PDA

Επιστροφή στο Forum : Δέμα από Γερμανία



stratus
04-04-11, 16:55
Μου εχουν στειλει ενα δεμα απο Γερμανια μεσω του γερμανικου ταχυδρομειου.Στο σαιτ εμφανιζεταο οτι το δεμα εφυγε για Ελλαδα στις 31/3.Καλω τα ελτα και μου λενε οτι δεν εχει φτασει το δεμα στην Ελλαδα.Οταν τους ρωταω πως ειναι δυνατον να εχουν περασει 4 ημερες και να μην εχει φτασει ακομα Ελλαδα ,μου απαντουν οτι τα δεματα ερχονται οδικως.Ξερει κανεις αν πραγματι ετσι ειναι;

MichaelSE
04-04-11, 17:07
Εξαρτάται από τον τρόπο αποστολής. Κι εγώ έχω πάρει οδικώς δέμα από τη Γερμανία, δεν είναι περίεργο. Μπορείς να ζητήσεις tracking number ώστε να παρακολουθείς το δέμα σε όλη τη διαδρομή του.

stratus
04-04-11, 17:11
Εχω tracking number αλλα δειχνει λαθος.Δηλαδη δειχνει οτι το πακετο δεν εχει φυγει απο τη Γερμανια αλλα στο email που εστειλα στο γερμανικο ταχυδρομειο μου απαντησαν οτι εχει φυγει απο 31/3.Το πακετο σταλθηκε ως DHL PAKET INTERNATIONAL with service premium.Το γερμανικο ταχυδρομειο μου λεει οτι δεν μπορουν να δουν το τροπο αποστολης.

MichaelSE
04-04-11, 20:19
Στη δικιά μου περίπτωση προσπάθησα να βάλω το tracking number στο www.dhl.gr και δεν μου έδειχνε τίποτα. Μάλιστα, επικοινώνησα ξανά με τον πωλητή μήπως μου έδωσε λάθος tracking number. Το πρόβλημα τελικά ήταν ότι έπρεπε να το βάλω στο www.dhl.de και όχι στο www.dhl.gr. Εκεί μου έδειχνε τις σωστές πληροφορίες.

ariadgr
04-04-11, 23:06
Αργούν με τον τρόπο που στο έστειλαν, λογικό είναι.
Εμένα χωρίς το premium είχε πάρει 10 εργάσιμες.

Με το premium υποτίθεται ότι θα πάρει λιγότερο.

dhl.de για track

kage
05-04-11, 06:06
τα dhl ειναι κουριερ πως σου απαντησαν τα γερμανικα ταχυδρομεια?
http://212.205.82.71/trackandtrace/ εδω βγαζει τιποτα? συνηθως απο εξωτερικο τα κρατικα ταχυδρομεια ερχονται μεσω ελτα

stratus
05-04-11, 08:53
Tελικα το δεμα εφτασε στην Ελλαδα χθες το βραδυ.Μιλαμε του πηρε 4 ημερες να ερθει απο Γερμανια.Με τα ποδια θα ειχε ερθει γρηγοροτερα.
Πληροφοριακα η dhl εχει αγορασει τα δημοσια γερμανικα ταχυδρομεια και ετσι την πατησα και εγω αφου νομιζα οτι θα ερχοταν με την κουριερ,αλλιως θα ειχα διαλεξει την ups.

Sovjohn
05-04-11, 11:53
Tελικα το δεμα εφτασε στην Ελλαδα χθες το βραδυ.Μιλαμε του πηρε 4 ημερες να ερθει απο Γερμανια.Με τα ποδια θα ειχε ερθει γρηγοροτερα.
Πληροφοριακα η dhl εχει αγορασει τα δημοσια γερμανικα ταχυδρομεια και ετσι την πατησα και εγω αφου νομιζα οτι θα ερχοταν με την κουριερ,αλλιως θα ειχα διαλεξει την ups.

Σε ταχυδρομικό (και όχι courier / next day) service το 4 μέρες που αναφέρεις είναι απόλυτα νορμάλ για εντός Ευρώπης / Ε.Ε.

Τα πραγματικά γρήγορα (next day / 2 days guaranteed / etc) πληρώνονται, συνήθως πολύ ακριβά κατ' αναλογία...;)

stratus
06-04-11, 09:15
Σε ταχυδρομικό (και όχι courier / next day) service το 4 μέρες που αναφέρεις είναι απόλυτα νορμάλ για εντός Ευρώπης / Ε.Ε.

Τα πραγματικά γρήγορα (next day / 2 days guaranteed / etc) πληρώνονται, συνήθως πολύ ακριβά κατ' αναλογία...;)
Δεν το ηξερα αυτο.Εγω θεωρουσα οτι αφου εφυγε απο Γερμανια 31/3 θα επρεπε το αργοτερο 1/4 να εχει μπει Ελλαδα.Τελος παντων το πηρα το πακετο χθες.

alekan
06-04-11, 09:21
Tελικα το δεμα εφτασε στην Ελλαδα χθες το βραδυ.Μιλαμε του πηρε 4 ημερες να ερθει απο Γερμανια.Με τα ποδια θα ειχε ερθει γρηγοροτερα.
Πληροφοριακα η dhl εχει αγορασει τα δημοσια γερμανικα ταχυδρομεια και ετσι την πατησα και εγω αφου νομιζα οτι θα ερχοταν με την κουριερ,αλλιως θα ειχα διαλεξει την ups.

Και με ups, μη νομιζεις οτι αν δεν τα εσκαγες θα το ειχες γρηγοροτερα.
31/3 παρελαβε η ups δεμα μου.
Μαλλον σημερα το παραλαμβανω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.