PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινουριο mini-DSLAM



dima9751
23-03-11, 13:10
Καλημέρα.
Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω θέμα.

Μένω στην περιοχή Ασβεστοχωρι Θεσσαλονίκης
Ανήκουμε στο αστικό κέντρο ΕΞΟΧΗ από το οποίο απέχουμε 4,5 χλμ περίπου. Όποτε ADSL έχουμε το πολύ 3 Mbit. Εκτός από ΟΤΕ υπάρχει και η Forthnet. Εγώ έχω σύνδεση μέσω ιδιοκτήτου της Forthnet στα 3 Mbit.

Πριν ένα μήνα περίπου ΟΤΕ εγκατέστησε μέσα στο Ασβεστοχωρι ένα mini-DSLAM (έτσι πιστεύω εγώ, για να εξηγήσω τα παρακάτω) και ένα γείτονας πριν 1 εβδομάδα πήρε Conn-x (μεταφορά γραμμής) και συγχρονίσει στα 18-20 Mbit (παίρνουμε από την ίδια κολόνα τις γραμμές).

Σε μια τηλεφωνική συνομιλία με τον ΟΤΕ μου επιβεβαίωσαν ότι πράγματι υπάρχει ταχύτητα έως 24 Mbit (ενώ πριν υπήρχε μόνο 2 Mbit). Οι εφιστάμενοι πελάτες δεν αναβαθμιστήκαν αυτόματα, μπορεί να το κάνουν όμως με μια αίτηση τους. Ο λόγος είναι ότι πληρώνουν τώρα 2 Mbit και το κόστος έως 24 Mbit είναι διαφορετικό. Οποιαδήποτε άλλη τεχνική λεπτομέρεια δεν μπορούσαν να μου δώσουν.

Σε επικοινωνία με την Forthnet μου είπαν ότι δεν έχει αλλάξει κάτι, δεν έχουν κάποια ενημέρωση από τον ΟΤΕ, γιατί αν είχαν θα γινόταν αυτόματα αναβάθμιση, μιας και πληρώνω έως 24 Mbit. Ούτε και μπορούν να ζητήσουν από το ΟΤΕ να μου αλλάξουν ζεύγος (port). Ότι πιθανών, τουλάχιστον προς το παρόν, το έχουν κάνει μόνο για τους δικούς τους πελάτες, μιας και δεν έχουν ανακοίνωση κάτι προς αυτούς (Forthnet)

Η ερώτηση μου είναι, είναι δυνατόν αυτό??

Και κάτι άλλο, αν αλλάξω σε ΟΤΕ και πάρω άλλη πόρτα που θα μου δώσει πολύ καλύτερη ταχύτητα, επιστρέφοντας σε Forthnet θα μου αλλάξουν πάλι την πόρτα? Ο λόγος που θέλω να παραμείνω στη Forthnet είναι οικονομικός (μπορώ να πάρω κάποια επιδότηση εκεί που για ανεξήγητους λόγους δεν το δίνει ο ΟΤΕ)

Πιστεύετε αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο, ή άπλα θα χάσω τον χρόνο μου και χρήμα(γιατί επιστροφή στο ΟΤΕ από άλλο παροχή χωρίς 12 μήνη δεσμεύσει πρέπει να πληρώσεις τέλος ενεργοποιήσεις ξανά)

Συγγνώμη αν σας κούρασα, πιστεύω τα περιέγραψα όσο καλύτερα γινόταν.

Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ.

Seitman
23-03-11, 13:15
Τα DSLAM είναι αποκλειστική ευθύνη του κάθε πάροχου. Αν θέλεις μέχρι 24 πας ΟΤΕ αν όχι, μένεις forthnet.

emeliss
23-03-11, 13:20
Η ερώτηση μου είναι, είναι δυνατόν αυτό??
Φυσικά.

Και κάτι άλλο, αν αλλάξω σε ΟΤΕ και πάρω άλλη πόρτα που θα μου δώσει πολύ καλύτερη ταχύτητα, επιστρέφοντας σε Forthnet θα μου αλλάξουν πάλι την πόρτα? Ο λόγος που θέλω να παραμείνω στη Forthnet είναι οικονομικός (μπορώ να πάρω κάποια επιδότηση εκεί που για ανεξήγητους λόγους δεν το δίνει ο ΟΤΕ)
Αν αλλάξεις σε ΟΤΕ θα σε βάλουν στην καμπίνα όπου υπάρχουν μόνο μηχανήματα του ΟΤΕ και θα δεις τον συγχρονισμό σου να πηγαίνει στα 20Mbps.
Αν γυρίσεις μετά στην Forthnet θα συνδεθείς πάλι στο κέντρο Εξοχή αφού εκεί έχει μηχάνημα η Forthnet και η σύνδεση σου θα γυρίσει πάλι στα 3Mbps.
Η Forthnet πήγε στην περιοχή με κρατική επιδότηση και έδιναν επιδοτούμενο internet για ένα χρόνο σύμφωνα με το μέτρο 4.2 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=224247).

dima9751
23-03-11, 13:26
Δηλ. αν κατάλαβα καλά για να πάρω 24 από φορτηνετ πρέπει να περιμένω πότε θα φέρει δικό του δσλαμ η φορτηνετ πιο κοντά?

Οπότε αυτό που έβαλε Ο ΟΤΕ είναι μόνο για δικά του χρήση?

Μου φαίνεται περίεργο γιατί σε συγκεκριμένη περίπτωση δεν έφτιαξε ΟΤΕ καινούριο αστικό κέντρο για να υπάρχει συγκατοίκηση εκεί όπως γίνεται συνήθως.

Όπως καταλαβαίνω μια επέκταση του υπάρχων έκανε.

emeliss
23-03-11, 13:31
Η Forthnet θα μπορούσε να βάλει δικιά της καμπίνα στο χωριό σου ή να νοικιάσει μία πόρτα του dslam του ΟΤΕ σε χονδρική και να σε ρίξει εκεί. Δεν θα κάνει ούτε το ένα ούτε το άλλο.

baskon
23-03-11, 13:34
Δηλ. αν κατάλαβα καλά για να πάρω 24 από φορτηνετ πρέπει να περιμένω πότε θα φέρει δικό του δσλαμ η φορτηνετ πιο κοντά?

Οπότε αυτό που έβαλε Ο ΟΤΕ είναι μόνο για δικά του χρήση?

Μου φαίνεται περίεργο γιατί σε συγκεκριμένη περίπτωση δεν έφτιαξε ΟΤΕ καινούριο αστικό κέντρο για να υπάρχει συγκατοίκηση εκεί όπως γίνεται συνήθως.

Όπως καταλαβαίνω μια επέκταση του υπάρχων έκανε.

Φυσικα ειναι μονο για δικια του χρηση....Οποιος αλλος παροχος θελει ας παει να βαλει δικο του dslam(πολυ απιθανο απο τη στιγμη που σε καλυπτει με αλλο dslam)...
Η μονη περιπτωση είναι η παλια καλη περιπτωση όπου στις περιοχες που δεν εχουν καλυψη οι παροχοι νοικιαζουν τη γραμμη του Οτε..πρεπει να πληρωνεις παγιο στον Οτε,με αλλα λογια δεν ισχυουν τα προγραμματα τους και αρα δε συμφερει..

3ftw
23-03-11, 13:42
γνωμη μου πηγαινε στον οτε αμα θες παραπανω...εχουν πεσει αρκετα οι τιμες..ειδικα τωρα που μπορεις να σπασεις το συμβολαιο πληρωνοντας μονο 50Ε..δοκιμασε δεν εχεις τιποτα να χασεις...

knowlton
23-03-11, 17:45
Η υπηρεσία που θα πρέπει να ζητήσεις απ' την Forthnet, για να πετύχεις αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω λέγεται Χονδρική Εκμίσθωση Γραμμής. Η Forthnet μάλλον θα σου απαντήσει ότι δεν γίνεται ή το κόστος της υπηρεσίας μέσω ΧΕΓ θα είναι υψηλότερο απ' αυτό που πληρώνεις τώρα.

Δεν χάνεις όμως κάτι αν προσπαθήσεις, εκτός απ' τον χρόνο σου. Μπορείς επίσης ν' απευθυνθείς και σ' άλλους παρόχους για υπηρεσίες μέσω ΧΕΓ.

emeliss
23-03-11, 20:23
Η υπηρεσία ΧΕΓ έχει να κάνει μόνο με τηλεφωνία. Δεν θα βοηθήσει σε κάτι τον φίλο μας.

3ftw
23-03-11, 20:30
το μονο που μπορει να πιασει ειναι να τους εκφοβισει...πες αμα δεν γινει απλα αλλαζω παροχο...αν δεν στο κανουν και θες να αλλαξεις παροχο αλλαζεις..αν οχι μενεις εκει που εισαι..

@ ADSLgr.com All rights reserved.