PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισχύει αυτό που μου είπαν στην τεχνική υποστήριξη;



Anan
26-03-11, 13:32
Πρόκειται να μεταβώ στη forthnet στο πακέτο 2play. Κανονικά δίνουν 1 γραμμή pstn αλλά μπορεί να ζητήσει κανείς και 2η γραμμή την οποία στην δίνουν ως voip και σου δίνουν και τον ανάλογο εξοπλισμό (speedtouch 780 ή 784).

Εγώ τους ρώτησα εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω το δικό μου modem router (fritz!box 7170) που υποστηρίζει sip σαν το 780 και μου λένε οτι για τη 2η γραμμή (voip) δεν θα το καταφέρω να δουλέψει. Τους ρωτάω γιατί και μου λένε οτι η διαχείριση της τηλεφωνίας sip γίνεται από αυτούς, οτι ανοίγουν συγκεκριμένες πόρτες και δεν θα μπορώ να βάλω άλλη συσκευή. Μου είπε μάλιστα (ο τεχνικός) οτι είναι σίγουρος για αυτά που λέει.

Ρωτάω μετά εάν το ρουτερ είναι κλειδωμένο κατά κάποιον τρόπο και μου λέει όχι (ούτε κωδικούς ούτε custom firmware).

Ρωτάω λοιπόν τώρα και εσάς: Δεν μπορώ βλέποντας τις ρυθμίσεις του 780 ή 784 που θα μου δώσουν να βάλω τα αντίστοιχα στο φρίτζ και να δουλέψει; Γιατί να μην μπορώ;

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Ευχαριστω!

invaider
26-03-11, 14:37
γιατι οτιδιποτε εχει να κανει με το sip ειναι κλειδομενο στο router. δεν θα βρεις τους κοδικους του SIP. αν και καπου ειχα δει θεματα για να το σπασεις και να παρεις τα στοιχεια αυτα.

Anan
26-03-11, 15:25
Είμαι σίγουρος οτι τους κωδικούς για το sip μπορώ να τους βρώ από το router (ειδικά εάν είναι το 780). Μήπως υπάρχει κάτι deeper than that;

sdikr
26-03-11, 15:49
Είμαι σίγουρος οτι τους κωδικούς για το sip μπορώ να τους βρώ από το router (ειδικά εάν είναι το 780). Μήπως υπάρχει κάτι deeper than that;


Διαφορετικά vc, mac address
Λογικά δεν θα σου δώσουν τους κωδικούς αλλά και να τους είχες δεν μπορείς να τους βάλεις σε άλλον εξοπλισμό

Anan
28-03-11, 10:21
Τί είναι το VC;

Update!:

Σκεπτόμενος οτι δεν θα ενεργοποιήσω δεύτερη γραμμή στη forthnet αλλά σε κάποιο SIP πάροχο, πιθανότατα στη VIVA, ξαναπαίρνω στην τεχνική υποστήριξη της φορθνετ και ρωτάω εάν εμποδίζουν την κίνηση SIP σε περίπτωση που δεν είναι ενεργοποιημένος ο αριθμός στην εταιρία τους και μου λέει οτι "ναι, δεν θα δουλέψει, δεν υποστηρίζεται"!!

Αμφιβάλλω ΠΑΡΑ πολυ για το οτι μου τα λέει σωστά, και τη ρώτησα πολλές φορές (σε σημείο που με θεώρησε ηλίθιο), αλλά δεν άλλαξε γνώμη (βέβαια δεν ήξερε στην αρχή και ρώτησε κάποιον άλλο, βάζοντάς με σε αναμονή, ίσως όμως δεν του μετέφερε το ερώτημα σωστά).

Ρε παιδιά, όσοι έχετε φορθνετ, δεν μπορείτε να δουλέψετε με SIP providers (viva, betamax και ένα σωρό άλλους), είτε από προγραμμα στον υπολογιστή είτε με το αντίστοιχο ρούτερ; Είναι δυνατόν?! Πείτε μου οτι δεν ισχύει!:angryr::gun::gun::gun:

GigaSat
28-03-11, 15:38
Anan δεν υπάρχει πρόβλημα με κάποιον sip provider.
Εγώ δίνω internet σε έναν φίλο μου και επειδή δεν έχει τηλέφωνο επέλεξε σαν sip provider την viva με ένα linksys pap2t και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Anan
28-03-11, 20:27
Εσύ έχεις φορθνετ να φανταστώ;

Το υπέθετα αλλά ρε παιδί μου να μην μπορώ να βγάλω άκρη με δαυτους! Ξαναπήρα τηλέφωνο, και ξανά τις ίδιες ερωτήσεις, πιο αργά, πιο περιεκτικά και ευτυχώς όντως αυτή τη φορά με διαβεβαίωσαν οτι δεν κάνουν κανενός είδος traffic shaping.

GigaSat
28-03-11, 20:33
Ναι forthnet έχω γιαυτό σου απάντησα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.