PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο φαινόμενο με ΟΤΕ



gvp
31-03-11, 19:05
Τους τελευταίους μήνες έχω παρατηρήσει κάτι πολύ περίεργο.

Συνδέομαι με ταχύτητα 17-18kbps.
Σε μερικές ώρες με αποσυνδέουν και ξανακλειδώνω με 13-14kbps.
Μένω σε αυτή την ταχύτητα για μέρες.

Αν κάνω restart στο ρουτερ μου αμέσως μετά την σύνδεση με 13-14kbps ξανασυνδέομαι στα 17-18. Μετά από μερικές ώρες πάλι με αποσυνδέουν και με συνδέουν με 13-14.

Αυτό το έχω παρατηρήσει όλες τις ώρες της ημέρας για πάρα μα πάρα πολλές ημέρες.

Μπας και γίνεται αυτό σκόπιμα από τον ΟΤΕ ?
Έχω αλλάξει φίλτρα, κάλωδια, firmware, router, έχω κάνει έλεγχο γραμμής εγώ και οι τεχνικοί του ΟΤΕ ... τα ίδια. Ο οτε όλα τα βρίσκει φυσιολογικά και μάλιστα μου είπαν να ανησυχώ άμα οι ταχύτητες πέσουν κάτω από 13kbps.
Βρε μπας και ξέρουν κάτι (και τους ξέφυγε) ???

Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό το φαινόμενο ? :hmm::hmm::hmm:
Μου έχει σπάσει τα νεύρα ...
Παλαιότερα συνδεόμουν σταθερά με 17-18kbps ...
==============
Τώρα είμαι εδώ ...
ADSL Status Mode State Up Speed Down Speed SNR Margin Loop Att.
ADSL2+(G.992.5) SHOWTIME 1021000 18102000 9 18

gio5aMG
01-04-11, 01:00
'Οχι, δε το κάνει ο οτε. Ποιο μόντεμ έχεις;

orck
01-04-11, 01:02
Καποιο προβλημα εχεις, ειτε στο δικτυο (δικο σου η ΟΤΕ) ειτε στον εξοπλισμο (συνδεσμολογια, ρουτερ)
Εαν δεν εισαι απο αυτους που κυνηγανε και το τελευταιο bit τοτε καλεσε και ζητησε να σε γυρισουν στα 12mbit. Εαν παλι κυνηγας τα bit τοτε δωσε βλαβη.
Ασημαντο ειναι ετσι οπως το διαβασα.

johnsruro
01-04-11, 11:54
ασημαντο δε το λες να χάνει ξαφνικά 4-5 Μbps. Δώσε βλάβη κατά τη γνώμη μου γιατί αν μπορείς και συγχρονίζεις στα 18 κανονικά και αποσυνδέεται μετά από ώρες και πέφτει στα 13 τότε μπορεί να φταίει και το ρούτερ, μπορεί 1002. Δώσε βλάβη.

Georgevtr
02-04-11, 00:05
ασημαντο δε το λες να χάνει ξαφνικά 4-5 Μbps. Δώσε βλάβη κατά τη γνώμη μου γιατί αν μπορείς και συγχρονίζεις στα 18 κανονικά και αποσυνδέεται μετά από ώρες και πέφτει στα 13 τότε μπορεί να φταίει και το ρούτερ, μπορεί 1002. Δώσε βλάβη.

Τί βλάβη να δώση?Αφού το λέει ξεκάθαρα ο άνθρωπος.Μετρήσεις απο τεχνικούς έχουν γίνει και το θέμα παραμένει.
Πρόσεχε λίγο τί προτείνεις.

Θεματογράφε,τσέκαρε για παρεμβολές και καλό θα ήταν να κάνεις ένα τεστ με άλλο ρούτερ.

petgiat
02-04-11, 13:58
Εγώ δεν θα σου προτείνω κάτι απλώς θα σου πω την δικιά μου περίπτωση: και εμένα έπεφτε η ταχύτητα κλειδώματος με αυτόν τον τρόπο (από 17 σε 12 και έμενε...) αλλά είμαι σε Forthnet. Εμένα λύθηκε αυτό το πρόβλημα (τώρα κλειδώνω σταθερά στα 16800) όταν έβαλα το ρούτερ σε άλλη πρίζα του σπιτιού (στην κεντρική) και επίσης το άφησα σκέτο χωρίς διαχωριστή (το είχα πιο πριν στην ίδια πρίζα με το τηλέφωνο) . Σε επικοινωνία με γνωστό μου τεχνικό σε dslam, μου είπε γενικά ότι αυτές οι βλάβες οφείλονται σε εσωτερικό δίκτυο και συνδεσμολογία.

orck
02-04-11, 14:09
ασημαντο δε το λες να χάνει ξαφνικά 4-5 Μbps. Δώσε βλάβη κατά τη γνώμη μου γιατί αν μπορείς και συγχρονίζεις στα 18 κανονικά και αποσυνδέεται μετά από ώρες και πέφτει στα 13 τότε μπορεί να φταίει και το ρούτερ, μπορεί 1002. Δώσε βλάβη.

Ασημαντο το λεω γιατι ΣΗΜΕΡΑ δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα στην σημερινη χρηση του Internet. Εκτος και εαν μιλαμε για ψυχοπαθη περιπτωση που θελουν να κατεβασουν ΟΛΟ το Internet.
Η δικια μου γραμη συγχρονιζει στα 12.000 ενω ο γειτονας στα 17.000. Εδω και τεσσερα χρονια δεν εχω ασχοληθει καθολου, γιατι στα τεσσερα αυτα χρονια ειχα λιγοτερες απο 10 ωρες αδυναμια προσβασης. Τι να κανω τα 5mbps;
Βεβαια ειναι αποψεις αυτες, δεν προσπαθω να πεισω κανεναν οτι εχω δικιο.

maik
02-04-11, 21:06
Τους τελευταίους μήνες έχω παρατηρήσει κάτι πολύ περίεργο.

Συνδέομαι με ταχύτητα 17-18kbps.
Σε μερικές ώρες με αποσυνδέουν και ξανακλειδώνω με 13-14kbps.
Μένω σε αυτή την ταχύτητα για μέρες.

Αν κάνω restart στο ρουτερ μου αμέσως μετά την σύνδεση με 13-14kbps ξανασυνδέομαι στα 17-18. Μετά από μερικές ώρες πάλι με αποσυνδέουν και με συνδέουν με 13-14.

Αυτό το έχω παρατηρήσει όλες τις ώρες της ημέρας για πάρα μα πάρα πολλές ημέρες.

Μπας και γίνεται αυτό σκόπιμα από τον ΟΤΕ ?


Μα καλα δεν ξερεις την παγκοσμια συνομοσια που εχει οργανωθει εις βαρος σου;
Καποιος πρεπει να σε ενημερωσει. Αυτοι οι τρισαθλιοι ΟΤΕτζηδες εχουν βαλει σκοπο να σου σπασουν τα νευρα. Υπαρχει ολοκληρο πλανο εργασιας με καθηκοντα για το ποιος θα παει στις 4 τα ξημερωματα να σου αποσυνδεσει το ρουτερ.
Δυστυχως φιλε μου εχεις μπλεξει ασχημα.

johnsruro
04-04-11, 15:09
Οι νεφελιμ φταίνε.:rofl:
Anw εγώ είπα να το δώσει βλάβη γιατί από την πρώτη επίσκεψη, το πρόβλημα εξακολούθησε. Από εκεί και πέρα ας δοκιμάσει και με κανένα άλλο ρούτερ να δεις αν φταίει αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.