PDA

Επιστροφή στο Forum : Aνάψτε ένα κερί.



bonepeeler
25-09-06, 00:55
Για την εκστρατεία κατά της παιδικής πορνογραφίας.

www.lightamillioncandles.com (http://www.lightamillioncandles.com)

igiorgio
25-09-06, 17:30
Τι κερί να ανάψουμε, αγαπητέ. Η πρόταση πρέπει να είναι :


Τα καθάρματα στον τοίχο, στα έξη μέτρα !!!

manoulamou
25-09-06, 17:55
Ωπα κατ αρχην παιδικη πορνογραφια λεει, οχι παιδεραστια,
ουτε trafiking, μην τα κανουμε ολα ισα κι ομοια.
Ασχετο.
Kαπου ειχα διαβασει πως σε ορισμενες πρωτογονες κοινωνιες
υπηρχαν δυο αποφασεις στα "δικαστηρια": Αθωωση ή θανατος.
Μηπως να το καθιερωναμε? Θα αδειαζαν και οι φυλακές ετσι... :censored:



Οχι και στη <<χαλαρη κουβεντουλα>> η πορνογραφια και μαλιστα η παιδικη ... :off topic:

igiorgio
25-09-06, 18:34
@manoulamou,

έχω την αίσθηση ότι υποστηρίζεις το "ολίγον έγκυος". Στην παιδική πορνογραφία όμως, έχουμε να κάνουμε με καθάρματα, με εγκληματίες.

manoulamou
25-09-06, 19:50
Σωστα εν μερει, γιατι το "ολιγον εγκυος" σημαινει καποιων μηνων 2-3-4 :p
Πταισμα, πλημμελημα, κακουργημα. Προσωρινη κρατηση, φυλακιση, ειρκτη, προσκαιρα δεσμα, ισοβια κλπ
ΝΑΙ στην καταδικη και τον αποτροπιασμο, παιδια μεγαλωνουμε, ομως υπαρχουν διαβαθμισεις ποινων.
Εχουμε συνηθισει να λεμε: κρεμασμα θελουν, ειναι για σκοτωμα
μερικοι χρησιμοποιουν απλα ενα σχημα λογου, μερικοι ομως το εννοουν επι λεξει...

Ξυπνησε ο καθηγητης Κατσαντωνης μεσα μου:oops:

WAntilles
25-09-06, 19:55
Σιγά μην και δώσω €-λεπτό για βίλεc και πιcίνεc.

ESP1982
25-09-06, 21:26
Ωπα κατ αρχην παιδικη πορνογραφια λεει, οχι παιδεραστια,
ουτε trafiking, μην τα κανουμε ολα ισα κι ομοια.

Μία μικρή παρένθεση...

Η παιδική πορνογραφία είναι παιδεραστεία επί κάμερας... Οπότε δε νομίζω πως έχει και ιδιαίτερη διαφορά. ;)


(εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο manoulamou με το post σου και έχω κάψει τελείως τα εγκεφαλικά μου κύτταρα:p)

mgv
25-09-06, 23:02
Σιγά μην και δώσω €-λεπτό για βίλεc και πιcίνεc.

αναψε ρεσώ:whistle:


μερικοι ομως το εννοουν επι λεξει...

για τους βιαστές και για τους παιδόφιλους μόνο η πυρά(έτσι για παραδειγματισμό:down: )

AddictedToChaos
25-09-06, 23:49
Μου κανει μεγαλη εντυπωση παντως, πως κανεις δεν μπορει να εκλαβει την παιδεραστια σαν νοσο.

Χωρις να παρεξηγηθω, δεν την υποστηριζω σε καμια περιπτωση!

Απλα, σκεφτομαι πως αυτοι οι ανθρωποι, ειναι κατι σαν τους ομοφυλοφιλους.

Δεν θα μπορεσω ποτε να θεωρησω ενα παιδεραστη ανωμαλο, καθαρμα, κλπ, για τον λογο πως κατανοω τις διαφορετικες ερωτικες ορεξεις του. Και το σεβομαι.

Σκεφτομαι, πως αυτοι οι ανθρωποι υποφερουν που δεν μπορουν να ικανοποιησουν αυτη την "διαφορετικη" αναγκη τους, αφου ειναι ηθικα αντιθετη.

Σκεφτομαι επισης, το επιπλεον βαρος της αποδοκιμασιας τους απο τους "νορμαλ".

Σε καθε περιπτωση, καταδικαζω καθε ενεργεια παιδεραστιας, αλλα ταυτοχρονως, τους καταλαβαινω οσο μπορω.

Και φυσικα, δεν αναφερομαι σε αυτους που εκμεταλλευονται παιδια για να γυριζουν ταινιες κλπ.

Κανω λογο για τους παιδεραστες που απλως εχουν την επιθυμια, χωρις να την κανουν πραξη!!!

Ελπιζω τα bold σημεια του ποστ μου, να αποσοβησουν τυχον παρεξηγησεις...

harris
26-09-06, 00:02
ΒΛΑΚΕΙΕΣ.

Θες να βοηθήσεις τα παιδάκια; Τα εικονικά κεράκια δεν είναι τίποτα. Μπορώ να σου φτιάσω τέτοια sites "συμπαράστασης" όσα θες. Τι να του κάνει του πιτσιρικιού που το βιάζουν για να το βγάλουν στο internet που συ θα πατήσεις ένα κεράκι και θα ανεβάσεις ένα μετρητή στο πρόγραμμα κάποιου; Αυτός μπορεί να έχει δωσμένο το site σε κάτι σαν το ελληνικό adman και να τσεπώνει $$$ με κάθε δικό σου κλικ ευγενικής συμπαράστασης.

Ωραία, θες να βοηθήσεις.

Την επόμενη φορά που θα μπεις στο internet και δεις ταμπέλες με υλικό παιδικής πορνογραφίας να διαφημίζεται, είτε σε popup είτε απευθείας σε σελίδα πήγαινε από πάνω, κάνε ένα properties, πάρε τη διεύθυνση του μάγκα και αν έχεις υπόνοια πως είναι ελληνική (πχ έχει ελληνικές λεζάντες ή .gr domain), στείλτη στη διεύθυνση δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος της αστυνομίας να τον σκίσουν τον έκφυλο. Σε πληροφορώ πως είναι πολύ αποδοτικοί.

Και μια που το πιάσαμε έτσι, τα παιδάκια που καθαρίζουν τα τζάμια στα φανάρια; Τα γυφτάκια με τα ακορντεόν και τα μπαγλαμαδάκια μέσα στα βαγόνια του ΗΣΑΠ κάθε μέρα; Κάτι μικρά που έχει πάρει το μάτι μου στην Αγ.Κωνσταντίνου και στην πλατεία Βάθης τις.. ύποπτες ώρες;

Αυτά δεν είναι κακομοιράκια;

Όλα είναι ρε φίλε.
Ποιος θα λύσει τι με ένα εικονικό κεράκι στο site ενός που ούτε που ξέρουμε τα κίνητρα του; (και στην τελική, εκκλησιές έχουμε άφθονες αν θες και καλά κερί, και πάντα το να ανάβεις ένα αληθινό κερί είναι πολύ πιο όμορφο, το εξακριβώνω συχνά!)

Μη μένετε στα παθητικά. Την επόμενη φορά που θα πετύχετε τέτοιο υλικό, δώστε τον στην αστυνομία μας... και μετά τα κανάλια θα φροντίσουν για την απαραίτητη πανελλαδική δόση ψόγου ώστε να έχουμε ένα ακόμη καλό παράδειγμα προς αποφυγή.

Και σκεφτείτε διαφορετικά την επόμενη φορά που θα σας πλησιάσει το γυφτάκι στο φανάρι.......

Καλημέρα, πέρα για πέρα..

edit, γιατί στο internet βαριόμαστε κάποιες ώρες...

Μάθετε για τη Δίωξη ηλεκτρονικού Εγκλήματος
http://ta-nea.dolnet.gr/print.php?e=A&f=17083&m=N54&aa=1

Αν χρειαστεί να τους πάρετε τηλέφωνο, κάντε το!!!!
1033 Δ/νση Αττικής - Αστυνομικά τμήματα
210 - 9515111-9 Δ/νση Αστυνομίας Αθηνών
210 - 4122501 Δ/νση Αστυνομίας Πειραιά
210 - 7705711 Δ/νση Ασφάλειας Αττικής


Για την αντιγραφή: http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=20;action=display;threadid=24643;start=msg348949#msg348949

asikamin
26-09-06, 00:06
Δείτε κα μία σχετική ταινία: The Woodsman (http://www.imdb.com/title/tt0361127/)

θα σας προβληματίσει!

Anarki
26-09-06, 00:29
Μου κανει μεγαλη εντυπωση παντως, πως κανεις δεν μπορει να εκλαβει την παιδεραστια σαν νοσο.

Χωρις να παρεξηγηθω, δεν την υποστηριζω σε καμια περιπτωση!

Απλα, σκεφτομαι πως αυτοι οι ανθρωποι, ειναι κατι σαν τους ομοφυλοφιλους.

Δεν θα μπορεσω ποτε να θεωρησω ενα παιδεραστη ανωμαλο, καθαρμα, κλπ, για τον λογο πως κατανοω τις διαφορετικες ερωτικες ορεξεις του. Και το σεβομαι.

Σκεφτομαι, πως αυτοι οι ανθρωποι υποφερουν που δεν μπορουν να ικανοποιησουν αυτη την "διαφορετικη" αναγκη τους, αφου ειναι ηθικα αντιθετη.

Σκεφτομαι επισης, το επιπλεον βαρος της αποδοκιμασιας τους απο τους "νορμαλ".

Σε καθε περιπτωση, καταδικαζω καθε ενεργεια παιδεραστιας, αλλα ταυτοχρονως, τους καταλαβαινω οσο μπορω.

Και φυσικα, δεν αναφερομαι σε αυτους που εκμεταλλευονται παιδια για να γυριζουν ταινιες κλπ.

Κανο λογο για τους παιδεραστες που απλως εχουν την επιθυμια, χωρις να την κανουν πραξη!!!

Ελπιζω τα bold σημεια του ποστ μου, να αποσοβησουν τυχον παρεξηγησεις...

Πιστεύω οτι με κάλυψες πλήρως :)

pelasgian
26-09-06, 00:31
Ωπα κατ αρχην παιδικη πορνογραφια λεει, οχι παιδεραστια,
ουτε trafiking, μην τα κανουμε ολα ισα κι ομοια.


Δηλαδή αντιμετώπιση των παιδιών ως ΠΟΡΝΕΣ, τις σέξυ πόζες των οποίων και καταΓΡΑΦΟΥΝ, ώστε να προκύψει η ΠΟΡΝΟ+ΓΡΑΦΙΑ.

Εμένα με σόκαρε η παραίτηση του δικηγόρου υπεράσπισης. Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να του αφαιρεθεί η άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος. Ένας κοινωνικός λειτουργός είναι κοινωνικός λειτουργός και για τον χειρότερο εγκληματία και δεν μπορεί να εγκαταλείπει την υπηρεσία του κατ'αυτό το τρόπο. Όπως ο πυροσβέστης σε βγάζει από το αμάξι ακόμα και αν σκότωσες και παράτησες τα θύματά σου πριν πέσεις στο τοίχο και εγκλωβιστείς, όπως ο μηχανικός θα φτιάξει τα φρένα και στο αμάξι της μεταγωγής των πλέον κατάπτυστων κακούργων, όπως ο γιατρός θα εγχειρήσει και τον φονιά, έτσι και ο δικηγόρος οφείλει να υπερασπίζεται αυτόν στον οποίο υποσχέθηκε ότι θα το κάνει και ΟΧΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΠΡΟΔΙΚΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.

Με προβληματίζει όμως και η παθογένεια της χρήσης της ελευθερίας του internet από κάποιους και η συνεπακόλουθη εκμετάλλευση αυτής της παθογένειας από κάποιους άλλους με τελικό σκοπό να μας «προστατεύσουν» και να το λογοκρίνουν ελέγχοντάς το τυρανικά. Επειδή κάποιοι κόβουν τα δάκτυλά τους με το μαχαίρια ή επειδή άλλοι σφάζουν με αυτά, να καταργηθούν τα μαχαίρια;! Και τι σύμπτωση, όλες οι τυρανικές κοινωνίες απαγορεύουν στους πολίτες τους να κατέχουν όπλα «για να μην κοπούν». Το κράτος μπαμπάς που τρέχει με τα τσιρώτα ολόγυρα και αν είσαι «κακό παιδί» σου κάνει «ντά»!

Δεδομένης της ανασφάλειας των υπολογιστών, όπου κάποιου ο υπολογιστής μπορεί να έχει γίνει ορμητήριο πειρατών που αλλάζουν φωτογραφίες χωρίς αυτός να το έχει πάρει ΧΑΜΠΑΡΙ, με ποιο ακριβώς τρόπο είπαμε ότι απαγγέλονται κατηγορίες που στιγματίζουν κάποιον για πάντα και γίνεται δημοσίευση όταν κάποιος μπορεί να είναι τεχνικά άσχετος και αθώος ή και να έχει παγιδευτεί!

Αν είναι ένοχος, μήπως το κράτος θα έπρεπε να φροντίσει μέσω της παιδείας, ώστε να μην καλλιεργείται η κακή χρήση των υπολογιστών από διανοητικά πεπλεγμένους ή η χρήση τους να μην είναι τόσο εύκολη ώστε να την αποφεύγουν αυτοί;

Κάποιοι στο βωμό του γρήγορου πλουτισμού καταντήσαν τους υπολογιστές τα μηχανήματα μέσω των οποίων η νεολαία εκπαιδεύεται εικονικά στο να σκοτώνει, να κλέβει προγράμματα, να κλέβει μουσική, να κλέβει ταινίες και να ηδονίζεται στη θέα σεξουαλικών φρικαλεοτήτων που εμπλέκουν ακόμα και μωρά!

Και με την ευκαιρία θα αναφερθώ σε δήλωση του Gates για τη χρήση της πειρατίας ως μέσο διάδοσης των προγραμμάτων του σε χώρες του αναπτυσσόμενου κόσμου. Δηλαδή, να καλλιεργήσει και να εμπαιδώσει την ασέβεια προς τη πνευματική εργασία των προγραμματιστών της εταιρείας του, ώστε να δημιουργήσει εκεί εξάρτηση από το λογισμικό του με σκοπό μελλοντικό μονοπώλιο! Δηλαδή πρακτικές εμπόρων ναρκωτικών!

Πραγματικά αναρωτιέμαι πώς κάποιοι κατάφεραν να κατάντησουν τον υπολογιστή από μέσο εκπαίδευσης σε μέσο διαφθοράς της νεολαίας και πραγματικά αναρωτιέμαι τι σκέφτεται να κάνει η φιλελεύθερη κυβέρνησή μας για να σπάσει ΚΑΙ αυτό το καρτέλ.

odd
26-09-06, 00:32
manoulamou +1

addicted +1 επίσης.

Το πρόβλημα με τους παιδεραστές δεν είναι η ερωτική τους προτίμηση αλλάότι αναγκάζονται να βιάσουν ή πειθαναγκάζουν σε ερωτική πράξη. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι το αντικείμενο του πόθου τους δεν μπορεί να επιλέξει. Δεν έχει τη δυνατότητα. Εξού κι ο βιασμός.

...ARXODAS...
26-09-06, 22:08
Αρχικά υέλω να πω πως δεν έχω τόση εμπειρία όση εσείς σε τέτοια θέματα (λόγο ηλικίας-είμαι 18)! Για αυτόν τον λόγο θα ήθελα να μην παρεξηγήσετε το όποιο λάθος μου! Συνεχίζοντας θέλω να πω πως το θέμα αυτό έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις σήμερα! Εγώ προσωπικά θέλω να κατακρίνω αυτές τις .............''ενέργειες'' ! Είναι ένα αίσχος για την κοινωνία μας!!! Αυτή την κοινωνία της εξέλιξης και του πολιτισμού.:down: Βασιζομαι πάντα στο γεγονός ότι ένας ανήλικος δεν έχει ολοκληρωθεί σαν χαρακτήρας-προσωπικότητα! Συμπεραίνουμε έτσι, πως η παιδική πορνεία , είτε γίνεται εθελημένα(δεν είναι και λίγες οι περιπτώσεις) είτε άθελα-εξ'αναγκασμού είναι μέγα σφάλμα. Το παιδί καταστρέφεται ψυχολογικά , πιστεύω , και η μετέπειτα ζωή του θα εξελιχτεί με δυσάρεστο τρόπο! Το τράβηξα πολύ το θεματάκι ,αλλά πιστεύω πως πρέπει να βλέπουμε και τις μετέπειτα συναίπειες κάποιου προβλήματος! Συμφονώ , επίσης , με κάποιον παραπάνω που είπε πως πρέπει να τους καταγκέλουμε όλους όσους παραβιάζουν την ηθική. Δεν είμαι συντιρούκλα , αλλά όταν πρόκειται για ένα τέτοιο θέμα είμαι κάθετως! ''Γιατι ρε φίλε , μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου ότι θέλεις , στους άλλους όμως με τίποτα'' :rtfm: ............! Πιστεύω , τελειώνοντας , πως ,όπως είπε κάποιος άλλος παραπάνω , αυτές είναι οι σεξουαλικές επιλογές κάποιον. Είναι σεβαστές λοιπόν , μέχρι ένα όριο!!!!!!! Απο εκεί και πέρα πρέπει να ''τιμωρηθούν''!!!! Με φυλακές , δίκες και τέτοια όμως , δεν πρόκειται να πετύχουμε τίποτα! Υπάρχει πλύ ανωμαλία σήμερα η οποία πρέπει να αντιμετοπιστεί με σωστή σοβαρότητα και όχι με μία απλή ισόβεια φυλάκιση ή οτιδήποτε άλλο! Ελπίζω να μην σας κούρασα! Θέλω να ακούσω και τις δικές σας απόψεις πάνω στα λόγια μου!!!:oneup:

Xguru
27-09-06, 01:59
Δεν θα μπορεσω ποτε να θεωρησω ενα παιδεραστη ανωμαλο, καθαρμα, κλπ, για τον λογο πως κατανοω τις διαφορετικες ερωτικες ορεξεις του. Και το σεβομαι.

Σκεφτομαι, πως αυτοι οι ανθρωποι υποφερουν που δεν μπορουν να ικανοποιησουν αυτη την "διαφορετικη" αναγκη τους, αφου ειναι ηθικα αντιθετη.



Μπά δεν είναι κάθαρμα; Η διαφορά των ανθρώπων από τα ζώα είναι η δυνατότητά τους να κυριαρχούν ακόμα και στις ερωτικές τους ορέξεις. Όταν λοιπόν για να ικανοποιήσεις την ερωτική σου όρεξη πρέπει να βιάσεις, ή γίνεσαι κάθαρμα και βιάζεις ή παίρνεις χαπάκια για τη φαλάκρα, καμμία παιδική κουκλίτσα, τα πλένεις στο χέρι ή πας τελοσπάντων σε κανά γιατρό να δεις πως θα το αντιμετωπίσεις για να μην την πληρώσουν αθώα παιδάκια. Είπαμε είμαστε ανοιχτόμυαλοι αλλά μην το γ***** κιόλας. Καθάρματα είναι που σκέφτονται τον εαυτούλη τους και πως θα τον ικανοποιήσουν με τον καλύτερο τρόπο.

Τους λυπάμαι, αλλά δεν τους κατανοώ ούτε αναγνωρίζω ελαφρυντικά για τις πράξεις τους. Αλλιώς θα πρέπει να αναγνωρίσω ελαφρυντικά και για adrenaline junkies που γουστάρουν να σκοτώνουν.

AddictedToChaos
27-09-06, 03:52
Μπά δεν είναι κάθαρμα; Η διαφορά των ανθρώπων από τα ζώα είναι η δυνατότητά τους να κυριαρχούν ακόμα και στις ερωτικές τους ορέξεις. Όταν λοιπόν για να ικανοποιήσεις την ερωτική σου όρεξη πρέπει να βιάσεις, ή γίνεσαι κάθαρμα και βιάζεις ή παίρνεις χαπάκια για τη φαλάκρα, καμμία παιδική κουκλίτσα, τα πλένεις στο χέρι ή πας τελοσπάντων σε κανά γιατρό να δεις πως θα το αντιμετωπίσεις για να μην την πληρώσουν αθώα παιδάκια. Είπαμε είμαστε ανοιχτόμυαλοι αλλά μην το γ***** κιόλας. Καθάρματα είναι που σκέφτονται τον εαυτούλη τους και πως θα τον ικανοποιήσουν με τον καλύτερο τρόπο.

Τους λυπάμαι, αλλά δεν τους κατανοώ ούτε αναγνωρίζω ελαφρυντικά για τις πράξεις τους. Αλλιώς θα πρέπει να αναγνωρίσω ελαφρυντικά και για adrenaline junkies που γουστάρουν να σκοτώνουν.

Μα εγω δεν ειπα πως επικροτω την ικανοποιηση των αναγκων τους ;)

Για τον x λογο, αυτοι οι ανθρωποι εχουν αυτες τις επιθυμιες. Τι να κανουμε. Αν ο αλλος γεννηθηκε ετσι; Στους ομοφυλοφιλους δεν συμβαινει το ιδιο εξαλλου;

Και μιλω για τους πραγματικους ομοφυλοφιλους και τους παιδεραστες που πραγματικα γεννηθηκαν με την επιθυμια τους για παιδια, οχι για τους αλλους, που ειτε υποκρινονται, ειτε το κανουν για κερδος :nono:

Σκεψου την περιπτωση, να μην ηταν ηθικα επιτρεπτο το να κανεις σχεση με γυναικα.

Αλλα εσυ ομως δεν μπορεις, θελεις οπωσδηποτε να ερθεις σε επαφη με γυναικα.

Θα επρεπε να σε θεωρουν ψυχανωμαλο;

Δεν ξερω, αλλα και 'γω προσπαθω να το προσεγγισω με μια πιο λογικη κριση. :hmm:

Cafeeine
27-09-06, 10:44
Μα εγω δεν ειπα πως επικροτω την ικανοποιηση των αναγκων τους ;)

Για τον x λογο, αυτοι οι ανθρωποι εχουν αυτες τις επιθυμιες. Τι να κανουμε. Αν ο αλλος γεννηθηκε ετσι; Στους ομοφυλοφιλους δεν συμβαινει το ιδιο εξαλλου;

Και μιλω για τους πραγματικους ομοφυλοφιλους και τους παιδεραστες που πραγματικα γεννηθηκαν με την επιθυμια τους για παιδια, οχι για τους αλλους, που ειτε υποκρινονται, ειτε το κανουν για κερδος :nono:

Σκεψου την περιπτωση, να μην ηταν ηθικα επιτρεπτο το να κανεις σχεση με γυναικα.

Αλλα εσυ ομως δεν μπορεις, θελεις οπωσδηποτε να ερθεις σε επαφη με γυναικα.

Θα επρεπε να σε θεωρουν ψυχανωμαλο;

Δεν ξερω, αλλα και 'γω προσπαθω να το προσεγγισω με μια πιο λογικη κριση. :hmm:

Καταννοώ το συλλογισμό σου, αλλά αυτό που περιγράφεις είναι σχεδόν παράλογο. Το ηθικό ζήτημα δεν είναι το οτι δεν επιτρέπεται να έρθεις σε επαφή με παιδιά, αλλά το οτι για να γίνει αυτή η συνέυρεση δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να υπάρξει κοινή συναίνεση. Οποιοδήποτε πράξη παιδεραστίας ισοδύναμει ουσιαστικά με βιασμό.

Ο παιδεραστής είναι άναλογος με τον βιαστή. Αν κάποιος έχει απλά την τάσή να επιβάλλει τον εαυτό του με την βια αλλά δεν το εφαρμόσει δεν ονομάζεται βιαστής. Έτσι και ο παιδεραστής είναι άτομο που έχει ήδη ασελγήσει σε ανήλικους/προέφηβους.

Οποιος συμμετέχει ενεργά, ακόμα και ως καταναλωτής σε κυκλωμα παιδικής πορνογραφίας είναι συνένοχος στον ψυχολογικό και σωματικό βιασμό ανηλίκων.

Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανένα για το τί έχει στο κεφάλι του, αλλά αυτό δεν μας αφορά. Μας αφορούν οι πράξεις του.

Οσον αφορά το αν έχουν επιλογή, αν είναι εκ γενετής η τάση αυτή, αυτό πάλι δεν δίνει το δικαίωμα του βιασμού. Αν μη τι άλλο, η σεξουαλική βιομηχανία σήμερα έχει τέτοια ποικιλία ώστε να μπορεί να καλυφθεί κάθε βίτσιο με απόλυτα νόμιμο τρόπο. Οσοι υποκύπτουν στις ορμές τους και συμμετέχουν στην καταστροφή ανώριμων ατόμων είναι αξιοι της μοίρας τους. Και ναι, είναι αφύσικο να έχεις σεξουαλικές τάσεις για ανήλικα και όσο δεν το παραδέχονται δημιουργούν προβλημα στους εαυτούς τους και στους υπόλοιπους.

Το έχω ξαναπει οτι στην ασέλγηση ανηλίκων, και ειδικότερα προεφήβων αρμόζει η αμετακκλητη αποπομπή απο την κοινωνία, ειτε με φυλάκιση είτε με μονιμότερα μέτρα. Αυτό δεν έχει να κάνει με εκδίκηση, αλλά με αυτοπροστασία της κοινωνίας.

WandereR
27-09-06, 10:57
Οποιος συμμετέχει ενεργά, ακόμα και ως καταναλωτής σε κυκλωμα παιδικής πορνογραφίας είναι συνένοχος στον ψυχολογικό και σωματικό βιασμό ανηλίκων.

Αν δεν έχεις δώσει χρήματα δεν υπάρχει θέμα ενοχής.

Μεσα στο κεφάλι μπορείς να κάνέις ότι θέλεις.

Xguru
27-09-06, 11:46
+1 Cafeeine

manoulamou
27-09-06, 11:46
Αν δεν έχεις δώσει χρήματα δεν υπάρχει θέμα ενοχής.

Μεσα στο κεφάλι μπορείς να κάνέις ότι θέλεις.

Οσο υπαρχει ζητηση υπαρχει και προσφορα.
Βεβαια αλλο η φαντασιωση και αλλο η πραγματωση.
Ομως ετσι συντηρουνται τα κυκλωματα πορνογραφιας.
Χρηματα εισπραττονται και απο τις διαφημησεις οχι μονο απο εισφορες εεε?
Θεωρητικα δλδ ο βλεπων ειναι συνεργος με αυτον που δημοσιευει βιντεο και φωτος,
που κι αυτος κανει αποδοχη προϊοντων εγκληματος:hmm:ή μηπως δεν ειναι ετσι?;)

WandereR
27-09-06, 12:12
Οχι δεν είναι.

Και συ μου απαντάς αυτή τη στιγμή αλλά δεν πληρώνεσαι. Ουτε στο ζητησα. Προσφέρεις για δικούς σου λόγους.

Αρα δεν μπορείς να ενοχοποιήσεις την ζήτηση.

Cafeeine
27-09-06, 15:44
Οχι δεν είναι.

Και συ μου απαντάς αυτή τη στιγμή αλλά δεν πληρώνεσαι. Ουτε στο ζητησα. Προσφέρεις για δικούς σου λόγους.

Αρα δεν μπορείς να ενοχοποιήσεις την ζήτηση.

Εμμένεις στο ζήτημα χρημάτων, το οποίο είναι δευτερεύον. Υπάρχουν κοινότητες όπου μαζευονται διαφοροι και ανταλλάσουν το υλικό τους και όπου καποιοι μοιράζονται υλικά που παραγουν οι ίδιοι, ακόμη και για λόγους πρεστίζ μες την ομάδα. τετοιες ομάδες έχουν συλληφθει. Δεν είναι δυνατό να συμμετέχεις σε τέτοιες ομάδες και να μην αναγνωρίζεις τι γίνεται. Για μένα, όσοι ενθαρρύνουν την παραγωγή αυτή είναι συνένοχοι.

odd
27-09-06, 16:11
Καταννοώ το συλλογισμό σου, αλλά αυτό που περιγράφεις είναι σχεδόν παράλογο. Το ηθικό ζήτημα δεν είναι το οτι δεν επιτρέπεται να έρθεις σε επαφή με παιδιά, αλλά το οτι για να γίνει αυτή η συνέυρεση δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να υπάρξει κοινή συναίνεση. Οποιοδήποτε πράξη παιδεραστίας ισοδύναμει ουσιαστικά με βιασμό.

Ο παιδεραστής είναι άναλογος με τον βιαστή. Αν κάποιος έχει απλά την τάσή να επιβάλλει τον εαυτό του με την βια αλλά δεν το εφαρμόσει δεν ονομάζεται βιαστής. Έτσι και ο παιδεραστής είναι άτομο που έχει ήδη ασελγήσει σε ανήλικους/προέφηβους.

Οποιος συμμετέχει ενεργά, ακόμα και ως καταναλωτής σε κυκλωμα παιδικής πορνογραφίας είναι συνένοχος στον ψυχολογικό και σωματικό βιασμό ανηλίκων.

Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανένα για το τί έχει στο κεφάλι του, αλλά αυτό δεν μας αφορά. Μας αφορούν οι πράξεις του.

Οσον αφορά το αν έχουν επιλογή, αν είναι εκ γενετής η τάση αυτή, αυτό πάλι δεν δίνει το δικαίωμα του βιασμού. Αν μη τι άλλο, η σεξουαλική βιομηχανία σήμερα έχει τέτοια ποικιλία ώστε να μπορεί να καλυφθεί κάθε βίτσιο με απόλυτα νόμιμο τρόπο. Οσοι υποκύπτουν στις ορμές τους και συμμετέχουν στην καταστροφή ανώριμων ατόμων είναι αξιοι της μοίρας τους. Και ναι, είναι αφύσικο να έχεις σεξουαλικές τάσεις για ανήλικα και όσο δεν το παραδέχονται δημιουργούν προβλημα στους εαυτούς τους και στους υπόλοιπους.

Το έχω ξαναπει οτι στην ασέλγηση ανηλίκων, και ειδικότερα προεφήβων αρμόζει η αμετακκλητη αποπομπή απο την κοινωνία, ειτε με φυλάκιση είτε με μονιμότερα μέτρα. Αυτό δεν έχει να κάνει με εκδίκηση, αλλά με αυτοπροστασία της κοινωνίας.

Ενδιαφέρον. Να βάλω 2 παράμετρους:

1. Φιλοσοφικά δεν υπάρχει ηθική αλλά επικρατούσα ηθική. Όταν για παράδειγμα στην Ελλάδα πριν 50 χρόνια πάντρευαν 12χρονα και 13χρονα αυτό ήταν με τη συναίνεσή τους; Όχι βέβαια, όμως ήταν ηθικά νομιμοποιημένο. Δυο πιτσιρίκια ουσιαστικά βιάζονταν από τους γονείς τους αλλά και οι υπόλοιποι τον δέχονταν αυτή τη κατάσταση.

2. Αν είναι να το βάλουμε σε τέτοια βάση, θα πρέπει να καταδικάσουμε και τη πορνογραφία ενηλίκων ή τη πορνεία. Μια γυναίκα ποτέ δεν ξέρουμε πως φτάνει να κάνει μια τέτοια δουλειά. Συνήθως πειθαναγκάζεται ή αναγκάζεται κανονικότατα (trafficking). Παρόλα αυτά η σημερινή κοινωνία (αυτή τη στιγμή που μιλάμε) νομιμοποιεί αυτούς τους πελάτες. Το να έχουμε διαφορετικά μέτρα και σταθμά είναι υποκριτικό. Δεν λέω ότι δεν δικαιολογείται μια επιπλέον (ή 1.000.000 επιπλέον) ευαοσθητοποίηση ακριβώς επειδή μιλάμε για παιδιά, αλλά λέω ότι οι βιαστές είναι κι οι δύο, οι μεν είναι ηθικά απαράδεκτοι και οι δε είναι ηθικά νομιμότατοι.

Βαριές τιμωρίες στους κερδοσκόπους. Οι παιδεραστές πρέπει να αντιμετωπιστούν ως άρρωστοι. Τέλος να μην κάνουμε συγκρίσεις ανάμεσα σε ομοφυλόφιλους και παιδεραστές. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.

WandereR
27-09-06, 16:34
Το θέμα των χρηματων είναι όντως ελάσσων, απλά διευκολύνει στο να τραβήξουμε μια γραμμή. Ούτε ιδιαίτερα δίκαιο είναι.

Που ξέρεις εσυ οτι το υλικό δεν είναι προιον παραγωγής σε κάποιο στουντιο ειδικών εφε στο Χολυγουντ?
Κανονικα ο διακινητής, ακόμα και όταν πληρώνεται δεν είναι παρανομος.

Επειδη το πήγαμε όμως πολύ στο φιλοσοφικο και σίγουρα θα εκνευρίζω μερικούς, ας πάμε και στο πιο πρακτικό του θέματος.

Αν μιλήσουμε πρακτικά(και λιγο μαθηματικά) κανένας δεν μπορεί να ισχυριστεί οτι το να βλέπει κάποιος απο κάπου ανάλογο υλικό, συνιστά βρόχο θετικής αναδρασης για τον ίδιο που μοιραία τον οδηγεί σε εγκληματικές πραξεις. Μπορεί να δρα και κατασταλτικά και ακριβώς να τον αποτρέπει απο εγκλημαιτκές πραξεις. Το πως δρουν σε κάποιον ανάλογα εικονικα ερεθισματα(σκηνες βιας σε ταινίες κλπ) είναι ακόμα και σημερα αντικειμενο μελέτης. Η εικονική βία θρέφει ανασταλτικά ή ενισχυτικά τις φαντασιώσεις μας? Εχουμε να κάνουμε με βρόχους θετικής η αρνητικής αναδρασης?
Κινδυνεύει περισσότερο η κόρη μου απο έναν γέιτονα που κατεβάζει τέτοια βιντεάκια ή απο ένα που δεν κατεβάζει αλλά έχιε ανάλογες σκέψεις?

Προσωπικά περισσότεραο με εξοργίζουν(ναι με βγάζουν απο τα ρούχα μου) δηλώσεις δικηγόρων περι άρνησης υπεράσπισης και η εκμεταλλευση του απο αστυνομίες σαν λάφυρο.

Cafeeine
27-09-06, 17:28
Odd σωστό σε βρίσκω. Για την ακρίβεια:

1. Συμφωνώ απόλυτα.

2. Κι εδώ έχεις βάση, αν και δεν θα έκανα το άλμα να πω οτι η ενηλικη πορνογραφια/πορνεια είναι ηθικά νομιμότατη, ειδικά οταν πολύ συχνα εμπλέκεται με δουλεμπόριο και άλλες μορφές εξαναγκασμου. Η βασική διαφορά είναι οτι η παιδική πορνογραφία ειναι εκ προοιμίου εκμεταλευση και απαράδεκτη, ενω στους ενηλικές δεν είναι.

Οι παιδεραστές ας αντιμετωπιστούν ως άρρωστοι. Αν ομως οι μέχρι τώρα πράξεις τους έχουν επηρρεάσει παιδιά δεν αποτελει αυτο δικαιολογία. Ας επωμιστούν τις συνέπειες των πράξεων τους ή ας πανε μόνοι τους σε γιατρό πριν κάνουν οποιαδήποτε πράξη. Ατομο που αναγνωρίζει την τάση του και προσπαθει να την αποτρέψει το παραδέχομαι. Ατομο που χρησιμοποιει κατόπιν εορτής την υποτιθέμενη παθογένεια του σαν δικαιολογία για να ξεφύγει τις συνέπειες των πραξεων του ανήκει στα Ταρταρα.

Cafeeine
27-09-06, 18:07
Η διαφορά είναι οτι η παραγωγή ζωντανου παιδικού πορνό ειναι ηδη εγκληματική πράξη. Υποστηρίζεις οτι ειναι καλύτερο να βιάζεται ενα παιδι για μια ταινία ωστε να ξεθυμαινουν 10αλλοι -20-100 πιθανοι παιδεραστες? Ας διαβάσουν κανενα βιβλίο! Ας βλέπουν το αναλογο σε Manga που υπάρχει και ποικιλία! Αυτό εννοούσα οταν μιλησα για την σεξουαλικη βιομηχανία. Παρατήρησε οτι δεν εστιάζω στις πραξεις και στα κίνητρα του ενδεχόμενου παιδεραστή αλλά στις επιπτώσεις που υπάρχουν σε παιδιά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.