PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγαλο packet loss



Grindspawn
08-04-11, 16:30
Καλησπερα

Πριν ξεκινησω να εξηγω την κατασταση που αντιμετωπιζω ζητω συγνωμη αν εχει δωθει ηδη απαντηση επι παρομοιου θεματος αλλα λογω υπερβολικου packet loss ακομα και το browsing γινεται βασανιστικο.

Εχω σύνδεση OTEnet OnDSL kit φοιτητικο (ΔΙΟΔΟΣ) στα 2mBit (περιοχη: Ορεστιαδα Εβρου >1km απο ΟΤΕ) και επι 5 χρονια δεν μου ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα.

Τους τελευταιους 4-5 μηνες εχω προβλημα με τεραστιο packet loss (εως και 40%) και εχω προσπαθησει να βρω λυση αλλα ματαια, ειδικα σε μια περιοδο που πραγματικα χρειαζομαι μια σταθερη συνδεση.

Θα προσπαθησω να αναφερω ολα τα βηματα που εχω κανει και δεν ειδα καμια αλλαγη προκειμενου να με βοηθησετε με το προβλημα μου. Εχουμε και λεμε:

. Δοκιμασα 2 διαφορετικα router στο PC μου:
Crypto Airdata 300 ADSL
D-Link DKT-710

Έκανα reset, ξαναπερασα κωδικους κλπ.

1. Δοκιμασα και τα 2 router στο Netbook που εχω.

(Το wireless και το firewall ηταν απενεργοποιημενα)

2. Αλλαξα καλωδιο ethernet.

3. Εβγαλα το splitter απο το διπλα δωματιο που εχω το τηλεφωνο (αν και το ειχα παντα και δεν ειχε ποτε προβλημα).

4. Εβγαλα το τηλεφωνο απο τη μπριζα.

5. Εκανα "τραμπα" τα καλωδια της γραμμης απο το τηλεφωνο στο router.

6. Τηλεφωνησα στην OTEnet και δηλωσα βλαβη. Ο τεχνικος ηρθε σπιτι και ελεγξε τη γραμμη και δεν βρηκε προβλημα.

Το router μου δινει τα εξης db:

SNR Margin (dB): 24.5 24.0
Attenuation (dB): 20.0 12.0

7. Ετρεξα cmd ping -t σε διαφορους προορισμους και καθε τοσο αναμεσα στα επιτυχημενα pings λαμβανα το εξης μηνυμα: "Εξαντληθηκε το χρονικο οριο της αιτησης"

8. Εκανα test με VisualRoute:

Οποιοδηποτε packet loss φαινεται, γινεται περα του peering point και οχι στο router μου, πολλες φορες σε ολα τα hops.

9. Ξαναπηρα τηλ στην OTEnet και μου ειπαν να επικοινωνησω με τη ΔΙΟΔΟΣ εφοσον στα κεντρικα τους φαινομουν "καθαρος"

10. Δοκιμασα να συνδεθω με τη συνδεση του κολλητου μου ο οποιος εχει Conn-X στα 2mBit αλλα ΟΧΙ φοιτητικο και το προβλημα εξακολουθουσε να υπαρχει. Αρα δεν φταιει ο DSLAM του ΔΙΟΔΟΣ, σωστα;


Επισης:

Η ταχυτητα μου εχει σκαμπανεβασματα πχ σε torrent κατεβαζω με 200 kb/s μετα απο 15 sec πεφτει σταδιακα στα 60 μετα απο 15 sec παλι ανεβαινει στα 200 κοκ...
Το γραφημα της ταχυτητας μοιαζει με καρδιαγραφημα. Η συνομιλια με VOIP, skype κλπ κανει διακοπες, freezing και οταν μιλαω και οταν μου μιλανε. Παταω καπου κλικ και ειτε θα ανοιξει αμεσως, ειτε μετα απο 5 sec.

Στο pingtest τα αποτελεσματα που λαμβανω ειναι συνηθως σαν το παρακατω ασχετα με τον testing server:

http://www.pingtest.net/result/38436416.png

Σε ολες τις περιπτωσεις δεν κατεβαζα κατι κατα τη διαρκεια των δοκιμων.

Μην υποθεσετε λογω της ορολογιας που χρησιμοποιω οτι γνωριζω πολλα πραγματα, απλα προσπαθω να γινω οσο πιο κατανοητος γινεται.


Και τωρα...; Τι αλλο μενει να κανω; Αμα μπορειτε να μου προτεινετε κατι θα το εκτιμησω πολυ!


Σας ευχαριστω! :)

nnn
10-04-11, 19:37
Έχεις άλλον υπολογιστή να δοκιμάσεις ?
Καλώς ήρθες.

psyxakias
10-04-11, 19:41
Για δείξε μας traceroute ή pingplotter τα hops αν θες. Επιπλέον να ελέγξεις εάν έχεις συχνά και αυξανόμενα errors στα στατιστικά του router.

Grindspawn
11-04-11, 12:19
Να'στε καλα και ευχαριστω για τις απαντησεις :)

@nnn: Δοκιμασα στο netbook μου και τα 2 router κανονικα με ethernet καλωδιο. Δεν ειδα καμια διαφορα. Και στο PC και στο Netbook εχω εγκατεστημενα Windows XP.

@psyxakias: Εκανα test με το pingplotter και ανεβαζω τα αποτελεσματα. Οσον αφορα τα stats του router, δεν φαινεται να υπαρχει packet loss, υποθετω επειδη τα packets φτανουν μεν, αλλα οχι "στην ωρα τους".

Θα ηθελα επισης να προσθεσω, αν αυτο βοηθαει, οτι η συνδεση παρολο το προβλημα μου δεν εχει κανει ΠΟΤΕ disconnect.
Και περα απο τα βηματα που αναφερω στο 1ο post, εβαλα public DNS και εκανα flushdns για να δω αν αλλαξει κατι, αλλα τιποτα παρα μονο καποιες διαφορες στα pings. Οποτε το επανεφερα οπως πριν.

google 50 traces:

http://img21.imageshack.us/i/pingtest1.jpg/


dslgr 50 traces:

http://img33.imageshack.us/i/pingtest2.jpg/


router stats (D-Link 2640R)

http://img845.imageshack.us/i/routerstats.jpg/

nnn
11-04-11, 12:45
:hmm:
το πρόβλημα δείχνει να είναι στο δίκτυο του grnet

psyxakias
11-04-11, 12:59
Η γραμμή δεν έχει errors (θετικό). Οι μετρήσεις υποθέτω έγιναν με κλειστά όλα τα προγράμματα (torrents, κτλ), ενσύρματη σύνδεση, κλειδωμένο το WiFi και restarted router από τη τελευταία φορά που έπαιξαν torrents έτσι; (υποθέτω πως ναι, απλά επιβεβαιώνω)


:hmm:
το πρόβλημα δείχνει να είναι στο δίκτυο του grnetΠως το συμπέρανες αυτό, όταν το packetloss ξεκινά από το hop μετά τον router του Grindspawn; Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και πρόβλημα στη γραμμή, στο DSLAM, bbras κτλ. Όταν μάλιστα λέει ότι το πρόβλημα εμφανίζεται και με Conn-X account.

nnn
11-04-11, 13:04
Αν εμφανίζει τέτοιο latency στο πρώτο hop τότε ο τεχνικός που πήγε θα το έβρισκε.
Σε κάποιο άλλο θέμα είχα διαβάσει για προβλήματα στο φοιτητικό.

Grindspawn
11-04-11, 13:07
Θα μπω με τη συνδεση του κολλητου μου και θα επαναλαβω τα test με pingplotter αν θελετε γιατι περνα απο αλλο DSLAM. Αμα το προβλημα επιμενει, θα μπορουσε να ειναι προβλημα κατανεμητη κοντα στο σπιτι μου;

nnn
11-04-11, 13:07
Θα μπορούσε να είναι καλωδιακό από το σπίτι σου ως το κέντρο.

Grindspawn
11-04-11, 13:40
@Psyxakias: Σωστα υπεθεσες, ενσυρματα με restart και χωρις να κατεβαζω κατι.

Ο τεχνικος οντως, ειπε οτι η γραμμη μου ηταν τοσο καθαρη που θα σηκωνε 20Mbps

Θα κανω test με την αλλη συνδεση και επανερχομαι με αποτελεσματα.

........Auto merged post: Grindspawn πρόσθεσε 27 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να τα αποτελεσματα με αλλη συνδεση, επισης OTEnet αλλα οχι φοιτητικο οποτε περνα απο αλλο DSLAM:

google 50 traces:
http://img851.imageshack.us/i/pingtest1b.jpg/

adslgr 50 traces:
http://img860.imageshack.us/i/pingtest2b.jpg/

nnn
11-04-11, 13:47
Το πρόβλημα συνεχίζει, και πλέον δείχνει να αφορά το κομμάτι router σου-κέντρο.

Grindspawn
11-04-11, 13:56
Μαλιστα, οποτε θα μπορουσα να δηλωσω βλαβη κατευθειαν στον τοπικο ΟΤΕ για τη συγκεκριμενη περιπτωση;

nnn
11-04-11, 13:58
Ναι ξαναδήλώσε το σαν βλάβη, για σιγουριά έλεγξε τα καλώδια σου, το φίλτρο, τυχόν διακλαδώσεις κλπ.

Grindspawn
11-04-11, 14:02
Ενταξει ευχαριστω πολυ :oneup:

Οταν εχω νεοτερα θα ενημερωσω!

psyxakias
11-04-11, 14:07
@Grindspawn: Δε συνδέεσαι σε άλλο DSLAM αλλά στο ίδιο (του ΟΤΕ), που δε φαίνεται στα traceroutes, οπότε μπορεί και εκεί να είναι το πρόβλημα. Αν μπορείς έλεγξε την καλωδίωσή σου, ειδάλλως ξαναδήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ ή όποιος είναι αρμόδιος για συνδρομή μέσω του Δίοδος.


Το πρόβλημα συνεχίζει, και πλέον δείχνει να αφορά το κομμάτι router σου-κέντρο.Εξ'αρχής αυτό έδειχνε να αφορά. :whistle:

nnn
11-04-11, 14:12
Διάβασες το άλλο νήμα για τα προβλήματα στο φοιτητικό ?
τείνω να εμπιστεύομαι έστω και λίγο τους τεχνικούς :rolleyes:

Grindspawn
11-04-11, 14:13
Ενταξει psyxakia, θα κανω πρωτα μια ολικη ανανεωση στα καλωδια για να σιγουρευτω. Αν συνεχιστει τοτε θα τους καλεσω :)

Ευχαριστω!

psyxakias
11-04-11, 14:37
Διάβασες το άλλο νήμα για τα προβλήματα στο φοιτητικό ?Όχι δεν το είχα δει, αλλά αν εννοείς αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=474821) δεν υπάρχει ούτε ένα traceroute για να συγκρίνουμε και να καταλήξουμε εξ'αρχής στο συμπέρασμα ότι φταίει το δίκτυο του GRnet. :whip: :p


τείνω να εμπιστεύομαι έστω και λίγο τους τεχνικούς :rolleyes:εγώ τυφλά δεν εμπιστεύομαι κανέναν, ειδικά εφ'όσον δε γνωρίζουμε τι έλεγχοι ακριβώς έγιναν και τι αποτελέσματα έδειξαν, για να πω "οκ αφού ήρθε τεχνικός δεν είναι αυτό και εκείνο".

Grindspawn
12-04-11, 11:35
Καλημερα!

Υστερα απο μια ολικη αλλαγη στα καλωδια, ειδα οτι το προβλημα παρεμενε και τηλεφωνησα στον τεχνικο του ΟΤΕ. Εξηγησα λοιπον την κατασταση και μου ειπε: "Θα σου αλλαξω ενα πορτακι και θα στρωσει". Τωρα τι ακριβως, δεν καταλαβα. Μετα απο μιση ωριτσα περιπου το προβλημα μου ειχε λυθει και ο τεχνικος με ξανακαλεσε για επιβεβαιωση. Να'ναι καλα ο ανθρωπος! :respekt:

Ευχαριστω και εσας παιδια για το χρονο σας! :oneup:

baskon
12-04-11, 11:41
Με αλλα λογια ελαττωματικη πορτα στο dslam..

nnn
12-04-11, 11:45
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.