PDA

Επιστροφή στο Forum : Οπτική Ίνα στου Ζωγράφου



Lagman
31-03-11, 23:31
Τραβήξανε οπτική ίνα στην πολυκατοικία...

pan24
01-04-11, 17:20
λες να εχουμε ftth?η ινα συνδεθηκε με τον κατανεμητη της πολυκατοικιας?

Lagman
01-04-11, 17:33
Λογικά ναι θα συνδεθεί με το κατανεμητη. Άδικο όμως γιατί οι άλλοι να παίρνουν μέσω χαλκού και κάποιοι μέσω οπτικής ίνας. Εξολοκλήρου

SfH
01-04-11, 17:35
Σίγουρα είναι για vdsl κι όχι για κάτι άλλο ( π.χ. μισθομένο ) ? Η πολιτική του οτε για το οπτικό metro-ethernet είναι να φέρνει την οπτική στο ίδιο σημείο που βρίσκεται ο κατανεμητής του κτιρίου .

ubuntubu
01-04-11, 17:59
.........:lol:

RASTAVIPER
01-04-11, 21:17
Τραβήξανε οπτική ίνα στην πολυκατοικία...
Ακριβώς αυτό το μαύρο μηχάνημα κοιτούσα στην 1η φωτό χτες όταν περνούσα χαμηλά από την Κονίτσης.
Σε ποια γειτονιά το είδες?

treli@ris
01-04-11, 23:08
Τραβηξανε και στη δικια μου πολυκατοικια, την ινα. Το ζητησαμε ολοι εγγραφως (φοιτητες, παντρεμενοι, χωρισμενοι, γιαγιαδες) επειδη ειμαστε κοντα στο Α/Κ και σημερα, αντε αυριο ξημερωματα το πολυ, θα γινει η συνδεση. Εχει βγει και ανακοινωση απο το δημο.

SfH
02-04-11, 01:08
Τραβηξανε και στη δικια μου πολυκατοικια, την ινα. Το ζητησαμε ολοι εγγραφως (φοιτητες, παντρεμενοι, χωρισμενοι, γιαγιαδες) επειδη ειμαστε κοντα στο Α/Κ και σημερα, αντε αυριο ξημερωματα το πολυ, θα γινει η συνδεση. Εχει βγει και ανακοινωση απο το δημο.
Οκ, ο lagman, επειδή...είναι ο lagman, του έδινα πιθανότητες να βρήκε πραγματική εγκατάσταση οπτικού κατανεμητή δίπλα στον κλασσικό κατανεμητή της πολυκατοικίας . Τώρα με τα δικά σου σιγουρεύομαι ότι είχε να κάνει με τη μέρα :p

treli@ris
02-04-11, 01:33
Λες να μην κανει πλακα; Εγω γι' αυτο εγραψα αυτα για πειραγμα αλλα βλεπω οτι δεν απαντησε :blink:

me foul then :warning:

SfH
02-04-11, 01:49
Λες να μην κανει πλακα; Εγω γι' αυτο εγραψα αυτα για πειραγμα αλλα βλεπω οτι δεν απαντησε :blink:

me foul then :warning:
Μόλις πρόσεξα ότι το μαύρο πράγμα στην πρώτη φωτογραφία λέει "ΔΕΗ" , οπότε μάλλον είναι όντως πρωταπριλιάτικο :p

Lagman
02-04-11, 01:55
Σήμερα αν προλάβω τρελοαρη θα σου πω για συνάντηση να σου δειξω την εξαίρεση :) Vdsl πρέπει να είναι δεν έχει καμία εταιρία η πολυκατοικία συμφονα με τα κουδούνια.

treli@ris
02-04-11, 02:15
Για δωσε συντεταγμενες να τσεκαρω τη γωνια...

Lagman
02-04-11, 13:25
Αντε ας το πάρει το ποτάμι πρίν λίγους μήνες έκανα αίτηση για οπτική ίνα, λόγου οτι θέλω να ανεβάσω counter strike source server και να έχουν όλοι οι Έλληνες το χαμηλότερο δυνατό ping, μου φέρανε οπτίκη ίνα στο σπίτι.
Δυστυχώς όμως μου φέρανε μόνο μία :rofl:

RASTAVIPER
02-04-11, 21:18
Πώς ξέρουμε ότι 1 καφάο είναι σε λειτουργία?
Πέρασα από 1 σήμερα και έβαλα το αυτί στις σχισμές και δεν ακουγόταν τίποτα.

Lagman
03-04-11, 01:44
Πώς ξέρουμε ότι 1 καφάο είναι σε λειτουργία?
Πέρασα από 1 σήμερα και έβαλα το αυτί στις σχισμές και δεν ακουγόταν τίποτα.

Ποιο αυτί ντεσιμπελομετρο χρειαζόμαστε και ένα όργανο που μετράει θερμοκρασία χώρου ... Έτσι μπορείς να δεις τι θόρυβο και θερμοκρασία πιάνουν τα kv και να βγάλεις συμπέρασμα :p. Αλλά Γουδί λογικά δεν έχουν δώσει ακόμα ρεύμα τώρα ολοκληρώνει τα σκαψηματα η Δεη

treli@ris
03-04-11, 12:09
Κι ουτε προκειται να δωσει. Τζαμπα θα το πληρωνουν.

SfH
06-04-11, 15:31
Αφού σας έβαλε στο κλίμα ο lagman, είπα να βάλω μερικές φωτογραφίες από οπτικό κατανεμητή του οτε δίπλα από τον κλασσικό κατανεμητή της πολυκατοικίας. Ο μικρότερος κατανεμητής αριστερά στον οποίο πάει ένα ζεύγος είναι του πελάτη.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την ποιότητα καθώς δεν είμαι φωτογράφος, το κινητό μου έχει άθλια κάμερα και δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με την ορθή λήψη των φωτογραφιών.

Kolonos
07-04-11, 11:54
άντε να γεμίσουν όλα τα στενά με τέτοια κουτιά :p:p:p

Lagman
07-04-11, 23:21
Πραγματική συγκίνηση όταν βρίσκεσαι δίπλα σε τέτοια κουτιά και σκέφτεσαι πόσα ms πιάνουν :p

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 7 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πώς ξέρουμε ότι 1 καφάο είναι σε λειτουργία?
Πέρασα από 1 σήμερα και έβαλα το αυτί στις σχισμές και δεν ακουγόταν τίποτα.

Πέρασα από μερικά καφάο και ακούγονται αυτά που λειτουργούν, μάλιστα βγάζουν και ελαφρώς ζεστό αέρα από τις σχισμές, βέβαια υπάρχουν και μερικά που είχε σκάψει νομίζω η ΔΕΗ και δε φαίνεται να λειτουργούν .

Πχ πίσω από τον Βασιλόπουλο που είναι ένα γωνιακό φροντιστήριο λειτουργεί αυτό .

NoDsl
07-04-11, 23:42
Πραγματική συγκίνηση όταν βρίσκεσαι δίπλα σε τέτοια κουτιά και σκέφτεσαι πόσα ms πιάνουν :p

-4ms από καλώδιο(fast); Παρακάτω, Δ.Ν.Τ.

apostolt
08-04-11, 09:46
Πραγματική συγκίνηση όταν βρίσκεσαι δίπλα σε τέτοια κουτιά και σκέφτεσαι πόσα ms πιάνουν :p

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 7 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Πέρασα από μερικά καφάο και ακούγονται αυτά που λειτουργούν, μάλιστα βγάζουν και ελαφρώς ζεστό αέρα από τις σχισμές, βέβαια υπάρχουν και μερικά που είχε σκάψει νομίζω η ΔΕΗ και δε φαίνεται να λειτουργούν .

Πχ πίσω από τον Βασιλόπουλο που είναι ένα γωνιακό φροντιστήριο λειτουργεί αυτό .


Παιδες μην τρελενεστε εδω και ενα μηνα(ή και παραπανω) ετσι ειναι και τα καφαο ψηλα στο δημο μας (προς νεο τερμα και στο παλιο) αλλα vdsl δεν εχουμε....το οτι εχουν ρευμα δεν σημαινει και τιποτα.

RASTAVIPER
08-04-11, 14:03
Πέρασα από μερικά καφάο και ακούγονται αυτά που λειτουργούν, μάλιστα βγάζουν και ελαφρώς ζεστό αέρα από τις σχισμές, βέβαια υπάρχουν και μερικά που είχε σκάψει νομίζω η ΔΕΗ και δε φαίνεται να λειτουργούν .

Πχ πίσω από τον Βασιλόπουλο που είναι ένα γωνιακό φροντιστήριο λειτουργεί αυτό .
Ποιο νούμερο?280?

Lagman
16-04-11, 23:42
Ποιο νούμερο?280?
Αθηνών και κονίτσης γωνία.
Και στην 34ου Συντάγματος πεζικού λειτουργεί...

Kezar
13-05-11, 16:25
να δουμε ποτε θα το αλλαξουνε ολο το δικτυο..

emeliss
15-05-11, 20:42
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την ποιότητα καθώς δεν είμαι φωτογράφος, το κινητό μου έχει άθλια κάμερα και δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με την ορθή λήψη των φωτογραφιών.
Κάπως έτσι είναι μέσα.
https://store.fiberinstrumentsales.com/Images/products/Samples/RaychemFibrbosslarge_Large.jpg

Kezar
16-05-11, 03:13
που μπορουμε να πληροφορηθουμε αν ποτε βαλουνε και σε εμας εδω περα?

_FLIP_
16-05-11, 16:37
σε τοπικο ΟΤΕ αν κανεις τηλεφωνο παιζει να σου πουνε η οχι;

Kezar
18-05-11, 18:55
πηρα τηλεφωνο και ρωτησα..και η απαντηση τους?
δεν γνωριζουμε αν εχει..
το ποτε θα τοποθετησουν γνωριζεται? ουτε αυτο..
καλα ντε και τι ξερουνε αυτοι?
να ρωτησω τον φουφουτο καλυτερα?

pan24
18-05-11, 20:07
βασικα νομιζω καποιος πρεπει να τους ζητησε να τραβηξουν οπτικη γιατι αλλιως μονοι τους δεν βαζουν.επισης τι ταχυτητες εχει?

Kezar
18-05-11, 20:34
βασικα νομιζω καποιος πρεπει να τους ζητησε να τραβηξουν οπτικη γιατι αλλιως μονοι τους δεν βαζουν.επισης τι ταχυτητες εχει?

επειδη εχω forthnet λες φταιει επειδη πηρα τον οτε?
ετσι αλλιως στον οτε ειναι η γραμμες.

pan24
18-05-11, 20:38
δεν ξερω.ας μας απαντησει ο lagman σχετικα

emeliss
18-05-11, 20:40
δεν ξερω.ας μας απαντησει ο lagman σχετικα
Ο Lagman έκανε πλάκα.

pan24
18-05-11, 20:48
τοτε ο someonefromhell που σιγουρα ξερει αφου αυτος εχει στησει το smokeping του adslgr

SfH
19-05-11, 01:05
Οι φωτογραφίες μου είναι από εταιρικό κύκλωμα, όχι vdsl ή τίποτα σχετικό Για την ανάπτυξη του vdsl δικτύου του οτε δεν γνωρίζω τίποτα περισσότερο από ότι αναγράφεται ήδη στο forum. Δυστυχώς, το ότι έγραψα 20 αράδες σε μια κονσόλα για το smokeping, δε μου δίνει ιδιαίτερη γνώση των σχεδίων του κάθε παρόχου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.