PDA

Επιστροφή στο Forum : HEEEEEEEEELP!! For crying out loud!! Windows XP Encryption



Lunacy
05-03-04, 20:07
Αμαν αμαν αμαν!!
Σήμερα το πρωί, μου πέταξε μια μπλέ οθόνη το μηχάνημα (το κάνει συχνά τελευταία, μάλλον έχει πρόβλημα η μητρική μου) και όταν πήγε να ξαναξεκινήσει, πριν καλά καλά φορτώσει windows, μου λέει οτι δε μπορεί να διαβάσει από το δίσκο.
Μπήκα με άλλα windows, έκανα ό,τι μπορούσα να κάνω για να το φτιάξω (από ένα απλό checkdisk, μέχρι επαναφορά των αρχείων SYSTEM, SAM κ.λπ.), αλλά τελικά δε γίνεται τίποτα.

Το πρόβλημα μου όμως είναι, οτι αυτή η εγκατάσταση (Windows XP Professional SP1) περιέχει κάποιο private key με το οποίο έχω κρυπτογραφήσει ένα κάρο πράγματα!! Και, όχι, δεν το έχω κάνει κάπου export :cry: (βρίστε με ελεύθερα).

Καμιά ιδέα;
(Δεν έχω εγκαταλείψει ακόμα την ιδέα να διορθώσω τα windows, αλλά αυτό που με καίει, είναι τα κρυπτογραφημένα)

kadronarxis
05-03-04, 20:18
καλά γιατί τα κρυπτογράφησες;!!
NTFS είναι ο δίσκος; για να παίζει η κρυπτογράφηση μάλλον NTFS πρέπει να τον έχεις.
Αν δεν είναι, κλασικά, win98 cd boot, και δες τον δίσκο από εκεί.
Αν είναι NTFS, μην τσιτώνεις, ψυχραιμία.
Άλλον σκληρό δίσκο έχεις;
Βάλε εκείνον, εγκατέστησε τα xp σε αυτόν, και ΜΕΤΑ σύνδεσε αυτόν με τα χτπυημένα windows στο pc...Μπορεί να παίξει, μπορεί και όχι. Λόγω ασφάλειας.
Πάντως, κυνήγα το, μην βαρέσεις φορμάτ.

Lunacy
05-03-04, 21:40
Όχι, δεν παίζει έτσι. Χρειάζομαι με κάποιο τρόπο να βγάλω το private key του παλιού λογαριασμού και να το βάλω στον καινούριο. Με το cerfiticate τα καταφέρνω, αλλά το κλειδί με παιδεύει... :(
Επειδή δεν το θεωρώ πολύ πιθανό να σπάσω το EFS... (τουλάχιστον όχι πριν το πτυχίο :P ), θα προσπαθήσω να κάνω τα windows να παίξουν.

Κάθε καλή ιδέα ευπρόσδεκτη.
ΟΠΑ! Μου ήρθε κάτι με το SAM. Τρέχω να το δοκιμάσω!! Wish me luck'

axez
05-03-04, 23:08
ο μόνος τρόπος είναι να φτιαξεις τα Windows
Ξέχνα όλα τα αλλα
Αλλα μιας και είμαστε σε forum για ADSL
ας πούμε ότι ένα απο τα αρχεία περιέχει σημαντικές πληροφορίες για ADSL

Lunacy
06-03-04, 01:52
Οκ, έφτιαξα (σχεδόν) τα Windows. Έκανα και export τα keys... phew!!
Μάλλον έχει χαλάσει το MBR του άλλου δίσκου... έχει κανείς καμία ιδέα για να γλυτώσω το format?

Gothic
06-03-04, 04:10
Πλήν του κλασσικού FIXMBR απο το recovery console...

http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/bootcons_bootcfg.mspx
http://www.michaelstevenstech.com/XPrepairinstall.htm
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;315341

Καλή τύχη! :)

Lunacy
06-03-04, 05:39
Χα! Το 2ο πράγμα που πήγα να δοκιμάσω ήταν αυτό, αλλά το ρημάδι το setup δεν ξεκινούσε γιατί δεν ήθελε να διαβάσει το δίσκο (κολλούσε στο Starting windows setup).

Οπότε αυτό, δυστυχώς, δε δουλεύει...
Κάτι άλλο; (πριν φτάσω να κάνω fdisk ή/και low-level format...)

turboirc
06-03-04, 11:20
Super PE Recovery CD version 6.
Θα το βρεις στο e-mule, ειναι μεγαλο 600MB αλλα περιεχει τα παντα οσον αφορα στα recovery options. KAI, μπαινει μονο του στα XP απο το CD !

Lunacy
06-03-04, 14:29
Cool. Θα το δοκιμάσω (το demo, φυσικά!), αν και δεν είμαι σίγουρος αν θα καταφέρει να διαβάσει το δίσκο... :?

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.