PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ΑΤΙ RADEON 9200SE



keleytis
07-03-04, 23:03
Λοιπον πριν 3 μερες ενας φιλος μου αγορασε την ΑΤΙ RADEON 9200SE με 128mb Ram.
Με το που την τοποθετουμε στο μηχανημα δεν δειχνει τιποτα,μαυρη οθονη,δεν την βλεπει καθολου με λιγα λογια!!! :shock:
Ο φιλος μου εχει ενα Pentium 4 στα 1.8 mhz μου φαινεται με AMD επεξεργαστη και motherboard αγνωστων λοιπων στοιχειων!Στο bios λεει οτι το AGP ειναι μεχρι 4Χ και η καρτα στις προδιαγραφες τις λεει οτι ειναι απο 4Χ εως 8Χ !

Αυτες ειναι οι προδιαγραφες τις καρτας

ATI OEM RADEON 9200SE 128MB DVI + TVOUT RETAIL

Chipset: RADEON 9200SE.
Μνήμη: 128MB DDR.
Μέγιστη Ανάλυση: 2048X1536.
Τοποθέτηση: AGP 8x/4x.
RAMDAC Frequency: 350MHz.
Συμβατότητα: Windows XP, 2000, NT, Me.
Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Έξοδος TV-OUT για απεικόνιση στην τηλεόραση. Έξοδος ψηφιακού σήματος DVI.

Μηπως ξερετε τι μπορει να φταιει?

ΥΓ)Η παλια καρτα του φιλου μου ειναι μια MAtrox NVIDIA 32mb ram και λεει οτι μπαινει σε AGP απο 2Χ μεχρι 4Χ.

dantouan
08-03-04, 01:34
Φιλε πριν βαλεις μια καινουργια καρτα γραφικων στο pc πρπει να κανεις unistall τουσ παλιους drivers και μετα να βαλεις την καρτα σου και να περασεις τους καινουργιους drivers.
Επισης στην περιπτωση σου που αλλαζεις και κατασκευαστη chipset ( απο nvidia πας σε ati) αυτο ειναι κατι που πρπει να γινει οποσδηποτε...

Nick2k2
08-03-04, 03:27
Τελείως άσχετο dantouan.Το παιδί λέει οτι δεν δείχνει καθόλου εικόνα οπότε δεν τίθεται θέμα drivers.Το πιό πιθανόν είναι να είναι θέμα m/b αν είναι πολύ παλιά.Είχα τύχει και γω περίπτωση να βάλω μια Geforce FX 5600 σε ένα άτομο και έκανε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Προτίστως χρησιμοποιούσε την onboard κάρτα γραφικών η οποία δούλευε κανονικά.Μετά όταν άλλαξε m/b και έβαλε μια πιο καινούργια η κάρτα δούλεψε με την μια,οπότε ίσως να παίζει και δω κάτι παρόμοιο.

keleytis
08-03-04, 11:33
Μαλλον η mobo φταιει γιατι την δοκιμασαμε σε ενα αλλο φιλο με Pentium4 sta 2.4 και ετρεχε κανονικα η καρτα.
Αυτο που μου φαινεται περιεργο (και μαλλον αυτο φταιει) ειναι οτι η motherboard υποστηριζει μεχρι και 4Χ ΑGP και η καρτα υποστηριζει απο 4Χ εως 8Χ ΑGP αρα λογικα θα επρεπε να παιζει!
Μηπως ειναι κατι απο τις ρυθμισεις του bios? :?

nnn
08-03-04, 23:22
οι παλιότερες mb δεν μπορούν να παίξουν με τις κανούριες κάρτες γραφικών.
υπάρχει διαφορά στην τάση που βγαίνει στο δίαυλο agp.

keleytis
09-03-04, 02:40
Ναι αυτο λεω παραπανω ΑΛΛΑ
Η motherboard λεει ΕΩΣ 4 και η καρτα ΑΠΟ 4 και πανω αρα θα επρεπε να παιζει!

Πηρα τηλ το τεχνικο τμημα και μου ειπανε οτι με ενα upgrade του bios θα παιξει αλλα αυτο ειναι μαλλον επικινδυνο! :roll:

nnn
10-03-04, 00:25
δεν είναι θέμα agp4x ή 8x,είναι θέμα voltage.
δες αν η μητρική βγάζει τη σωστή τάση για την κάρτα στον δίαυλο agp.
τα manual το γράφουν συνήθως.
το αν είναι 4χ ή 8χ παίζει ρόλο μόνο στην απόδοση.

keleytis
11-03-04, 18:42
Τελικα ηταν το AGP δεν το υποστηριζε η mobo!
Αnyway ευχαριστω για το ενδιαφερον,θα την βαλω αγγελια να την δωσω επειδη δεν μου την πηραν πισω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.