PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με PPP και 12ωρη αποσύνδεση =(



alexey
28-03-11, 20:44
Διαβάζοντας το μύνημα του φίλου σχετικά διακοπή ΡΡΡ αποφάσισα να σας γράψω κι εγώ για την wind-οδύσσειά μου..
Ανα 3ς μέρες προκύπτει το εξής θέμα: Το internet σταματάει και ό,τι και να κάνω έρχεται όταν αποφασίσει ύστερα απο 3-12+ ώρες..
'Εχω 1 Air-Ties RT 205 με το οποίο δεν είχα θέμα ποτέ για του λόγου το αλήθες και το οποίο όταν συμβαίνουν αυτά μου αναφέρει->ADSL connection: Connected / Internet connection: Not Connected, και φυσικά το λαμπάκι του ΡΡΡ είναι νεκρό..
Πήρα τηλ. πολλές φορές, δοκίμασα τα πάντα (Ναι ακόμα και Ultrex) και κάθε φορά τα ίδια..

-Μα αφού δεν χρησιμοποιείτε το δικό μας router..
-Σίγουρα έχει μπεί λαθος password..

Μέχρι που, αφού δεν βγαίνει ακρη, αποφάσισα να πάω με τα νερά τους.. και να δηλώσω αντικατάσταση router.. Πάντως είμαι σίγουρος ότι δεν φταίει το router μου..

Τελικά ομως.. Τι γίνεται και ποιός φταίει ρε παιδία ?!:(

nEC
28-03-11, 21:29
καλά, με τα δικτυακά ποτέ μην λες ποτέ...σίγουρα θα πρέπει να δοκιμάσεις άλλο ένα router...

alexey
30-03-11, 02:11
Δοκίμασα καλού - κακού και άλλα 2 αλλά τίποτα, μια απο τα ίδια :(

nnn
30-03-11, 22:41
Δοκίμασες σε PPPoA mode ?

alexey
04-04-11, 02:00
Μέχρι στιγμής το έχω αφήσει ΡΡΡΟΕ, υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο ?!

nnn
04-04-11, 13:48
Έφτιαξε ή έχεις ακόμα πρόβλημα ?

alexey
04-04-11, 20:37
Μέχρι στιγμής δεν μου έχει ξανακάνει μανούρα, αλλά εδώ δεν καταλάβα ποτέ τι έφταιξε.. Δεν ξέρω τι να πω.. απλά το περιμένω πάλι να δω τι ρεκόρ θα κάνω με συνεχές δίκτυο:lol:

potis21
14-01-14, 03:03
Αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το ρουτεράκι μου μετά τις τελευταίες... καταβαθμίσεις της Wind. Το πρόβλημα λέγεται ppp timeout και εχει να κάνει τόσο με τις ρυθμίσεις του ρουτερ όσο και με την καθυστέρηση του ppp server της wind.

Συγκεκριμένα, το άμοιρο το ρουτερ περιμένει απόκριση στις ppp αιτήσεις του για να πάρει ip, αλλά ο χρόνος που εχει στην διάθεσή του απο το εργοστάσιο (30 sec συνήθως) περνάει χωρίς η wind να στείλει απάντηση. Στα αχρηστα τα ZTE της wind το εχουν λάβει στα υπ' όψη και κανουν συνεχώς "retrain" για να "πιάσουν γραμμή" ή κάτι αναλογο, με μεγάλο ppp server response timeout, το PPP κουτσα - στραβα δουλευει.


Στα ρουτεράκια που Η ΙΔΙΑ Η wind (λόγω των κw__ρουτερ ΖΤΕ που πλέον χρεώνει(!)) μας αναγκάζει να αγοράζουμε δεν δουλευει.

Λυση ειναι οταν αγοράζουμε ρουτερ (για να πετάξουμε στα σκουπίδια το ΖΤΕ της WIND) ειναι να προσέχουμε να υποστηρίζει... ρύθμιση του ppp timeout.
ή, ακόμα καλύτερα, να φυγουμε απο την Wind και να πάμε σε κάποιον πάροχο που σέβεται τους συνδρομητές του...:closed:

al0000
18-01-14, 13:52
Μαλλον μια απ' τα ίδια και εγώ. Από το πρωί δεν παίρνω IP ενω συγχρονίζει κανονικά. Μιλησα μαζί τους και είπαν θα με καλέσουν. Και το προηγουμενο ΣΚ είχα πρόβλημα πάλι (άλλου είδους).

- - - Updated - - -

Έφυγα για ΟΤΕ.

al0000
19-01-14, 14:03
Ακομα τιποτα. Ειναι λέει προβλημα του ΟΤΕ (δεν ξέρω αν πρεπει να το πιστέψω γιατι συγχρονιζω κανονικά) και θα το δούνε απο αυριο λέει αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι θα διορθωθεί αυριο (έτσι μου μου ειπε το support της wind)

Τωρα εγω τι να κάνω που πληρώνω για υπηρεσία που δεν εχω;

vaggos_fromhell
19-01-14, 21:56
Ακομα τιποτα. Ειναι λέει προβλημα του ΟΤΕ (δεν ξέρω αν πρεπει να το πιστέψω γιατι συγχρονιζω κανονικά) και θα το δούνε απο αυριο λέει αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι θα διορθωθεί αυριο (έτσι μου μου ειπε το support της wind)

Τωρα εγω τι να κάνω που πληρώνω για υπηρεσία που δεν εχω;

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και γω το προηγούμενο ΣΚ και έμεινα χωρίς υπηρεσίες μέχρι τη Δευτέρα. Χωρίς να γνωρίζω τι φταίει, άμα πάθεις πρόβλημα το ΣΚ μην περιμένεις να γίνει τίποτα γιατί όπως μου είπαν και οι ίδιοι, δουλεύει προσωπικό ασφαλείας.

al0000
20-01-14, 01:17
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και γω το προηγούμενο ΣΚ και έμεινα χωρίς υπηρεσίες μέχρι τη Δευτέρα. Χωρίς να γνωρίζω τι φταίει, άμα πάθεις πρόβλημα το ΣΚ μην περιμένεις να γίνει τίποτα γιατί όπως μου είπαν και οι ίδιοι, δουλεύει προσωπικό ασφαλείας.

Τουλάχιστον από τότε σταμάτησαν τα προβλήματα;

nyannaco
20-01-14, 09:30
άμα πάθεις πρόβλημα το ΣΚ μην περιμένεις να γίνει τίποτα γιατί όπως μου είπαν και οι ίδιοι, δουλεύει προσωπικό ασφαλείας.Τί ακριβώς έννοια έχει το "προσωπικό ασφαλείας" αν δεν κάνει τίποτα;

vaggos_fromhell
20-01-14, 17:18
Τουλάχιστον από τότε σταμάτησαν τα προβλήματα;

Δευτέρα πρωί επιδιορθώθηκε και από τότε μια χαρά. Τόσα χρόνια συνδρομητής ήταν μια από τις λίγες φορές που έμεινα εντελώς χωρίς υπηρεσίες. Συνήθως είχα άλλου είδους προβλήματα αλλά όχι ολικό blackout.


Τί ακριβώς έννοια έχει το "προσωπικό ασφαλείας" αν δεν κάνει τίποτα;

Προφανώς δουλεύουν, απλά λόγω του ότι πρόκειται για μειωμένο προσωπικό, η πιθανότητα να ασχοληθούν με το πρόβλημα σου είναι μικρή. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ όταν είχα πρόβλημα και ρώτησα πότε θα επιλυθεί. Αυτό μου είπαν έμμεσα.

nyannaco
20-01-14, 17:25
Προφανώς δουλεύουν, απλά λόγω του ότι πρόκειται για μειωμένο προσωπικό, η πιθανότητα να ασχοληθούν με το πρόβλημα σου είναι μικρή. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ όταν είχα πρόβλημα και ρώτησα πότε θα επιλυθεί. Αυτό μου είπαν έμμεσα.Εγώ πάλι έχω τη σκούρα υποψία ότι απλά σηκώνουν τηλέφωνα και καταγράφουν προβλήματα στο σύστημα, αλλά χωρίς να υπάρχει περίπτωση να ασχοληθούν με κάτι μέσα στο ΣΚ, αν δεν είναι (πολύ) μεγάλο. Μείωση τεχνικού προσωπικού...

vaggos_fromhell
21-01-14, 14:35
Εγώ πάλι έχω τη σκούρα υποψία ότι απλά σηκώνουν τηλέφωνα και καταγράφουν προβλήματα στο σύστημα, αλλά χωρίς να υπάρχει περίπτωση να ασχοληθούν με κάτι μέσα στο ΣΚ, αν δεν είναι (πολύ) μεγάλο. Μείωση τεχνικού προσωπικού...

Και γω κάτι τέτοιο θεωρώ ότι συμβαίνει. Δυστυχώς μόνο ο ΟΤΕ ασχολείται τα ΣΚ με τεχνικά ζητήματα. Έχει τύχει να δω βανάκι μέχρι και Κυριακή.

theopan
21-01-14, 16:38
Και γω κάτι τέτοιο θεωρώ ότι συμβαίνει. Δυστυχώς μόνο ο ΟΤΕ ασχολείται τα ΣΚ με τεχνικά ζητήματα. Έχει τύχει να δω βανάκι μέχρι και Κυριακή.

Αναμενόμενο είναι αυτό. Δεν υπάρχουν βανάκια της Wind ούτε κανενός άλλου εναλλακτικού, αφού διαχειριστής του δικτύου ήταν και παραμένει ο ΟΤΕ.

nyannaco
21-01-14, 17:01
Αναμενόμενο είναι αυτό. Δεν υπάρχουν βανάκια της Wind ούτε κανενός άλλου εναλλακτικού, αφού διαχειριστής του δικτύου ήταν και παραμένει ο ΟΤΕ.Και ναι και όχι. Ισχύει αυτό για το δίκτυο χαλκού των συνδρομητικών γραμμών (last mile), αλλά μην ξεχνάμε ότι οι εναλλακτικοί έχουν και δίκτυο οπτικών ινών για τον κορμό (και ίσως και βανάκια για την περίπτωση, δεν ξέρω). Πιθανόν κάπποιοι έχουν και κάποιους τεχνικούς on call και το ΣΚ σε περίπτωση χοντρής βλάβης στον κορμό που αφήνει εκτός μεγαλο αριθμό συνδρομητών. Οσν αφορά τα μεμονωμένα προβλήματα των συνδρομητών, πάντως, το ότι δεν επεμβαίνουν στο last mile, όπως και το οτι δεν έχουν, ίσως, βανάκια, δεν λέει τίποτα. Κανονικά θα έπρεπε να έχουν κάποιο τεχνικό προσωπικό ασφαλέιας και το ΣΚ, να μπορεί να κάνει π.χ. ένα remote reset σε μία κολλημένη πόρτα. Φαίνεται όμως ότι, κάποιοοι πάροχοι τουλάχιστον, το έκοψαν και αυτό.

vaggos_fromhell
21-01-14, 20:55
Αναμενόμενο είναι αυτό. Δεν υπάρχουν βανάκια της Wind ούτε κανενός άλλου εναλλακτικού, αφού διαχειριστής του δικτύου ήταν και παραμένει ο ΟΤΕ.

Το σχόλιο αυτό το έκανα για να δείξω ότι την ίδια στιγμή που οι άλλοι δεν έχουνε καλά καλά προσωπικό για εσωτερικές εργασίες, ο ΟΤΕ έχει τεχνικούς για εξωτερικές εργασίες. Προφανώς και γνωρίζω ότι η Wind και οι υπόλοιποι εναλλακτικοί δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα και δεν περιμένω να κάνουν κάτι για να αλλάξει αυτό. Θα μπορούσαν όμως να εξασφαλίσουν προσωπικό για την επίλυση απλών προβλημάτων που δεν απαιτούν την επέμβαση του ΟΤΕ, όταν αυτά προκύπτουν τα σαββατοκύριακα.

theopan
21-01-14, 23:31
Αυτό που εννοώ εγώ είναι ότι ελάχιστα θέματα υπάρχουν προς επίλυση από τους παρόχους, γιατί πολύ μικρό κομμάτι του δικτύου διαχειρίζονται οι ίδιοι. Άρα το πρόβλημα μετατοπίζεται απλά στην ικανότητα των τηλεφωνητών να δηλώνουν βλάβες (για να τις επιλύσει στη μεγάλη πλειοψηφία τεχνικός του ΟΤΕ που είναι αρμόδιος) και στη διαδικασία που υπάρχει σχετικά με αυτό. Προφανώς δεν είναι αποδοτικό ούτε το ένα ούτε το άλλο (ούτε αρκετά ικανοί είναι οι του 1ου επιπέδου και οι διαδικασίες είναι μάλλον χρονοβόρες) και πέρα από αυτά είναι και μάλλον αναμενόμενο μέσα στα Σ/Κ οι τεχνικοί του ΟΤΕ να δίνουν προτεραιότητα στις βλάβες των δικών τους συνδρομητών και να αφήνουν να εξαντληθούν τα περιθώρια (π.χ. των 48 ωρών) για τους υπόλοιπους. Αυτές οι 48 ώρες όμως, συμπίπτουν και με την παρέλευση του Σ/Κ. ;)

MiRo31285
28-01-14, 03:45
καλά, με τα δικτυακά ποτέ μην λες ποτέ...σίγουρα θα πρέπει να δοκιμάσεις άλλο ένα router...


εμενα μου το κανει αυτο με της Wind και τα δυο μοντεμ που εχει σε διαθεση.



τι να κανω?



τωρα εχω το ZTE το λευκο και εχω και ενα (καβαντζα) το Gennet που εδινε..

τι μπορει να φταιει?



παιζω πχ call of duty online και το ping απο 80-120 ξαφνικα εκτοξευεται στα 700-999....



τι μπορει να φταιει? τους εχω παρει 200 τηλεφωνα. μεχρι και μετρηση χαλκου εκαναν στην γραμμη και δεν βρηκαν προβλημα λεει...

stark
14-03-14, 21:30
Καλησπέρα Παιδιά.

Δυστυχώς κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με τη WIND. (http://www.adslgr.com/forum/threads/804681-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%28PPP%29-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%AC%CE%B3%CE%B9%CE%BF-!)

@ ADSLgr.com All rights reserved.