PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζητείται βοήθεια για Serv-U



Hillmaster
26-09-06, 20:36
Καλησπέρα,

θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τη δημιουργία FTP server με το πρόγραμμα Serv-U πίσω από το FBR-1407A ADSL modem-router της levelone. Έως τώρα "φαίνεται" να έχω κάνει σωστά την εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις του προγράμματος, παρόλα αυτά όμως δεν μπορώ να συνδεθώ με το domain name που έχω δημιουργήσει.


11432
11433

Δεν ξέρω εάν είναι κατατοπιστικά τα στοιχεία που σας δίνω, δεν ξέρω όμως τι άλλα στοιχεία χρειάζεστε για να με βοηθήσετε.

ghostnik
26-09-06, 21:03
Κατ'αρχήν βεβαιώσου εάν έχεις κάνει forward την πόρτα που χρησιμοποιείς για το ftp στον υπολογιστή που τρέχει το ServU. Θα πρότεινα πόρτα διαφορετική απο την 21.

Αν θέλεις την 21 τότε πρέπει εάν είσαι με την Οτενετ να κάνεις απενεργοποίηση της default ασφάλειας που παρέχει απο το my.otenet.gr
Επίσης βεβαιώσου οτι δεν τρέχει ftp server (δεν γνωρίζω δυστυχώς για το router σου ...) το ίδιο σου το router (οπότε η πόρτα είναι ήδη κατειλημμένη και χρησιμοποιώντας την WAN IP θα σε βγάζει στο ftp του router)

Μήν δοκιμάσεις να συνδεθείς απο τον ίδιο τον υπολογιστή βάζοντας την WAN διεύθυνση γιατι ουσιαστικά θα συνδεθείς βάση της εσωτερικής διεύθυνσης του υπολογιστή σου (κάνεις ένα loop).

Για να δείς εάν βλέπεις την πόρτα μπορείς να πάς στο canyouseeme.org.

Hillmaster
26-09-06, 21:10
ευχαριστώ ghostnik για την απάντησή σου. Πράγματι προσπαθώ να συνδεθώ μέσω του ίδιου υπολογιστή και μπορεί να είναι αυτό το πρόβλημα.

Έχω κάνει forward το port 21 και η σύνδεση που έχω είναι Forthnet. Δεν ξέρω εάν η Forthnet απαγορεύει την κίνηση σε αυτό το port.

θα προσπαθήσω να συνδεθώ από άλλον υπολογιστή να δω εάν είναι εκεί το πρόβλημα.

Hillmaster
26-09-06, 21:13
Για να δείς εάν βλέπεις την πόρτα μπορείς να πάς στο canyouseeme.org.

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την 21. Σε ευχαριστώ για το site.

Hillmaster
26-09-06, 21:49
Μήν δοκιμάσεις να συνδεθείς απο τον ίδιο τον υπολογιστή βάζοντας την WAN διεύθυνση γιατι ουσιαστικά θα συνδεθείς βάση της εσωτερικής διεύθυνσης του υπολογιστή σου (κάνεις ένα loop).


Προσπάθησα να συνδεθώ μέσω του laptop που έχω συνδεδεμένο στο δίκτυο, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να δει το domain name.

ghostnik
26-09-06, 21:58
To laptop επειδή είναι εντός του router συνδέεται στην εσωτερική IP του υπολογιστή σου δηλαδή στην 192.168.123.100 και όχι στην εξωτερική IP του router.

Δοκίμασε να βάλεις στον browser σου ένα proxy και να προσπάθησε να μπείς μέσω αυτού στο ftp σου με

ftp://username:password@XXX.XXX.XXX.XXX/ να δείς αν σου το βγάζει...

Hillmaster
26-09-06, 22:04
Πώς μπορώ να βάλω proxy στον browser;

@ ADSLgr.com All rights reserved.