PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε πόσο καιρό θα βγάλουν το PCM;



nrg_polini
27-09-06, 00:56
Αγορασα για ενα ξαδερφο μου το jetpack pstn και τελικα η γραμμη του ηταν πανω σε PCM! Ειχα διαβασει καποια ποστ εδω σχετικα με το θεμα, και ηξερα οτι αν μετατρεψουμε τη γραμμη σε isdn αμεσα λυνεται το θεμα. Απο το 134 με ενημερωσαν οτι θα παει καποιο συνεργειο για να κανει αλλαγη δικτυου και δεν χρειαζεται αν μετατρεψει τη γραμμη του σε isdn. Δεν ηξεραν να μου πουν ποσες μερες (μηνες?) θα παρει αυτο ομως. Γνωριζει καποιος κατι παραπανω;

nnn
27-09-06, 00:58
Τυχερός είναι.
Θα αλλάξουν με κάποιον άλλον τη γραμμή και θα του δώσουν καθαρή.
Για το πότε μάλλον απάντηση μπορεί να δώσει ο τοπικός Οτέ.

nrg_polini
27-09-06, 01:10
Ααα..μαλιστα... αλλαγη δικτυου σημαινει τραμπα με καποιον κακομοιρη :rofl:

Το ποτε ειναι που μας καιει, αν οποιοσδηποτε εχει καποια σχετικη εμπειρια...καθως απο οτε/134 δεν ηξεραν!Πρεπει λεει να δωθει εντολη απο την Αθηνα (λες και ειμαστε στο 80) και αλλα ωραια :cry:

IVIetaCreatoR
27-09-06, 13:05
Εμπειρικά σε μερικές περιπτώσεις δεν ξηλώνεται ποτέ το PCM. (Άρα DSL γιόκ)

nrg_polini
27-09-06, 13:19
Ακομα και αν κανουμε αιτηση για isdn;

nnn
27-09-06, 20:16
Με αίτηση για Isdn η συνήθης πρακτική είναι να σε βάζουν σε καθαρή γραμμή και να μην απορρίπτουν το αίτημα.

aris21
27-09-06, 21:47
Τυχερός είναι.
Θα αλλάξουν με κάποιον άλλον τη γραμμή και θα του δώσουν καθαρή.
Για το πότε μάλλον απάντηση μπορεί να δώσει ο τοπικός Οτέ.

ποτε ομως θα του δωσουν απαντηση? μαλλον θα πρεπει να τους ενοχλησει πολλες φορες.:whistle:

geron
29-09-06, 10:22
Α καλά....καλώς ήρθες στον κόσμο της περιπέτειας...Ήμουν και εγώ σε PCM και μου έφυγε η ψυχή μέχρι να φύγει από πάνω μου. Μίλα με το τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ.;)

deviant
29-09-06, 11:55
Αναλογα αν υπάρχουν γραμμές και οι χρήστες τους δεν χρησιμοποιούν dsl μπορεί να στο αλλάξουν και σε 1-2 μέρες... πριν κανα χρόνο η PSTN μου δεν πήγαινε πάνω απο 16kbps παίρνω τηλέφωνο στις βλάβες του οτε (πάτρα) και σε 2 μέρες όλα ήταν οκ! Εμπαινα με 52kbps μέχρι πριν απο καμιά βδομάδα οπότε και έβαλα dsl 1Mbps και μπένω με 300max , αλλά αυτή είναι μιά άλλη πονεμένη ιστορια...

haras
30-09-06, 16:52
hey dudes.. Ένας φίλος μου κ μένα, επιχείρησε να βαλει dsl, και του είπαν από τη hol ότι έχει γραμμή PCM.
Το βασικό ερώτημα είναι, μήπως είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να έχει γραμμές κανονικές..
έχει το δικαίωμα να σου παρέχει PCM γραμμή.?
Γιατί τότε αλλάζει το πράμα,, δικαιούσαι δηλαδή να τους ρίχνεις καντήλια μέχρι να στην φτιάξουνε.
Αν όμως είναι normal το να έχεις τέτοια γραμμή (που δε μου φαινεται λογικό) μόνο τότε θα πεις "ας περιμένω να μου τη φτιαξουνε" . .

nrg_polini
01-10-06, 21:39
Απο τον τοπικο οτε μας ειπαν οτι θα ειχαμε καθαρη γραμμη αυτη την εβδομαδα, η οποια ληγει σημερα. Ακομα βεβαια dsl γιοκ, αλλα δεν μπορω να γνωριζω αν εβγαλαν το PCM. Δευτερα-Τριτη λογικα θα μαθουμε αν ολα ειναι οκ :hmm:

sdikr
01-10-06, 21:45
Απο τον τοπικο οτε μας ειπαν οτι θα ειχαμε καθαρη γραμμη αυτη την εβδομαδα, η οποια ληγει σημερα. Ακομα βεβαια dsl γιοκ, αλλα δεν μπορω να γνωριζω αν εβγαλαν το PCM. Δευτερα-Τριτη λογικα θα μαθουμε αν ολα ειναι οκ :hmm:

Μια καλή δοκιμή ειναι να δοκιμάσεις συνδεσή με απλο Modem ανάλογα με το τι ταχυτήτα θα συνδεθεί θα δείς και αν εισαι ή οχι

Talos82
01-10-06, 22:00
Μπορείς επίσης να ρωτάς από αύριο το 134. Μην πείς τίποτα για DSL και μπερδευτούν τα παιδιά:p
Ρώτα απλώς αν αφαιρέθηκε το PCM.

manual2100
02-10-06, 12:28
Επειδή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα παλαιιότερα, ο ΟΤΕ δεν δεχόταν την ύπαρξη PCM οπότε και δεν δέχοταν να κάνει αλλαγή στη γραμμή. Η λύση ήρθε από έναν τεχνικό του ΟΤΕ που μου είπε ότι ή πρέπει να βάλω ISDN ή να ζητήσω αναγνώριση κλήσης. Έκανα το 2ο, πήρε περίπου 2 μήνες για την ενεργοποίηση αλλά τελικά λύθηκε το πρόβλημα.

NaGR
02-10-06, 12:34
Μια καλή δοκιμή ειναι να δοκιμάσεις συνδεσή με απλο Modem ανάλογα με το τι ταχυτήτα θα συνδεθεί θα δείς και αν εισαι ή οχι
ποια είναι η κρίσιμη ταχύτητα λοιπόν?

Talos82
02-10-06, 12:50
Δεν νομίζω αυτό να είναι στάνταρ. Λογικά αν πιάνεις από 25Kbps και κάτω δεν στο έχουν βγάλει.

Γιατί δεν καλείς στο 134, τσάμπα είναι! ;)

nrg_polini
02-10-06, 19:25
Το 134 δεν βλεπει καν την αιτηση για αλλαγη δικτυου, και αυτος που μιλησα δεν ηταν σιγουρος αν εχουν τη δυνατοτητα να βλεπουν αυτες τις αιτησεις. Θα κανω ενα τηλεφωνο αυριο στο τοπικο καταστημα να δουμε.

ΥΓ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρωτη φορα ακουω καποιον να μου λεει "Δεν ξερω", και οχι να μου λεει αλλα αντι αλλων ενω δεν γνωρίζει.

Talos82
02-10-06, 20:35
Ναι το 134 δεν μπορεί να δει την αίτηση, βλέπει ομως την ύπαρξη του PCM ή οχι στη γραμμή, μέσα από το σύστημα "ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ". Τουλάχιστον έτσι γινόταν το 2002 που δούλευα εκεί.
Αυτή η λειτουργικότητα τους είναι απαραίτητη για να ικανοποιούν αιτήματα ISDN. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν οι τεχνικοί ενημερώνουν αμέσως το σύστημα για την αφαίρεση.

nrg_polini
02-10-06, 22:51
Ναι οπως τα λες ειναι, μου ειπαν πως βλεπουν οτι υπαρχει PCM ακομα στη γραμμη αλλα δεν ηξερε αν μπορει να δει την αιτηση.

IVIetaCreatoR
03-10-06, 12:07
Αν φαίνεται κάτι θα είναι στην καρτέλα "ΙΣΤΟΡΙΚΟ" στον προμηθέα.

nrg_polini
24-10-06, 16:22
Οπως σωστα μαντεψατε, το PCM ακομα να βγει. Απο τον ΟΤΕ μας λενε οτι περιμενουν το συνεργειο να παει στο σπιτι να το βγαλει, το τηλεφωνο των συνεργειων δεν απανταει ή οταν απανταει λενε το γνωστο σε ολους "απο βδομαδα" . Οποιαδηποτε "βοηθεια" απο το ΤΕΚ Παυλου Μελα (Οδος Λαγκαδα-Θεσ/νικη) ευπροσδεκτη παιδια.. ;)

RyDeR
24-10-06, 16:28
Αφού σου είπαν οτι θα το βγάλουν και δεν απέρριψαν την αίτηση, καλά είναι. Στην αναμονή...:p

tuxerakias
25-10-06, 18:44
Πριν 4 χρόνια ,στο παλιό μου το σπίτι είχα κάνει αίτηση για 2η γραμμή...μου λένε ΟΚ κατεβάζω εγώ γραμμή μέχρι το κουτί του ΟΤΕ, και σε μια εβδομάδα έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ και με συνδέει. Έλα όμως που με dialup δεν έπιανα πάνω από 21kbit...Τηλέφωνο στον ΟΤΕ...καμία σημασία..."θα το δούμε και θα το δούμε"...
Μια μέρα πήγα από εκεί και αφού με έστελναν από γραφείο σε γραφείο πετυχαίνω ένα τεχνικό ο οποίος μου λέει ότι είμαι πάνω σε PCM. Τον ρωτάω τι να κάνω και μου λέει πήγαινε να παραπονεθείς στην εξυπηρέτηση πελατών.
Πάω εκεί τους λέω το πρόβλημά μου και με στέλνουν στον υπεύθυνο για τις ISDN. Του τα ξαναλέω όλα από την αρχή και μου λέει "ε τι παραπονιέσαι ? PSTN δεν ήθελες ? Ο ΟΤΕ σου εγγυάται φωνή από εκεί...δηλαδή μέχρι 9600bit. Αν θες παραπάνω βάλε ISDN" με ένα ειρωνικό υφάκι...
Του απαντάω τότε "Γιατί τότε η otenet πουλάει συνδρομές 56kbit αν ο ΟΤΕ δεν μπορεί να μου τα εγγυηθεί"
Και μου αρχίζει "ποιος είσαι εσύ που θα μας πεις τι θα κάνουμε κτλ κτλ κτλ"
Του ζητάω το ονοματάκι του, εκεί κόλλησε...του λέω δεν το θέλω για κάτι κακό...απλά θα ενημερώσω στην Αθήνα για όλα αυτά και θα περιμένω από εκεί απάντηση επιβεβαίωσης των όσων λες. Φυσικά του λέω θα τους πω και για την υπέροχη συμπεριφορά σου σε ένα πελάτη...
Οπότε αρχίζει τα "δεν εννοούσα τίποτα, και θα με τρέχεις, θα το γράψουν στο φάκελό μου...κτλ κτλ"
Το αποτέλεσμα της κουβέντας ήταν να με μετακινήσουν σε 2 μέρες εκτός PCM...

οπότε...πιέστε...αν θέλουν μπορούν να κάνουν τον κόσμο άνω κάτω..λίγο πίεση θέλει.

RyDeR
25-10-06, 22:30
Πρήξιμο, πρήξιμο και πάλι πρήξιμο...

balander
28-10-06, 10:13
Εδώ και μισό χρόνο συνδέομαι με 19,2kbps.

Υπάρχει περίπτωση να βάζει ο ΟΤΕ ακόμα PCM; :rofl:

RyDeR
28-10-06, 10:57
Ναι, γιατί όχι... DSL δεν έχεις, σωστά;

balander
28-10-06, 15:15
Οχι σε αυτή την γραμμή/σπίτι δεν έχω adsl. Αλλά σκεύτομαι να βάλω στο μέλλον. Μάλλον θα έχουμε τρεχάματα αν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Gordito
28-10-06, 15:34
Στην κοπελα μου που ζητησε adsl της ετυχε αναλογο προβλημα. Της ειπαν να κανει αιτηση για να φυγει απο pcm γραμμη και μαλλον θα ικανοποιηθει τα...........Χριστούγεννα !!! Ευτυχως που απλα το θελει η μανα της μονο για browsing και δεν βιαζεται αλλιως ειχε να πεσει πολυ :angryr:

RyDeR
28-10-06, 15:44
Οχι σε αυτή την γραμμή/σπίτι δεν έχω adsl. Αλλά σκεύτομαι να βάλω στο μέλλον. Μάλλον θα έχουμε τρεχάματα αν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Σίγουρα θα έχεις τρεχάματα, αν βάλεις άλλη εταιρία. Αν βάλεις Conn-x δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα :twisted:. Μπορείς βέβαια να μετατρέψεις την γραμμή σου σε ISDN ή να πας στον ΟΤΕ και να τους πρήξεις για να σε βάλουν σε χαλκό.:)

nrg_polini
10-11-06, 17:34
Τελος καλο, ολα καλα! Βγηκε το PCM και ενεργοποιηθηκε το ξαδερφακι σημερα :worthy:

RyDeR
10-11-06, 17:35
Τελος καλο, ολα καλα! Βγηκε το PCM και ενεργοποιηθηκε το ξαδερφακι σημερα :worthy:
Με 'γειά! Απο ταχύτητες πως πάει;

nrg_polini
10-11-06, 17:43
Με 'γειά! Απο ταχύτητες πως πάει;

Πολυ καλα, 100αρια! (1Mbit).

@ ADSLgr.com All rights reserved.