PDA

Επιστροφή στο Forum : νεος στο dsl



xaris12
26-09-06, 05:48
παιδια σορι για τα greeklish αλλα δεν το ιξερα.ειμαι νεος στο ''γρυγορο'' internet και εχω καποιες αποριες.πριν ειχα isdn 64kb/s.τωρα εχω αγορασει con-x 512που με την αναβαφμιση εγινε 1024 1.χριαζεται να κανω καποια ρυθμιση για να κατεβαζω πιο γρυγορα (torrent καταβενει απο 5-25 περιπου,ενω direct απο 25 περιπου)δεν ειναι πολι λιγο? 2.υπαρχει διπλα στην ωρα ενα πρασινο βελακι το οποιο ειναι για την γραμμη του adsl φανταζομαιi.αυτο εχει 2 μπαρεσ ,μια receive και μια transmit.στο receive η μπαρα παιζει απο 1024 εωσ 0.δεν θα επρεπε να ειναι σταθερη η ταχυτητα?για να μην σας κουρασω τα υπολιπα σιγα σιγα.και παλι sory δεν υξερα

anastazio
26-09-06, 10:08
Χάρη γράψε Ελληνικά , γιατί μας "στραβώνεις' με τα greeklish

Δεν χρειάζετε να αλλάξεις καμμία ρύθμιση εσυ, για την αναβάθμιση
Γίνετε αυτόματα απο την Οτενετ(εχει ηδη γίνει σε όλους) .
Απομένει μόνο η δουλειά του ΟΤΕ (dslams) . Eκει βλέπω να αργουμε !!!

manoulamou
26-09-06, 10:28
xaris12 :welcome: τα κανε ενα μικρο edit, γιατι greeklish γιοκ στο forum (http://www.adslgr.com/forum/faq.php)
Στην αρχη παντα υπαρχουν φοβερες ασταθειες τοσο πριν τον αρχικο συγχρονισμο
οσο και μετα τον οριστικο διπλασιασμο και απο ΟΤΕνετ και απο ΟΤΕ.
Διαβασε και τα links εδω ;) για τις μετρησεις ταχυτητων. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=627600&postcount=10)
Εγω εκανα πρωτοβουλη αναβαθμιση απο 384 σε 512 και ειμαι στην αναμονη για τα 1024 του ΟΤΕ.
Τα torrents μου πετανε σε σχεση με πριν, απο το πολυ 25, τωρα πιανω μεχρι 55 στο κατεβασμα.
Βεβαια εχει καποιες διακυμανσεις, αλλα δεν με πειραζει καθολου
εφοσον μπορω να ειμαι και στο adslgr;) και με φουλ στο azureus πλεον... :yahoo:

panthro
26-09-06, 14:24
Αν αναφέρεσαι στις μπάρες για το μόντεμ (transmit και receive), αυτές αναγράφουν την ταχύτητα που συγχρονίζει το μόντεμ. Επίσης, αυτό σημαίνει ότι το μέγιστο που μπορείς να έχεις είναι 1024, όσο δλδ γράφει στο receive και το μέγιστο upload είναι 256, όσο γράφει στο transmit. Τώρα η ταχύτητα με την οποία εσύ μπορείς να κατεβάζεις δεν σημαίνει ότι θα είναι πάντα 1024 (μακάρι να γινόταν αλλά είναι λίγο αδύνατο :worthy: ). Βέβαια αν βλέπεις ότι το μόντεμ συγχρονίζει στα 1024 κι εσύ συνέχιζεις να κατεβάζεις με 25kb/s τότε κάλεσε στο 1242 ή στο 121 να δηλώσεις μία βλάβη γραμμής ώστε να το ελέγξουν :hmm: .

lamesaint
27-09-06, 17:05
2.υπαρχει διπλα στην ωρα ενα πρασινο βελακι το οποιο ειναι για την γραμμη του adsl φανταζομαιi.αυτο εχει 2 μπαρεσ ,μια receive και μια transmit.στο receive η μπαρα παιζει απο 1024 εωσ 0.δεν θα επρεπε να ειναι σταθερη η ταχυτητα?για να μην σας κουρασω τα υπολιπα σιγα σιγα.και παλι sory δεν υξερα

μάλλον δείχνει την ταχύτητα που κατεβάζεις/ανεβάζεις εκείνη την στιγμή και ίσως γιαυτό βλέπεις την διακύμανση. Αν είναι έτσι τότε δεν πρέπει να ανησυχείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.