PDA

Επιστροφή στο Forum : internet & fixed line led ανάβουν ταυτόχρονα.



ssotiris
24-09-06, 12:59
Σήμερα πρωί το μόντεμ παρουσιάζει την παραπάνω κατάσταση.

Το αποτέλεσμα είναι πως όποια τηλεφωνική συσκευή και να συνδέσω πάνω, είτε στο fon1 είτε στο fon2, αυτή παραμένει νεκρή, χωρίς καν σήμα.

Δοκίμασα την ίδια συσκευή σε άλλη τηλ.πρίζα και λειτουργεί κανονικά.

Δοκίμασα άλλη συσκευή στο fon1,2 και είναι νεκρή.

Δοκίμασα εκκίνηση του μόντεμ χωρίς τηλέφωνο πανω του...τα ίδια, με το που κάνει connect αρχίζουν τα 2 led και αναβοσβήνουν ταυτόχρονα.

Δοκίμασα reset (hard and soft) μέσα από το μόντεμ, τίποτα....

Δοκίμασα το μόντεμ κατευθείαν πάνω στην πρίζα,χωρίς splitter, κάνει τα ίδια.

καμία ιδέα?

θα δοκιμάσω τώρα να κάνω downgrade στην τελευταία καλή έκδοση που μου είχαν στείλει από την Hol, FRITZ!Box Fon ANNEX B firmware-avme-en-06.04.03-3499.image, και βλέπουμε....

ssotiris
24-09-06, 14:15
Το downgrade απέτυχε.

Μετά το restart που κάνει για να ολοκληρώσει την διαδικασία...το μόντεμ επιμένει να δείχνει την 06.04.20.

Μετά σκέφτηκα να μπω στο site της avm να κατεβάσω το fritz.box_fon.en.04.01.recover-image.exe, έτσι ώστε να κάνω recover σε 06.04.01 και να περάσω μετά την 06.04.03....ενώ λοιπόν η διαδικασία είχε αρχίσει, μετά τα απαιτούμενα restart στο pc και την power off,power on του μόντεμ....βγήκε μήνυμα για corrupt αρχείο και αδυναμία συνέχισης της διαδικασίας.

Έστειλα email στην HOL (σε συνέχεια του ticket που είχα ανοίξει) και ζητάω νέο μόντεμ.

Περιμένω απάντηση.

paounof
24-09-06, 17:16
Πάρε τηλ. τη ''AMY'' οχι HOL να το αλάξουν.

ssotiris
26-09-06, 02:17
Η ΑΜΥ στο email που έστειλα δέχτηκε άμεσα να της στειλω το μόντεμ για έλεγχο και πιθανή αντικατάσταση.

Η HOL σε τηλεφωνική επικοινωνία δέχτηκε άμεσα να αντικαταστήσει το μόντεμ με νέο...μέσω courier, αφού δεν βρέθηκε τρόπος να λυθεί το πρόβλημα...


Όμως , μετά από μια δίωρη διακοπή της ΔΕΗ, το μόντεμ επανήθε μόνο του στην φυσιολογικη κατάσταση λειτουργίας....οπότε έστειλα email για ακύρωση της αντικατάστασης.
Εγώ δεν έκανα τίποτα....

Δεν ξέρω....πολλά παράξενα γίνονται...

@ ADSLgr.com All rights reserved.