PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση ταχύτητας στα 24Mbps - Αποσυνδέσεις εδώ και 3 μέρες



dinos1986
25-03-11, 18:53
Καλησπέρα σας!
Την προηγούμενη Τρίτη (15/3) αναβάθμισα την ταχύτητα του Connx από 2Mbps σε 24Μbps.
Σε 2 μέρες και συγκεκριμένα την Πέμπτη (17/3) μετά από αποσύνδεση η ταχύτητα κλείδωσε στα 4608 down και 864 up. .Εννοείται ότι δεν ήμουν ευχαριστημένος αλλά το απέδωσα στο modem μου που είναι παλιό Speedtouch 530. Τουλάχιστον ήταν σταθερή χωρίς αποσυνδέσεις. :p

Αμ δε!!
Πριν από 2 μέρες την Τετάρτη (23/3) είχα συνεχείς αποσυνδέσεις και αδυναμία συγχρονισμού από τις 11.00 το πρωί μέχρι και τις 5 το απόγευμα. Χθες το ίδιο από τις 11 έως τις 7 το απόγευμα.
Σήμερα έως και τώρα που σας γράφω δεν έχει συνδεθεί, "δανείζομαι" την σύνδεση ενός γείτονα για να σας στείλω αυτό το μήνυμα! :p
Εννοείται ότι πήρα το 121 και δήλωσα βλάβη, είπαν ότι θα κάνουν reset την σύνδεσή μου μήπως στρώσει αλλιώς θα με καλέσουν για να στείλουν τεχνικό.

1)Υπάρχει περίπτωση αυτές τις ώρες να μπουκώνει το dslam της περιοχής μου;
Μένω στη Νίκαια, κοντά στην πλατεία Χαλκηδόνας
2)Εγώ από την πλευρά μου,μπορώ να κάνω κάτι;
3)Σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο modem, αλλά θα δω διαφορά;
Βρήκα το Netgear dgn2200 στα 66€ είναι καλή επιλογή;

Σας παραθέτω τα στατιστικά της γραμμής μου αυτή τη στιγμή:

Reserved Bandwidth (kbit/s) up/down = 864 / 4544

Output Power (dBm) up/down = 11.5 / 19.0
Attenuation (dB) up/down = 21.5 / 40.0
Noise Margin (dB) up/down = 10.0 / 9.0
Vendor Id (local/remote) = ALCB / BDCM

Loss of signal (local/remote) = 219 / 1
Loss of power (local/remote) = 0 / 0
Loss of framing (local/remote) = 0 / 0
Errored Seconds (local/remote) = 2476 / 1042
Loss of link (remote) = 219

_FLIP_
25-03-11, 19:19
γεια σας!

και εγω αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα αυτες τις μερες.
την περασμενη τεταρτη αναβαθμησα την ταχυτητα μου απο 2 σε 24.
πηρα το Huawei echolife hg520c router.
το συνδεσα κανονικα ολα κομπλε!
αλλα τρωω αρκετες αποσυνδεσεις εδω και 3 μερες.
σε συγκριση με πριν που ειχα 2mbps και το speedtouch 530 modem. δεν επεφτα ποτε.

απο τον οτε ειμαι περιποθ 500 μετρα αποσταση..

μιλαμε για Σερρες παντα!

τι γινεται;
τι φαση;

weather1967
25-03-11, 19:20
Για να μην αγοραζεις αλλο μοντεμ ,αν μπορεις να δανειστης καποιο απο κανα φιλο σου να το δοκιμασεις.
Βγαλε απο την ροζετα τηλεφωνου φιλτρα η σπλιτερ,τηλεφωνα,συναγερμο αν εχεις,και βαλε σκετο το μοντεμ στην ροζετα και δοκιμασε.
Το 40 attenuation διχνει οτι εισαι μακρυα απο το dslam αλλα κανα 6-6.5 mbps πρεπει να επιανες και οχι μονο 4 mpbs.Βεβαια εχεις και προβληματα αποσυνδεσεων
To reset της γραμμης κατα 60 % δεν θα κανει και πολλα,αν δεν ειναι προβλημα απο δικη σου μερια (κατανεμητης-εξοπλισμος-καλωδια κ.τ.λ) ,θα πρεπει να κοιταξουν την γραμμη σου απο το Αυτοματο κεντρο η και να ερθει τεχνικος σπιτι σου.

dinos1986
25-03-11, 20:08
Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες!

Λοιπόν δοκίμασα το modem στη ροζέτα όπως μου είπες χωρίς τίποτα άλλο πάνω.
Οι αποσυνδέσεις και η αδυναμία συγχρονισμού εξακολουθούν να υφίστανται και τα στατιστικά μου ήταν τα εξής:

Reserved Bandwidth (kbit/s) up/down = 896 / 5344

Properties
Output Power (dBm) up/down = 12.0 / 19.5
Attenuation (dB) up/down = 18.0 / 31.0
Noise Margin (dB) up/down = 10.0 / 9.5
Vendor Id (local/remote) = ALCB / BDCM

Statistics
Loss of signal (local/remote) = 8 / 0
Loss of power (local/remote) = 0 / 0
Loss of framing (local/remote) = 0 / 0
Errored Seconds (local/remote) = 88 / 43
Loss of link (remote) = 8

Η μεγάλη διαφορά που βλέπω είναι στο attenuation του download που πέφτει 10 μονάδες.
Δικαιολογεί αυτό τις συνεχείς αποσυνδέσεις;

weather1967
25-03-11, 20:21
Ντινο το attenuation εχει να κανει με την ταχυτητα περισσοτερο και λιγοτερο με τις αποσυνδεσεις ,γιατι και αλλοι συνδρομητες με 15 η και λιγοτερο attenuation εχουν αποσυνδεσεις.
Το παράδοξο ειναι οτι επεσε το attenuation σου στο 31 απο το 40 και ως φυσικο ανεβηκε καπως και η ταχυτητα σου ,μηπως εχεις πολλα χύμα καλωδια η και μακρυ καλωδιο απο την ροζετα στο ρουτερ ? γιατι με παραξενευη αυτη η διαφορα το πριν και το μετα στο attenuation,εφοσον οι αποσυνδεσεις παραμενουν μπορει να φταιει το ρουτερ σου,εκει να εστιασεις απο μερια σου και στις καλωδιωσεις (κακες ενωσεις στη ροζετα ,παλια καλωδια-χτυπημενα) σου απο τον κατανεμητη μεχρι την ροζετα τηλεφωνου αν ολα ειναι οκ ,αν ολα ειναι οκ απο πλευρα σου τοτε το προβλημα ειναι απο την μερια του ΟΤΕ.

Βλεπω και καποια errors ομως εδω,που πριν ομως ηταν περισσοτερα
Errored Seconds (local/remote) = 88 / 43

dinos1986
25-03-11, 20:43
Επειδή μένω σε μονοκατοικία,στο ισόγειο μένουν οι γονείς μου και εγώ στον 1ο, με την ίδια τηλεφωνική γραμμή, έχει τραβήξει καλώδιο τηλεφώνου ο πατέρας μου, περίπου 20 μέτρων, από τη ροζέτα της 1ης τηλεφωνικής συσκευής του ισογείου μέχρι πάνω σε εμένα.

Πάντως να σε πληροφορήσω ότι όπως και χθες και προχθές την ίδια ώρα, συνδέθηκε τώρα κανονικά χωρίς αποσυνδέσεις, αυτό είναι που με κάνει να αναρωτιέμαι τι φταίει.

Τα στατιστικά είναι τα εξής:

Reserved Bandwidth (kbit/s) up/down = 864 / 4672

Properties
Output Power (dBm) up/down = 12.0 / 19.0
Attenuation (dB) up/down = 21.5 / 41.0
Noise Margin (dB) up/down = 10.0 / 8.5
Vendor Id (local/remote) = ALCB / BDCM

Statistics
Loss of signal (local/remote) = 0 / 0
Loss of power (local/remote) = 0 / 0
Loss of framing (local/remote) = 0 / 0
Errored Seconds (local/remote) = 20 / 0
Loss of link (remote) = 0

weather1967
25-03-11, 21:09
Πάντως να σε πληροφορήσω ότι όπως και χθες και προχθές την ίδια ώρα, συνδέθηκε τώρα κανονικά χωρίς αποσυνδέσεις, αυτό είναι που με κάνει να αναρωτιέμαι τι φταίει.


Το θεμα των ωρων που εχεις προβλημα ειναι οντως θεμα που εχει να κανει με το δικτυο,κατά πάσα πιθανότητα,εφοσον απο οτι βλεπω η γραμμη σου δεν εχει θορυβο.
Εφοσον εσυ απο την μερια σου εισαι οκ.
Ας σου κανουν reset και αν δεις οτι το προβλημα συνεχιζεται τις ιδιες ωρες,τοτε θα ξαναπαρεις τηλεφωνο και θα πεις τα ιδια που μας ειπες και εδω.
Παντος αν εχεις απο καποιο φιλο ενα αλλο ρουτερ να δοκιμασεις δεν θα εχανες τιποτα.

dinos1986
25-03-11, 21:23
Βασικά ξέχασα να το αναφέρω προηγουμένως, χθες όταν είχαν σταματήσει οι αποσυνδέσεις το βράδυ και είχα συνδεθεί κανονικά με το δικό μου modem, δοκίμασα και το speedstream 4200 ενός φίλου.
Είχε κλειδώσει παραπάνω στα 5500/864 σταθερά χωρίς αποσυνδέσεις και αυτό.
Attenuation είχε 42 και SNR: 9 αν θυμάμαι καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.