PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Iphone 4 και 3g



tugito
29-03-11, 14:28
Καλησπέρα,

Έχω αυθεντικό αγορασμένο από vodafone μόλις βγήκε το iphone 4 16gb. Εξαρχής το είχα κάνει jailbreak οπότε δεν γνωρίζω αν το πρόβλημα που θα σας περιγράψω είναι του jailbreak ή όχι.
Λιγα στοιχεία για το iphone μου. Αυτή την στιγμή είναι με baseband 1.59.00 (πως την κάνω update; δεν ξερω γιατι εχει μεινει ετσι), firmware 4.2.1 σπασμένο με το greenpoison.
Το πρόβλημα το οποιο το εχω απο την πρώτη μέρα που είχα την 4.1 σπασμένη από limerain και πάει λέγοντας είναι το εξής.
Ανοίγω το 3g και για να συνδεθεί και να εμφανίσει το σήμα 3g μπορεί να πάρει και 1-2 λεπτά. Εμφανίζει κατευθείαν την κουκίδα των data αλλά αργει τρομερα για να μπει σε 3g.
Έκανα συγκριτικό τεστ με iphone ίδιο ενος φίλου απο την δουλεια και με το που πατάει 3g και data, έχει συνδεθει σε 2 δευτερόλεπτα. Νομιζα τοσο καιρό ότι απλά αργεί η σύνδεση του 3g να επιτευχθει.
Το ψηλιάστικα όταν η κοπέλα μου με το iphone 3g 16gb που έχει το άνοιξε και συνδέθηκε κι αυτή μεσα σε 5-10 δευτερόλεπτα..
Έχετε καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει; το έχει κανείς το πρόβλημα;
Σκεφτηκα μην φταιει και η vodafone αλλά και η κοπέλα μου vodafone έχει οπότε δεν ειναι απο εκεί το θέμα..

atheatos
30-03-11, 10:35
Tι iOS εχουν τα άλλα iPhone γιατι κάτι ακουσα οτι στο update του iOS το 4.3.1 διορθωσανε αυτό το πρόβλημα...

tugito
30-03-11, 10:54
Οπως και να χει, ειχα παλια baseband, εφταιγε είτε αυτό, είτε το Limerain, είτε το κινητο. Τελικά έκανα update baseband στην τελευταια μαζι με το 4.3.1 firmware και δουλευει τέλεια. Αρα ήταν θεμα είτε της baseband είτε limerain.
Τωρα το 3g σε 2=3 δευτερολεπτα εχει συνδεθει.. μου φαινεται απιστευτο.. τοσους μηνες ελεγα οτι απλα ειναι απαράδεκτη η ελλαδα στο 3g και τώρα πιανει παντου. :))
Αφου δεν ηταν του κινητου το προβλημα παλι καλα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.