα συν ότι κλήσεις κάνω.

Αξίζει τον κόπο να κάνω τη διαδικασία και τη μεταφορά; Έχει λήξει το συμβόλαιο με τη Forthnet και άμα θέλω φεύγω. Μιλάμε για κέντρο Θεσ/νίκης.

makis
22-03-11, 00:18
Εγω από Forthnet ήρθα και είμαι ευχαριστημένος και από μεριάς Internet μέχρι τώρα,αλλά και από μεριάς τηλεφώνου

psylos
22-03-11, 05:31
Εγω Ανω Τουμπα δεν εχω κανενα παραπονο με τη wind... Λογικα θα μειωθει λιγο η ταχυτητα σου λογο πιο μεγαλου snr αλλα θα παρατηρησεις βελτιωση σε ταχυτητα browsing... Τουλαχιστον οποιος γνωστος μου εχει κανει αυτη την αλλαγη αυτο ελεγε...

geopapath23
22-03-11, 10:18
Ψάξε να δεις αν σε συμφέει οικονομικά. Κάνεις πολλές κλήσεις? μήπως θα σε βόλευε πρόγραμμα με απεριόριστα αστκα-υπεραστικά?
Με Forthnet τώρα είσαι ευχαριστημένος? Πόσα δίνεις και σε τι πρόγραμμα είσαι?

Mouse Potato
22-03-11, 18:44
Αξίζει τον κόπο να κάνω τη διαδικασία και τη μεταφορά; Έχει λήξει το συμβόλαιο με τη Forthnet και άμα θέλω φεύγω. Μιλάμε για κέντρο Θεσ/νίκης.

Ψήφισα ΟΧΙ. Δεν αξίζει... Πολλά προβλήματα και αποσυνδέσεις. Άσε που πολλές φορές προτιμώ τα σήματα καπνού απ' το τηλέφωνο... Τόσο χάλια... Μακριά... Αν έρθεις κι εσύ θα καταρρεύσουμε παρέα! :whistle:

Πέρα από την πλάκα δεν βλέπω να αντιμετωπίζεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα με Wind. Μια χαρά είναι. Αν από την άλλη δεν έχεις προβλήματα στην Forthnet, διπλο-τριπλο-σκέψου το. ;)

psyxakias
22-03-11, 18:48
Αν δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα, κάτσε καλύτερα εκεί που κάθεσαι (Forthnet) διότι δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε περιπέτειες. Αν όμως έχεις προβλήματα και προτιμάς πιο αξιόπιστη διεθνή διασύνδεση (τουλάχιστον σύμφωνα με τα τελευταία/τωρινά δεδομένα), πχ για gaming ή real-time εφαρμογές, χωρίς συχνά μπουκώματα/πεσίματα... τότε είναι μια καλή επιλογή η Wind. Η μόνη μου ένσταση είναι η τεχνικη υποστήριξη της Wind, που τουλάχιστον στα business πακέτα με έχει ταλαιπωρήσει το τελευταίο χρόνο.

8009
24-03-11, 14:06
Ψάξε να δεις αν σε συμφέει οικονομικά. Κάνεις πολλές κλήσεις? μήπως θα σε βόλευε πρόγραμμα με απεριόριστα αστκα-υπεραστικά?
Με Forthnet τώρα είσαι ευχαριστημένος? Πόσα δίνεις και σε τι πρόγραμμα είσαι?

Δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου το σταθερό, και σίγουρα δε με ενδιαφέρουν οι απεριόριστες κλήσεις οπουδήποτε, οπότε για το ίντερνετ μόνο, η wind με συμφέρει για -10 ευρώ το μήνα για τους πρώτους 6 μήνες και -5 για όλους τους υπόλοιπους. Όπως είπα τώρα δίνω 25 το μήνα συν ότι κλήσεις έχω κάνει.



Εγω Ανω Τουμπα δεν εχω κανενα παραπονο με τη wind... Λογικα θα μειωθει λιγο η ταχυτητα σου λογο πιο μεγαλου snr αλλα θα παρατηρησεις βελτιωση σε ταχυτητα browsing... Τουλαχιστον οποιος γνωστος μου εχει κανει αυτη την αλλαγη αυτο ελεγε...


Αν είναι να μειωθεί κι άλλο η ταχύτητά μου χαίρω πολύ... ήδη η Forthnet είναι από τις πιο αργές σύμφωνα με τα τεστ.... αλλά το υπομένω διότι είναι και η πιο οικονομική. Το να λες "έχω 24άρα σύνδεση" βέβαια είναι πικρό αστείο αν αναλογιστεί κανείς τις πραγματικές αποδόσεις ταχύτητας.



Ψήφισα ΟΧΙ. Δεν αξίζει... Πολλά προβλήματα και αποσυνδέσεις. Άσε που πολλές φορές προτιμώ τα σήματα καπνού απ' το τηλέφωνο... Τόσο χάλια... Μακριά... Αν έρθεις κι εσύ θα καταρρεύσουμε παρέα! :whistle:

Πέρα από την πλάκα δεν βλέπω να αντιμετωπίζεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα με Wind. Μια χαρά είναι. Αν από την άλλη δεν έχεις προβλήματα στην Forthnet, διπλο-τριπλο-σκέψου το. ;)

Κάτσε, δε θα έχω σοβαρό πρόβλημα, ή θα έχω πολλές αποσυνδέσεις; Ήδη πέρασα πολλά με τη Forth λόγω παμπάλαιας υποδομής του χώρου.



Αν δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα, κάτσε καλύτερα εκεί που κάθεσαι (Forthnet) διότι δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε περιπέτειες. Αν όμως έχεις προβλήματα και προτιμάς πιο αξιόπιστη διεθνή διασύνδεση (τουλάχιστον σύμφωνα με τα τελευταία/τωρινά δεδομένα), πχ για gaming ή real-time εφαρμογές, χωρίς συχνά μπουκώματα/πεσίματα... τότε είναι μια καλή επιλογή η Wind. Η μόνη μου ένσταση είναι η τεχνικη υποστήριξη της Wind, που τουλάχιστον στα business πακέτα με έχει ταλαιπωρήσει το τελευταίο χρόνο.


Τι ακριβώς εννοείς όταν μιλάς για "αξιόπιστη διεθνή διασύνδεση"; Δεν το κατάλαβα.

nyannaco
24-03-11, 15:12
Το να λες "έχω 24άρα σύνδεση" βέβαια είναι πικρό αστείο αν αναλογιστεί κανείς τις πραγματικές αποδόσεις ταχύτητας.Δεν είναι πικρό αστείο, είναι άτοπο. Εϊναι επίσης το ψέμα που λένε οι τηλεπωλητές, από ασχετοσύνη ή δόλο ή και τα δύο. Εχεις 24άρι πακέτο, και σύνδεση μέχρι 24 θεωρητικό ανώτατο (αν μένεις μέσα στο ΑΚ). Μην τα συγχέεις.

RASTAVIPER
24-03-11, 15:27
Να αλλάξεις και να ξέρεις ότι στην ταχύτητα μπορείς εύκολα να είσαι και στα ίδια με την forthnet.Αρκεί να ζητήσεις μείωση στο snr.
Επίσης, εφόσον θα έχει και κέρδος στα χρήματα και καλή υπηρεσία, τι άλλο χρειάζεσαι?

8009
25-03-11, 01:27
Δεν είναι πικρό αστείο, είναι άτοπο. Εϊναι επίσης το ψέμα που λένε οι τηλεπωλητές, από ασχετοσύνη ή δόλο ή και τα δύο. Εχεις 24άρι πακέτο, και σύνδεση μέχρι 24 θεωρητικό ανώτατο (αν μένεις μέσα στο ΑΚ). Μην τα συγχέεις.


Ναι, προφανώς είναι ΜΕΧΡΙ τα 24. Οι τελευταίες γυναίκες τηλεπωλητές μάλιστα που θυμάμαι να μιλούσα, το γυρίζανε και λέγανε, "ταχύτητα μέχρι 24, ας μην κοροϊδευόμαστε, δεν υπάρχει 24άρα ταχύτητα", το παίζανε δηλαδή εντιμότητα και ξεκαθαρίζουν στον πελάτη ότι "οι άλλοι" τηλεπωλητές είναι που τον παραμυθιάζουν αλλά αυτές είναι ειλικρινείς μαζί του. Όπως και να χει είναι πικρό αστείο για μένα, όταν η ταχύτητα δεν έχει ξεπεράσει ποτέ το 1mb!



Να αλλάξεις και να ξέρεις ότι στην ταχύτητα μπορείς εύκολα να είσαι και στα ίδια με την forthnet.Αρκεί να ζητήσεις μείωση στο snr.
Επίσης, εφόσον θα έχει και κέρδος στα χρήματα και καλή υπηρεσία, τι άλλο χρειάζεσαι?


Βασικά, δεν έχω ιδέα τι είναι το snr.

MANTHES
28-03-11, 21:24
Oσο μεγαλυτερο το snr τοσο πιο χαμηλα θα συνδεεσαι ομως αυτο αλλαζει απο παροχο σε παροχο. Αυτη την στιγμη εχω snr 8,9 και συνδεομαι στα 19,8 ενω με τις φορθνετ και on συνδεομουν στα 18 με snr 6.

blkik
29-03-11, 01:40
Η μόνη μου ένσταση είναι η τεχνικη υποστήριξη της Wind, που τουλάχιστον στα business πακέτα με έχει ταλαιπωρήσει το τελευταίο χρόνο.

Μόνο για αυτό οχι και δεν είναι μόνο στα bussiness

@ ADSLgr.com All rights reserved.