PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL στο Ελληνορώσων



workorderman
28-03-11, 18:39
Καλησπέρα σας.

Σκέφτομαι να κάνω φορητότητα τηλέφωνο+internet από ΟΤΕ σε HOL. Αυτή τη στιγμή παρότι η σύνδεση είναι 24άρα, δεν κλειδώνει παραπάνω από τα 8Mbps (ενώ μέχρι να αναβαθμιστώ στα 24Mbps κλείδωνα σταθερά στα 8Mbps) και αυτό λόγω απόστασης από το κέντρο του ΟΤΕ που είναι στο Ψυχικό.
Παραθέτω και μερικά στατιστικά για να δείτε:

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 464 / 7.323
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,5 / 29,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 7,5

Υπάρχει κανένας που να είναι στην περιοχή και να έχει HOL και αν ναι ποιά είναι η εμπειρία του; Τι ταχύτητες περίπου θα πιάσω;

Ευχαριστώ.

ntopas
04-04-11, 20:45
φίλε και εγω το σκέφτομαι...


κανείς βοήθεια??

jdtech
05-04-11, 13:01
Από συγχρονισμό και με το attenuation που αναφέρεις πας το πολύ μέχρι 12 χοντρικά. Πάντως και η ταχύτητα που αναφέρεις δεν είναι παράλογη για τα χαρακτηριστικά σου αν ταυτόχρονα υπάρχει και crosstalking ή αστάθεια . Απλά θα πληρώνεις λιγότερα από συγχρονισμό τα ίδια

workorderman
06-04-11, 00:49
Μα αυτό θέλω και εγώ - να πληρώνω λιγότερα. Από πλευράς ταχύτητας δεν θέλω κάτι πιο γρήγορο. Αρκεί βέβαια να μην υπάρχουν μεγάλες αυξομοιώσεις σε ταχύτητα με την HOL.

aa144
09-04-11, 22:16
Θα μπλέξεις άσχημα και μετά θα κάνεις άλλου είδους παράπονα.

jdtech
12-04-11, 16:00
Θα μπλέξεις άσχημα και μετά θα κάνεις άλλου είδους παράπονα.

Ισχύει αν αναφέρεσαι σε shaping και γενικά στο πιτάρισμα που έχουμε, προηγουμένως αναφέρθηκα στο θέμα του συγχρονισμού που εκεί δεν πολυέχουμε θέμα. Βέβαια τι να το κάνεις να συγχρονίζεις αν δεν παίρνεις την ταχύτητα αυτή...

@ ADSLgr.com All rights reserved.