PDA

Επιστροφή στο Forum : Sivka emule0.42d V12d5 mod ... Sivka Rulez ;-)



Σελίδες : [1] 2

EvilHawk
05-03-04, 19:11
Για οποιον ενδιαφέρεται απο το forum.emule-project.com


[/huhu everybody...

thx for your patience

here is the new/first sivka MOD based on KAD in version 12b1

ed2k://|file|emule_sivka_v12b1_bin.rar|1205396|E1782BF51356F0D4D952BC2E7F27A9B3|/|sources,217.82.33.155:54662|/
ed2k://|file|emule_sivka_v12b1_src.rar|396633|DAA543F2C9625B4BBE8B6CA15742BB7F|/|sources,217.82.33.155:54662|/

there is only EXE and SRC, official release comes today at the evening, enjoy

sivka




EvilHawk is Sivka addict !! :twisted:

EvilHawk
06-03-04, 16:19
Ρυθμίσεις για Sivka 042b mod (σε 384/128, με zyxel 652r, ΝΑΤ & firewall enabled)
Με αυτές συνήθως κατεβάζω 10 αρχεία ταυτόχρονα,
με αναλογία UL:DL 1:2.30+, average downloadrate:16-20+,
Max downloadrate: 33-40+

1.Connection
Capacities
/Download : 48 kB/s
/Upload :16kB/s

Limits
/Download : none
/Upload:10kB/s
( Συνήθως σερφάρω ικανοποιητικά, αν χρειαστεί το κατεβάζω απο το tray icon στο 8)
Connection Limits/Max.Connections:500
(σε zyxel 652r, έτσι και αλλιώς δεν έχω δεί ποτέ peak connections πάνω απο 500)

Network
/ Kad τσεκαρισμένο, eD2k τσεκαρισμένο

2.Server επιλεγμένα τα:
Remove dead servers after:3 retries
Update servelist when connecting to a server
Use priority system
Use smart LowID check on connect
Safe Connect

3. Files επιλεγμένα τα:
Intelligent Corruption handling : Active

4. Security επιλεγμένα τα:
Filter servers too
Messages : όλα
Use Secure Identification

5. Extended settings επιλεγμένα τα:
Max new connections/ 5 secs: 50
είπαμε σε zyxell 652r , αλλιώς αφήστε το default)
Autotake eD2k Links….
Use Credit System
Filter Server & clients Lan IPs
Show More Controls
USS δεν το έχω ενεργοποιήσει, δεν με ενδιαφέρει

6. Sivka settings επιλεγμένα τα:
Prevent Chunk Oversharing : 5 (default)
Release Bonus : 12h
(δίνει bonus στα release files +12 ώρες αναμονής στο que)
Allow Waiting Que Overflow επιλεγμένα όλα
Reward Only secure Idented Clients
Hash Thief Protection
Reconnect on LowID

7. Sivka – File Defaults επιλεγμένα τα:
Hard Limit :300
Defeat 0-filled Part Senders
Και όλα τα υπόλοιπα default

Evilahawk is a Sivka addict ! :twisted:

Και μή ξεχνάτε να εφαρμόζετε σε κάθε αλλαγή emule mod τα παρακάτω όπως είπε και ο cosmos σε άλλο thread


Οδηγίες εγκατάστασης: Θα πρέπει να κάνετε μόνο ένα από τα παρακάτω:



Αν δεν είχατε ποτέ eMule, απλά κάντε extract τα περιεχόμενα του zip κάπου. Από εκεί θα τρέξετε το eMule.exe

Αν είχατε οποιοδήποτε eMule mod εκτός του Black Hand, πρώτα θα πάρετε ένα backup των περιεχομένων του υπάρχοντος καταλόγου eMule. Μετά θα μπείτε μέσα σε αυτόν τον κατάλογο και θα σβήσετε τα πάντα εκτός από:



Τον κατάλογο Temp

Τον κατάλογο Incoming

Τα αρχεία cryptkey.dat, clients.met, preferences.dat, που βρίσκονται μέσα στον κατάλογο config


Έτσι στο παλιό σας κατάλογο eMule θα πρέπει να μείνετε μόνο με καταλόγους Temp, Incoming και config και μέσα στον κατάλογο config να έχουν μείνει μόνο τα τρία αρχεία που λέγαμε. Τέλος, κάντε extract τα περιεχόμενα του zip που κατεβάσατε στον κατάλογο του παλιού emule.

Αν είχατε το Black Hand εγκατεστημένο πρώτα θα πάρετε ένα backup των περιεχομένων του υπάρχοντος καταλόγου eMule. Μετά θα μπείτε μέσα σε αυτόν τον κατάλογο και θα σβήσετε τα πάντα εκτός από:



Τον κατάλογο Temp

Τον κατάλογο Incoming

Τα αρχεία cryptkey.dat, clients.met.30c.bak, preferences.dat, που βρίσκονται μέσα στον κατάλογο config


Έτσι στο παλιό σας κατάλογο eMule θα πρέπει να μείνετε μόνο με καταλόγους Temp, Incoming και config και μέσα στον κατάλογο config να έχουν μείνει μόνο τα τρία αρχεία που λέγαμε. To αρχείο clients.met.30c.bak θα το μετονομάσετε σε clients.met.Τέλος, κάντε extract τα περιεχόμενα του zip που κατεβάσατε στον κατάλογο του παλιού emule.

EvilHawk
08-03-04, 11:28
Και νέα επίσημη έκδοση 042d, επομένως αν το μουλάρι σας δουλέυει σωστά μην κάνετε απανωτά upgrade μεχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.
Για τον ίδιο λόγο ο Sivka δεν κυκλοφόρησε επίσημα το mod του, και ούτε πρόκειται μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο στον επίσημο client!

mindtrapper
11-03-04, 02:47
Κανενα κανονικο λινκ γιατι δεν εχω βαλει ακομα emule..

EvilHawk
11-03-04, 19:14
Κανενα κανονικο λινκ γιατι δεν εχω βαλει ακομα emule..

Δεν υπάρχει και τους λόγους που περιέγραψα παραπάνω, είναι σε δοκιμαστικό στάδιο ακόμα, άν και δουλεύει πιο καλά απο τον επίσημο :D


huhu

want fixing one thing more, after that comes 2 releases!
here is one more non official release based on emule 42d:

ed2k://|file|emule_sivka_v12d5_bin.rar|1160474|6AC06362851A4A4DDA56042DCCF101BB|/|sources,217.82.36.163:54662|/
ed2k://|file|emule_sivka_v12d5_src.rar|385466|BD6729E4822A5D23E8A8B311447382B1|/|sources,217.82.36.163:54662|/

sivka

EvilHawk
12-03-04, 15:17
Να δοκιμάσεις το τελευταίο Sivka είναι στεθερότατο ..

WebSeeker
12-03-04, 15:45
evilhack εχω το b1 και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα
θα ηθελα να σε ρωτήσω :
1. το d έχει διαφορές ώστε να αναβαθμίσω ?
2. αν αλλάξω το nickname χάνω τα credits ?
3. τα credits και γενικά το status που το βλέπω ?

EvilHawk
12-03-04, 19:29
Το b1 εχει κληρονομήσει τα bugs του επίσημου client.. ή βάζεις το b5 ή περιμένεις να κυκλοφορήσει το επίσημο mod, it's up to you . Αλλάζοντας nick δεν χάνεις τα credits. Κάνοντας δεξί click πάνω σε ένα contact και μετα show details...

BeholderX
17-03-04, 11:25
Αν και το παρακάτω quote αναφέρεται στο TBH 7 , ίσως έχει και κάποια σχέση με τα προβλήματα του τελευταίου Sivka.



To all users that noticed severe drop in TBH 7 performance:

DISABLE KADEMLIA NETWORK in the TBH!

It seems that 0.42d implemented serious changes (protocol too?) in the behaviour of KAD Network. As a result 0.41a produces loads of overhead causing downloads to fluctuate all over the scale.

If you experience:
Fluctuating uploads (less then half the given UL bandwidth).
Heavily fluctuating downloads (0.5 -> 32.0 -> 0.5 in a minute).
Constant difficulties maintaining connections (starts at 5.0 drops at 0.1 in seconds).
then diconnect & disable the Kademlia module.

After disableing Kad, TBH returned to a very satisfying behaviour. This has been verified on 7 TBH clients so far.

Koumooo
17-03-04, 11:29
μπα εγω και να το κανω παλι σκατα παει. καποιο λακο εχει η φαβα.

EvilHawk
17-03-04, 20:49
προσ εvilhawk:στα σεττινγκσ του 652ρ στο firewall εχεισ αλλαξει κα8ολου τα σεττινγσ του τcp timeout

Nope έχω αφήσει τα standard !

EvilHawk
21-03-04, 10:55
Αντε και μερικα στστιστικά ...
:wink:

eMule v0.42d sivka v12d5 Statistics [EvilHawk]

Transfer
Session UL:DL Ratio: 1 : 3.28
Cumulative UL:DL Ratio: 1 : 2.64
Uploads
Session
Uploaded Data: 599.04 MB
Active Uploads: 4
Waiting Uploads: 2257
Upload Sessions: 622
Total Overhead (Packets): 30.41 MB (547K)
Cumulative
Downloads
Session
Downloaded Data: 1.92 GB
Completed Downloads: 12
Active Downloads (chunks): 25
Found Sources: 1515
Download Sessions: 2094
Gained Due To Compression: 85.31 MB (4.3%)
Lost Due To Corruption: 0 Bytes (0.0%)
Parts Saved Due To I.C.H: 0
Total Overhead (Packets): 22.47 MB (546K)
Cumulative
Connection
Session
General
Reconnects: 0
Active Connections (estimate): 107
Average Connections (estimate): 115
Peak Connections (estimate): 398
Max Connection Limit Reached: 0
Upload
Upload-Speed: 10.02 kB/s
Average Uploadrate: 8.67 kB/s
Max Upload Rate: 99.37 kB/s
Max Average Upload Rate: 9.13 kB/s
Download
Download-Speed: 33.24 kB/s
Average Downloadrate: 28.41 kB/s
Max Downloadrate: 35.57 kB/s
Max Downloadrate Average: 28.41 kB/s
Cumulative
Time Statistics
Statistics last reset: ÐÝìðôç, 18/3/2004, 7:28:26 ìì
Time Since Last Reset: 2 days 14:26 Hours
Session
Runtime: 19:39 Hours
Transfer Time: 19:39 Hours (100.0%)
Upload Time: 19:39 Hours (100.0%)
Download Time: 19:34 Hours (99.6%)
Current Server Duration: 19:39 Hours (100.0%)
Total Server Duration: 19:39 Hours (100.0%)
Cumulative
Projected Averages
Clients
Servers
Shared Files
Number of Shared Files: 56
Average filesize: 194.51 MB
Largest Shared File: 1.18 GB
Total size of Shared Files: 10.64 GB
Records
Disk Space

EvilHawk
24-03-04, 17:51
Nope it's normal !
It depends from the files you are downloading, the number of sources, the queue from the uploaders etc, your credits with them etc.
If your upload is steady and looks like a flat line in the statistics windows everything is ok and you can't do anything but to wait !

EvilHawk
26-03-04, 17:05
Ο Sivka είχε μερικά τεχνικά προβλήματα με τον υπολογιστή του και γιαυτό δεν κυκλοφόρησε το official mod ακόμα :(
Απ' ότι είπε όμως διορθώνει κανα δύο προβληματάκια στον κώδικα του επίσημου client (πάνω απο 200 bugfixes) και θα είναι έτοιμος σύντομα :lol:

cosmos
28-03-04, 14:45
Ρυθμίσεις για Sivka 042b mod (σε 384/128, με zyxel 652r, ΝΑΤ & firewall enabled)
Απλά αναφέρω ότι με όρια 500/500 το Zyxel 650H μου δε φαίνεται να μασάει τίποτα για την ώρα :) (ΝΑΤ=on, firewall=off).


4. Security επιλεγμένα τα:
Filter servers too
Messages : όλα
Use Secure Identification
Αν θες, θα μπορούσες ίσως να συμπληρώσεις το URL του blocklist http://emulepawcio.sourceforge.net/nieuwe_site/Ipfilter_fakes/ipfilter.dat


5. Extended settings επιλεγμένα τα:
Max new connections/ 5 secs: 50
είπαμε σε zyxell 652r , αλλιώς αφήστε το default)
To έχω στο default


USS δεν το έχω ενεργοποιήσει, δεν με ενδιαφέρει
Μία από τα ίδια και δω. Θα ξαναγράψω τις οδηγίες για το σώσιμο της ταυτότητας από άλλο thread, για να αποφευχθούν προβλήματα με σώσιμο λάθος credit file, με την άδειά σου (και αν θες το βάζεις στο αρχικό post):



Οδηγίες εγκατάστασης: Θα πρέπει να κάνετε μόνο ένα από τα παρακάτω:

Αν δεν είχατε ποτέ eMule, απλά κάντε extract τα περιεχόμενα του zip κάπου. Από εκεί θα τρέξετε το eMule.exe
Αν είχατε οποιοδήποτε eMule mod εκτός του Black Hand, πρώτα θα πάρετε ένα backup των περιεχομένων του υπάρχοντος καταλόγου eMule. Μετά θα μπείτε μέσα σε αυτόν τον κατάλογο και θα σβήσετε τα πάντα εκτός από:
[list:29c3fd28bc]
Τον κατάλογο Temp
Τον κατάλογο Incoming
Τα αρχεία cryptkey.dat, clients.met, preferences.dat, που βρίσκονται μέσα στον κατάλογο config

Έτσι στο παλιό σας κατάλογο eMule θα πρέπει να μείνετε μόνο με καταλόγους Temp, Incoming και config και μέσα στον κατάλογο config να έχουν μείνει μόνο τα τρία αρχεία που λέγαμε. Τέλος, κάντε extract τα περιεχόμενα του zip που κατεβάσατε στον κατάλογο του παλιού emule.
Αν είχατε το Black Hand εγκατεστημένο πρώτα θα πάρετε ένα backup των περιεχομένων του υπάρχοντος καταλόγου eMule. Μετά θα μπείτε μέσα σε αυτόν τον κατάλογο και θα σβήσετε τα πάντα εκτός από:

Τον κατάλογο Temp
Τον κατάλογο Incoming
Τα αρχεία cryptkey.dat, clients.met.30c.bak, preferences.dat, που βρίσκονται μέσα στον κατάλογο config

Έτσι στο παλιό σας κατάλογο eMule θα πρέπει να μείνετε μόνο με καταλόγους Temp, Incoming και config και μέσα στον κατάλογο config να έχουν μείνει μόνο τα τρία αρχεία που λέγαμε. To αρχείο clients.met.30c.bak θα το μετονομάσετε σε clients.met.Τέλος, κάντε extract τα περιεχόμενα του zip που κατεβάσατε στον κατάλογο του παλιού emule.
[/list:u:29c3fd28bc]

cosmos
28-03-04, 15:19
ΒΤW, δεν το βλέπω πουθενά, αλλά ίσως να υπάρχει κανά tweak για αυτό: δέχεται το Sivka fakes.dat URL;

EvilHawk
28-03-04, 16:37
ΒΤW, δεν το βλέπω πουθενά, αλλά ίσως να υπάρχει κανά tweak για αυτό: δέχεται το Sivka fakes.dat URL;

Οχι αλλά με δεξί click χρησιμοποιεί web services με βάση το file hash!


με την άδειά σου (και αν θες το βάζεις στο αρχικό post):

Διόρθωσε, κάνε παρατηρήσεις και πρόσθεσε tips ελεύθερα :wink:

btw αυτή την στιγμή δοκιμάζω το stormit/mfck v1c combined , αν δεν το έχεις δεί ποτέ μοιάζει αρκετά με το morph αλλά έχει το pawcio bandwidth control! To Το είχα δοκιμάσει και παλίοτερα και μου άρεσε.Είναι λιγότερο "επιθετικό" απο το Sivka & μου φαίνεται ιδανικό για modems/routers με χαμηλό connections limit ! θα ενημερώσω σχετικά! :lol:

NIKH
29-03-04, 13:51
Τι είναι το δεύτερο αρχείο sivka_v12d5_src.rar που συνοδεύει το bin ; Το ρίχνουμε έτσι ελεύθερα μέσα στην διεύθυνση του αρχείου ;

cosmos
29-03-04, 14:07
ΝΙΚΗ, είναι πηγαίος κώδικας, δεν το χρειάζεσαι.

God
29-03-04, 14:57
btw αυτή την στιγμή δοκιμάζω το stormit/mfck v1c combined , αν δεν το έχεις δεί ποτέ μοιάζει αρκετά με το morph αλλά έχει το pawcio bandwidth control!

Να πω και την γνωμη μου για αυτο αφου το σελωσα και αυτο εχτες το βραδυ για δοκιμη. Μου αρεσε περισσοτερο απο ολα που δοκιμασα απανωτα. Ξεκινησε αμεσως με 7-12kb/s (με τα ιδια παντα αρχεια μιλαμε) και για περιπου 4-5 ωρες συνεχισε ως το πρωι που σηκωθηκα, μετα επιταχυνε σιγα σιγα μεσα σε 1 ωρα και απο το πρωι κατεβαζει με 25-32kb/s συνεχεια. Ο γενικος μεσος ορος μου ειναι 21.55kb/s μεχρι τωρα και 1:2.78 share ratio. Βεβαια μπορει να ειναι και λογω τυχης γιατι το μουλαρι ειναι μουλαρι οπως και να το κανουμε! Αλλα λιγη προσοχη αυτο το mod θα την ηθελε πιστευω αφου δειχνει παρα πολυ καλο ως τωρα για μενα τουλαχιστον.

ΥΓ εχω το Jetspeed 500 που στις 250 συνδεσεις παιρνεις την γραμμη στο χερι και κανει reconnect με αλλο IP οποτε οριο 220 στο μουλαρι. Μαλλον ειναι καλο και για γραμμες με λιγες συνδεσεις.

NIKH
29-03-04, 16:08
Υπάρχει διεύθυνση ; Να του δώσουμε μιά θέση στον στάβλο. :roll:

Γενικά τώρα, είναι χρήσιμη η επιλογή only d/l complete files ; Η δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα ;

[Το ξέρω ότι δεν σας αρέσει αλλά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους. Επίσης τους υπεύθυνους του adslgr.]

EvilHawk
29-03-04, 16:14
@bout "stormit/mfck v1c combined"
Οντως είναι πιο ελαφρύ όπως διαπίστωσε και o god, δοκιμάστε το αν έχετε προβλήματα με χαμηλό όριο nat connections! Εχει κανα δύο bug , πχ με τα χρώματα και τα skins , random udp port τα οποία τα κληρονόμησε μάλλον απο το mfck, η stormit έκδοση μπορεί να μην τα έχει. Anyway κάνουν τακτικά update με buffixes!

Τι παράξενη ομαδα modders και αυτή !! :lol: Έχουν ένα mod ο καθένας μονος του το stormit με pawcio bandwitdh control & το mfck με zzul και ένα mod combined !

EvilHawk
29-03-04, 16:26
Υπάρχει διεύθυνση ; Να του δώσουμε μιά θέση στον στάβλο.
Stormit/mfck http://home.comcast.net/~storm45/downloads/eMule0.42d_STORM_MFCK_v1c_BC1.2_bin.rar


Γενικά τώρα, είναι χρήσιμη η επιλογή only d/l complete files ; Η δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα ;
Με αυτή την επιλογή (υπάρχει και στο morph & στο stormit/mfck)δεν ξεκινάει να κατεβάζει αρχεία που δεν τα έχει βρεί με όλες τα chunks του. Αμφιλεγόμενα τα οφέλη !

God
29-03-04, 20:42
random udp port τα οποία τα κληρονόμησε μάλλον απο το mfck, η stormit έκδοση μπορεί να μην τα έχει.

Εκανα μια συνταρακτικη ανακαλυψη.
Βαλτε 4661 udp port και πατηστε apply. Βαζει 4671 udp port αυτοματα... :D

Και συνεχιζει το γλεντι στα 25-32, 24kb/s average και ανεβαινει... :)

Με τα χρωματα σε μενα δεν παρατηρησα τιποτα περιεργο...δεν πειραξα και τιποτα παντως.

cosmos
29-03-04, 20:54
Χμμμ, μόλις έβαλα το Stormit γιατί το Sivka άρχισε να μου κάνει νερά. Μοιάζει features-wise περισσότερο στο TBH από το MorphXT (ΒΤW, όσα περισσότερα mods δοκιμάζω, τόσο αρχίζω να εκτιμώ περισσότερο το πόσο απίστευτο mod ήταν το TBH, μακάρι να ξεπαγώσει κάποια στιγμή και να βγει νέα έκδοση).

Δε βλέπω drop ΝΝP κτλ, ούτε Lovelace βλέπω όμως MSS optimizations, USS/DSS κ.ά. όπως TBH :D Επιφυλλάσσομαι για συμπεράσματα αυτήν τη φορά όμως. ;)

NIKH
29-03-04, 20:57
Θεέ,
στην δική μου έκδοση, δες το μήνυμα του Ιέρακος από πάνω, έχει έτοιμες τις 4662 και 4672. Από κάτω : rantom ports 0 = disabled.
Πρέπει να τις κάνω enable ;

Επίσης βλέπω πως είναι σχεδόν γυμνό. Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να δοκιμάσεις.

Εχουν κάποια σημασία ; τα :

minimize opened slots
cumulate bandwith for upload slots
session u/d 1:4
manage of active connections
include overhead
include conn. overhead
include TCP Ack Packets

τα έχω όλα ανενεργά.

Υ.Γ
Τώρα είδα το δικό σου Κόσμε, γράφαμε ταυτογχρόνως. Αφού ανέλαβες τα ηνία ησύχασα. :D Περιμένουμε τα συμπεράσματα του εργαστηρίου.

God
29-03-04, 22:39
Θεέ,
στην δική μου έκδοση, δες το μήνυμα του Ιέρακος από πάνω, έχει έτοιμες τις 4662 και 4672. Από κάτω : rantom ports 0 = disabled.
Πρέπει να τις κάνω enable ;


Συνηθως με φωναζουν ψωνιο. :D

Εγω εχω ανοιχτες τις 4661 και 4671, απλα γιατι ετσι θελω βρε παιδι μου. Δεν εχει καμια σημασια. Δοκιμασε να βαλεις udp 4662 και να πατησεις apply, θα σου βαλει 4672 πιθανοτατα. :)

Απο τις λοιπες εχω βαλει τις :

minimize opened slots
cumulate bandwith for upload slots
manage of active connections

Δινουμε σε λιγους και πιο γρηγορα ετσι (κανει και λιγακι οσο πατα η γατα selective sharing) και δεν σκιζει τις συνδεσεις. Για τα λοιπα...ας μιλησουν οι ειδικοι!


Δε βλέπω drop ΝΝP κτλ, ούτε Lovelace βλέπω όμως MSS optimizations, USS/DSS κ.ά. όπως TBH

Οντως το MSS βοηθα, το DSS δεν το ενεργοποιω ενω το USS βοηθα οταν θελω να σερφαρω, ριχνει το upload απο τα 10-11 στα 6-8. Κανενα source dropping ομως οπως ειδες και εσυ αλλα αφου αποδιδει τι με νοιαζει? :!:

ΥΓ. Pawcio credit δεν χρησιμοποιει απο μονο του?

cosmos
30-03-04, 07:49
Απο τις λοιπες εχω βαλει τις :

minimize opened slots
cumulate bandwith for upload slots
manage of active connections

Δινουμε σε λιγους και πιο γρηγορα ετσι (κανει και λιγακι οσο πατα η γατα selective sharing) και δεν σκιζει τις συνδεσεις. Για τα λοιπα...ας μιλησουν οι ειδικοι!
Τις ίδιες επιλογές έχω και πάει non-stop με μόνιμο upload στα 9-10 και download από 19-20 έως 27-28! So far, best performance :D



Δε βλέπω drop ΝΝP κτλ, ούτε Lovelace βλέπω όμως MSS optimizations, USS/DSS κ.ά. όπως TBH

Οντως το MSS βοηθα, το DSS δεν το ενεργοποιω ενω το USS βοηθα οταν θελω να σερφαρω, ριχνει το upload απο τα 10-11 στα 6-8. Κανενα source dropping ομως οπως ειδες και εσυ αλλα αφου αποδιδει τι με νοιαζει? :!:
Κι αυτό σωστό. Ελπίζω να μην το ματιάξω.


ΥΓ. Pawcio credit δεν χρησιμοποιει απο μονο του?Μάλλον το κλασσικό credit system. Δε βαριέσαι, αφού πάει καλά.

BTW, περιορίζω στο connection το max upload σε 10kbytes/sec (-> max d/l 30 kbytes/sec). Εκείνο που με εντυπωσιάζει (για την ώρα βέβαια) δεν είναι η μέγιστη ταχύτητα του mod, αλλά ότι κρατάει σταθερά εδώ και 12+ ώρες αυτή την ταχύτητα. Θα το αφήσω κανά 24ωρο ακόμα να δω τι παίζει. Μέχρι στιγμής το session ratio είναι περίπου 1:2.

EDIT: Ας συνεχίσουμε τη μή-Sivka σχετική συζήτηση στο Morph howto (το οποίο καλώς εχόντων των πραγμάτων βλέπω να αλλάζει σε STORMIT/MFCK howto ;) ).

EvilHawk
30-03-04, 21:22
καλώς εχόντων των πραγμάτων βλέπω να αλλάζει σε STORMIT/MFCK

Huhu το mfck μου κράσαρε 3 φορές απανωτά μέσα σε 1 ώρα !!!
Going back to Sivka ! Ούτε δοκιμές δεν πρόκειται να ξανακάνω!

God
31-03-04, 02:31
καλώς εχόντων των πραγμάτων βλέπω να αλλάζει σε STORMIT/MFCK

Huhu το mfck μου κράσαρε 3 φορές απανωτά μέσα σε 1 ώρα !!!
Going back to Sivka ! Ούτε δοκιμές δεν πρόκειται να ξανακάνω!

Γιατι ετσι? 3 24ωρα συνεχεια δεν εκανε κιχ εδω. Μηπως παραφορτωσες κατιτις?

EvilHawk
31-03-04, 09:50
Οχι το combined don't worry, to καινούργιο mfck v1d σκέτο δοκίμαζα!

cosmos
31-03-04, 10:00
God @ EvilHawk, θα είχες την καλοσύνη να εξάγεις τα πλήρη στατιστικά σου σε HTML και να τα επισυνάψεις εδώ; Με ενδιαφέρουν τα cumulative statistics σου κυρίως. Γιατί από ότι βλέπω με ίδιες ρυθμίσεις και το STORMIT/MFCK τελικά μου έκανε νερά...

Φυσικά με ενδιαφέρουν cumulative μερικών 24όρων αν είναι δυνατόν, αν όχι δώστε ότι προαιρείστε ;)

God
31-03-04, 11:00
God @ EvilHawk, θα είχες την καλοσύνη να εξάγεις τα πλήρη στατιστικά σου σε HTML και να τα επισυνάψεις εδώ; Με ενδιαφέρουν τα cumulative statistics σου κυρίως. Γιατί από ότι βλέπω με ίδιες ρυθμίσεις και το STORMIT/MFCK τελικά μου έκανε νερά...

Φυσικά με ενδιαφέρουν cumulative μερικών 24όρων αν είναι δυνατόν, αν όχι δώστε ότι προαιρείστε ;)

Eκανα ενα restart εχτες το βραδυ οποτε θα ειναι απο τοτε ( και θα ΤΡΕΛΑΘΕΙΣ μολις τα δεις :D ). Μονο να μου πεις ακριβως πως να το κανω γιατι ειμαι και λιγο....τουβλο.

Ενα αλλο που ειδα, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν ειναι ετσι, ειχα κλειστο το pc για καπου 4-5 ωρες. Εβαλα παλι το emule και στο πολυποθυτο dvd που κατεβαζω μου ειχε κρατησει (νομιζω) την σειρα! Ειδα nicknames που τα θυμομουν και σε θεσεις πιο χαμηλες απο οτι τα αφησα.

Βεβαια μπορει να ειναι και η τρελη μου φαντασια.

Κανοντας ενα απλο copy-paste απο αυτα που βλεπω (ειναι ακριβως 15-16 ωρων) :

eMule v0.42d [STORM/MFCK V1c] Statistics [God]

Transfer
Session UL:DL Ratio: 1 : 4.97
Cumulative UL:DL Ratio: 1 : 3.60
Connection
Session
General
Reconnects: 0
Active Connections (estimate): 123
Average Connections (estimate): 117
Peak Connections (estimate): 251
Max Connection Limit Reached: 12 : 30/03/2004 23:32:54 PM
Upload
Upload-Speed: 5.58 kB/s
Average Whole Uploadrate: 7.28 kB/s
Average Uploadrate: 5.47 kB/s
Max Upload Rate: 6.02 kB/s
Max Average Upload Rate: 5.54 kB/s
Download
Download-Speed: 31.01 kB/s
Average Whole Downloadrate: 29.97 kB/s
Average Downloadrate: 27.19 kB/s
Max Downloadrate: 44.20 kB/s
Max Downloadrate Average: 27.19 kB/s

cosmos
31-03-04, 11:28
1:3.60???? Τι το ταίζεις το μουλάρι, red bull ζαχαρίτσες;;;!!!

Αυτά τα νούμερα είναι με το USS κλειστό και όριο upload 10 kbytes/sec; 384/128 έχεις και σε ποιο provider; Χρησιμοποιείς τα στάνταρ ports 4662/4672;

Για να βγάλεις τα statistics, πήγαινε στην οθόνη τους και με το βελάκι μέσα στο κείμενο των στατιστικών, κάνε δεξί κλικ, export all statistics. Κάνε το αρχείο html που θα βγεί ένα ζιπάρισμα και επισύναψέ το εδώ.

cosmos
31-03-04, 11:33
ΒΤW, ας πει τη γνώμη του και κάποιος ειδικός, αλλά έχω την ιδέα ότι παραβιάζει το 1:3; Γιατί αν ναι, πάει ολοταχώς το modάκι για μπανάρισμα από το επίσημο project...

God
31-03-04, 11:48
1:3.60???? Τι το ταίζεις το μουλάρι, red bull ζαχαρίτσες;;;!!!

Αυτά τα νούμερα είναι με το USS κλειστό και όριο upload 10 kbytes/sec; 384/128 έχεις και σε ποιο provider; Χρησιμοποιείς τα στάνταρ ports 4662/4672;

Για να βγάλεις τα statistics, πήγαινε στην οθόνη τους και με το βελάκι μέσα στο κείμενο των στατιστικών, κάνε δεξί κλικ, export all statistics. Κάνε το αρχείο html που θα βγεί ένα ζιπάρισμα και επισύναψέ το εδώ.

Ηρεμησε...θα παθει η καρδια σου! :!:

Το uss ειναι ανοιχτο, το dss κλειστο. Ανω οριο 11kb/s και κατω οριο 1kb/s στο uss. 384/128 tellas (για πολυ λιγο ακομα) αλλα και με forthnet τα ιδια μου παει. Ports 4661/4671 (ετσι για το τσαμπουκα).

Δεν παραβιαζει το 1:3 αλλα η τελλας 'φταιει'. Με το που να ανοιξω σελιδα να σερφαρω το ping στα υψη, upload 1kb/s. :oops: Ακομα και το outlook να κοιταξω για mail το ιδιο!
Δεν φταιω εγω, ετσι? :twisted:

Τωρα θα τρελαθεις πιο πολυ ακομα....

cosmos
31-03-04, 11:59
:shock: απίστευτα νούμερα για 2,5 μέρες τρεξίματος... Θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις σου για USS. Μία τελευταία ερώτηση: τι όρια έχεις για max sources και hard limit, 300/400;

Πάντως αν για κάποιο λόγο έπεφτε το upload σου στο 1kbyte/sec, θα έπρεπε (μεσο-/μακροπρόθεσμα πάντα) να σου cap-άρει το κατέβασμα στα 3kbytes/sec...

God
31-03-04, 12:02
:shock: απίστευτα νούμερα για 2,5 μέρες τρεξίματος... Θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις σου για USS. Μία τελευταία ερώτηση: τι όρια έχεις για max sources και hard limit, 300/400;

Sources βαζω χειροκινητα ανα αρχειο. Εχω 6 αρχεια. Στα 2 DVD εχω απο 800, στα 3 cd απο 350 και 1 ξωφαλτσο με 200.

Max connections αν εννοεις ειναι 240 (Jetspeed rulez). Μax sources δεν το καταλαβα...το ιδιο με hardlimit δεν ειναι? :?:


Πάντως αν για κάποιο λόγο έπεφτε το upload σου στο 1kbyte/sec, θα έπρεπε (μεσο-/μακροπρόθεσμα πάντα) να σου cap-άρει το κατέβασμα στα 3kbytes/sec...

Οκ, δικιο εχεις, παει για ban. Κολλημενο στο 1-3kb/s εδω και 1-2 ωρες και download 30-31. :oops:

cosmos
31-03-04, 12:05
Max connections αν εννοεις ειναι 240 (Jetspeed rulez). Μax sources δεν το καταλαβα...το ιδιο με hardlimit δεν ειναι? :?:
Hard limit εννούσα, thx! :)

todo
31-03-04, 14:05
Μετά από δοκιμές σε MorphXT,Sivka,Pawcio,έχω την εντύπωση ότι τα mods είναι όλα ίδια.Μερικές φορές πηγαίνουν καλά και άλλες όχι.Στον τελικό απολογισμό βγάζουν όλα τα ίδια αποτελέσματα...Εγώ ξαναγύρισα σε ΤΒΗ που με έχει ικανοποιήσει πιο πολύ απ' όλα.Αλλά σκέφτομαι να δοκιμάσω και το Stormit :D


ΒΤW, ας πει τη γνώμη του και κάποιος ειδικός, αλλά έχω την ιδέα ότι παραβιάζει το 1:3; Γιατί αν ναι, πάει ολοταχώς το modάκι για μπανάρισμα από το επίσημο project...

Όταν μιλάμε για 1:3 ratio μιλάμε για cumulative πάντα έτσι;

Και κάτι λίγο άσχετο...Μετά από κανά 3 μέρες το Speedtouch μπλοκάρει και χάνεται η σύνδεση.Μετά κάνω restart το modem και όλα Ο.Κ.Είμαι με 200 max connections στο eMule.Υπάρχει περίπτωση να φταίει το eMule ή είναι κάτι άλλο;

cosmos
31-03-04, 14:16
Εγώ ξαναγύρισα σε ΤΒΗ που με έχει ικανοποιήσει πιο πολύ απ' όλα.Μια από τα ίδια, δύσκολα θα πάρει κάποιο άλλο mod τη θέση του τελικά.


ΒΤW, ας πει τη γνώμη του και κάποιος ειδικός, αλλά έχω την ιδέα ότι παραβιάζει το 1:3; Γιατί αν ναι, πάει ολοταχώς το modάκι για μπανάρισμα από το επίσημο project...

Όταν μιλάμε για 1:3 ratio μιλάμε για cumulative πάντα έτσι;[/quote][/quote]Ναι αν θυμάμαι καλά.


Και κάτι λίγο άσχετο...Μετά από κανά 3 μέρες το Speedtouch μπλοκάρει και χάνεται η σύνδεση.Μετά κάνω restart το modem και όλα Ο.Κ.Είμαι με 200 max connections στο eMule.Υπάρχει περίπτωση να φταίει το eMule ή είναι κάτι άλλο;
Χμμ, δύσκολο να το πεις με σιγουριά.

NIKH
31-03-04, 14:20
Μία ερώτηση, πηγή μεγάλου εκνευρισμού.
Σε ένα αρχείο υπάρχουν 150 συνδέσεις, όλες χρήσιμες, δίνεις από αυτό το ίδιο αρχείο σταθερά με 10 και δεν λαμβάνεις τίποτα. Μηδέν. Γιατί ;
Κάθονται όλοι καί σε κοιτάνε και τους κοιτάς κι εσύ.

Τριγυρίζοντας απο δω κι από κει, στα διάφορα φόρουμ, είδα ότι αυτή η συνήθεια του μουλαριού είναι η κυριότερη πηγή εκνευρισμού και η κύρια αιτία εκ της οποίας πολλοί, εγκαταλείπουν την ζωοφιλία αγανακτισμένοι.

God
01-04-04, 01:09
Μία ερώτηση, πηγή μεγάλου εκνευρισμού.
Σε ένα αρχείο υπάρχουν 150 συνδέσεις, όλες χρήσιμες, δίνεις από αυτό το ίδιο αρχείο σταθερά με 10 και δεν λαμβάνεις τίποτα. Μηδέν. Γιατί ;
Κάθονται όλοι καί σε κοιτάνε και τους κοιτάς κι εσύ.


Αυτο ειναι μια πονεμενη ιστορια.
Μπορει να εισαι πολυ πισω στην ουρα τους και να αργησει πολυ να δωσει. Βεβαια αν ο ιδιος χρηστης εχει βαλει αρχειο που εχει σε αυτα που μοιραζει σε 'release' τοτε δινει συνεχως αυτο το αρχειο μονο σε οποιον το ζητα ανεξαρτητα απο την ουρα και προχωραει η ουρα ελλεινα αργα. Μπορω να σκεφτω και αλλους λογους αν θες....

NIKH
01-04-04, 03:00
Η Κύπρος με ξενύχτησε.

Διαβάζω Θεέ την ουρά ενός από τα αρχεία.
QR : 1[0] και ακολουθούν 2[0], 3[0], 4[0] κλπ. Ο καθένας απ αυτούς περιμένει 2,3 μέχρι και έφτά ώρες. Περιμένουν τι ; Τι τους εμποδίζει να δώσουν ; Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.

Σκέφτηκα ότι ίσως τους εμποδίζει το γεγονός ότι έχουν φτάσει στο όριο της παροχής τους, αλλά τότε γιατί ανεβαίνουν στην ουρά ;

Δεν ξέρω, εσείς θα μου πείτε.

EvilHawk
01-04-04, 10:57
Το κλασικό εκνευριστικό πρόβλημα...
Ένα chunk με τις στάνταρ ταχύτητες του μουλαριού θέλει περίπου 50 λεπτά να μοιραστεί, το πιο πιθανό είναι ότι δεν έχουν λάβει όλο το chunk, για να μπορεσουν να το στείλουν αλλά εσύ παρόλα αυτά συνεχίζεις να ανεβαίνεις σην ουρά τους, τώρα άν υποθεσουμε ότι μοιράζουν σε 2-4 ακόμα καταλαβαίνεις τι γίνεται...

tip. Για να μην χάσετε την ψυχική σας υγεία :wink:, μην κοιτάτε το πόσο γρήγορα θα κατέβει ένα συγκεκριμένο αρχείο, καποια στιγμή θα κατέβει και ενδεχομένως γρήγορα...

God
03-04-04, 01:40
Yπαρχει τροποσ να σταματησουμε το πολυ ενοχλητικο στοιχειο του eMule v0.42d [STORM/MFCK V1c] το οποιο μολισ τελιωσει ενα download ανοιγει αλλα φιλεσ τα οποια ειχα σταματησε....υπαρχει?

Για κοιτα στα preferences->files->various την τεταρτη εντολη.... :idea:

EvilHawk
03-04-04, 10:57
Το Stormit/mfck έχει κληρονομήσει το bug του επίσημου 042 μετά την ολοκλήρωση ενός αρχείου αντί να ξεκινάει ένα μόνο αρχείο ξεκινάει δύο.

God
03-04-04, 11:16
Το Stormit/mfck έχει κληρονομήσει το bug του επίσημου 042 μετά την ολοκλήρωση ενός αρχείου αντί να ξεκινάει ένα μόνο αρχείο ξεκινάει δύο.

Εμενα γιατι δεν το κανει? :!:

I'm special! :roll:

EvilHawk
03-04-04, 13:19
Εμενα γιατι δεν το κανει?
Χμμμ Έχεις φτιάξει categories? Καί έχεις ενεργοποιήσει το prefer same category?
Anyway το πρόβλημα αυτό δεν το έχουν ούτε το Sivka, ούτε το Morph, ούτε ο τελευταίος επίσημος client 0.42e !

God
03-04-04, 15:19
Χμμμ Έχεις φτιάξει categories? Καί έχεις ενεργοποιήσει το prefer same category?


Οχι. Εμενα απο την αλλη δεν μου κανει resume ΤΙΠΟΤΑ. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.