PDA

Επιστροφή στο Forum : κλήση δημοτικής τα πρώτα πρωινά λεπτά



BValve
27-03-11, 13:50
Παιδιά καλημέρα σας! χθές 00.10 στον λυκαβηττο δεινοκράτους 56 είχα παρκάρει για να πάω σε ένα μπαράκι που βρίσκεται στην αρχή της δεινοκράτους (jazz in jazz)
μόλις γυρίζω μπαμ βλέπω μαγικό χαρτάκι με δώρο έκλπηξη 80 ευρώ!!
για παρκάρισμα!
η αλήθεια είναι πως δεν ήμουν πάνω σε στροφή, διάβαση, θέση ανάπηρου κτλ..
συν ότι ο δρόμος ήταν γεμάτος παρκαρισμένα αμάξια στην μία πλευρά χωρίς να είναι κάτοικοι με κάρτα( γιατί κοίταζα τα παρμπρίζ πριν παρκάρω)

τι κάνω εν έτη 2011? πληρώνω?

treli@ris
27-03-11, 14:00
Καποια σημεια της Δεινοκρατους ειναι για μονιμους κατοικους. Αν το 56 ειναι εκτος τοτε ισχυουν μονο οι ωρες που γραφουν οι πινακιδες. Πηγαινε στη δημοτικη αστυνομια καλυτερα, μπορει να τη γλυτωσεις. Παντως τωρα τελευταια, εχει αρχισει τρελη σκουπα στο κεντρο!

BValve
27-03-11, 14:12
ευχαριστώ για την απάντηση σου.

πάντως είχα παρκάρει και άλλες φορές εκεί .. και κλήση δεν είχα δεί..
την περασμένη φορά ήμουνα και πιο πολλές ώρες παρκαρισμένος εκεί..
πρώτη φορά γενικά τρώω κλήση 5 χρόνια που οδηγώ και μου έκατσε βαριά!!

thanasis38
27-03-11, 15:13
ευχαριστώ για την απάντηση σου.

πάντως είχα παρκάρει και άλλες φορές εκεί .. και κλήση δεν είχα δεί..
την περασμένη φορά ήμουνα και πιο πολλές ώρες παρκαρισμένος εκεί..
πρώτη φορά γενικά τρώω κλήση 5 χρόνια που οδηγώ και μου έκατσε βαριά!!

μην στεναχωριεσαι ο Καμινης θελει να μαζεψει λεφτα

vamvakoolas
29-03-11, 11:02
Παιδιά καλημέρα σας! χθές 00.10 στον λυκαβηττο δεινοκράτους 56 είχα παρκάρει για να πάω σε ένα μπαράκι που βρίσκεται στην αρχή της δεινοκράτους (jazz in jazz)
μόλις γυρίζω μπαμ βλέπω μαγικό χαρτάκι με δώρο έκλπηξη 80 ευρώ!!
για παρκάρισμα!
η αλήθεια είναι πως δεν ήμουν πάνω σε στροφή, διάβαση, θέση ανάπηρου κτλ..
συν ότι ο δρόμος ήταν γεμάτος παρκαρισμένα αμάξια στην μία πλευρά χωρίς να είναι κάτοικοι με κάρτα( γιατί κοίταζα τα παρμπρίζ πριν παρκάρω)

τι κάνω εν έτη 2011? πληρώνω?

Κολωνακι οπου και να το αφησεις σχεδον απαγορευεται (εκτος απο τα σημεια που περνεις τις καρτουλες και εχει ταμπελες παντου). Το τελευταιο καιρο δεν αφηνουν τιποτα και μαλιστα εισαι και τυχερος:p μιας και συχνα κοβουν 2 κλησεις ή περνουν πινακιδες για το ιδιο ΙΧ αν περνανε οι ωρες και παραμενει παρκαρισμενο!:evil:

Στα γραφω γιατι μενω εκει κοντα (αλλα κυκλοφορω με ποδηλατο)

BValve
30-03-11, 14:13
Κολωνακι οπου και να το αφησεις σχεδον απαγορευεται (εκτος απο τα σημεια που περνεις τις καρτουλες και εχει ταμπελες παντου). Το τελευταιο καιρο δεν αφηνουν τιποτα και μαλιστα εισαι και τυχερος:p μιας και συχνα κοβουν 2 κλησεις ή περνουν πινακιδες για το ιδιο ΙΧ αν περνανε οι ωρες και παραμενει παρκαρισμενο!:evil:

Στα γραφω γιατι μενω εκει κοντα (αλλα κυκλοφορω με ποδηλατο)

ευχαριστώ για την απάντηση σου.
κοίτα δεν γνωρίζω απ΄ έξω την περιοχή εκεί αλλά δεν πρόσεξα να έχει
και κάποιο parking για να το βάλω?!

και πινακίδες? να ξέρω να τις βγάζω μόνος μου αν είναι :lol:

το θέμα είναι πως δεν μένω εκεί κοντά για να κατεβώ με ΜΜΜ. πάλι αν πάρω ταξί θέλω μια περιουσία..
άστα να πάνε... θα κόψω τις εξόδους.. μπύρες και ποτά σπίτι και σε όποιον αρέσει!!!

τελικά τα πολλά λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία αλλά αν δεν έχεις λεφτά δεν είσαι και χαρούμενος χαχαχα

vamvakoolas
30-03-11, 15:52
επειδη δεν ειμαστε εξωτερικο (π.χ Λονδινο) που αν εχεις παρκαρει παρανομα να εχει δαγκανα στη ροδα, προτεινω

ΝΑΙ οταν πας βολτα κεντρο κυκλοφορα χωρις πινακιδες, τι θα σου κανουν? θα γραψουν π.χ ενα μπλε τοyοτα?:rofl::rofl::rofl:

parking εχει στο πολεμικο μουσειο και πιο φθηνα στα εξαρχεια/κανιγκος trust me

τα υπολοιπα απλως δεν πας καν μεσα:down:

psyxakias
30-03-11, 16:10
Δε μπορούν να καλέσουν την τροχαία να το "σηκώσουν" άμα δεν έχει πινακίδες; Ειδάλλως άμα είναι όλοι να τις βάζουμε/βγάζουμε (θα αντικαταστήσω τις βίδες με κλιπάκια) με το που παρκάρουμε. :lol:

treli@ris
30-03-11, 16:19
ή θα κανεις πατεντα αλα Q που θα γυρναει η σωστη πινακιδα και θα φαινεται στη θεση της μια ακυρη :lol:

vamvakoolas
30-03-11, 17:23
ναι αλλα μιας και μιλαμε για Κολωνακι σιγουρα θα ειναι παρκαρισμενα μπροστα και πισω ΙΧ οποτε γερανος δεν!:whistle:

υπαρχει ενα τζιπακι χωρις πινακιδες και απλως εχουν βαλει 2 κλησεις (εδω και μηνες):rofl::rofl::rofl::rofl:

ισως περασω να δω τι γραφουν (αν και ειναι μεσα στη μπιχλα):oops:

john dubi
30-03-11, 23:34
ή θα κανεις πατεντα αλα Q που θα γυρναει η σωστη πινακιδα και θα φαινεται στη θεση της μια ακυρη :lol:

http://www.premio-shop.ch/images/produktbilder/Swissklick%20lll.jpg

Swissklick δοκιμασμενο! :p

WAntilles
30-03-11, 23:55
ή θα κανεις πατεντα αλα Q που θα γυρναει η σωστη πινακιδα και θα φαινεται στη θεση της μια ακυρη :lol:

Χα-χα-χα, τί θυμήθηκα τώρα:

Από Goldfinger:

BOND:
Hmm. Handy. You can stop for a quick, on the road.

Q:
Grow up, 007.

Ingenius
31-03-11, 01:13
επειδη δεν ειμαστε εξωτερικο (π.χ Λονδινο) που αν εχεις παρκαρει παρανομα να εχει δαγκανα στη ροδα, προτεινω

ΝΑΙ οταν πας βολτα κεντρο κυκλοφορα χωρις πινακιδες, τι θα σου κανουν? θα γραψουν π.χ ενα μπλε τοyοτα?:rofl::rofl::rofl:

parking εχει στο πολεμικο μουσειο και πιο φθηνα στα εξαρχεια/κανιγκος trust me

τα υπολοιπα απλως δεν πας καν μεσα:down:

Βέβαια ελπίζω ότι με αυτό που του προτείνεις αν χτυπήσει κανένα δε θα μπει και στον πειρασμό να την κάνει και να αφήσει τον άλλο με ζημιά/αβοήθητο μιας και δεν έχει πινακίδα οπότε δε θα είναι εύκολο να τιμωρηθεί. Λίγο πρόσοχη στο τι "μεθόδους" προτείνουμε. Και στην τελική σε τέτοιες δύσκολες περιοχές προτιμήστε ποδήλατο ή μετρό. ;)

vamvakoolas
31-03-11, 11:13
Βέβαια ελπίζω ότι με αυτό που του προτείνεις αν χτυπήσει κανένα δε θα μπει και στον πειρασμό να την κάνει και να αφήσει τον άλλο με ζημιά/αβοήθητο μιας και δεν έχει πινακίδα οπότε δε θα είναι εύκολο να τιμωρηθεί. Λίγο πρόσοχη στο τι "μεθόδους" προτείνουμε. Και στην τελική σε τέτοιες δύσκολες περιοχές προτιμήστε ποδήλατο ή μετρό. ;)

οοοοοοοοοπ να προσεχω μη δω κανενα εισαγγελεα εξω απο τη πορτα μου:rofl::rofl::rofl:

Ingenius
31-03-11, 14:19
οοοοοοοοοπ να προσεχω μη δω κανενα εισαγγελεα εξω απο τη πορτα μου:rofl::rofl::rofl:

:rolleyes:
Να δω τι γέλια θα κάνεις αν σου τυχει παρόμοια παρόμοια περίπτωση και πληρώνεις κοστουμάκι κάποιων χιλιάδων ευρώ χωρίς να είσαι υπαίτιος ;).

vamvakoolas
31-03-11, 15:39
ρε μαστορα εχεις κατι μαζι μου?

απο χιουμορ βλεπω...σκιζεις

Ingenius
31-03-11, 16:45
ρε μαστορα εχεις κατι μαζι μου?

απο χιουμορ βλεπω...σκιζεις

Το χαρακτηρισμό "μάστορα" στον επιστρέφω! Δεν είναι δυνατόν να εξακοντίζεις κοτσάνες οι οποίες μπορεί να έχουν σοβαρές συνέπειες και μετά να μας λες "α ήταν πλακίτσα". Έτσι υποτιμάς τη νοημοσύνη όσων διαβάζουν το νήμα! :evil:

psyxakias
31-03-11, 17:39
Το χαρακτηρισμό "μάστορα" στον επιστρέφω! Δεν είναι δυνατόν να εξακοντίζεις κοτσάνες οι οποίες μπορεί να έχουν σοβαρές συνέπειες και μετά να μας λες "α ήταν πλακίτσα". Έτσι υποτιμάς τη νοημοσύνη όσων διαβάζουν το νήμα! :evil:Εντάξει και εσύ το πήρες πολύ σοβαρά το θέμα, ενώ η "πρότασή" του συνοδευόταν με 3-4 ":rofl:". Ακόμα και αν το έλεγε/λέει σοβαρά, πρόβατα θεωρείς ότι είμαστε οι υπόλοιποι να κάνουμε οτιδήποτε γράψει κάποιος σε ένα forum και πρέπει κάποιος να μας υπερασπιστεί; ;)

vamvakoolas
01-04-11, 11:07
αν και off topic

μαστορας=
-ειδικευμένος τεχνίτης με μεγάλη πείρα και υψηλή τεχνική κατάρτιση
(μεταφορικά) κάποιος -πολύ επιδέξιος σε έναν τομέα-, που έχει παρουσιάσει αξιόλογο έργο

(ο αλλος δε δεχεται χαρακτηρισμο και θυμωνει:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:)

kage
05-04-11, 05:45
δηλ.η δημοτικη αστυνομια δουλευει 24ωρο!?!

vamvakoolas
05-04-11, 11:02
ναι με βαρδιες!:hmm:


για παραδειγμα κανε μια βολτα π/σ/κ γκαζι/θησειο/κολωνακι πολυ αργα και θα δεις να γραφουν για

-θορυβο
-σταθμευση
-τραπεζοκαθισματα

papdoux
05-04-11, 11:08
έχουν ισχύ οι κλήσεις της δημοτικής αστυνομίας;

fiorellitsa
05-04-11, 12:00
ναι με βαρδιες!:hmm:


για παραδειγμα κανε μια βολτα π/σ/κ γκαζι/θησειο/κολωνακι πολυ αργα και θα δεις να γραφουν για

-θορυβο
-σταθμευση
-τραπεζοκαθισματα
καπνισμα μπα ε?

treli@ris
05-04-11, 12:03
έχουν ισχύ οι κλήσεις της δημοτικής αστυνομίας;

Εγω ξερω οτι αν εισαι δημοτης διαφορετικης περιοχης ή νομου απο εκει που δεχεσαι την κληση τοτε αυτη δεν εχει καμια ισχυ.

antoine
05-04-11, 12:17
Εγω ξερω οτι αν εισαι δημοτης διαφορετικης περιοχης ή νομου απο εκει που δεχεσαι την κληση τοτε αυτη δεν εχει καμια ισχυ.

Αρχηγέ μου ψιλοκουλό είναι αυτό που λες.

Δηλαδή μαζί με την ταυτότητα αν σε πιάσουν για κάτι να σου ζητάνε και τη μερίδα που είσαι εγγεγραμένος;;;

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι πλέον οι κλήσεις μεταβιβάζονται στην εφορία μετά από κάποιο διάστημα, οπότε πλέον δεν τις γλυτώνεις. Πλήρωσε το 50% του ποσού μέσα στο 10ήμερο, και από εδώ και πέρα προσοχή που αφήνουμε τα αμάξια μας.

vamvakoolas
05-04-11, 12:49
παιδια ειναι λιγο ασαφες αλλα αποτι ακουσα μαλλον εχει δικιο ο φιλος antoine..

δε τη γλιτωνεις


@fiorellitsa:πηγαν να γραψουν για καπνισμα και μετα πηγαν να τους παρουν με τις πετρες (οχι την ιδια μερα) επειδη χανουν κοσμο, ασε που τωρα που ανοιγει ο καιρος αρχισαν οι πατεντες (greek innovation:rofl:). Τα ζω καθε μερα...

a, τελος ακουσα οτι Γκαζι λαδωνουν κατοικους στα γυρω για να μη φωναζουν για θορυβο (greek innovation#2)

ptoma
05-04-11, 13:02
Το γεγονός ότι το συμβούλιο επικρατείας και το Διοικητικό Πρωτοδικείο Πειραιά με απόφαση τους έκριναν παράνομα τα τέλη στάθμευσης και τα πρόστημα που επιβάλουν οι κατά τόπους δήμοι, πως που και πότε ακριβώς άλλαξε?! από πότε οι δήμοι με αποφάσεις τους έχουν την δυνατότητα να παρακάμπτουν ή και να αγνοούν αποφάσεις της ανώτερης δικαστικής αρχής της χώρας?! και μάλιστα χωρίς συνέπειες?

Και με ποιο δικαίωμα η οποιαδήποτε δημοτική αρχή έχει την δυνατότητα να μας πουλάει/νοικιάζει κοινόχρηστους χώρους οι οποίοι γίνανε με τα δικά μας λεφτά από φόρους? αν θέλουν να βγάλουν λεφτά ας κάνουν νέες θέσεις παρκαρίσματος, και όχι σε κοινόχρηστους χώρους όπως είναι οι δρόμοι.

Πληρώνουμε φόρους, τέλη κυκλοφορίας και απίστευτα υψιλούς φόρους για την αγορά και την κίνηση των οχημάτων μας (βλέπε φόρους εισαγωγής και βενζίνης), για να δεχτούμε και το γεγονός πως μας ξαναπουλάνε αυτό που ήδη δικαιωματικά μας ανήκει, τους δρόμους!!

Απόφαση Πρωτοδικίου Πειραιά:
http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=97386

Απόφαση ΣτΕ που αφορά τα πρόστιμα που επιβάλουν οι Δήμοι:
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=3901159

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=602642

treli@ris
05-04-11, 14:14
Αρχηγέ μου ψιλοκουλό είναι αυτό που λες.

Δηλαδή μαζί με την ταυτότητα αν σε πιάσουν για κάτι να σου ζητάνε και τη μερίδα που είσαι εγγεγραμένος;;;

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι πλέον οι κλήσεις μεταβιβάζονται στην εφορία μετά από κάποιο διάστημα, οπότε πλέον δεν τις γλυτώνεις. Πλήρωσε το 50% του ποσού μέσα στο 10ήμερο, και από εδώ και πέρα προσοχή που αφήνουμε τα αμάξια μας.

Στην τροχαια μου το ειπανε που πηγα να πληρωσω μια κληση (οχι δημοτικη) και το ρωτησα και δυο φορες κιολας. Τωρα αν μου ειπανε κι αυτοι λαθος, δε γνωριζω.

BValve
05-04-11, 18:23
πέρασα το περασμένο σάββατο 12.15-12.20 το βράδυ μπροστά απο το πολεμικό..
τα αυτοκίνητα να είναι παρκαρισμένα και στις 2 μπάντες του δρόμου, με αποτέλεσμα να στρίβεις λες και οδηγείς νταλίκα ..
σταμάτησα για να δω άν υπήρχε κλήση ΤΙΠΟΤΑ..
εντάξει αν έγω έπρεπε να πληρώσω 80 ευρώ αυτοί έπρεπε να μην έχουν πινακίδες κάν.... πήρα 2 φωτο με κινητό φίλου και θα τις ανεβάσω να δείτε χάλι..
έσυ που με έγραψες καραγκιόζη Α.... Μ....(όνομα) αν περνούσες καμιά βόλτα απο εκεί θα έκοβες τουλάχιστον 15 κλήσεις!

και κάποιος που είπε για την αφαίρεση των πινακίδων.. ναι ρε φίλε άμα υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά θα τις αφαιρώ και θα παρκάρω.. το αν θα σταματήσεις σε περίπτωση ατυχήματος.. δεν κάνει η πινακίδα την διαφορά αλλά ο άνθρωπος..

και μίας και το παίζεις έξυπνος, αν θέλουν ελεγχόμενη στάθμευση στο κολωνάκι ( με κάρτα κτλ) να κάνουν και στην γειτονία μου στον καρέα..που έρχεται ο κάθε μ...ς και παρκάρει μπροστά στην πόρτα μου? και εγώ παρκάρω 3 τετράγωνα μακριά..
κατάλαβες?

kage
05-04-11, 18:41
Το γεγονός ότι το συμβούλιο επικρατείας και το Διοικητικό Πρωτοδικείο Πειραιά με απόφαση τους έκριναν παράνομα τα τέλη στάθμευσης και τα πρόστημα που επιβάλουν οι κατά τόπους δήμοι, πως που και πότε ακριβώς άλλαξε?! από πότε οι δήμοι με αποφάσεις τους έχουν την δυνατότητα να παρακάμπτουν ή και να αγνοούν αποφάσεις της ανώτερης δικαστικής αρχής της χώρας?! και μάλιστα χωρίς συνέπειες?

οπως καταλαβαινεις ολα τα αρθρα ειναι παλια και με παλιο κοκ...
φαντασου οτι γραφει 23ε κληση και τωρα ειναι 80ε οσο και της τροχαιας

sdikr
05-04-11, 20:15
πέρασα το περασμένο σάββατο 12.15-12.20 το βράδυ μπροστά απο το πολεμικό..
τα αυτοκίνητα να είναι παρκαρισμένα και στις 2 μπάντες του δρόμου, με αποτέλεσμα να στρίβεις λες και οδηγείς νταλίκα ..
σταμάτησα για να δω άν υπήρχε κλήση ΤΙΠΟΤΑ..
εντάξει αν έγω έπρεπε να πληρώσω 80 ευρώ αυτοί έπρεπε να μην έχουν πινακίδες κάν.... πήρα 2 φωτο με κινητό φίλου και θα τις ανεβάσω να δείτε χάλι..
έσυ που με έγραψες καραγκιόζη Α.... Μ....(όνομα) αν περνούσες καμιά βόλτα απο εκεί θα έκοβες τουλάχιστον 15 κλήσεις!

και κάποιος που είπε για την αφαίρεση των πινακίδων.. ναι ρε φίλε άμα υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά θα τις αφαιρώ και θα παρκάρω.. το αν θα σταματήσεις σε περίπτωση ατυχήματος.. δεν κάνει η πινακίδα την διαφορά αλλά ο άνθρωπος..

και μίας και το παίζεις έξυπνος, αν θέλουν ελεγχόμενη στάθμευση στο κολωνάκι ( με κάρτα κτλ) να κάνουν και στην γειτονία μου στον καρέα..που έρχεται ο κάθε μ...ς και παρκάρει μπροστά στην πόρτα μου? και εγώ παρκάρω 3 τετράγωνα μακριά..
κατάλαβες?


η διαφορά μας με το εξωτερικό, εκεί λένε δεν παρκάρω παράνομα γιατί θα με γράψουν, εδώ λέμε ελά τώρα εμένα θα γράψουν!

nEC
05-04-11, 20:54
γράφουν και για θόρυβο?!?! αυτό να δω μόνο και μετά ας μου φτάσει το attenuation 60!!!! :lol:

fiorellitsa
05-04-11, 23:17
η διαφορά μας με το εξωτερικό, εκεί λένε δεν παρκάρω παράνομα γιατί θα με γράψουν, εδώ λέμε ελά τώρα εμένα θα γράψουν!

οχι
εκει λενε δε παρκαρω παρανομα γιατι ενοχλω.:)

sdikr
05-04-11, 23:21
οχι
εκει λενε δε παρκαρω παρανομα γιατι ενοχλω.:)


Μπα όχι, ξέρω τι σου λέω

fiorellitsa
06-04-11, 00:44
δηλαδη αν δεν ειχανε προστιμα θα παρκαρανε παντου?για ποιες χωρες λες?

ptoma
07-04-11, 00:02
οπως καταλαβαινεις ολα τα αρθρα ειναι παλια και με παλιο κοκ...
φαντασου οτι γραφει 23ε κληση και τωρα ειναι 80ε οσο και της τροχαιας

η παλαιότητα μιας απόφασης όμως φίλε μου δεν αναιρεί την ισχύ της...

όλα μα όλα τα παρκομετρα που στήθηκαν και αφορούν θέσεις παρκαρίσματος στον δρόμο, είναι παντελώς παράνομα και εντελώς καταχρηστικά!

Και από ότι βλέπω αντί να ασχολούμαστε με το παράνομο της υπόθεσης και να έχουμε αντιδράσει, εμείς ασχολούμαστε για το αν και γιατί γράφουν εμάς και όχι τους άλλους...

κανονικά όλοι θα έπρεπε να παρκάρουν παντού και να μην πάνε να πληρώνουν τα πρόστημα και τα παρκόμετρα, και αν κάποιος από τους ανόητους αναρμόδιους έπαιρνε πινακίδες να πήγαινε με όλη την παρέα του από το δημαρχείο και με τον ίδιο τσαμπουκά που χρησιμοποιούν οι δήμοι να απαιτήσει τις πινακίδες του πίσω και μάλιστα χωρίς το πρόστημο.

Αλλά έχουμε καταντήσει σκιές του εαυτού μας όλοι ανεχόμενοι τον κάθε ανόητο, ανεγκέφαλο, αναρμόδιο που το παίζει εξουσία κόντρα στην εξουσία και καταπατάει τα δικαιώματα μας, απαιτώντας μόνο υποχρεώσεις από μας.

Μην παραξενευτεί κανείς αν σύντομα έρθει κάποιος από τον δήμο και ζητήσει να πληρώνουμε τέλη... ύπνου, επειδή το βράδυ κοιμηθήκαμε στο σπίτι μας... άλλωστε το ίδιο κάνουν τώρα με τους δρόμους ΜΑΣ!!!

Tiven
07-04-11, 03:44
Γκάζι πάντως Παρασκευή-Σάββατο μετά τις 9-10 μένει 1 λωρίδα δρόμου στην Κων/πόλεως. Αμάξια αριστερά-δεξιά παρκαρισμένα. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κλήση πάντως.

Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να το βάλεις και πουθενά αλλού ακόμα και αρκετά πιο νωρίς να κατέβεις.. οπότε;

pelasgian
08-04-11, 10:52
Μην παραξενευτεί κανείς αν σύντομα έρθει κάποιος από τον δήμο και ζητήσει να πληρώνουμε τέλη... ύπνου, επειδή το βράδυ κοιμηθήκαμε στο σπίτι μας... άλλωστε το ίδιο κάνουν τώρα με τους δρόμους ΜΑΣ!!!


αν αρχίσεις να επισκευάζεις και να καθαρίζεις τους δρόμους όπως καθαρίζεις και επισκευάζεις την κρεββατοκάμαρά σου, πείθοντας ταυτοχρόνως ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο, τότε θα μπορούσε να αλλάξει η κατάσταση.

Επειδή δεν θα γίνει ποτέ, για αυτό είναι αναγκαία η πληρωμή φόρων για τη συντήρηση των κοινόχρηστων δημόσιων χώρων και για αυτό είναι απαραίτητη η συνδρομή στη σύλληψη αυτών που τους καταστρέφουν.

panik77
08-04-11, 11:10
ΝΑΙ οταν πας βολτα κεντρο κυκλοφορα χωρις πινακιδες, τι θα σου κανουν? θα γραψουν π.χ ενα μπλε τοyοτα?:rofl::rofl::rofl:

παίρνουν τον αριθμό κυκλοφορίας από το αυτοκόλλητο τελών κυκλοφορίας, όπου κολλάμε εκείνο το μικρό χαρτάκι με τον αριθμό πινακίδας μας, οταν μας το στέλνουμε να πληρώσουμε τα τέλη......
Τώρα αν δε φαίνεται εκεί, δε ξέρω πως αλλιώς μπορούν να βρούν πινακίδα.

alexasso
08-04-11, 11:10
Παντως ειναι πολλοι στο Κολωνακι που παρκαρουν και κατεβαινουν και βγαζουν τις πινακιδες , και μετα τις ξαναβαζουν μολις ξεπαρκαρουν.

Hackerman
08-04-11, 23:05
Περίεργο, εγώ ήξερα ότι εαν δεν είσαι παρών όταν σου κόβουν την "πρόσκληση", τότε δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Το αλλάξαν και αυτό?

treli@ris
08-04-11, 23:29
Παντως για τις καμερες υπαρχει αυτο (http://www.trydeal.com/cartruck/index.html) ή πιο προχωρημενο αυτο (http://www.hideplates.com/products/motorized-plate-kit-all-sizes) :mrgreen:

ptoma
10-04-11, 13:13
αν αρχίσεις να επισκευάζεις και να καθαρίζεις τους δρόμους όπως καθαρίζεις και επισκευάζεις την κρεββατοκάμαρά σου, πείθοντας ταυτοχρόνως ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο, τότε θα μπορούσε να αλλάξει η κατάσταση.

Επειδή δεν θα γίνει ποτέ, για αυτό είναι αναγκαία η πληρωμή φόρων για τη συντήρηση των κοινόχρηστων δημόσιων χώρων και για αυτό είναι απαραίτητη η συνδρομή στη σύλληψη αυτών που τους καταστρέφουν.

Που ακριβώ κολλάει αυτό? εγώ δεν είπα να μην πληρώνουμε φόρους, αλλά ακριβώς επειδή πληρώνουμε φόρους δεν έχει κανείς το δικαίωμα να ζητάει και επιπλέον λεφτά για την χρήση των κοινόχρηστων χώρων όπως είναι οι δρόμοι!

Είναι παράτυπο, παράνομο, κατάχρηση εξουσίας και αντισυνταγματικό, οπότε αντί να ασχολούμαστε με το πως θα κρύψουμε τις πινακίδες μας, ψάχνοντας παράνομους τρόπους να αντιμετωπίσουμε την παρανομία, θα ήταν απλώς καλύτερο πιο υγιές και φυσιολογικό να απαιτήσουμε τα εύλογα κεκτιμένα δικαιώματά μας, τα οποία μάλιστα υποστηρίζονται και με τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις, που ποτέ κανείς τους δεν τόλμισε καν να αμφισβητήσει, απλώς τις αγνοούν κάνοντας τον "κινέζο", και στηριζόμενοι στην δική μας μαλάκινση να βγάζουν δημοτικές αποφάσεις για να γεμίσουν τα ταμεία τους. (όχι δεν είναι και δικά μας ταμεία γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση το κόστος στάθμευσης και τα πρόστημα δεν έχουν κανέναν ανταποδωτικό χαρακτήρα)

fiorellitsa
10-04-11, 13:25
Που ακριβώ κολλάει αυτό? εγώ δεν είπα να μην πληρώνουμε φόρους, αλλά ακριβώς επειδή πληρώνουμε φόρους δεν έχει κανείς το δικαίωμα να ζητάει και επιπλέον λεφτά για την χρήση των κοινόχρηστων χώρων όπως είναι οι δρόμοι!

Είναι παράτυπο, παράνομο, κατάχρηση εξουσίας και αντισυνταγματικό, οπότε αντί να ασχολούμαστε με το πως θα κρύψουμε τις πινακίδες μας, ψάχνοντας παράνομους τρόπους να αντιμετωπίσουμε την παρανομία, θα ήταν απλώς καλύτερο πιο υγιές και φυσιολογικό να απαιτήσουμε τα εύλογα κεκτιμένα δικαιώματά μας, τα οποία μάλιστα υποστηρίζονται και με τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις, που ποτέ κανείς τους δεν τόλμισε καν να αμφισβητήσει, απλώς τις αγνοούν κάνοντας τον "κινέζο", και στηριζόμενοι στην δική μας μαλάκινση να βγάζουν δημοτικές αποφάσεις για να γεμίσουν τα ταμεία τους. (όχι δεν είναι και δικά μας ταμεία γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση το κόστος στάθμευσης και τα πρόστημα δεν έχουν κανέναν ανταποδωτικό χαρακτήρα)

δηλαδη θες να παρκαρεις οπου σε βολεβει η μιλας για καταργηση των παρκομετρων?

ptoma
10-04-11, 13:44
φυσικά για κατάργηση των παρκομέτρων, τα οποία δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν από την πρώτη στιγμή, και από κει πέρα φυσικά να γίνεται και η εφαρμογή των κανονισμών του ΚΟΚ, για όσους παρκάρουν παράνομα και εμποδίζουν τους άλλους. Γιατί και στις δύο περιπτώσεις (και των παρκομέτρων και του παράνομου παρκαρίσματος) γίνεται καταπάτηση των δικαιωμάτων των πολιτών (στη μιά περίπτωση από τον δήμο και στην άλλη από τους ίδιους τους πολίτες)

fiorellitsa
10-04-11, 15:05
ετσι συμφωνω απολυτα μαζι σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.