PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνας



Bla1r
05-03-04, 22:00
Παιδιά, ξέρω ότι είναι άσχετο με dsl κτλ. αλλά έχω περάσει στο εν λόγω τμήμα στο δεύτερο όμως εξάμηνο. Όταν πήγα να γραφτώ μου είπαν ότι ξεκινάμε δευτέρα 8 Μαρτίου(αυτήν που μας έρχεται δηλαδή). Όμως πριν από λίγο είδα στις ανακοινώσεις στο site του ΤΕΙ ότι θα γινόταν υποδοχή των νέων σπουδαστών την δευτέρα που μας πέρασε. Θα ήθελα να μάθω, αν κάποιος ξέρει, αν έγινε αυτή η συνάντηση και αν έχει γίνει και μάθημα γιατί για να πω την αλήθεια έχω αγχωθεί λίγο. Ελπίζω κάποιος να ξέρει :(

Knorcedger
06-03-04, 01:12
Χαλάρωσε μεγάλε είσαι φοιτητής πλέον, δεν παίρνεις απουσίες
Και για να δώσω το κακό παράδειγμα, εγώ έχω να πατήσω για μάθημα στη σχολή (ηλεκτρολόγος είμαι στο ΕΜΠ) από το Μάιο. Ευχήσου μου να κλείσω και χρόνο. Παρεπιπτόντως, χρωστάω 16 μαθήματα, καιρός να αρχίσω να διαβάζω και λίγο, εε 8)

Bla1r
06-03-04, 01:53
δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμείς έχουμε και εργαστήρια οπότε παίρνουμε απουσίες. Αλλά δεν είναι τοσο η απουσία το πρόβλημα, όσο το ότι είμαι καινούριος και καλό θα ήταν να μπω σε μια σειρά, μαζί με τους υπόλοιπους καινούριους :| Είναι σαν να ξεκινάς σχολείο και να πηγαίνεις μια βδομάδα μετά αφότου έχουν ξεκινήσει.

Knorcedger
06-03-04, 02:07
Χαλάρωσε, και εγώ έτσι ήμουν στην αρχή,αλλά μόλις παράσει λίγος καιρός θα καταλάβεις πως δουλεύει το σύστημα και πως το πανεπιστήμιο δεν έχει καμία σχέση με το σχολείο (νόμιζα ότι το σχολείο είναι εντελώς διαλυμένο, αλλά ποτέ μη λες ποτέ)

odd
06-03-04, 03:16
Bla1r, καταρχήν καλές ...σπουδες.
1. Στα εργαστήρια σ' όλες τις σχολές μπαίνουν απουσίες, αλλά υπάρχουν κι οι θεωρίες στις οποίες δεν πατάμε :)
2. Οι υποδοχές πρωτοετών είναι κάτι φιεστούλες για να χαίρεται ο πρόεδρος του τμήματος, να μας λέει καλές σταδιοδρομίες, πόσο ωραία θα περάσουμε εκεί, πόσο πολύ αξίζει η σχολή στην οποία περάσαμε και άλλα τέτοια ευχάριστα. Το μόνο που έχασες απο την υποδοχή είναι το πολύ καμιά κοκα κόλα τζάμπα.. Αυτά.

mind_warrior
06-03-04, 03:20
Παλικάρι, ΣΤΕΦ Ενεργειακής Τεχνικής ΤΕΙ Αθηνών εδώ και έχουμε ήδη γραφτεί και αρχίσει εργαστήρια...οπότε πέρνα από Τρίτη να δεις τι γίνεται με το καλό! Την Δευτέρα κλειστά μας έχουν πει εμάς.



(νόμιζα ότι το σχολείο είναι εντελώς διαλυμένο, αλλά ποτέ μη λες ποτέ)


Enough said. :D

Συμβουλές προς ναυτιλευόμενους :

1) Μην τσαντίζεσαι όταν οι καθηγητές βρίζουν, μπινελικώνουν, παραμιλάνε κτλ. Συνήθως αυτοί περνάνε και τους μαθητές, τα σιγανά ποτάμια να φοβάσαι. Ότι σου λένε λέγε ναι εσύ και κάνε τον χαβά σου.

2) Μην τσαντίστεις όταν πας να δηλώσεις ώρες και βρεις την μία γεμάτη, άλλα να γράφει το πρόγραμμα και άλλες ώρες να λέει ο καθηγητής κτλ. Επίσης όταν οι θεωρία είναι 2 ώρες για παράδειγμα, μην παραξενευτείς αν δια μαγείας (και δεν πα να έχεις άλλη μετά) γίνει 4-5. Συμβαίνει κάθε μέρα, ειδικά με μερικούς καθηγητές (βλέπε Χάλαρης, Ηλεκτροτεχνία).

3) ΜΗΝ ΦΑΣ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ, ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ!!

4) Ο γιατρός είναι παρανοικός, σε σημείο που πήγε κοπέλα με σπασμένο κεφάλι από πέσιμο και της είπε να πάρει ένα depon και είναι μιά χαρά. Και σύφιλη να έχεις, depon θα πάρεις, το ίδιο λέει πάντα. Κοινώς φρόντισε να μην αρρωστήσεις, και αν αρρωστήσεις να είσαι μακριά του!

5) Ποτέ μα ποτέ μην διακόψεις καθηγητή στην θεωρία. Απορίες δεν υπάρχουν, ερωτήσεις δεν στέκουν. Μπαίνουν μέσα, λένε ότι λένε, γράφουν ότι γράφουν και τελείωσε, αν δεν τα κατάλαβες το ίδιο σου κάνει! Αν ρωτήσεις ή διακόψεις, στην καλύτερη ακούς ένα μπινελίκι, στην μέτρια κόβεσαι, αν είναι και κολλημένος για αρκετά εξάμηνα ακόμα.

6) Η καλύτερη καφετέρια για τον χειμώνα (για τάβλι κτλ) είναι ακριβώς απέναντι απο την βόρεια πύλη, το 'Στέκι'. :roll:


Καλή...τύχη! :lol:


2. Οι υποδοχές πρωτοετών είναι κάτι φιεστούλες για να χαίρεται ο πρόεδρος του τμήματος, να μας λέει καλές σταδιοδρομίες, πόσο ωραία θα περάσουμε εκεί, πόσο πολύ αξίζει η σχολή στην οποία περάσαμε και άλλα τέτοια ευχάριστα. Το μόνο που έχασες απο την υποδοχή είναι το πολύ καμιά κοκα κόλα τζάμπα.. Αυτά.

Όταν πήγαμε εμείς πρώτη φορά τα μόνα που μας είπαν είναι ότι ο μέσος χρόνος αποφοίτησης είναι 9.5 χρόνια, από τους 900 εγγεγραμένους έχουν πάρει πτυχίο κάτω απο 200, ότι το ΤΕΙ είναι ένα πολύ δύσκολο τμήμα και θα μας βγει η Παναγία να το βγάλουμε, επίσης να μην διανοηθούμε να μην πάμε σε θεωρία γιατί δεν θα την περάσουμε ποτέ. Εμψύχωση ε; :lol: :lol: :lol:

Υγ, την κόκα κόλα την πληρώσαμε.... :!:

Lord_Flasheart
07-03-04, 02:28
Ψηλέ μην χαλιέσαι! Άτομα θα γνωρίσεις στο χαλαρό κ πολύ άνετο!

για τα εργαστήρια να φοβασαι μόνο....
Άν κ εκεί που είμαι εγώ δεν υπάρχουν εργαστήρια, έχω ακούσει οτι πρέπει να είσαι παρών... :mrgreen:

MetalHeart
07-03-04, 07:57
Το moto του ξεψάρωτου και επαγγελματία φοιτητή.

"Ζήσε και άσε τους άλλους να διαβάζουν"


Υ.Γ. Κάνε πως δεν το διάβασες.... :lol: :lol: :lol:

Bla1r
07-03-04, 12:15
Ευτυχώς που μου δίνετε το καλόλ παράδειγμα :D

MetalHeart
07-03-04, 15:03
Πάντα νέε μου!! :twisted:

bill
08-03-04, 00:25
Δεν ξέρω στο ΤΕΙ πληροφορίκής, αλλά σίγουρα υπάρχουν απουσίες στα εργαστήρια, και οι εγγραφές ήδη έχουν αρχίσει... Αλλά και ορισμένα θεωρητικά μαθήματα αξίζει να παρακολουθεί κανείς. Πάντα εξαρτάτε από τον καθηγητή. Πολλές φορές δίνουν εργασίες ή βάζουν προόδους και με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πετύχεις ακόμα καλύτερους βαθμούς.
Έχε υπόψιν ότι ο βαθμός παίζει ρόλο αν ενδιαφέρεσε να κάνεις μεταπτυχιακό...

Vadur
12-03-04, 02:31
Χε χε εγω Marketing και να το πω Ελληνικα Τμημα Εμποριας-Διαφημησης στα Τει Αθηνων στο Αιγαλεω..
Παταω μονο εργαστηρια,για κανα καφε το πρωι,οι κατεφεριες στα τει το πρωι γεματες,συχναζω στο πλεριο..και εχω φαει απο το εστιατοριο για κανα μηνα οταν μαζευα λεφτα για να πληρωσω τα imports απο ΗΚong(Nαι ειμαι λιγο βιντεογκειμς φρικ!)
Θεωρια φυσικα και δεν παταω!

Bla1r
12-03-04, 03:14
καλά και στην εξεταστική πώς θα γράψεις έστω και τη βάση; :?:

Vadur
12-03-04, 03:26
Kοιτα σε μαθηματα σημαντικα οπως στατιστικη με ασκησοθεωριες ενταξει παταω..αλλα σε καθαρα θεωρητικα μαθηματα οπως Εμπορικο&Αστικο Δικαιο δεν παταω ουτε για αστειο..
Εφοδιαζομαι λιγες μερες πριν ολες τις απαραιτητες σημειωσεις και στρωνομαι για λιγες μερες..μια ανασα πριν την εξεταστικη..και ολα μια χαρα :mrgreen:

Ευχομαι να ασχοληθω με το δυαδικτιο φυσικα,διαφημηση μεσω internet.. :wink:

PReD
12-03-04, 04:52
Bla1r, χαλάρωσε

Πάνε με το καλό και γράψου, δήλωσε μαθήματα και ότι άλλο...
Και μαθήματα να αρχίσανε τα εργαστήρια αρχίζουν πάντα αργότερα...

Μέχρι να γραφτούν οι μαθητές να πάνε οι κατάλογοι να γραφτούν και στα εργαστήρια καταλαβένεις...

Δεν έχεις χάσει τίποτα μη φοβάσε...

Σε ένα χρόνο θα δεις και θα καταλάβεις τι ωραία που είναι... :D

Vadur
12-03-04, 05:07
Και σε ενα χρονο δεν θα πατας καθολου γι' αυτο θα ειναι ωραια! :mrgreen:

Πρωτο εξαμηνο πηγαινα ππαντου..σε ολα τα μαθηματα ακομα και σε εκεινα με τις βαραβαρες ωρες των 8.00 το πρωι..Σημειωσεις..τετραδια..ωραιες εποχες μπορω να πω οτι μου λειπουν καποιες φορες! :cry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.