PDA

Επιστροφή στο Forum : Μουλαροειδή και μνήμη στα Windows



panos72
07-03-04, 00:19
Δούλευα για αρκετές ώρες συνεχόμενες το Black Hand και κάποια στιγμή είπα να το κλείσω. Ετυχε να έχω ανοιχτό τον task manager εκείνη την ώρα.
Βλέπω στο avail physical memory την μνήμη να πηγαίνει από 180Mb στα 380Mb, που είναι και το καλύτερο ελεύθερο που παίζει στο pc μου (512 συνολο)
Το ερώτημα είναι αφού το process emule τρώει περίπου 40Mb από ότι έχω δεί τα υπόλοιπα 160 που στο δι@λο πάνε ??

btw εγκατέστησα και το emule 0.42b το καινούργιο επίσημο πως το λένε. 27 ώρες σερί δεν έχει κολλήσει καθόλου. Κατεβάζει με μικρότερο μέσο όρο από το black hand, και τις πρώτες 2-3 ώρες δεν τράβαγε με τίποτα. Στις ρυθμίσεις του preferences > extended settings έχει ένα upload speed sense. Το έχει ενεργοποιημένο by default. Μολις το ξετσέκαρα απογειώθηκε

xlntstay
07-03-04, 12:30
Προσωπικα το 0.42b μου κολουσε συνεχως(ασε που γονατιζε το συστημα και απο CPU και απο μνημη) και αναγκαστηκα να το απεγκαταστησω και να γυρισω σε παλαιοτερο (0.30ε).

AsGoodAsItGets
09-03-04, 14:59
Δεν ξέρω για τη μνήμη, δεν το έχω παρατηρήσει, πάντως αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι όταν τρέχω παράλληλα cpu intensive εφαρμογές, π.χ. παιχνίδια ή divx encoding, το download στο overnet πέφτει στο 0. :?
Και έχω P4@2.5Ghz με 768 ram. :x

chatasos
09-03-04, 15:37
dos-prompt & "netstat" & μέτρα ανοιχτά connections....

Desperado
09-03-04, 16:29
Δεν ξέρω για τη μνήμη, δεν το έχω παρατηρήσει, πάντως αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι όταν τρέχω παράλληλα cpu intensive εφαρμογές, π.χ. παιχνίδια ή divx encoding, το download στο overnet πέφτει στο 0.


απορια: πως ειναι δυνατον να πεφτει η ταχυτητα που κατεβαζεις χρησιμοποιωντας παραλληλα εφαρμογες που δεν χρησιμοποιουν καθολου το ιντερνετ οπως παιχνιδια ταινιες κτλ?

chatasos
09-03-04, 18:49
Δεν ξέρω για τη μνήμη, δεν το έχω παρατηρήσει, πάντως αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι όταν τρέχω παράλληλα cpu intensive εφαρμογές, π.χ. παιχνίδια ή divx encoding, το download στο overnet πέφτει στο 0.


απορια: πως ειναι δυνατον να πεφτει η ταχυτητα που κατεβαζεις χρησιμοποιωντας παραλληλα εφαρμογες που δεν χρησιμοποιουν καθολου το ιντερνετ οπως παιχνιδια ταινιες κτλ?

Why don't you ask Mr.Gates? :twisted: :twisted: :twisted:
Windows RULES :evil: :evil: :evil:

AsGoodAsItGets
09-03-04, 20:02
Ρε παιδιά θα με τρελάνετε, δηλ. το overnet και το e-mule δε χρησιμοποιούν καθόλου cpu? :?: :!:
Μόνα τους κατεβαίνουν τα downloads από το internet? Μόνα τους διαλέγουν sources, μόνα τους ψάχνουν για περισσότερα sources, μόνα τους επιλέγουν parts, κλπ. :?: :!:
Προφανώς, όταν τρέχεις ένα παιχνίδι, η cpu απασχολείται εξολοκλήρου με το παιχνίδι, σε τέτοιο βαθμό που να μην αφήνει ούτε ένα 5% στο overnet. Ενδεχομένως δε βοηθάει καθόλου και το γεγονός ότι η κάρτα γραφικών μου είναι μια GeForce 4 mx440, δηλαδή κάρβουνο, αλλά αυτό θα το διαπιστώσω μόνο όταν την αναβαθμίσω :cry:

panos72
09-03-04, 20:12
AsGoodAsItGets, χρησιμοποιούν cpu αλλά βολεύονται με 2-5% σε P4 1.7G, που σημαίνει ότι αυτό δεν είναι το μεγάλο πρόβλημα.
Εμένα μπορεί κάποιος μουλαρολόγος να μου πεί που στο δι@ολο πάει η διαφορά των 160 ΜΒ που μου λείπουν από τον task manager :?:

sdikr
09-03-04, 23:10
To Μουλαρι οταν το κλεινεις ελεγχει ολα τα μερικως κατεβασμενα αρχεια για αυτο και ανεβαζει τις απαιτησεις σε μνημη.
(καλο ειναι επισης να μην εχεις 500 αρχεια να ζητανε για πηγες!)
φιλικα

Takis_Kal
10-03-04, 10:16
Εχει βγει το 0.42d

panos72
10-03-04, 14:30
sdikr, το πρόβλημα είναι ότι και οταν το έχεις ανοιχτό τρώει τόση μνήμη.
Ειδα όμως με το Online eye εκεί που λέει active applications καμμιά 30αρια TCP να δουλεύουν τα οποία μάλλον είναι δικά του. Σωστά :?:

Takis_Kal, τα ίδια ακριβώς κάνει και το 0.42d

@ ADSLgr.com All rights reserved.