PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή σύνδεσης HOL



Matter
23-03-11, 11:33
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια εφόσον κάποιος γνωρίζει.
Εδώ και 3 μήνες είχα βάλει το HOL Internet, στα 24 Mbps (το τηλέφωνο δηλαδή παρέμενε στον ΟΤΕ). Ωστόσο για διαφόρους λόγους θέλω να ξαναβάλω Conn-x ( :whistle: ), οπότε και έκανα αίτηση στον ΟΤΕ.
Ερώτηση: για να διακοπεί το HOL Internet πρέπει να κάνω κάτι εγώ; Από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι το αναλαμβάνουν αυτοί (όπως προφανώς έκανε και η HOL όταν διέκοψα το Conn-x), πράγμα που και θεωρώ λογικό. Όταν με πήραν τηλ όμως από τη HOL να με ρωτήσουν γιατί θέλω να διακόψω κλπ κλπ, μου είπαν ότι πρέπει να τους στείλω ένα φαξ όπου θα αιτούμαι διακοπή, διαφορετικά δε θα γίνει η διακοπή. Οπότε ποιον να ακούσω :hmm: ;;;
Μήπως αυτό που μου ζητά η HOL είναι κολπάκι για να μείνω χωρίς ίντερνετ νωρίτερα, προτού είναι έτοιμος ο ΟΤΕ να με βάλει στο Conn-x :hmm: :) ;

treli@ris
23-03-11, 11:37
Θα σε διακοψει αυτοματα μολις μπεις στον ΟΤΕ. Επισης, θα σου ερθει και λογαριασμος για να πληρωσεις τελος διακοπής υπηρεσίας στα 72,30€

Matter
23-03-11, 12:00
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Το γνωρίζω για τα 72,3 ευρώ, λογικά πρέπει να επιστρέψω και τον εξοπλισμό, έτσι; Αυτό πως γίνεται, τον επιστρέφω στο κατάστημα της Vodafone όπου και είχα κάνει αίτηση για να μπω στη HOL; Υποθέτω θα μου δώσουν κάποια απόδειξη ότι επέστρεψα τον εξοπλισμό, μη μου τον ζητάνε μετά!:cool::)
Επειδή μπορεί να φαίνεται και λίγο χαζό που κάνω διακοπή μετά 3 μήνες, να αναφέρω λίγο και τους λόγους διακοπής: τον Νοέμβρη με πήραν από τη HOL ότι υπάρχει διαθεσιμότητα για να μπω στο δίκτυό της. Πήγα και 'γω όλος χαρά να κάνω αίτηση να μπω στο δίκτυό της, για να γλιτώσω από το πάγιο του ΟΤΕ. Μετά από 3 μήνες που συνδέθηκα στη HOL, βλέπω λογαριασμό του ΟΤΕ να με περιμένει στο σπίτι. Μετά από πολύ κόπο έμαθα ότι η υπάλληλος δε με είχε βάλει στο Adsl Plus, αλλά στο Internet. Θα μου πείτε, δεν έβλεπες τι υπέγραφες στο συμβόλαιο; Ε, είδα πάνω δεξιά να λέει HOl Adsl, δεν ανέφερε κάπου αλλού το πρόγραμμα! πάντως είχα εξηγήσει στην υπάλληλο ότι θέλω να γλιτώσω από το πάγιο του ΟΤΕ, επομένως θα έπρεπε να μου πει νομίζω ότι το πρόγραμμα που υπογράφω περιλαμβάνει πάγιο ΟΤΕ! Το θέμα είναι ότι τώρα μου λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για να μπω εξ ολοκλήρου στη HOL ( :hmm: ), οπότε επειδή δε θέλω να έχω 2 εταιρείες, επιστρέφω στο Conn-x :) .

alex24
23-03-11, 15:23
Οχι τον εξοπλισμο δεν το πας σε καταστημα vodafone τον στελνεις με κουριερ οταν στον ζητησουν με χρεωση δικια τους....

Matter
23-03-11, 15:31
Α μάλιστα! Δεν το γνώριζα! Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Vitruvian78
24-03-11, 23:11
Η αίτηση που έκανες προύποθέτει γραμμή απο τον ΟΤΕ άρα δεν μπορείς να αποφύγεις το πάγιο του......το οτι βάζεις ιντερνετ με πάροχο δεν σημαίνει οτι σου χαρίζεται το πάγιο της γραμμής του ΟΤΕ

dfourt
24-03-11, 23:48
Το θέμα είναι ότι τώρα μου λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για να μπω εξ ολοκλήρου στη HOL ( :hmm: ), οπότε επειδή δε θέλω να έχω 2 εταιρείες, επιστρέφω στο Conn-x :) .
Καλά και δέχεσαι να πληρώνεις τέλος διακοπής 72,3€ απλά και μόνο για να μην έχεις 2 εταιρίες?Δηλαδή τι πρόβλημα έχεις τώρα που έχεις τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και internet από τη HOL?

Για την ιστορία είχες και δικαίωμα υπαναχώρησης από τη σύμβαση που υπέγραψες.
(το οποίο όμως ισχύει για τις πρώτες 10 μέρες μετά την ενεργοποίηση της σύνδεσής σου, αν δεν κάνω λάθος)

Matter
26-03-11, 03:37
Η αίτηση που έκανες προύποθέτει γραμμή απο τον ΟΤΕ άρα δεν μπορείς να αποφύγεις το πάγιο του......το οτι βάζεις ιντερνετ με πάροχο δεν σημαίνει οτι σου χαρίζεται το πάγιο της γραμμής του ΟΤΕ

Αυτό είναι το θέμα, ότι δεν με ενημέρωσε η υπάλληλος για το τι ακριβώς ήταν το πρόγραμμα που μου έβαλε. Εγώ ζήτησα το ADSL PLUS, αυτή μου έβαλε το INTERNET.


Καλά και δέχεσαι να πληρώνεις τέλος διακοπής 72,3€ απλά και μόνο για να μην έχεις 2 εταιρίες?Δηλαδή τι πρόβλημα έχεις τώρα που έχεις τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και internet από τη HOL?

Για την ιστορία είχες και δικαίωμα υπαναχώρησης από τη σύμβαση που υπέγραψες.
(το οποίο όμως ισχύει για τις πρώτες 10 μέρες μετά την ενεργοποίηση της σύνδεσής σου, αν δεν κάνω λάθος)

Το πρόβλημά μου είναι ότι με τη HOL είχα μικροπροβληματάκια, όπως ταχύτητες 1 Mbps κάποια διαστήματα της ημέρας, συχνές αποσυνδέσεις κλπ, τα οποία δεν είχα ποτέ με το Conn-x. Είχα ειδοποιήσει τη HOL για το θέμα, και κατάφεραν μόνο να μου διορθώσουν την ταχύτητα (μου είπαν ότι υπήρχε συμφόρηση, δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό, αλλά τέλοσπάντων). Οι διακοπές όμως δε διορθώθηκαν, ακόμα και 2 μήνες μετά.
Γνωρίζω για την υπαναχώρηση, αλλά προφανώς είχαν περάσει ήδη 3 μήνες, όπως έγραψα και πιο πάνω.

Για την ιστορία να αναφέρω ότι μόλις έκανα αίτηση στον ΟΤΕ να επανέλθω στο Conn-x, σε μία μέρα με ενεργοποίησαν κιόλας, προτού καν πάρω τον εξοπλισμό!:oneup: (Τρίτη έκανα αίτηση, Τετάρτη συνδέθηκα [χρησιμοποίησα το Bautech που είχα από την πρώτη φορά που είχα Conn-x, και πήρα τον κωδικό τηλεφωνικά], Πέμπτη πήρα τον εξοπλισμό!). Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.