PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα...



PCDoctor
05-04-11, 17:33
Καλησπέρα παιδιά.
Από το Σάββατο βλέπω ότι κολλάει αρκετά, αργεί και αποσυνδέεται σχεδόν συνέχεια(κάθε 15 λεπτά - μιά ώρα). Ειδικά αν το ζορίσω λίγο, κατευθείαν με πετάει.
Το Attenuation είναι όπως ήταν πάντα 15.5 down και 5.9 up.
Το snr margin δεν βλέπω καλά. Τώρα είναι 8.9 down 10.3 up αλλά αμα κάνω refresh μπορεί να πάει 10 down 7up. Δεν είναι καθόλου σταθερό.
Αμα ανεβάσω το Snr δεν αποσυνδέεται.
Μέχρι πριν καμια βδομάδα κατέβαζα το snr στο 3-4 και δούλευε άψογα χωρίς προβλήματα. Τώρα ούτε απο μόνο του στα 9db δεν αντέχει.
Επίσης απο το σάββατο προσπαθώ να κάνω Ping στο otenet.gr και δεν γίνεται τίποτα.
Τι να κάνω?

maik
06-04-11, 15:21
Να σταματησεις τα πειραματα κατ αρχη.

PCDoctor
06-04-11, 15:38
Τα σταμάτησα..
Χτες απ ότι έμαθα, άλλαξαν κάτι καλώδια στο καφάο και από τότε αποσυνδέθηκε σήμερα μονο μια φορα. Το SNR είναι πιο σταθερό αλλα πάλι παίζει λίγο.
Μου έδωσαν ένα τηλ του οτε και είπαν αν θα έχω πρόβλημα να τους πάρω. Γιατί όμως έγινε αυτό?
Ping γιατί δεν μπορώ να κάνω? Ούτε στην www.dei.gr κάνει...

emeliss
06-04-11, 18:38
Ping γιατί δεν μπορώ να κάνω? Ούτε στην www.dei.gr κάνει...
Εσύ κάνεις. Αυτοί δεν σου απαντάνε γιατί έτσι είναι ρυθμισμένοι.

PCDoctor
06-04-11, 22:03
Εσύ κάνεις. Αυτοί δεν σου απαντάνε γιατί έτσι είναι ρυθμισμένοι.

Μα εκεί έκανα πάντα για να δω πόσο Ping εχω και τώρα δεν γίνεται... Αυτοί το άλλαξαν δηλαδή?

emeliss
06-04-11, 23:47
Αν και η μεθοδολογία σου είναι λάθος, μπορείς να κάνεις στο my.otenet.gr

PCDoctor
07-04-11, 12:13
τι εννοείς?
Στο my.otenet.gr πάντως μπαίνει.

emeliss
07-04-11, 12:34
Παντού μπαίνει. Απλά κάποια απαντούν στο ping και κάποια όχι.

Τι νόημα έχει το ping στο www.dei.gr; Τι συμπέρασμα μπορείς να βγάλεις από εκεί;

mangare
07-04-11, 18:31
Αφού θέλεις να βλέπεις ping κατέβασε το QSpeedTest r53,να δείς πολλά....
Αν δεν σου κάνει κάποιο άλλο πρόγραμμα θα βρεθεί.

PCDoctor
07-04-11, 19:15
Παντού μπαίνει. Απλά κάποια απαντούν στο ping και κάποια όχι.

Τι νόημα έχει το ping στο www.dei.gr; Τι συμπέρασμα μπορείς να βγάλεις από εκεί;
Κανένα. Απλα το ανέφερα μήπως βοηθήσει σε κάτι. Iσως να μην μπορώ να μπω σε ελληνικούς σέρβερς. Δεν ξέρω και πολλά από αυτά...


Αφού θέλεις να βλέπεις ping κατέβασε το QSpeedTest r53,να δείς πολλά....
Αν δεν σου κάνει κάποιο άλλο πρόγραμμα θα βρεθεί.

mangare Με κάλυψες με το προγραμματάκι!
Απ ότι βλέπω και το πρόβλημα λύθηκε. Δεν αποσυνδέεται άλλο! Ευχαριστώ για την βοήθεια!

PCDoctor
18-06-11, 05:52
Καλημέρα.
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί είχα το ίδιο πρόβλημα πριν απο 2 βδομάδες περίπου.

Να πώ ότι όταν έκανα την σύνδεση πριν 2,5 χρόνια περίπου, είχα ανέκαθεν 15,5db θόρυβο και τον πρώτο χρόνο συνδεόμουν με 20-21mbit. Τον τελευταίο 1,5 χρόνο έπεφτε σιγά σιγά μέχρι που έφτασε στα 17mbit(τους το είχα αναφέρει κιόλας αλλά είπαν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα).

Στο θέμα μας: Το snr έκανε βόλτες πάντω κάτω όπως πριν κανα 2μηνο και αποσυνδεόταν συνέχεια.
Πήρα στο 1242 και είπαν θα μου κάνουν reset την πόρτα και αν δεν φτιάξει να ξαναπάρω.
Έστρωσε για λίγο και μετα πάλι τα ίδια. (Η ταχύτητα έπεσε στα 16mbit)
Πήρα ξανά μετά από 2-3 μέρες και δήλωσα βλάβη. Την άλλη μέρα με πήραν και είπαν ότι κάτι έφτιαξαν και ότι είναι πιο σταθερό. Εγώ δεν είδα καμία διαφορά! Αποσυνδεόταν συνέχεια και σαν να μην φτάνει αυτό, με πήγαν και σε Interleaved απο fast...(η ταχύτητα ανέβηκε στα 18mbit)
Τους παίρνω ξανά στις 9 του μηνός και τους τα λέω και δηλώνουν βλάβη. Το έφτιαξαν στις 14 του μηνος(Σ/Κ - αγίου πνέυματος).
Ε λέω εντάξει, το μόνο κακό είναι το interleaved. Τουλάχιστον είχα ίντερνετ...

Μέχρι εδώ όλα καλά. Σήμερα όμως έγινε ένα κουφό.
Το πρωί δεν είχα ίντερνετ και χωρίς να κάνω καμία ενέργεια(κοιμόμουν) με πήραν και είπαν ότι η γραμμή μου είχε πρόβλημα και το έφτιαξαν! Χωρίς να πω τίποτα....
Πάω και βλέπω στο ρουτερ ότι πλέον συγχρονίζει στα 21mbit όπως παλιά και ο θόρυβος έχει πέσει στα 14db!
Πως γίνεται αυτό? Τι έκαναν απο μόνοι τους που όταν το ζήτησα εγώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=452838) δεν μπορούσαν να το κάνουν???
Ο θόρυβος πως κατέβηκε?

semola
18-06-11, 09:23
Καλημέρα.
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί είχα το ίδιο πρόβλημα πριν απο 2 βδομάδες περίπου.

Να πώ ότι όταν έκανα την σύνδεση πριν 2,5 χρόνια περίπου, είχα ανέκαθεν 15,5db θόρυβο και τον πρώτο χρόνο συνδεόμουν με 20-21mbit. Τον τελευταίο 1,5 χρόνο έπεφτε σιγά σιγά μέχρι που έφτασε στα 17mbit(τους το είχα αναφέρει κιόλας αλλά είπαν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα).

Στο θέμα μας: Το snr έκανε βόλτες πάντω κάτω όπως πριν κανα 2μηνο και αποσυνδεόταν συνέχεια.
Πήρα στο 1242 και είπαν θα μου κάνουν reset την πόρτα και αν δεν φτιάξει να ξαναπάρω.
Έστρωσε για λίγο και μετα πάλι τα ίδια. (Η ταχύτητα έπεσε στα 16mbit)
Πήρα ξανά μετά από 2-3 μέρες και δήλωσα βλάβη. Την άλλη μέρα με πήραν και είπαν ότι κάτι έφτιαξαν και ότι είναι πιο σταθερό. Εγώ δεν είδα καμία διαφορά! Αποσυνδεόταν συνέχεια και σαν να μην φτάνει αυτό, με πήγαν και σε Interleaved απο fast...(η ταχύτητα ανέβηκε στα 18mbit)
Τους παίρνω ξανά στις 9 του μηνός και τους τα λέω και δηλώνουν βλάβη. Το έφτιαξαν στις 14 του μηνος(Σ/Κ - αγίου πνέυματος).
Ε λέω εντάξει, το μόνο κακό είναι το interleaved. Τουλάχιστον είχα ίντερνετ...

Μέχρι εδώ όλα καλά. Σήμερα όμως έγινε ένα κουφό.
Το πρωί δεν είχα ίντερνετ και χωρίς να κάνω καμία ενέργεια(κοιμόμουν) με πήραν και είπαν ότι η γραμμή μου είχε πρόβλημα και το έφτιαξαν! Χωρίς να πω τίποτα....
Πάω και βλέπω στο ρουτερ ότι πλέον συγχρονίζει στα 21mbit όπως παλιά και ο θόρυβος έχει πέσει στα 14db!
Πως γίνεται αυτό? Τι έκαναν απο μόνοι τους που όταν το ζήτησα εγώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=452838) δεν μπορούσαν να το κάνουν???
Ο θόρυβος πως κατέβηκε?

Παίζει κανένα μέσο;

PCDoctor
18-06-11, 13:44
Δεν σε έπιασα...

PCDoctor
20-06-11, 07:54
Κάποιος να μου λύσει την απορία?

@ ADSLgr.com All rights reserved.