PDA

Επιστροφή στο Forum : διπλό boot win 7



ANDREASOMAGEIRAS
29-03-11, 01:12
μετά από νεα εγκατάσταση των win 7 σε δίσκο που είδη τα είχε
μου εμφανίζει διπλό boot win 7

στα xp ήξερα από που να κάνω διαγραφή της δεύτερης επιλογής
αλλά στα 7 δε ξέρω.
τα φώτα σας παρακαλώ

υ.γ. αν διαλέξω και την δεύτερη επιλογή μου ανοίγει τα ίδια win7 με την πρώτη οπότε είναι άχρηστο να υπάρχει
και καθυστερεί την εκκίνηση αν δε διαλέξω κάποιο από τα 2

MichaelSE
29-03-11, 10:00
Αν θυμάμαι καλά, από το msconfig:

Start > Run > msconfig > Πηγαίνεις στο Boot tab και διαγράφεις την επιλογή που θέλεις.

hall2001
29-03-11, 10:13
Αν θυμάμαι καλά, από το msconfig:

Start > Run > msconfig > Πηγαίνεις στο Boot tab και διαγράφεις την επιλογή που θέλεις.Συμφωνώ αλλά με πολλή μεγάλη προσοχή πρόσεχε τι θα διαγράψεις.

alexandr0s
29-03-11, 14:02
Γενικα οτι εχει να κανει με MBR τη θελει την προσοχη του.
Μηπως να χρησιμοποιουσες EasyBCD; Και απλοποιει τη διαδικασια και εισαι πιο ησυχος

hall2001
29-03-11, 14:14
Γενικα οτι εχει να κανει με MBR τη θελει την προσοχη του.
Μηπως να χρησιμοποιουσες EasyBCD; Και απλοποιει τη διαδικασια και εισαι πιο ησυχοςTo easybcd χρησιμοποιώ και γω είναι το απόλυτο πρόγραμμα για αυτές τις δουλειές αλλά και αυτο θέλει προσοχή.

ANDREASOMAGEIRAS
29-03-11, 15:37
έχει 2 επιλογές boot που και οι 2 ανοίγουν το ίδιο win7 οπότε λογικά όποιο και να σβήσω το ίδιο δε θα είναι;
από την άλλη σκέφτομαι την καθαρή νέα εγκατάσταση μιας κι ακόμη δεν έχω εγκαταστήσει τίποτα άλλο
τι θα ήταν καλύτερο;

υ.γ. οτι και να αποφασίσω πρώτα θα δω πως αναιρείτε αυτό και μετά θα κάνω (αν) νέα καθαρή εγκατάσταση,
να μαθω και κατι:whistle:

alexandr0s
29-03-11, 15:37
To easybcd χρησιμοποιώ και γω είναι το απόλυτο πρόγραμμα για αυτές τις δουλειές αλλά και αυτο θέλει προσοχή.

Εννοείται! Όποιος δεν την έχει πατήσει δε μπορεί να καταλάβει πόσο δίκιο έχεις

MichaelSE
29-03-11, 15:40
Αφού σκέφτεσαι να κάνεις καθαρή εγκατάσταση, ό,τι και να επιλέξεις από τις δύο επιλογές θα είναι ασφαλές. Αφού πάντως ανοίγουν την ίδια εγκατάσταση, μπορείς να σβήσεις όποια θέλεις από τις δύο. Καλύτερα επίλεξε να διαγράψεις αυτήν που δεν γράφει CurrentOS; DefaultOS;

biggeo65
29-03-11, 16:05
Για να είσαι σίγουρος αν θέλεις, πάνε στην έναρξη και στην γραμμή γράψε CMD, πάτα Enter,θα ανοίξει το παράθυρο γραμμής εντολών.

Εκεί γράψε bcdedit και θα σου βγάλει αναλυτικά πληροφορίες για το κάθε boot.
Από εκεί μπορείς να καταλάβεις ποιό να σβύσεις.

Ή ακόμη καλύτερα δώσε στην γραμμή εντολών το παρακάτω:
bcdedit /timeout 0 και δεν θα βλέπεις καθόλου το dualboot.

@ ADSLgr.com All rights reserved.