PDA

Επιστροφή στο Forum : Android Market: δυνατότητα αγορών μέσα από εφαρμογές



nnn
30-03-11, 20:34
Έγινε διαθέσιμη στο Android Market η δυνατότητα "in-app" χρέωσης, που επιτρέπει στους χρήστες να κατεβάσουν μια εφαρμογή και να πληρώνουν για πρόσθετα χαρακτηριστικά της μέσα από την ίδια την εφαρμογή, εφόσον το έχει επιλέξει ο developer, ενώ το έως τώρα μοντέλο απαιτούσε την αγορά της εκ των προτέρων από το market.

85756Παρέχεται έτσι η δυνατότητα try and buy και η παροχή επιπλέον δυνατοτήτων, αυξάνοντας την οικονομική απόδοση των εφαρμογών.
Από την Google γίνεται ιδιαίτερη αναφορά στην προσοχή που πρέπει να δοθεί στην ασφάλεια και στον τρόπο που θα ενσωματωθεί η νέα δυνατότητα στις Android εφαρμογές που θα αναπτυχθούν.


Πηγή : android-developers (http://android-developers.blogspot.com/?hl=en)

arkara
30-03-11, 20:40
Καλά. Όταν θα μπορούμε να αγοράζουμε από την ελλάδα τότε μιλάμε

Gordito
30-03-11, 20:51
Who cares;
Αυτο μας ελειπε να αγοραζουμε και εφαρμογες για το κινητο.

Δωρεαν!!!!!

Thanasis159
30-03-11, 21:23
Εγώ έχω αγοράσει 2 εφαρμογές. Υπάρχουν πολύ αξιόλογες εφαρμογές, απαραίτητες στην καθημερινότητά μου και θεωρώ πολύ σωστό να μπορώ να στηρίζω τέτοιες αξιέπαινες προσπάθειες.

sotisdiv
30-03-11, 21:29
Εδώ πρέπει να ψάχνεις με το κυάλι να βρείς σοβαρή εφαρμογή πόσο μάλλον να είναι και paid.

sdikr
30-03-11, 21:37
Who cares;
Αυτο μας ελειπε να αγοραζουμε και εφαρμογες για το κινητο.

Δωρεαν!!!!!


Αν δεν υπάρχουν εφαρμογές όμως πως θα τις έχεις δωρεάν;
Ξέρεις ακόμα και τα ραπανάκια που φυτρώνουν τα πληρώνουμε γιατί κάποιος τα μαζεύει για εμάς

ikar6
30-03-11, 23:17
Και εγώ έχω αγοράσει αρκετές εφαρμογές (5 ή 6 νομίζω). Το κόστος τους είναι αμελητέο (1 ή 2 ευρώ κάθε φορά) και θεωρώ ότι η προσπάθεια κάποιων ανθρώπων για να φτιάξουν μία εφαρμογή που μου είναι χρήσιμη θα πρέπει να ανταμειφθεί. Αυτό το μοντέλο το θεωρώ πολύ πιο σωστό και δημοκρατικό από αυτό της Apple που δε μπορείς να βρεις σχεδόν τίποτα τσάμπα (γιατί βέβαια και αυτή με τη σειρά της γδέρνει τους δημιουργούς).

Bourdoulas
31-03-11, 01:03
Τι συζητάμε τώρα. Όταν έχεις μια εφαρμογή την οποία χρησιμοποιείς καθημερινά και σε διευκολύνει, όχι απλά πληρώνεις τα 2-3 ευρώ που ζητάνε, αλλά σε περίπτωση που δεν είναι paid κάνεις και donation. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ.

lsdoc77
31-03-11, 01:32
Μπορει να ακούγεται λίγο ουτοπικό (αλλά και ο ρεαλισμός βλεπω που μας οδήγησε...) αλλά προτιμώ το δωρεάν με donation (που έχω κάνει αρκετές φορές) ακόμη και απο την πολύ χαμηλή τιμή..

lewton
31-03-11, 01:34
Μπορει να ακούγεται λίγο ουτοπικό (αλλά και ο ρεαλισμός βλεπω που μας οδήγησε...) αλλά προτιμώ το δωρεάν με donation (που έχω κάνει αρκετές φορές) ακόμη και απο την πολύ χαμηλή τιμή..
Επειδή βρισκόμαστε σε ελεύθερη αγορά, μπορείς να προτιμάς ο,τι θέλεις εσύ ως χρήστης και αντίστοιχα και ο δημιουργός προτιμάει όποιο μοντέλο θέλει για να διαθέσει την εφαρμογή του.
Αν στο τέλος υπάρξει match στις προτιμήσεις έχει καλώς, αν όχι και πάλι έχει καλώς. :)

aiolos.01
31-03-11, 02:28
Αυτή η δυνατότητα είναι ίσως πιο σημαντική απο το να αγοράσεις την εφαρμογή απο την αρχή. Κάπου είχα διαβάσει οτι η google θα παίρνει και μικρό ποσοστό απο τα ip-app payments σε αντίθεση με τη μηλοεταιρία που θα παίρνει 30%.

farcry
31-03-11, 02:39
Αν δεν υπάρχουν εφαρμογές όμως πως θα τις έχεις δωρεάν;
Ξέρεις ακόμα και τα ραπανάκια που φυτρώνουν τα πληρώνουμε γιατί κάποιος τα μαζεύει για εμάς

η διαφορα ειναι οτι τα ραπανακια δεν υπαρχουν στη μαυρη αγορα :whistle:

gmmour
31-03-11, 10:26
Και η άλλη διαφορά είναι ότι ακριβώς λόγω της μαύρης αγοράς στα "ραπανάκια", ο παραγωγός που δεν βγάζει κέρδος από τα "ραπανάκια", θα πουλάει μόνο "μήλα"...

Όπως είπε κι ένας φίλος παραπάνω
Εδώ πρέπει να ψάχνεις με το κυάλι να βρείς σοβαρή εφαρμογή πόσο μάλλον να είναι και paid.
Και να συμπληρώσω ότι άσπρη αγορά στην Ελλάδα δεν υπάρχει αφού η google δεν παρέχει τη δυνατότητα αγοράς. Και να θέλει να επενδύσει στην καλλιέργεια "ραπανακίων" ο αγρότης, δεν μπορεί...

There is no such thing as a free meal!

JoeBar
31-03-11, 13:27
Μου αρέσουν αυτοί που ενώ δίνουν 250€-600€ για ένα android smartphone, μετά το παίζουν οι εξυπνάκηδες που τα θέλουν όλα τσάμπα. Όμως δεν την βγάζουν με τις free εφαρμογές αλλά θέλουν και τις "καλές" που είναι paid...

Αααα ρε αθάνατη Ελλάδα του τσαμπέ...

hellenicsun
31-03-11, 13:39
Who cares;
Αυτο μας ελειπε να αγοραζουμε και εφαρμογες για το κινητο.

Δωρεαν!!!!!

Πολύ θα ήθελα να ακούσω τα επιχειρήματα σου πάνω σε αυτό.

Διότι εγώ πιστεύω πως μια εφαρμογή που έχει κατασκευαστεί από το 0, που μου προσφέρει ακριβώς αυτό που εγώ ψάχνω, που λειτουργεί απροβλημάτιστα, που συνεχώς προσφέρει αξιόλογες αναβαθμίσεις και που εσωκλείει όλα τα παραπάνω σε ένα καλαίσθητο πακέτο aka artwork, πρέπει να έχει μια τιμή αγοράς, διότι κάποιοι εργάστηκαν για αυτό το αποτέλεσμα και κάποια χρήματα επενδύθηκαν σε αγορές hardware, software, εργατοώρες κ.α.

DSLaManiaC
31-03-11, 14:51
Ρε παιδιά, αφού εμείς δε μπορούμε να αγοράσουμε...

Με ξένα κόλλυβα μνημόσυνο.

grayden
01-04-11, 17:24
Ρε παιδιά, αφού εμείς δε μπορούμε να αγοράσουμε...

Με ξένα κόλλυβα μνημόσυνο.
Μπορούμε δια της πλαγίας οδού...

DSLaManiaC
02-04-11, 16:41
Μπορούμε δια της πλαγίας οδού...

Καλά, το enabler το ξέρω κι εγώ αλλά δε θέλω να κάνω root το κινητό μόνο και μόνο γι αυτό.

jose_ee1985
02-04-11, 21:05
no-root, no-party :p

daywalker06
02-04-11, 21:12
Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις root το smartoκινητό για να αγοράσεις εφαρμογές, μπορείς κάποιες από το site του δημιουργού ή με μια κάρτα sim άλλης χώρας.

grayden
04-04-11, 19:04
Καλά, το enabler το ξέρω κι εγώ αλλά δε θέλω να κάνω root το κινητό μόνο και μόνο γι αυτό.
Απ' όσο ξέρω υπάρχει δυνατότητα προσωρινού rooting για αρκετά κινητά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.