PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet Explorer!!! Δε βλεπω πλεον τις εικονες!!



Antonis Papadopoulos
07-03-04, 04:42
Ρε παιδια στον ιε μου δε βλεπω πια τις εικονες.. (jpg κλπ).. ολο βγαζει ενα σηματακι σαν να υπαρχουν αλλα να μη τις κατεβαζει.. οχι σε ολες τις σελιδες βεβαια..εψαξα τα παντα, αλλαξα κ τα security level αλλα τιποτα.. ξερει κανεις κατι?

kadronarxis
07-03-04, 04:47
Μάλλον ναι.
1) μάλλον έχει πρόβλημα το macromedia flash player....εγκατέστησέ το ξανά.

2) μάλλον έβαλες κάποιον άλλον ιντερνετ player όπως opera, netscape, κλπ.Απεγκατέστησέ το εντελώς και βλέπουμε.

Antonis Papadopoulos
07-03-04, 04:52
Δεν εκανα καμια εγκατασταση σε κατι καινουριο... οπως ηταν ειναι!
2) που θα το βρω το macromedia flash player??? τι σχεση εχει με τις εικονες??? μηπως ειναι καποια ρυθμηση?

kadronarxis
07-03-04, 04:56
www.macromedia.com και δες το Download flash player.
3) ΙΕ-Εργαλεία-Επιλογές Ιντερνετ-Για προχωρημένα παλικάρια-Μενού Περιήγηση , έλεγξε λίγο τι έχεις τσεκάρεις και τι οχι.

4) κάνε επανεκκίνηση.

Antonis Papadopoulos
07-03-04, 05:06
τιποτα γαμωτο ταχω παρει κ το χρειαζομαι..εχει ενα εικονιδιο σαν corrupted οπου θαπρεπε να εχει pics...

Cafeeine
07-03-04, 05:09
Antonis Papadopoulos, το flash player σου δίνει την δυνατότητα να δείς αρχεία flash, τα οποία έχουν κατάληξη .swf .Δεν έχει σχέση με τα jpg. εάν δεν βλέπεις μόνο κάποιες εικόνες είναι πιθανό να έχεις ρύθμίσει τον ΙΕ να μην ανοίγει εικόνες στο ΙΕ5.0 που έχω οι ρύθμιση είναι στο tools>internet options> Advanced tab, sto multimedia, "Show images".
Επίσης έλεγξε το ένδεχόμενο τα συγκεκριμένα images na mhn υπάρχουν δλδ στο site που ψάχνεις. βρες το url της εικόνας (με δεξί κλικ πάνω στο σηματάκι και properties/ιδιότητες) και δοκίμασε να την κάνεις download απο άλλο pc ή browser ή κατευθείαν απο τον ΙΕ.
Τέλος, αν δεις οτι το αρχεία που δεν φαίνονται είναι κατάληξης .σςφ, πήγαινε στο shockwave.com εγκατεστησε το shockwave της macromedia, θα σου λύσει το provlima

kadronarxis
07-03-04, 05:11
Κάποια ρύθμιση των windows τότε.Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με ένα από τα pc στη δουλειά. Δεν θυμάμαι ακριβώς πως το έλυσα.

5) βάλε τους καινούργιους drivers από κάρτα γραφικών.

6) δεξί κλικ σε άσχετο σημείο, ιδιότητες-εμφάνιση-Εφέ ή για προχωρημένους και πείραξέ τα λίγο εκεί.

Αυτά φίλε.Άλλα δεν ξέρω να σου πω. :(

avatarious
07-03-04, 10:59
ρε παιδια εμενα παλι γιατι μου φαινεται κλασσικο ζητημα java?νομιζω πως πρεπει να εγκαταστησεις το virtual machine (microsoft) η το java (sun).

turboirc
07-03-04, 11:29
Ψαξε για το 'Toggle Images' εγω το εχω σαν ΕΧΕ στα λινκς.

UGF_GreekMind
07-03-04, 12:07
Από τη στιγμή που ο άνθρωπος μπορεί να δει κάποιες εικόνες, ενώ άλλες όχι (δηλαδή στη θέση της εικόνας βλέςπει ένα κόκκινο "x"), ΔΕΝ έχει να κάνει με τον ΙΕ και σημαίνει :

1) Υπάρχουν "bad pakets" τα οποία δεν μπορεί να τα λάβει το PC. Δηλαδή αν εκείνη τη στιγμή κάνεις ping στον server, θα δεις κάτι σαν "25% loss" ή και παραπάνω. Δεν φταίει το PC, αλλά είτε η σύνδεση, είτε ο server.
2) Το firewall κόβει τις εικόνες και ειδικά αν είναι active x (π.χ. link gifs). Χαμήλωσε την ασφάλεια στο firewall σου ή κάνε το συκγεκριμένο site "trusted". Πολύ πιθανό είναι να είχες το security high και ενώ το κατεβάζεις στο low, το firewall "τρώει κόλλημα" (μέσω της registry) και το κρατάει ψιλά.
3) Έχεις το MTU σου πολύ ψιλά και χάνεις πακέτα. Χαμήλωσέ το (με το DrTCP π.χ.) στα 1472 ή και πιο κάτω (1460) και δες αν συνεχίζονται τα ίδια. Τέτοιο πρόβλημα θα έχεις ειδικά αν είσαι με ΡΡΡοΕ και έχεις router.
Για να δεις το τρόπο με τον οποίο να θέσεις το MTU σου στην "άριστη τιμή" :
http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?p=54367#54367

turboirc
07-03-04, 12:43
Το οτι μπορει να δει καποιες εικονες δεν λεει τιποτα, διοτι μπορει αυτες οι εικονες να φαινονται με την βοηθεια καποιου Java Applet / ActiveX Control.

Πολυ δυσκολο αυτο με το bad packets που λες. Κοβει μονο τις εικονες ?

Το Firewall μπορει, αλλα πρεπει να το εχεις κανει εσυ, απο μονο του καποιο firewall συνηθως δεν δουλευει ετσι.

UGF_GreekMind
07-03-04, 13:44
Πάντα οι εικόνες κόβονται πρώτα όταν έχεις bad packets. Σε 16δικό οι εικόνες είναι αρκετά πιο "βαριές" από το κείμενο. Και συνήθως στην αρχή μίας σύνδεσης με τον server ("τρειμερής χειραψία") όταν φτάνουν-φεύγουν τα πρώτα ACKs η σύνδεση δεν παρουσιάζει πρόβλημα σχεδόν ποτέ. Αν παρουσιάστει το οτιδήποτε... "page cannot be displayed". Αμέσως μετά τα ACK "φεύγει" και η σελίδα. Αλλά το κείμενο δεν προϋποθέτει μεγάλης διάρκειας συνεχόμενη σύνδεση με τον server. Ακόμα και στην περίπτωση που κάτι συμβεί, ο server ξαναστέλνει τα δεδομένα και εσύ σαν "επισκέπτης" απλώς αργείς να κατεβάσεις το κείμενο. Οι εικόνες (16δική ακολουθεία) από την άλλη, το έχουν σαν βασική προϋπόθεση.

Είναι ο ίδιος λόγος που όταν μπαίνεις σε μία καινούργια σελίδα πρώτα κατεβάζει το κείμενο και ύστερα τις εικόνες.

Για το firewall, δυστυχώς κάτι τέτοια μου έκανε το norton στο γραφείο, σε σημείο που έπρεπε να το κάνω unistall και ξανά install.

Όσο για τα java/activ x πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο, αλλά μαντεύω ότι το firewall το είχε σε high security, που σημαίνει ότι τα κόβει πρώτα-πρώτα (συνήθως έτσι κάνουν τα firewalls).
Μπορεί να κάνω και λάθος όμως... αυτός θα μας πει.

BeholderX
07-03-04, 14:41
Μήπως εγκατέστησες κάποια στιγμή το MyIE ? Αν το έβαλες, ίσως κάποιος να πείραξε το 'loading images' το οποίο έχει global αποτελέσματα (σε όλα τα προγράμματα των windows που χρησιμοποιούν ως core τον explorer).

Αν δεν το έχεις εγκαταστήσει, ίσως αν το βάλεις και βάλεις τα images στο ON (loading) να διορθώσει το πρόβλημα με τα windows που αντιμετωπίζεις.

Από την άλλη, όπως κάποιοι είπαν παραπάνω, μπορεί και να οφείλεται και στον ISP... οπότε σίγουρα θα είναι παροδικό και θα διορθωθεί.

Gothic
07-03-04, 22:11
Δεν δοκιμάζεις κανένα άλλο browser να δεις αν δουλεύει; Αν δουλέψει κανονικά, φταίει ο exploder, αν όχι φταίει κάτι στη σύνδεση σου ή στις ρυθμίσεις. Να αποκλείσουμε τουλάχιστον κάποιες περιπτώσεις γιατι σε λίγο θα σου πεί κανένας να πάρεις και καινούργιο PC :P :P :P :P

GP
07-03-04, 22:17
Παρε καινουριο PC...αν ουτε αυτο δουλεψει μετακομισε... :D :D :D

(ναι, αυτο ηταν η προσπαθεια μου για αστειο μετα την αποδοση της McLaren στην Αυστραλια... :shock: :evil: )

WinMik
07-03-04, 22:23
Απόδοση? ΧΑΧΑ

@ ADSLgr.com All rights reserved.