PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλος Αδελφός στη δουλειά....



giannaros343
24-03-11, 01:27
Χαιρετώ την παρεά,

Εργαζόμενος σε εταιρία με κεντρικό server μου δημιουργήθηκε η εξής απορία τις τελευταίες μέρες. Αν γνωρίζω καλά μέσω του server μπορεί ο administrator του προφανώς, να παρακολουθεί όλες τις κινήσεις στους υπολογιστές του δικτύου (ιστορικό internet, κωδικούς, usernames κλπ).

Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να γλιτώσω από αυτό τον έλεγχο κυρίως για το internet και πως; Υπάρχει σχετικό πρόγραμμα ή ρύθμιση; Όπως καταλαβαίνεται αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι κινήσεις του περιηγητή μου... Η χρήση του private browsing του mozila μπορεί να βοηθήσει;

senkradvii
24-03-11, 01:36
Ήθελα να ήξερα γιατί θες να κρύψεις τις περιηγήσεις σου. :hmm:
Καθαρός ουρανός, αστραπές δεν φοβάται.. :whistle:

Aν φοβάσαι μήπως σου υποκλέψει κάποιος του κωδικούς σου πάντως δεν γίνεται. Για να είσαι πιο ασφαλής καθάριζε τα cookies.

giannaros343
24-03-11, 01:41
Είναι πολύ απλό δεν θέλω να φαίνεται πότε λουφάρο, που καθώς και τι λογαριασμούς και κωδικόυς έχω...

senkradvii
24-03-11, 01:44
Είναι πολύ απλό δεν θέλω να φαίνεται πότε λουφάρο, που καθώς και τι λογαριασμούς και κωδικόυς έχω...

Mα ακριβώς για αυτό τον λόγο αν κάποιος ελέγχει τις περιηγήσεις θα τις ελέγχει! Για να δει αν και ποιος λουφάρει!! :p

giannaros343
24-03-11, 01:50
Αν μπορώ να κρύψω όμως τις κινήσεις μου και παρουσιάζω κάποιες λίγες τότε δεν μπορεί να σου την πει κανείς. Αυτό είναι το ζητούμενο από εμένα να ρίξω στάχτη στον έλεγχο από τον server.... Να ανοίγω 5 σελίδες και να φαίνονται οι δύο που εγώ θέλω μόνο

tsigarid
24-03-11, 01:52
Ανάλογα με το που δουλεύεις, μπορεί να έχεις πολύ χοντρό έλεγχο/auditing, για λόγους ασφαλείας (επιπλέον του λόγου λούφας, που αμφιβάλλω αν κανείς θα ασχοληθεί). Στη δικιά μου δουλειά ΠΡΙΝ κάνουμε login σε υπολογιστές μας βγαίνει μήνυμα ότι μέχρι και τα keystrokes καταγράφονται. Αν ο admin θέλει, δεν γλιτώνεις με σβήσιμο cookies. Το καλύτερο είναι να κάνεις τη δουλειά σου στη δουλειά και τη λούφα στο σπίτι :)

SfH
24-03-11, 01:53
Η εταιρία στην οποία εργάζεσαι έχει κάποια πολιτική ασφαλείας/χρήσης του δικτύου/κτλ ? Αν ναι, σεβάσου την. Αν όχι, και πάλι καλό είναι να είσαι προσεκτικός στο τι κάνεις σε δίκτυο στο οποίο δεν έχεις τον απόλυτο έλεγχο γιατί "ανοίγεσαι", πέρα από τους οποιοσδήποτε administrators, πιθανότατα και σε συναδέλφους. Φυσικά, αντίστοιχα μπορεί να "ανοίγεις" το δίκτυο της εταιρίας προς εξωτερικές απειλές.

x_user
24-03-11, 01:56
ΝΑΙ, ο admin έχει τη δυνατότητα να γνωρίζει τα sites που επισκέπτεσαι και είναι αρκετά πιθανό να γνωρίζει και το pass. - Το τελευταίο εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο είναι στημένο το εταιρικό δίκτυο και η προστασία του (πχ proxies, DLP apps κλπ).

Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να μη βλέπει τι κάνεις είναι να μπορείς να σηκώσεις tunneling software στον Η/Υ (στην περίπτωση αυτή θα βλέπει ότι συνδέεσαι στο site του host του tunneling, αλλά δεν μπορεί να δει τι γίνεται μετά).
Εάν όμως δεν έχεις δικαίωμα εγκατάστασης λογισμικού, μάλλον είσαι χαμένος από χέρι... (στην περίπτωση αυτή υπολογίζεις στο WiFi του ...γείτονα)!

tsigarid
24-03-11, 01:59
η συζήτηση παρεκτράπηκε από την αρχή (post #2)..., ας επιστρέψουμε στο θέμα μας λοιπόν!

ΝΑΙ, ο admin έχει τη δυνατότητα να γνωρίζει τα sites που επισκέπτεσαι και είναι αρκετά πιθανό να γνωρίζει και το pass. - Το τελευταίο εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο είναι στημένο το εταιρικό δίκτυο και η προστασία του (πχ proxies, DLP apps κλπ).

Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να μη βλέπει τι κάνεις είναι να μπορείς να σηκώσεις tunneling software στον Η/Υ (στην περίπτωση αυτή θα βλέπει ότι συνδέεσαι στο site του host του tounneling, αλλά δεν μπορεί να δει τι γίνεται μετά).
Εάν όμως δεν έχεις δικαίωμα εγκατάστασης λογισμικού, μάλλον είσαι χαμένος από χέρι... (στην περίπτωση αυτή υπολογίζεις στο WiFi του ...γείτονα)!
Εκτός εάν...

Ανάλογα με το που δουλεύεις, μπορεί να έχεις πολύ χοντρό έλεγχο/auditing, για λόγους ασφαλείας (επιπλέον του λόγου λούφας, που αμφιβάλλω αν κανείς θα ασχοληθεί). Στη δικιά μου δουλειά ΠΡΙΝ κάνουμε login σε υπολογιστές μας βγαίνει μήνυμα ότι μέχρι και τα keystrokes καταγράφονται. Αν ο admin θέλει, δεν γλιτώνεις με σβήσιμο cookies. Το καλύτερο είναι να κάνεις τη δουλειά σου στη δουλειά και τη λούφα στο σπίτι :)
;)

giannaros343
24-03-11, 02:03
ΝΑΙ, ο admin έχει τη δυνατότητα να γνωρίζει τα sites που επισκέπτεσαι και είναι αρκετά πιθανό να γνωρίζει και το pass. - Το τελευταίο εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο είναι στημένο το εταιρικό δίκτυο και η προστασία του (πχ proxies, DLP apps κλπ).

Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να μη βλέπει τι κάνεις είναι να μπορείς να σηκώσεις tunneling software στον Η/Υ (στην περίπτωση αυτή θα βλέπει ότι συνδέεσαι στο site του host του tounneling, αλλά δεν μπορεί να δει τι γίνεται μετά).
Εάν όμως δεν έχεις δικαίωμα εγκατάστασης λογισμικού, μάλλον είσαι χαμένος από χέρι... (στην περίπτωση αυτή υπολογίζεις στο WiFi του ...γείτονα)!


Έχω δικαίωμα εγκατάστασης λογισμικού, μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Όσο αφορά τις περιηγήσεις μου δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, απλώς για πιο λόγο σε περιόδους χαμηλού φόρτου εργασίαςπου μπορώ να χαζέψω στο φόρουμ π.χ. να μην το κάνω χωρίς να έχω το πρόβλημα να μου την πουν.... όλοι με καταλαβαίνετε νομίζω.

psyxakias
24-03-11, 02:07
Χωρίς να γνωρίζεις με απόλυτη ακρίβεια τα μέτρα ασφαλείας που χρησιμοποιεί ο διαχειριστής, δε μπορείς να είσαι 100% ασφαλής. Αν θεωρείς ότι βρίσκοντας ότι σερφάρεις θα ρισκάρεις τη δουλειά σου, απλά μη το κάνεις. Υπάρχουν 1002 λύσεις να σου προτείνουμε αλλά καμία δεν είναι "άτρωτη" σε έναν παρανοϊκό διαχειριστή δικτύου.

senkradvii
24-03-11, 14:26
Δεν έχει νόημα ρε συ. Πόσο μάλλον να περάσεις "ξένο" λογισμικό τύπου tunneling για να μην γίνεσαι αντιληπτός. Αν εγώ ήμουν admin και έβλεπα κάτι τέτοιο θα τα έπαιρνα 2 φορές παραπάνω απ'ότι να βλέπω πως κάποιος κάνει ένα διάλειμμα μπαίνοντας λίγο στο ίντερνετ. Όμως επιμένω στο διάλειμμα και όχι στην λούφα. Πάρε καλύτερα ένα smartphone να μπαίνεις όποτε θες και χωρίς να σε ελέγχει και κανείς (εκτός και αν υπάρχουν και κάμερες και καταγράφουν τις κινήσεις σου :p) αν δεν αντέχεις πια τόσο..

giannaros343
25-03-11, 00:07
Τελικώς το συμπέρασμα που βγάζω είναι να αφήσω τα πράγματα όπως έχουν. Προλητικά έψαχνα λύση αλλά αν ασχοληθώ περισσότερα προβλήματα θα συναντήσω παρά θα επιλύσω.
Κύριοι σας ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.