PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικα εξαφανιστηκαν τα εσωτερικά ηχεία! (no audio device)



alwaysalone
24-09-06, 03:18
Εκει που ωραια και καλα, πατησα για να δω μια ταινια στο λαπτοπ, δεν ακουγα ηχο!

Στην αρχη σκεφτηκα μηπως φταίει καποιο audio codec και ετρεξα μια εφαρμογη που κατεβαζει audio και video codecs. Δεν ηταν ομως το προβλημα αυτο...

Γιατι ενω ειχα ανοιχτο τον ηχο, σε καμια κινηση μου δεν υπηρχε ηχος.. (πχ να κλεισω ενα παραθυρο, ενω υπηρχε ανοιχτο ενα αλλο παραθυρο που ηθελε απαντηση ok /cancel).. Και γενικα κινησεις που ο υπολογιστής βγαζει καποιους ηχους..

Ετσι δοκιμασα να κανω τις παρακατω ακαρπες κινησεις:

1) Πηγα κατω δεξια στην γραμμη εργασιών της επιφάνεις εργασίας, που εμφανιζεται το εικονιδιάκι του ήχο, και διπλοπατώντας σε αυτο μου εμφανιζει ενα μηνυμα οτι δεν υπαρχει εγκατεστημενη συσκευη ήχου.. Αμεσως μετα, εξαφανίστηκε!

2) Πηγα στο control panel, εκει που λεει sounds and audio devices και στο παραθυρο που ανοιγει, στην πρωτη καρτελα που λεει Volume, μου γραφει "no audio device" και ολες τις απο κατω επιλογες γκρι (δηλαδη ειναι απενεργοποιημένες). Ενω ολοι οι ηχοι υπαρχουν, δεν υπαρχει συσκευή! (δηλ. εσωτερικα ηχεια)

3)Μετα στο control panel πάλι, πηγα στο add/remove components και σκεφτηκα μηπως τα windows μου τα'χουν παιξει και εξαφανισαν ξαφνικα τη δυνατότητα να εχω ηχο στο λαπτοπ.. Εκει δεν υπηρχε πουθενα κατι σχετικό με ήχο και πατησα cancel..

Φυσικα εκανα restart.. Τα ιδια..

Το θεμα ειναι, οτι δεν γραφει οτι δεν υπαρχουν οι drivers, αλλα οτι δεν υπαρχει device volume! Δηλαδη σαν να μην υπαρχουν καθόλου ηχεια....

Τι μπορεί να έγινε ξαφνικα?

Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.. :respekt: :respekt:

σ.σ. Τα windows μου ειναι τα Xp Pro, και η μαρκα του λαπτοπ Compaq (2146 αν θυμάμαι καλα..)


Να συμπληρώσω οτι κοιταξα αυτό το link

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16996&highlight=laptop ,

που αναφερεται σε προβλημα ήχου στο λαπτοπ....

Νικαετός
24-09-06, 10:33
Δεν είναι πρόβλημα ηχείων , είναι πρόβλημα της κάρτας ήχου . Μάλλον (εύχομαι να μην είναι έτσι ) τα έπαιξε . Ας περιμένουμε να ξυπνήσουν οι ειδικοί , αλλά κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει πρόβλημα .

Patentman
24-09-06, 10:51
Σιγουρα ειναι προβλημα καρτας ηχου και οχι ηχειων (εκτος και αν κανενα ποντικακι μασουλησε το μεγαφωνο :p ).

Θα πας Πινακα Ελεγχου, Συστημα, Υλικο, Διαχειριση Συσκευων, Ελεγκτες ηχου - βιντεο - παιχνιδιων, ανοιγμα του δεντρου και θα δεις αν σου εχει καποια συσκευη με κιτρινο θαυμαστικο ή ερωτηματικο.

Θα κανεις δεξι κλικ και θα πατησεις ενημερωση ή ανιχνευση αλλαγης καταστασης ή οτι σχετικο σου βγαλει (δεν εχω αυτη την στιγμη τετοια συσκευη να δω τι ακριβως βγαζει).
Αν σου εχει την συσκευη με κοκκινο Χ τοτε σημαινει οτι ειναι απενεργοποιημενη, κανεις δεξι κλικ και ενεργοποιηση.
Μπορεις να κανεις και δεξι κλικ καταργηση και μετα να κανεις μια επαννεκινηση. Θα σου βρει την συσκευη εκ νεου και θα προσπαθησει να βρει driver. Αν δεν σου βρει αυτοματα την συσκευη μπορεις να τρεξεις την "Προσθηκη Υλικου" απο τον πινακα ελεγχου και να διαλεξεις απο που θα βρει driver και δινοντας του την επιλογη να βρει απο "μια λιστα ή καθορισμενη θεση (για προχωρημενους)" και μετα "χωρις αναζητηση, επιλογη απο τον χρηστη" θα βαλεις εμφανιση συμβατου υλικου.
Αν τυχον δεν σου βγαζει κανεναν driver θα πατησεις απο δισκετα αν εχεις τον driver σε καποιο CD ή αν το εχεις κατεβασει απο καπου, αν και δεν χρειαζεται να κανεις αυτην την ενεργεια, αν τον εχεις τον driver απλα τρεχεις το εκτελεσιμο της εγκαταστασης του και εγκαθισταται αυτοματα.

Αναλογα ποια εκδοση της 2146 εχεις θελεις και τον καταλληλο driver.
Εδω ειναι οι σχετικοι drivers:
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?lc=en&cc=gr&dlc=el&os=228&product=315458&lang=el&softwareitem=ob-10516-1
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?lc=en&cc=gr&dlc=el&os=228&product=464026&lang=el&softwareitem=ob-22934-1
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?lc=en&cc=gr&dlc=el&os=228&product=464026&lang=el&softwareitem=ob-27507-1

Πριν περασεις οποιονδηποτε driver κανε ενα σημειο επαναφορας υπολογιστη (system restore) ωστε αν αποτυχει να κανεις αμεσως επαναφορα στο σημειο πριν την εγκατασταση του driver και δοκιμαζεις τον επομενο.

ΥΓ. αν δεις το μοντελο του laptop τοτε πας εδω: http://h20180.www2.hp.com/apps/Lookup?h_lang=el&h_cc=gr&cc=gr&h_page=hpcom&lang=el&h_client=S-A-R867-1&h_pagetype=s-002&h_query=2146&submit.x=7&submit.y=4 και διαλεγεις το καταλληλο, επειτα σε οδηγει στους drivers του.

alwaysalone
24-09-06, 18:53
Ευχαριστώ πολύ παιδια!

Patentmant πραγματικά σε ευχαριστώ για το χρόνο σου..

Πηγα στο device manager, και απο ο,τι ειδα ειχε προβλημα (ειχε κιτρινο ερωτηματικό) η συσκευη: "Video Controller - VGA compatible".. Αυτό εχει να κανει με την κάρτα γραφικών, ετσι δεν ειναι? Πατησα δεξι κλικ, και επελεξα τη μια φορα uptade και την άλλη properties και ελεγε οτι η συσκευη δε λειτουργει γιατί λείπουν οι drivers.. Πατησα reinstall αλλά ήθελε cd κάτι που δεν εχω...

Βεβαια το προβλημα ειναι στον ήχο... Οποτε και δεν πολυασχολήθηκα με το προβλημα στην καρτα γραφικών... (Μετα απο 3,5 χρονια αδιάκοπης χρησης του λαπτοπ, ειναι λογικές κάποιες απώλειες, οχι?)

Σχετικά με τις οδηγιες που μου εδωσες για τον ελεγχο της καρτας ηχου: (Σε ευχαριστω παρα πολύ..)

Το μοντελο μου ειναι compaq presario 2146EA.. Κατεβασα τον εναν driver που βρηκα που ειχε σχεση με audio.. Τον ετρεξα, μου "βρηκε νεο hardware", αλλά στο τέλος παρ'οτι μου αναγνώρισε το νεο υλικό, μου εγραψε οτι installation failure..

Αυτο με το system restore, δε το έκανα γιατί δεν ήξερα πως ακριβως γινεται.. Πηγα στην καρτελα που εγραφε system restore, αλλά μετα... :(

Μαλλον θα τα'χει παιξει η καρτα ηχου.. Γιατι κατεβασα τον σωστο driver, δηλαδη για το σωστο μοντελο, και μου βρηκε και το νεο hardware..

Μαλιστα οταν ξαναπηγα στο device manager, εκει στο "δεντρο" που λεει για "sound,video and game controllers" , μου το βρηκε και μαλιστα γραφει οτι η συσκευη δουλευει κανονικα.... (conexant AC- Link audio...)

Μετά, πηγα παλι στο εκει που λεει "για sounds, speech and audio devices" αλλά παλι γραφει no audio device...

Εκανα και add hardware, επελεξα την κατηγορια με audio κλπ, τιποτα... Είτε γραφει οτι ολες οι συσκευές δουλευουν κανονικά, είτε οτι η εγκατάσταση ήταν επιτυχης.

Μαλλον ειναι αυτο που λετε, τα παιξε η καρτα ήχου....

Εκει που εμφανιζει το ερωτηματικο για την συσκευη "Video controller - VGA compatible", λετε να εχει καμια σχεση?

Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια..

Patentman , οπως παντα "Ζωγραφίζεις" :respekt: .. :)

Patentman
24-09-06, 20:07
Για να κανεις δημιουργια σημειου επαναφορας των windows XP πηγαινεις εναρξη>προγραμματα>βοηθηματα>εργαλεια συστηματος>επαναφορα συστηματος. Στα αγγλικα ισως ειναι στα accessories, δεν θυμαμαι ακριβως, εχω χρονια να δουλεψω αγγλικα.
Στην καρτελα προγραμματος επιλεγεις δημιουργια σημειου επαναφορας/create και δινεις ενα ονομα ωστε να θυμασαι.
Αφου το ολοκληρωσει εισαι ετοιμη. Αν χρειαστει να κανεις επαναφορα (και να φερει τον υπολογιστη στην προηγουμενη κατασταση) πηγαινεις ξανα στην επαναφορα συστηματος και επιλεγεις "επαναφορα του υπολογιστη σε προηγουμενο σημειο"/λογικα restore στα αγγλικα.
Εκει σου βγαζει ενα ημερολογιο και διπλα τις ονομασιες σημειων, επιλεγεις αυτο που ειχες φτιαξει.

Να εχει χαλασει η καρτα ηχου δεν νομιζω, μαλλον καποιο προγραμμα εχει κανει επιπλοκες ή αν εχεις περασει το SP2 τοτε μαλλον αυτο καπου δεν μπορει να υποστηριξει παλιους drivers.

Οτι συσκευη εχει κιτρινο θαυμαστικο/ερωτημετικο θα την κανεις ενεργη. Στο "Video Controller - VGA compatible" θα κανεις διπλο κλικ επανω του και θα ανοιξεις το δεντρο (αν εχει). Δεξι κλικ και θα κανεις "ενημερωση".
Στην αρχη αυτοματα και αν δεν βρει κατι θα επιλεξεις "για προχωρημενους" και "καθορισμο μια θεσης..." και θα σου δειξει συμβατους drivers.
Αφου το φτιαξεις θα κανεις επαννεκινηση.

Αν δεν διορθωθει τοτε θα κανεις δεξι κλικ στην προβληματικη συσκευη και θα επιλεξει"καταργηση εγκαταστασης". Επαννεκινηση και θα σου αναγνωρισει αυτοματα τις συσκευες, αν βρει driver απο μονο τοτε ΟΚ, αλλιως θα κατεβασεις τους drivers και θα τους βαλεις.
Τον ηχου (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?lc=en&cc=gr&dlc=el&os=228&product=315461&lang=el&softwareitem=ob-10516-1) που εχεις κατεβασει ηδη και της καρτας γραφικων (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?lc=en&cc=gr&dlc=el&os=228&product=315461&lang=el&softwareitem=hb-21505-1).

Αν κατι δεν δουλευει σωστα παντα κανεις επαναφορα σε προηγουμενο σημειο.

Κανε αυτα και βλεπουμε.

alwaysalone
24-09-06, 20:26
Σε ευχαριστώ παρα πολυ....:) :worthy: :respekt:

alwaysalone
25-09-06, 19:55
Το προβλημα λυθηκε :D :D :D :D
Σε ευχαριστω πολυ.. :respekt: :) :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.