PDA

Επιστροφή στο Forum : Help : έχω ADSL γραμμή και θέλω να πάρω Conn-x. Ισχύει η προσφορά?



oal331
26-09-06, 21:09
Καλησπέρα,


θέλω τη βοήθεια σας, εμπειρία σας για να μην την πάθω σαν πρωτάρης!!

Έχω δική μου ADSL σύνδεση 768/192 (πρόσφατα αβαβαθμισμένη) και επειδή λήγει η παλιά συνδρομή μου με κάποιο άλλο ISP, είπα να καλέσω το 134 και να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια προσφορά.

Μου είπαν λοιπόν ότι μπορώ να πάρω το conn-x 1024 με 22,50ευρώ/μήνα (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) και με 6μηνη δέσμευση μόνο. Μετά τους 6 μήνες είτε συνεχ'ιζω με την τότε προφορά είτε πάω σε άλλο πάροχο.

Όταν ρώτησα τι γίνεται με τη γραμμή που έχω ήδη, μου είπαν ότι παραμένει κανονικά στο όνομα μου, αναβαθμίζεται σε 1024 και αντί να έχω χρέωση στο λογαριασμό του ΟΤΕ 18ευρώ/μήνα για μόνο τη γραμμή θα έχω μόνο 22,50ευρώ/μήνα που θα περιλαμβάνει και τον isp otenet και πάντα με τη γραμμή δική μου.
Μάλιστα μετά τους 6 μήνες μπορώ να ζητήσω διακοπή isp αλλά να κρατήσω τη γραμμή ADSL.


Ξέρετε αν ισχύει αυτό? Δηλαδή θα έχω σίγουρα χρέωση μόνο 22,50/μήνα χωρίς τα άλλα 18?
Πράγματι παραμένει η γραμμή σε μένα ?
Κρύβει κάτι άλλο στα ψιλά γράμματα?

Ευχαριστώ

Valandil
26-09-06, 21:11
Ισχυει κανονικοτατα.Δεν υπαρχουν "ψιλα γραμματα".Πολυ καλη επιλογη :oneup:

oal331
26-09-06, 21:34
Ok, αλλά μετά τους 6 πρώτους μήνες ξανα-γυρνάει στις τότε ισχύουσες τιμές τιμοκαταλόγου?
Δηλαδή αν παραμείνω στον otenet για τους πρώτους 6 θα έχω κόστος (με σημερινές τιμές) 22,50 και μετά τους 6 θα έχω 23,68 ADSL + 35,58 ISP ???


????

Είναι δυνατόν?

themisk
26-09-06, 21:48
Και μια αλλη ερωτηση... Εγω που ειμαι ηδη στην otenet (με συνδρομη που ληγει σε 3 μερες) μπορω να κρατησω το username που εχω ηδη?

papdoux
26-09-06, 22:16
Ok, αλλά μετά τους 6 πρώτους μήνες ξανα-γυρνάει στις τότε ισχύουσες τιμές τιμοκαταλόγου?
Δηλαδή αν παραμείνω στον otenet για τους πρώτους 6 θα έχω κόστος (με σημερινές τιμές) 22,50 και μετά τους 6 θα έχω 23,68 ADSL + 35,58 ISP ???


????

Είναι δυνατόν?
η παραμονη για 6 μηνες ειναι υποχρεωτικη. Η τιμη θα ειναι 22,5 ευρω για 12 μηνες αν παραμεινεις.

oal331
26-09-06, 23:44
Άρα τα νέα είναι ευχάριστα, αφού εξασφαλίζω τέτοια τιμή τουλάχιστον για 6-12 μήνες και την ADSL γραμμή δική μου. Μετά βλέπουμε.......:oneup:

Σας ευχαριστώ, θα στείλω νέα, όταν ολοκληρωθεί η αλλαγή.

manoulamou
27-09-06, 09:22
Εννοειται βεβαια αν αλλαξεις ISP μετα το Conn-X,
η γραμμη του ΟΤΕ θα παραμεινει στο ονομα σου
μονον εφ οσον συνεχισεις να πληρωνεις
το παγιο της γραμμης Adsl στον ΟΤΕ.

oal331
27-09-06, 10:10
Ναι το θεωρώ αυτονόητο ότι πρέπει να συνεχίσεις να πληρώνεις στον ΟΤΕ΅:)

Λοιπόν έκανα πριν λίγο την αίτηση τηλεφωνικά και με ενημέρωσαν ότι το απόγευμα θα έχω προσωρινούς κωδικούς ΟΤΕΝΕΤ για να προχωρήσω σε σύνδεση και σε 10-12 μέρες θα γίνει η αναβάθμιση από 768 σε 1024. Κατά τη διάρκεια της αναβάθμσιης δεν θα έχω ADSL για 2-3 ώρες.


Για το θέμα που κάποιος έχει ήδη σύνδεση Otenet μπορεί να κρατήσει το username του φτάνει να έχει τη σύνδεση από ΟΤΕ, Oteshop ή Otenet και όχι από κάποιο μαγαζί πληροφορικής.

panthro
28-09-06, 14:43
Και μια αλλη ερωτηση... Εγω που ειμαι ηδη στην otenet (με συνδρομη που ληγει σε 3 μερες) μπορω να κρατησω το username που εχω ηδη?

Αν ανανεώσεις τη σύνδεσή σου στην οτενετ τότε ναι μπορείς να κρατήσεις το ίδιο username. Το username παραμένει δεσμευμένο στο όνομά σου για 3 μήνες. Μέχρι τότε μπορείς οποιαδήποτε χρονική στιγμή μέσα στο διάστημα των 3 μηνών να ζητήσεις ανανέωση τη σύνδεσής σου (ή επανεργοποίηση τηε ίδιας εφόσον έχει λήξει) με το ίδιο username. Φυσικά, μπορείς και να την αναβαθμίσεις αν το επιθυμείς.

oal331
30-09-06, 02:04
Καταρχήν να πω ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όσους φίλους με βοήθησαν μέσα από το forum αυτό, άμεσα ή έμμεσα με τις πληροφορίες και τις απαντήσεις τους, ώστε να επιλέξω την προσφορά αυτή. Επίσης μπράβο και στα παιδιά που έχουν στήσει και υποστηρίζουν όλο το adslgr, κερδίζοθμε όλοι πολίτιμες πληροφορίες τεχνικής βοήθειας αλλά και ενημέρωσης σχετικά με προϊόντα, εξελίξεις κλπ.


Όπως καταλάβατε, η σύνδεση μου ολοκληρώθηκε με επιτυχία, έχοντας κρατήσει την ADSL στο όνομα μου, έχω πλέον conn-x 1024 ενεργό !!:)
Επειδή ακόμα η γραμμή μου είναι 768 κατεβαζω ~ με 80kb ενώ ελπίζω να δω 3ψηφιο νούμερο μετά με την 1024.

Στο testyourvoip από εκεί που δεν έπερνα καν βαθμό, τώρα χτυπαώ 4.4 (calling next door) !!!,

Το μόνο που θέλει προσοχή είναι όταν κάποιος κάνει avtivate, να βάλει μέχρι8 ψηφία!! Εγώ έβαλα 12, τα πήρε κανονικά στην ενεργοποίηση, αλλά μετά στο adsl router, για το Login έπρεπε να βάλω τα 8 πρώτα ψηφία.


Πιστεύω πως πολλοί είναι αυτοί που αγόρασαν την προσφορά αυτή και το 134 και η τεχνική υποστήριξη της otenet έχουν πήξει στα τηλέφωνα και στα παράπονα. Κουράγιο παιδιά, μμερικοί εκεί είναι πολύ εξυπηρετικοί :oneup:


Άντε να δούμε πως θα διαμορφωθεί τελικά το συνολικό διαθέσιμο bandwith της otenet.

Καλό ΣΚ :yahoo:

porcupine
03-10-06, 12:02
Ναι το θεωρώ αυτονόητο ότι πρέπει να συνεχίσεις να πληρώνεις στον ΟΤΕ΅:)

Λοιπόν έκανα πριν λίγο την αίτηση τηλεφωνικά και με ενημέρωσαν ότι το απόγευμα θα έχω προσωρινούς κωδικούς ΟΤΕΝΕΤ για να προχωρήσω σε σύνδεση και σε 10-12 μέρες θα γίνει η αναβάθμιση από 768 σε 1024. Κατά τη διάρκεια της αναβάθμσιης δεν θα έχω ADSL για 2-3 ώρες.




το ίδιο με εσένα έκανα και εγώ απο την Πέμπτη 27/9 αλλά έκτοτε η γραμμή μου ναι μέν δείχνει συγχρονισμένη στα 1024 απο τα 768, δεν είναι όμως δυνατή η σύνδεση μου και έχω μείνει χωρίς ίντερνετ μέχρι και την στιγμή που γράφω....:mad:
τα 2-3 ώρες το πολύ μια ημέρα στην δική μου περίπτωση πήγανε περίπατο...




Το μόνο που θέλει προσοχή είναι όταν κάποιος κάνει avtivate, να βάλει μέχρι8 ψηφία!! Εγώ έβαλα 12, τα πήρε κανονικά στην ενεργοποίηση, αλλά μετά στο adsl router, για το Login έπρεπε να βάλω τα 8 πρώτα ψηφία.



τι κάνεις activate? τα στοιχεία απο την οτενετ που είχες πρίν δεν είναι τα ίδια? Τουλάχιστον εμένα αυτό μου έχουν πεί απο την οτενετ, πως έγινε η αλλαγή απο αορίστου σε conn-x και χρησιμοποιώ για την σύνδεση μου τα ίδια στοιχεία.

oal331
03-10-06, 16:23
το ίδιο με εσένα έκανα και εγώ απο την Πέμπτη 27/9 αλλά έκτοτε η γραμμή μου ναι μέν δείχνει συγχρονισμένη στα 1024 απο τα 768, δεν είναι όμως δυνατή η σύνδεση μου και έχω μείνει χωρίς ίντερνετ μέχρι και την στιγμή που γράφω....:mad:
τα 2-3 ώρες το πολύ μια ημέρα στην δική μου περίπτωση πήγανε περίπατο...



τι κάνεις activate? τα στοιχεία απο την οτενετ που είχες πρίν δεν είναι τα ίδια? Τουλάχιστον εμένα αυτό μου έχουν πεί απο την οτενετ, πως έγινε η αλλαγή απο αορίστου σε conn-x και χρησιμοποιώ για την σύνδεση μου τα ίδια στοιχεία.


Λοιπόν, εγώ είχα 768 και δεν έχει γίνει ακόμα 1024, αλλά παίζει κανονικά μέχρι το upgrade.
Εγώ δεν ήμουν ήδη πελάτης της Otenet, αλλά και εσύ θα πρέπεις να μπεις με κάποιο τρόπο στο my.otenet.gr να ενεργοποιήσεις τη νέα συνδρομή. Θα χρειαστείς είτε τον κωδικό πελάτη είτε το username και φυσικά το password.
Αυτό που σου λέω το έκανα και για ένα φίλο, ίδια περίπτωση με σένα, παλιός συνδρομητής otenet, που έμεινε χωρίς internet.


Eddie

porcupine
04-10-06, 11:28
Καλημέρα,

τελικά χτές,μετά απο 6 ημέρες χωρίς ίντερνετ αποκαταστάθηκε η σύνδεση μου. Ναι μέν δείχνω συγχρονισμένος στα 1024, η απόδοση της γραμμής όμως είναι μεταξύ 512 και 768,ενίοτε 384.
δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η μεταγωγή μου στα 1024, αλλά τουλάχιστον έχω ίντερνετ και πάλι.
απο κει και πέρα, δεν χρειαζόμουν activation απο την οτενετ, μιας και το Ondsl αορίστου που είχα, πέραστηκε απο την οτενετ στα 1024 και είναι ήδη ενεργοποιημένο( το είδα στο webcare ).Το κύκλωμα είναι αυτό που εκκρεμεί ώστε να μου αποδώσει σταθερή ταχύτητα σε σχέση με την ονομαστική.

oal331
04-10-06, 13:55
Και εμένα έγινε χθες η αναβάθμιση σε 1024. αλλά κατεβάζω με λιγότερη ταχύτητα από την παλιά 256 :evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.