PDA

Επιστροφή στο Forum : active πρόβλημα με dc++



xaotikos
26-09-06, 18:40
Δουλεύω εδώ και 2+ περίπου χρόνια το revconnect ως dc++ client στο internet.

To έχω σετάρει άπειρες φορές για να παίζει ως active πίσω από NAT/router. Τελευταία, στον αδερφό μου αλλά και στον δικό μου υπολογιστή δεν παίζει σωστά το active.

Δηλαδή, μπορεί να κάνει ένα search αλλά από εκεί και πέρα δεν βρίσκει τίποτα. Το πιο βασικό είναι ότι όλα τα downloads γίνονται timeout!!!!

Με passive δουλεύει αλλά έχει τους περιορισμούς του passive (λίγα search hits κλπ).

Έχω account στο no-ip.info (το οποίο το τσεκάρω και δουλεύει), otenet 1mbps, xp sp1, χωρίς firewall με usrobotics 9105. Ανοιχτά τα ports στο us robotics και τα αντίστοιχα στο dc client.

Καμιά ιδέα????Ξαναάνοιξα τα ports από την αρχή, εβαλα άλλα, δοκίμασα το strongDC. τίποτα...

harogeo
27-09-06, 17:26
Για ρίξε μια ματιά στο firewall των windows.Όταν είναι ενεργό μπλοκάρει το dc.

Stratos
28-09-06, 10:17
δοκιμασε να κανεις ενα upnp test...

xaotikos
28-09-06, 18:41
Τελικά έκανα reset to defaults το modem και τα ξανασετάρισα όλα από την αρχή και έπαιξε. Δεν ξέρω τι σκάλωμα είχε φάει αλλά αν και είχε τα ports περασμένα δεν τα άνοιγε.

kafao1
06-10-06, 12:39
Mετα απο πολύ καιρό είπα να βάλω το dc++. Αν πώ οτι δεν το μετάνιωσα θα είμαι ψεύτης... :evil: Ολες τις προηγούμενες φορές (παλιοτερα) μπορούσα να μπώ σαν active. Τωρα δεν γίνεται με τιποτα!!!!! Εκανα τις ρυθμήσεις στο speed touch και στο firewall, έκανα τις ρυθμήσεις και στο dc και δεν μπορεί να μπορώ να μπω σαν active! Εχω ξενερώσει τρελα... Καμια βοήθεια; Μην παει τσάμπα και η ώρα που πέρναγα τα files.... :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.